Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2023
RECENZJE | Technologia Wireless N - test czterech routerów
    

 

Technologia Wireless N - test czterech routerów


 Autor: Skipper | Data: 05/10/09

Testy - Praktyka

Ponieważ programy diagnostyczne nigdy nie oddają w pełni jakości urządzeń, postanowiliśmy przeprowadzić również testy bardziej zbliżone do realnych wymagań stawianych routerom. Zmierzyliśmy czas kopiowania w sieci bezprzewodowej (przez router), między dwoma komputerami (z identycznymi kartami Linksysa) jednego dużego pliku o wielkości 1GB, a następnie tego samego pliku, podzielonego (programem WinRar) na 2000 jednakowych części po 500KB.

Zbadaliśmy również zasięg poszczególnych routerów w każdym pokoju domku jednorodzinnego, w którym przeprowadzaliśmy test oraz w jego okolicy. Panowały tam idealne warunki do przeprowadzenia takich badań ze względu na dużą różnorodność przeszkód, które musi pokonać sygnał w różnych pomieszczeniach. W niektórych pokojach fale elektromagnetyczne musiały przejść przez jedną cienką ścianę, w innym przez dwie, lub trzy, a w innych przez sufit (pokoje na piętrze) i grubą ścianę nośną diagonalnie. Wyniki przedstawiliśmy w formie tabelki porównawczej zawierającej dane o poziomie sygnału w poszczególnych pomieszczeniach.

Kopiowanie

Jak widać na powyższym wykresie, wszystkie routery dorównują, a nawet przewyższają szybkością transferu łącza kablowe pracujące z prędkością 100 Mbps Full-Duplex. Jedynie NETGEAR DGN2000 potrzebował więcej czasu na przekopiowanie 2000 małych plików, ale już z jednym dużym plikiem poradził sobie szybciej o całe 45 sekund. Korzystając ze standardu 802.11g kopiowanie jednego dużego pliku (1GB) trwałoby około 12-15 minut. Nie umieściliśmy odzwierciedlającego ten czas słupka na wykresie, ze względu na jego czytelność. Łatwo jednak policzyć, że 802.11n jest od 3 do 5 razy szybszy niż 802.11g, co pokrywa się z zapewnieniami twórców tego standardu.

Zasięg

O ile szybkość routerów nie budzi zastrzeżeń, to ich zasięg okazuje się być zdecydowanie poniżej oczekiwań i zapewnień producentów. Jest on bardzo zbliżony do zasięgu routerów pracujących w standardzie 802.11g. Jak się okazuje, duży wpływ na niego ma konkretny model routera. Najlepiej wypadł D-Link DIR-655, który nie tylko ma największy zasięg, ale też, co widać w powyższej tabelce, traci go wraz z oddalaniem się od routera bardzo płynnie i przewidywalnie, co jest rzeczywistym potwierdzeniem teorii wyeliminowania "martwych punktów". Niewiele gorzej spisywał się WAG160N firmy Linksys. Całkowitym zaskoczeniem jest zasięg routera WRT610N, który, mówiąc najprościej, spisał się tragicznie! Jakby tego było mało, powyższe wyniki udało się uzyskać jedynie w pracy z częstotliwością 2,4 GHz. Przy 5 GHz Linksys przedstawia nam zupełnie nowe znaczenie słowa "krótkowzroczność". Jest to bardzo dziwne, gdyż producent ten, jako oddział firmy Cisco, do tej pory oferował urządzenia bardzo wysokiej jakości.Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Technologia Wireless N - test czterech routerów
 
 » Wstęp
 » Technologia
 » Sprzęt - NETGEAR DGN2000
 » Sprzęt - D-Link DIR-655
 » Sprzęt - Linksys WAG160N
 » Sprzęt - Linksys WRT610N
 » Sprzęt - Karty sieciowe
 » Testy - Programy diagnostyczne
 » Testy - Praktyka
 » Podsumowanie
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »