Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2023
RECENZJE | Przegląd urządzeń Wi-Fi firmy US Robotics
    

 

Przegląd urządzeń Wi-Fi firmy US Robotics


 Autor: Ulan-Nakor-Kaczan | Data: 08/11/05

Bezpieczeństwo

Przy budowie domowej sieci bezprzewodowej ważną kwestią, której nie powinniśmy pomijać jest bezpieczeństwo. W porównaniu do tradycyjnej sieci kablowej dochodzi bowiem jeszcze jedna istotna sprawa, mianowicie medium, za pomocą którego rozchodzi się sygnał. W tradycyjnej sieci komputerowej LAN tym medium jest kabel, podczas gdy przy sieciach wifi jest to "powietrze". Fale w powietrzu rozchodzą się w różnych kierunkach i nie możemy ich kontrolować. Zmuszeni jesteśmy więc, do zabezpieczenia naszej bezprzewodowej sieci przed próbami włamania się. W tej kwestii podstawą są dwie rzeczy, czyli autentykacja (uwierzytelnianie) i szyfrowanie połączenia.

Router US Roboticsa umożliwia uwierzytelnianie połączenia za pomocą wygenerowanego klucza lub ręcznie wpisanego hasła (minimum 8 maksimum 32 znaki). W tym wypadku lepiej skorzystać z klucza generowanego losowo przez urządzenie i następnie zpisać go na dyskietce pod postacią pliku .txt z wpisanym kluczem (bowiem generuje on maksymalny ciąg znaków, czyli 32, składających się z dużych i małych liter oraz liczb).

WEP (Wired Equivalent Privacy) to metoda szyfrowania zabezpieczająca bezprzewodową wymianę danych. Metoda WEP wykorzystuje kombinację kluczy 64-bitowych lub 128-bitowych i w ten sposób kontroluje dostęp do sieci oraz zabezpiecza każdą transmisję danych przez jej szyfrowanie. Aby rozkodować transmisję danych, każdy klient bezprzewodowy w sieci musi używać identycznego klucza 64-bitowego lub 128-bitowego. Słabością metody WEP jest stały klucz, który co prawda możemy zmienić, ale ręcznie. Używając go ryzykujemy, że osoba chcąca się włamać może korzystając z tego, że klucz jest przez dłuższy czas (albo ciągle) niezmienny, w miarę prosty sposób (analizując przesyłane pakiety) złamać go, uzyskując dostęp do naszej sieci.

Znacznie bezpieczniejszą metodą jest zastosowanie WAP (Wi-Fi Protected Access). Protokół WPA działa podobnie do WEP - każda transmisja danych jest szyfrowana, a udzielenie dostępu do sieci wymaga kombinacji kluczy, ale klucz używany jest tylko raz do uruchomienia procesu i jest kluczem 256-bitowym. Po nawiązaniu komunikacji klucz jest regularnie zmieniany na losową odmianę klucza oryginalnego, co zapewnia skuteczniejsze zabezpieczenie. W routerze US Roboticsa możemy sami określić, co ile sekund ma zmieniać się klucz. Niestety metoda WAP tez nie jest 100% skuteczną metodą (a czy w ogóle cokolwiek jest skuteczne 100%...) i ją tez można złamać.

Ponadto urządzanie obsługuje również WPA2, które miedzy innymi tym rózni się od WPA pierwszej generacji, że wymusza stosowania algorytmu AES (Advanced Encryption Standardto technika kryptografii symetrycznej). Zastosowanie WPA2 znacznie zwiększa bezpieczeństwo naszej sieci.

Sprawdziliśmy również działanie urządzenia z szyfrowaniem i bez. Szyfrowanie nie miało negatywnego wpływu na szybkość i stabilność połączenia. Ponadto należy podkreślić, ze wyłączając szyfrowanie narażamy się na ataki oraz nieautoryzowane podłączanie się do naszej sieci (co w dzisiejszych czasach jest sporym ryzykiem, bo jeżeli np. ktoś za pomocą naszej sieci i łączą do Internetu dokona przestępstwa w sieci, ciężko nam będzie udowodnić, że to nie my).Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Przegląd urządzeń Wi-Fi firmy US Robotics
 
 » Wstęp
 » Trochę historii
 » Zawartość pudełek
 » Wirless Router MAXg
 » Pozostałe bezprzewodowce...
 » Technologia MAXg
 » Konfiguracja routera
 » Konfiguracja kart PCMCIA, PCI i USB
 » Bezpieczeństwo
 » Testy
 » Ergonomia i użytkowanie
 » Podsumowanie
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »