Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2023
RECENZJE | Technologia Wireless N - test czterech routerów
    

 

Technologia Wireless N - test czterech routerów


 Autor: Skipper | Data: 05/10/09

Podsumowanie

Sprzęt

Celem naszych testów było zbadanie potencjału, jaki kryje za sobą "standard" 802.11n, jednak trudno nie pokusić się o drobne porównanie ze sobą dostarczonego nam do testów sprzętu.

Biorąc pod uwagę wszystkie cechy routerów, zdecydowanie najlepszym okazał się D-Link DIR-655. Nie tylko dlatego, że oferuje najlepszy zasięg, dobrą szybkość i przyjazną konfigurację. Jest to również urządzenie, w którym trudno jest znaleźć jakiekolwiek wady. Niewiele gorzej wypada Linksys WAG160N, który oferuje podobną prędkość i jest również przyjazny w konfiguracji, jednak minimalnie przegrywa w testach zasięgu. Mieszane uczucia wywołuje drugi router Linksysa, WRT610N. Jest niepokonany, jeśli chodzi o szybkość, stawia jednak twarde warunki - trzeba być bardzo blisko niego, ze względu na fatalny zasięg. Jako jedyny, model ten nie był nawet w stanie pokryć wszystkich pokoi w jednym domku, nie mówiąc już o ogrodzie czy ulicy. Być może router jest przeznaczony do pracy w biurowych boksach, albo tak słaby zasięg to forma zabezpieczenia się przed sąsiadami kradnącymi Internet.

Osobną kwestią jest router NETGEAR DGN2000. W jego przypadku trudno jest znaleźć jakieś pozytywy, porównując go z konkurentami. Niska wydajność, słaby zasięg, skomplikowana konfiguracja z podnoszącym ciśnienie kreatorem. To sprawia, że nie jest to sprzęt, który można z czystym sumieniem polecić do jakichkolwiek zastosowań.

Dostarczone karty sieciowe prezentują bardzo zbliżone parametry. Różnice można jednak znaleźć w oprogramowaniu. NETGEAR, podobnie jak w przypadku routera, oferuje produkt, który po zainstalowaniu zacznie nas informować o rozmaitych błędach, jest toporny, a po odinstalowaniu go zostają w systemie śmieci. W połączeniu z cechami routera NETGEAR, można sobie szybko wyrobić opinię o całej firmie. Karty D-Link i Linksys nie sprawiały takich kłopotów.

TwojePC - WYRÓŻNIENIE!

D-Link DIR-655


TwojePC - OK!

Linksys WAG160N

Technologia

Po testach widać wyraźnie, że technologia Wireless N oferuje, w porównaniu do Wireless G, nawet do 5 razy szybszy transfer danych. Jest to duży skok naprzód i zaskakująco, jest to również zgodne z zapewnieniami producentów sprzętu. Taka różnica w prędkości na pewno znacząco wpływa na swobodę pracy, zarówno w domu, przy kopiowaniu filmów, muzyki, czy dokumentów w sieci, jak również w pracy biurowej. Niestety, zasięg testowanych urządzeń nie budzi już takiego optymizmu i jest zbliżony do tego, oferowanego przez urządzenia 802.11g. Nie wiadomo więc na jakiej podstawie twórcy standardu N mówią o maksymalnym zasięgu swojej technologii, który miał się mieścić w granicach od 100 do 400 metrów. Może podłączając do dobrego routera, takiego jak DIR-655, antenę satelitarną, tego nie wiemy. Testy wyraźnie wykazały, że 20-30m to już granica, przy której routery zaczynają tracić połączenie. Niektóre jeszcze szybciej.

Czy warto inwestować w 802.11n? Na to pytanie nie jest łatwo odpowiedzieć. Na pewno tak, jeśli zależy nam na szybkości transferu bezprzewodowego. Raczej nie, jeśli liczymy na większy zasięg, w którym można swobodnie pracować. Niemniej jednak Wireless N jest pod wieloma względami lepszy od standardu G, a w pozostałych nie jest gorszy. Z drugiej jednak strony, nie są przewidywane żadne problemy z kompatybilnością urządzeń standardu G. Nie dojdzie więc do sytuacji takich, jak chociażby przy wydaniu DirectX 10, gdzie decyzja o zakupie karty graficznej obsługującą najnowszą wersję tej biblioteki była równoznaczna z decyzją o wejściu do nowego świata, lub zostaniu przy starym, skazanym na zagładę. Wszystkie urządzenia N mogą bez problemu pracować z urządzeniami G, nie odcinają się od starszych braci.

Jak to zwykle bywa, o tym czy opłaci się przejście na tę technologię zadecydują mechanizmy rynkowe, zwłaszcza, indywidualna zasobność portfela Kowalskiego. Ceny są dość jednak przystępne, więc nowy standard sieci bezprzewodowych nie jest tak kosztowny jak nowy standard przechowywania danych na dyskach SSD.

poprzednia strona (Testy - Praktyka)    -   następna strona (Podsumowanie)
Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Technologia Wireless N - test czterech routerów
 
 » Wstęp
 » Technologia
 » Sprzęt - NETGEAR DGN2000
 » Sprzęt - D-Link DIR-655
 » Sprzęt - Linksys WAG160N
 » Sprzęt - Linksys WRT610N
 » Sprzęt - Karty sieciowe
 » Testy - Programy diagnostyczne
 » Testy - Praktyka
 » Podsumowanie
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »