Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2023
RECENZJE | Przegląd urządzeń Wi-Fi firmy US Robotics
    

 

Przegląd urządzeń Wi-Fi firmy US Robotics


 Autor: Ulan-Nakor-Kaczan | Data: 08/11/05

Podsumowanie

Urządzenia wifi MAXg to udane produkty, o ile nie oczekujemy od nich zbyt wiele - wydaje się, że na dzień dzisiejszy wifi nie jest w pełni zastąpić sieci kablowych LAN, bowiem jeszcze daleko im do ich wydajności i stabilności. Przy budowie domowej sieci wifi należy bardzo dokładnie sprawdzić, czy urządzenia te będą bezproblemowo działać w naszym domu (powinniśmy przed wszystkim zwrócić uwagę na grubość i budowę ścian, bowiem jeżeli mieszkamy w domu z grubymi ścianami lub np. w bloku zbudowanym z żelbetonowych płyt, tzw. wielka płyta, to wtedy możemy mieć problemy z poprawnym funkcjonowaniem sieci bezprzewodowej). Jak pokazują testy oraz prawie miesięczny okres testowania produktów firmy US Robotics są one bardzo czułe na otoczenie i raczej nie jest to ich wina (zła konstrukcja lub wykonanie), a raczej niedoskonałości obecnych technologii wifi). Być może co do stabilności połączeń wiele by dało zastosowanie dodatkowej mocniejszej anteny w routerze, niestety nie udało nam się wypożyczyć takiej anteny do testów. Może kiedyś uda się zorganizować test jaki wpływ na domowe sieci wifi ma zastosowanie lepszych anten niż standardowe dołączane przez producenta - wydaje się, że mogą one rozwiązać wiele problemów, które napotkaliśmy w naszym teście ze stabilnością i szybkością połączeń. Dużym plusem jest dołączone oprogramowanie konfiguracyjne (po części spolszczone).

Same urządzenia nie sprawiały przy konfiguracji żadnych problemów. A router to prawie scyzoryk szwajcarskiej armii! W tak wielu sytuacjach można go zastosować i ma on tak ogromne możliwości (m.in. umożliwia klonowanie adresu MAC kart sieciowej, co docenią osoby których ISP przywiązuje adres Mac do połączenia np. sieci kablowe TV lub lany osiedlowe, co umożliwi rozdzielenie sygnału na wszystkie nasze domowe komputery bez dodatkowych opłat. Ponadto ma wbudowany Firewall, który może zwiększyć (odpowiednio skonfigurowany) bezpieczeństwo naszej domowej sieci.

Kartę PCMCIA Wi-Fi docenią zwłaszcza posiadacze notebooków bez wbudowanego modułu sieci bezprzewodowej, którzy posiadają gniazdo pcmcia. Umożliwi im to korzystanie z hot spotów (np. w kawiarniach, na lotniskach, w centrum miast itp.). Jest ich coraz więcej dostępnych w naszym kraju, a wszystko wskazuje że będzie ich jeszcze więcej.

Dla osób posiadających notebooki bez gniazda pcmcia i bez wbudowanego modułu wifi (sporo tanich notebooków dostępnych w marketach jest pozbawione obu tych rzeczy) zbawieniem może okazać się adapter usb, który umożliwi im korzystanie z dobrodziejstw sieci bezprzewodowych.

Należy jednak sobie uświadomić, że używając w domu do tworzenia sieci urządzeń wifi ryzykujemy sporo w kwestii bezpieczeństwa. Bowiem istniej możliwość, że jakiś nasz sąsiad (odpowiednio zmotywowany i posiadający odpowiednia wiedzę), może włamać się do naszej sieci bezprzewodowej. Jak każda technologia wifi posiada swoje wady i zalety i dlatego warto przed zakupem zastanowić się, czy bardziej nam zależy na zaletach sieci bezprzewodowych (wolność od kabli), czy na np. szybkości i stabilność sieci.

Na koniec może warto dodać, że na horyzoncie pojawiają się pierwsze doniesienia o nowym standardzie wifi 802.11.n, która w swoich założeniach ma być dużo szybsza od obecnych standardów. Jednak dopiero czas pokaże, na ile będzie on skuteczny i czy będzie pozbawiony wad obecnej generacji (zasięg, prędkość transferu, kwestie bezpieczeństwa połączeń).

Ceny (z przykładowego sklepu internetowego):

US Robotics MAXg Wireless Router - 379 zł
US Robotics MAXg Wireless PCMCIA Card - 189 zł
US Robotics MAXg Wireless PCI Card - 203 zł
US Robotics MAXg Wireless USB Adapter - 189 zł

Tekst przygotwał Combat Team w składzie: Ulan, Nakor, Kaczan.


poprzednia strona (Ergonomia i użytkowanie)    -   następna strona (Podsumowanie)
Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Przegląd urządzeń Wi-Fi firmy US Robotics
 
 » Wstęp
 » Trochę historii
 » Zawartość pudełek
 » Wirless Router MAXg
 » Pozostałe bezprzewodowce...
 » Technologia MAXg
 » Konfiguracja routera
 » Konfiguracja kart PCMCIA, PCI i USB
 » Bezpieczeństwo
 » Testy
 » Ergonomia i użytkowanie
 » Podsumowanie
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »