Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2021
RECENZJE | Wojny Klonów - przegląd i test kart ATI Radeon 8500
    

 

Wojny Klonów - przegląd i test kart ATI Radeon 8500


 Autor: Kris | Data: 23/07/02

Guillemot Corporation (Hercules)

Marka Hercules znana i szanowana jest już od lat. Wprawdzie firma Hercules Graphics została wykupiona przez koncern Guillemot, ale na szczęście zachowano zarówno nazwę jak i klasę produktów graficznych. Od pewnego czasu Hercules przestał podążać według zasad ustalanych przez nVidia (np. rozpoczęcie produkcji układów Kyro) i aktualnie nie znajdziemy w jego ofercie najnowszych GeForce'ów. Za to urósł na głównego partnera ATI na rynku europejskim i jako jedyny sprzedaje w naszym rejonie świata karty All-In-Wonder. Oferta rynkowa Radeonów 8500 sprowadzała się oprócz wersji z tunerem jedynie do produktu R8500LE 64MB, ale mimo to sprzedawał się on znakomicie pomimo dosyć wygórowanej ceny. W końcu jednak entuzjaści marki doczekali się nowych produktów i aktualnie pojawiły się również dwie karty 128MB (8500 i 8500LE). Dzięki uprzejmości firmy UltraMedia dotarł do mnie najbardziej pożądany Hercules 3DProphet FDX 8500LE 64MB, którego cena wraz z pojawieniem się nowych wersji w końcu znacząco spadła.

Hercules 3DProphet FDX 8500LE

     

     

     

Z ładnego acz nieco podniszczonego (pewnie testami) pudełka wyciągnąłem kartę, CD z driverami, CD z programowym odtwarzaczem PowerDVD XP v4.0 firmy CyberLink, wielojęzyczną (bez języka polskiego) instrukcje użytkowania karty i programu PowerDVD oraz przejściówkę Composite. Sama karta opiera się na referencyjnej płytce. Użyto laminatu w niebieskim, typowym dla Hercules'a kolorze. Nie ma najmniejszych problemów z rozpoznaniem producenta, bo przecież jest to w tym przypadku dodatkowy atut handlowy. W górnym części "awersu" znajdziemy zarówno jego logo jak i nazwę modelu karty. Wzrok jednak przykuwa błękitny, owalny wentylator z półprzezroczystą maskownicą jakby czekającą na dyskretne podświetlenie w jakiejś hali wystawowej. Dzięki odwróceniu uwagi możemy nawet nie dostrzec pustego miejsca po brakującym, dodatkowym układzie Ramdac. Kartę wyposażono w 64MB pamięci Hynix 4ns.

Zawartość pudełka zwraca uwagę raczej bogactwem formy niż treści. Rozumiem brak sensowności dodawania przejściówki DVI->CRT przy braku drugiego Ramdac. Natomiast dodanie uczciwej klasy kabli czy przynajmniej jednej gry na pewno by nie zaszkodziło. Ale jak widać producent nie uważa, że potrzebny jest jakikolwiek dodatkowy wabik oprócz logo firmy. Na płytce znajdziemy już w nieco przeterminowane sterowniki (WinXP v6015), zestaw demonstracji graficznych układu (wersja 1.0), oprogramowanie HydraVision oraz 3Deep.

Przejdźmy do konkretów. Wentylator pracuje ciszej niż w kartach ATI. Nadal go słyszę, ale skoro głośniejsze akceptuję, więc pozostaje tylko pogratulować posiadaczom Herculesa. Jeszcze przed wgraniem sterowników spodziewałem się przyzwoitej jakości obrazu, a zostałem zaskoczony tym, że okazała się ona lepsza niż w referencyjnej karcie ATI. Jeśli mógłbym polecać jakiegokolwiek "klona" dla posiadaczy high-end'owych monitorów to 3DProphet zdecydowanie obejmuje pierwszą lokatę w porównaniu. Kartę napędzał BIOS 7.007, ale oficjalnie ściągnąłem ze stron producenta najnowszą wersję 7.008. Odpada ewentualny stres kompatybilności. SSYS: 00001681. Karta jest domyślnie taktowana częstotliwościami 250/240MHz a więc nieco poniżej standardu. Podkręciła się do wartości 300/250MHz. Z jednej strony mamy więc potwierdzenie wysokiej klasy chłodzenia a z drugiej podejrzane ograniczenie na pamięciach. Wprawdzie 4ns nie zdziałają cudów, ale 250MHz dla kości zasilanych 3.47V to trochę za mało. Jedyny wniosek to wyśrubowanie timingów w BIOS, co potwierdzają testy, bo karta działa bez podkręcenia tak samo wydajnie jak wersje wyżej taktowane. Właśnie nastąpiła kolejna znacząca obniżka i w detalu można już kupić kartę od ok. 710 zł (jeszcze nie wszyscy sprzedawcy zareagowali). Producent udziela 3-letniej gwarancji a własne odczucia przedstawia tabelka:

Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Wojny Klonów - przegląd i test kart ATI Radeon 8500
 
 » Wprowadzenie
 » Problemy: Sprzęt
 » Problemy: Podłączenie telewizora
 » Problemy: Sterowniki
 » Wydajność
 » Objaśnienia opisów i metody testowe
 » Hightech Information Systems (HIS)
 » Mint ATI Radeon 8500LE 64MB DDR
 » Sapphire Technology Limited
 » SuperGrace Electronics Ltd
 » C.P. Technology, Co. Ltd (PowerColor)
 » PowerColor Radeon 8500 VIVO (AR2DV)
 » Guillemot Corporation (Hercules)
 » Gigabyte Technology
 » Gigabyte Maya AP Radeon 8500 Pro (GV-AP64D)
 » Joytech Computer Co, Ltd (Apollo Graphics)
 » X-Power Radeon 8500LE 128MB (AR200C1PLD-128M)
 » Jetway Information Co., Ltd.
 » Inne karty
 » Podsumowanie
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »