Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
RECENZJE | Technologia Wireless N - test czterech routerów
    

 

Technologia Wireless N - test czterech routerów


 Autor: Skipper | Data: 05/10/09

Sprzęt - NETGEAR DGN2000


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)

NETGEAR DGN2000 jest routerem Wireless N do zastosowań uniwersalnych. Obsługuje szkic standardu 802.11n, 802.11g i 802.11b, posiada 4 porty ethernetowe RJ-45 pracujące z szybkością 100 Mbps oraz jeden port ADSL, dzięki czemu może pracować z popularną w Polsce usługą Neostrada TP.

Posiada on szereg zabezpieczeń, takich jak szyfrowanie WPA2, firewall NAT i SPI, zabezpieczenie przed atakami DoS itp. Wszystko to, co powinno znaleźć się w standardzie. Oprócz tego DGN2000 oferuje technologię Wi-Fi Protected Setup (WPS), co powoli również zaczyna być standardem, jednak nie wszystkie nowe routery są wyposażone w taką funkcjonalność.

Z zewnątrz router wygląda zwyczajnie, lecz schludnie. Niewielkich rozmiarów czarne pudełko z dwiema antenkami i kilkoma migającymi diodkami nie jest szczytem projektanckiej myśli, mimo to nie brakuje w nim niczego, co jest potrzebne do wygodnej pracy. Utrudnień można się spodziewać po pierwszym uruchomieniu routera, gdyż jest on wyposażony w kreator instalacyjny, który w pierwszej kolejności zestawia połączenie z Internetem, a dopiero później przechodzi do konfiguracji sieci bezprzewodowej i jej zabezpieczeń. Główny problem tego rozwiązania polega na tym, że kreator można pominąć dopiero wtedy, gdy choć raz przejdzie on pomyślnie wszystkie etapy instalacji, do samego końca. Jeśli więc podczas konfigurowania go, nie dysponujemy w domu działającym połączeniem np. z neostradą, to kreator zatrzyma się na pierwszym kroku i nie pozwoli na jakąkolwiek zmianę ustawień, póki go nie zakończy. Należy mieć to na uwadze, jeśli np. planuje się zakup routera, żeby działał jako zwykłe połączenie kilku komputerów w sieć, a dopiero w nieokreślonej przyszłości będzie do niego podłączony Internet. Wówczas ten sprzęt odmówi współpracy. Problemy te ustają, jeśli kreator automatycznej konfiguracji dotrze, chociaż raz, do końca, gdyż wtedy można wejść do trybu ręcznej konfiguracji i samemu dowolnie zmieniać wszystkie ustawienia, nawet wyłączyć całkowicie dostęp do Internetu oraz niezwykle denerwującego kreatora.

Niemniej jednak, ręczna konfiguracja DGN2000 również jest kłopotliwa, a to za sprawą małej przejrzystości i czytelności strony konfiguracyjnej (konfiguracja przez przeglądarkę). Trudno nam jest wytłumaczyć, czemu opcja zrestartowania routera znajduje się w zakładce odpowiadającej za upgrade firmware'u i nigdzie indziej, choć trzeba go ręcznie restartować przy każdej zmianie najdrobniejszych ustawień. Równie długo można szukać opcji zmiany hasła administratora, która myśląc logicznie powinna być w zakładach dotyczących bezpieczeństwa, tam jej jednak nie znajdziemy. Pocieszające jednak jest to, że można pobrać z Internetu do tego routera alternatywny firmware, który ponoć znacznie rozszerza jego funkcjonalność, miedzy innymi o funkcję QoS i kontrolę nad przepustowością sieci.

Zaletą możliwości konfiguracyjnych opisywanego routera jest opcja stworzenia do czterech sieci bezprzewodowych, każdej pracującej na innych ustawieniach, własnym SSID i szyfrowaniem, które jednocześnie mogą łączyć się ze sobą nawzajem. Dzięki temu można np. stworzyć ogólnodostępną sieć bez wymaganego hasła, o określonych uprawnieniach i drugą, zabezpieczoną, dla dwóch rodzajów użytkowników, wykorzystując jeden router. Niestety, wszystkie te sieci korzystają z jednego pasma i to, że drugi użytkownik korzysta z innej sieci wcale nie oznacza, że ruch sieciowy generowany przez jego działania nie będzie spowalniał naszych działań. Z punktu widzenia szybkości transferu, jest to nadal jedna sieć.







Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Technologia Wireless N - test czterech routerów
 
 » Wstęp
 » Technologia
 » Sprzęt - NETGEAR DGN2000
 » Sprzęt - D-Link DIR-655
 » Sprzęt - Linksys WAG160N
 » Sprzęt - Linksys WRT610N
 » Sprzęt - Karty sieciowe
 » Testy - Programy diagnostyczne
 » Testy - Praktyka
 » Podsumowanie
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »