Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2022
RECENZJE | Przegląd Windows 10 na podstawie konferencji Microsoftu
    

 

Przegląd Windows 10 na podstawie konferencji Microsoftu


 Autor: Przemysław Rel | Data: 22/01/15

Uniwersalne aplikacje

Chyba najistotniejszym elementem Windows 10, który ma definiować system jako całość, są uniwersalne aplikacje. W przeciwieństwie do Windows 8 nie będziemy mieli do czynienia z jednym interfejsem na wszystkich urządzeniach, ale z dopasowanym do każdego z nich. GUI będzie automatycznie dostosowywał się na urządzeniach hybrydowych, co pokazano na przykładzie Surface.


(kliknij, aby powiększyć)

Jako przykład nowej uniwersalnej aplikacji podano m.in. program pocztowy Outlook, który dostępny będzie w każdej wersji Windows 10. Aplikacja ta zastąpi dotychczasową wbudowaną w Windows Phone. Zademonstrowano, że wszelkie operacje wykonywane na telefonie są natychmiast synchronizowane z pozostałymi urządzeniami – np. oflagowana poczta na telefonie była natychmiast widoczna w taki sam sposób na PC. Pokazano też, że na telefonie program nie będzie w żaden sposób ograniczony, a dostęp do bardziej zaawansowanych opcji będzie możliwy m.in. z wysuwanego z dołu ekranu menu.


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)

Drugą ciekawą aplikacją jest przeglądarka zdjęć, która poza – naturalnie – synchronizacją ze wszystkim, co działa pod kontrolą Windows 10 stara się działać inteligentnie. Automatycznie grupuje zdjęcia na podstawie zapisanej lokalizacji, daty i obecnych na nich osób. Oczywiście, istnieć będzie możliwość ręcznego tworzenia i dostosowywania albumów. Ponadto, przeglądane zdjęcia będą poddawane automatycznej korekcie. Kontrast, kolor, balans bieli, czy też efekt czerwonych oczu będą natychmiast poprawiane. Tę funkcję również będzie można wyłączyć.


(kliknij, aby powiększyć)

Kolejną ciekawostką będzie możliwość synchronizacji muzyki. Biblioteka plików muzycznych będzie mogła być skonfigurowana tak, aby przechowywać kopię muzyki w chmurze OneDrive i umożliwiać odsłuch na dowolnym urządzeniu.


(kliknij, aby powiększyć)

Warto dodać, że uniwersalne aplikacje dostępne są już dzisiaj dla Windows 8.1 i Windows Phone 8.1. Część kodu jest wspólna, część oddzielna dla telefonów oraz tabletów i PC. Wciąż wiemy niewiele o tym, jak zostanie to rozszerzone w Windows 10, ale przypuszczalnie zredukowana zostanie konieczność pisania odrębnego kodu dla różnych urządzeń.Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Przegląd Windows 10 na podstawie konferencji Microsoftu
 
 » Windows jako usługa
 » Uniwersalne aplikacje
 » Wszechobecna Cortana
 » Project Spartan
 » Xbox Live i Game DVR
 » Sprzęt – niestety, brak nowych Lumii
 » Podsumowanie
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »