Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy miejsce na Twojš reklamę
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
RECENZJE | Wojny Klonów - przegląd i test kart ATI Radeon 8500
    

 

Wojny Klonów - przegląd i test kart ATI Radeon 8500


 Autor: Kris | Data: 23/07/02

SuperGrace Electronics Ltd

Drugi oprócz HIS duży producent OEM'ów. Karty produkcji SuperGrace również zasilają pudełka o "wielu twarzach i nieodgadnionych imionach". Oprócz tego producent sprzedaje również wersje Box oznaczone wdzięczną nazwą "Super". Karty OEM nie cieszą się najlepszą sławą wśród posiadaczy, więc tym razem proponuje mocne uderzenie w postaci najdroższej karty SG na rynku w opakowaniu oryginalnym. Dzięki uprzejmości ABCData trafiła do mnie karta Super R8500 64MB VIVO.

Super Radeon 8500 64MB DDR TV VIVO (T80101-01R1-A017)

  

     

     

Mmmm... zafoliowane pudełko. Rzadkość wśród kart testowych i frajda rozdzierania opakowania. Ze środka wydłubałem kartę, rozgałęźnik VIVO (wejścia i wyjścia w standardzie S-Video i Composite), kabelek S-Video, kabelek Composite, kilkustronicową instrukcję w języku Szekspira, przejściówkę DVI->CRT, CD z driverami oraz CD z zestawem oprogramowania CyberLink OEM w postaci PowerDVD XP v4.0 (odtwarzacz DVD) oraz PowerDirector SE v2.1 (Edycja materiału filmowego). Sama karta jest również oparta na płytce referencyjnej natomiast kolor ma zbliżony do Szafira (lekko rozjaśniona zieleń). Producent zręcznie unika firmowania karty własną nazwą i oprócz napisu "Super" na wentylatorze trudno znaleźć jakiś punkt zaczepienia. Pewnym wyróżnikiem jest nadruk na PCB w górnej części "awersu" w postaci nazwy kodowej w kwadratowej ramce. Możliwości karty określa natomiast napis na naklejce. Spośród testowanych kart SuperGrace wyróżnia się nie tylko obecnością wejścia wizyjnego, ale również najlepszymi pamięciami. 64MB DDR SDRAM Hynix 3.3ns (!) robi wrażenie nie tylko na nałogowcach. Wentylator wygląda na bliźniaka HISa. Odstępstw od standardowego design (nie licząc złącza VIVO poprzez 9-pinowy port PS/2) nie stwierdziłem. Drugi Ramdac tkwi na posterunku.

Trzeba przyznać, że karta wyposażona jest bardzo przyzwoicie. Komplet okablowania i przejściówek, oprogramowanie wspomagające capture i edycję video. Na CD znajdziemy niestety stareńkie drivery, WDM do capture (v5118) i HydraVision. Wycieczka po oprogramowanie na strony ATI raczej niezbędna. Instrukcja chuda i mało przydatna (nie wspominając o braku rodzimego języka), ale przynajmniej można napisać, że jest. Oprogramowanie PowerDirector OEM dołączane do wielu kart nigdy specjalnie nie przypadło mi do gustu i wciąż denerwuje opcjami dostępnymi jedynie po płatnym upgrade do pełnej wersji. Przynajmniej mamy jednak od czego zacząć zabawę w połączenie kamery z pecetem.

Po uruchomieniu przestajemy mieć wątpliwości, co do zgodności wentylatorów HIS i SuperGrace. Ten sam głośny szum i świdrujący dźwięk. Jak dla mnie trochę zbyt denerwujący abym nie starał się od razu coś z tym zrobić. Oczywiście wiem, że dla wielu poziom hałasu karty ma drugorzędne znaczenie z powodu stosunkowo dużych szumów pozostałych wentylatorów blaszaka. Obraz 2D stoi na akceptowalnym poziomie, choć jak na produkt z układem ATI wymagałbym nieco więcej. Nie męczył wprawdzie oczu w trybie 1152x864x32 @ 85Hz i po kilku godzinach zapomniałem o różnicach, ale mimo to posiadacze wysokiej klasy 19-stek (i większych) monitorów raczej powinni zainteresować się innymi kartami. Oczywiście w przypadku, gdy zakup karty Radeon powodowany był kwestią jakości obrazu 2D. Jeśli jednak chodzi nam o VIVO i inne domowe zabawy multimedialne to poziom GeForce 3/4 jest przecież zupełnie zadowalający. Na testowanego SuperGrace'a skierowałem swoją "lupę" ze szczególną uwagą, bo niektóre OEMy i tańsze wersje kart z tej samej "stajni" nie do końca utrzymywały klasę innych klonów. Klasyczny dla VIVO BIOS 7.008 nie budzi zastrzeżeń. SSUB_000717C0. Jak przystało na super pamięci udało się osiągnąć 300MHz taktowania. Pewnie możliwe byłoby i więcej, ale producent dał bardzo agresywne timingi co zresztą owocuje wyższymi wynikami niż podobnie nadtaktowane wersje 3.6ns. Również rdzeń był w stanie pracować przy 300MHz co jest bardzo przyzwoitym rezultatem. Producent udziela dwuletniej gwarancji. Ceny detaliczne oscylują w pobliżu 750 zł. Tabelka poniżej:









Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Wojny Klonów - przegląd i test kart ATI Radeon 8500
 
 » Wprowadzenie
 » Problemy: Sprzęt
 » Problemy: Podłączenie telewizora
 » Problemy: Sterowniki
 » Wydajność
 » Objaśnienia opisów i metody testowe
 » Hightech Information Systems (HIS)
 » Mint ATI Radeon 8500LE 64MB DDR
 » Sapphire Technology Limited
 » SuperGrace Electronics Ltd
 » C.P. Technology, Co. Ltd (PowerColor)
 » PowerColor Radeon 8500 VIVO (AR2DV)
 » Guillemot Corporation (Hercules)
 » Gigabyte Technology
 » Gigabyte Maya AP Radeon 8500 Pro (GV-AP64D)
 » Joytech Computer Co, Ltd (Apollo Graphics)
 » X-Power Radeon 8500LE 128MB (AR200C1PLD-128M)
 » Jetway Information Co., Ltd.
 » Inne karty
 » Podsumowanie
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »