Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy miejsce na Twojš reklamę
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
RECENZJE | Wojny Klonów - przegląd i test kart ATI Radeon 8500
    

 

Wojny Klonów - przegląd i test kart ATI Radeon 8500


 Autor: Kris | Data: 23/07/02

Gigabyte Technology

Kolejny z "dużych" producentów. Jeden ze światowych liderów w produkcji płyt głównych. Gigant rynkowy o uznanej marce i cenna "zdobycz" firmy ATI. Gigabyte przygotował szereg kart wyposażonych w układy Radeon, do których potrafił również wprowadzić własne modyfikacje wobec standardu. Jako pierwszy po ATI zastosował pamięci BGA i cieszy się również sławą posiadania najmocniejszej karty Radeon 8500, występującej w postaci 8500XT (300/300MHz). Karty Gigabyte'a należą do bardziej świdrujących portfele, więc największym wzięciem cieszy się u nas najtańszy model 8500LE 64MB. Dzięki pomocy firmy JTT uzyskałem do testów karty Maya R8500 64MB w wersji Pro (250/250MHz) i Deluxe (275/275MHz).

Gigabyte Maya AP Radeon 8500 Deluxe (GV-AP64D-H)

     

     

     

Zacznę od droższej wersji. Duże pudełko po raz pierwszy okazało się proporcjonalne do zawartości. Oprócz karty ze środka wyjąłem 7 (słownie: siedem) płyt CD, instrukcję angielską, przejściówkę DVI->CRT oraz kabel S-Video i Composite (2w1). Płyty zawierają drivery i narzędzia, CyberLink PowerDVD XP v4.0 oraz pięć gier: Serious Sam, Motocross Mania, Heavy Metal FAKK2, Oni, Rune i 4x4 Revolution. Nic jednak nie da się porównać z samą kartą. Z daleka wygląda jak modyfikacja jakiegoś overclockera a waży przy tym z pół kilograma. Czerwony laminat w rozkładzie referencyjnym obłożono rozlazłymi radiatorami przykrywającymi oprócz układu graficznego również pamięci. Wentylator wygląda jak wtopiony w bryłę metalu. Podobnie jak jeden z kondensatorów, który nie zmieścił się pod radiatorem i trzeba było zrobić dla niego specjalny otwór. W przypadku Gigabyte również z założenia nie ma najmniejszych problemów z rozpoznaniem produktu. Na "awersie" po prawej stronie płytki jest logo producenta wraz z numerem kodowym płytki. Unikalnym dodatkiem Gigabyte'a jest monitorowanie parametrów pracy płytki. Wystarczy rzut oka na trójprzewodowe podłączenie wentylatora, aby widzieć różnicę w stosunku do wszystkich innych "klonów" na rynku. Dodatkowo producent przewidział gniazdo na drugi wentylator, który mógłby chłodzić na przykład pamięci albo "rewers" płytki. Również i to gniazdo jest monitorowane. Nie ma również problemu z doczepieniem dodatkowego chłodziwa, bo PCB jest przedłużone o specjalny uchwyt. Wywody zamykam stwierdzeniem istnienia drugiego Ramdac.

Zestawik mocno wypasiony oprogramowaniem a i sprzęt unikalny. Zestaw sterowników (WinXP v6014) + PowerDVD jest niemal standardowy natomiast pięć gier jest już konkretnym bonusem. Do czego służą gry nie będę już pisał. Jak ktoś kupuje kartę 3D typu Radeon 8500 to wie. Na CD ze sterownikami znajdziemy również własny wkład programowy Gigabyte'a w postaci programu V-Tuner do monitorowania pracy karty oraz podkręcania zegarów. Muszę przyznać, że szata graficzna jest dopracowana do granic elegancji. Aż oczy bolą. Przejdźmy do walorów użytkowych.

Na przywitanie dostajemy solidny kopniak w uszy. Spokojnie, to tylko "rasowe" chłodzenie Gigabyte'a. Jak dla mnie trochę za głośne. Nie ma "piłowania" takiego jak w HIS/SG, ale szum jest spory. Trudno się dziwić skoro wentyl wiruje ponad 4500 rpm. Po wrzuceniu sterowników rzut oka na pulpit Windows. Nie jest chyba szczególnym zaskoczeniem, że obraz jest bardzo dobry. Minimalnie gorzej niż Hercules i w zasadzie poziom zbliżony do ATI/HIS128. Brak przeciwwskazań do stosowania monitorów z wyższej półki. BIOS o numerze 7.006 taktuje domyślnie wartościami 275/275MHz. SSUB: 40091458. Nie najnowszy, ale i nie z tych, które powodują najwięcej problemów. Kartę udało się podkręcić do wartości 320/300MHz, co w przypadku rdzenia jest wynikiem rekordowym. Chłodzenie, choć głośne to chyba spełnia swoje zadanie. Programik V-Tuner wywoływany jest z belki narzędziowej, na której osadził się mały Launcher Gigabyte'a. W zasadzie oprócz tweakera niewiele w nim ciekawego. Okienko informacyjne pokazuje treść odbiegającą czasem od realnych trybów. A te zdjęcie w okienku z kolorami też już gdzieś widziałem. Natomiast V-Tuner przykuwa wzrok. Suwaczki, zegary, przełączniki. Częstotliwości, napięcia, temperatury. Można się poczuć jak w łodzi podwodnej. Nigdy nie ukrywałem, że osobiście nie widzę specjalnej przydatności tego typu oprogramowania. Niewątpliwie jest to demonstracja siły pionu programistów producenta no i oczywiście element niezbędny dla wykorzystania dodatkowych możliwości płyty. Na pewno robi wrażenie dopracowaniem graficznym. Normalnie po chwili testów odinstalowałbym zabawkę, ale tym razem jest ona przydatna, bo może ograniczyć hałas powodowany przez wentylator. Specjalne przyciski przestawiają tryb pracy wentylatora z domyślnego Turbo (ok. 4600 rpm) na Normal (ok. 4400 rpm) lub Econo (ok. 4200 rpm). Hałas wyraźnie się zmniejsza, choć jak dla mnie wciąż jest daleki do poziomu, który bym sobie wymarzył. Nie wiem czy te wartości da się jakoś zmienić, bo jak dla mnie różnica pomiędzy obrotami wiatraka dla poszczególnych trybów jest za mała. Muszę też niestety przyznać, że nie wszystko, co ładne jest również wygodne w obsłudze. Ergonomia ustawień zegarów moim zdaniem wyraźnie zawodzi. Trzeba trochę się nieźle przyłożyć, aby zrozumieć i prawidłowo ustawić taktowania zgodnie z własnymi wymogami. Gwarancja 2 lata. Karta dostępna jest w cenie ok. 950 zł co w zasadzie powala potencjalnego klienta na kolana. Tabelka podsumowująca:









Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Wojny Klonów - przegląd i test kart ATI Radeon 8500
 
 » Wprowadzenie
 » Problemy: Sprzęt
 » Problemy: Podłączenie telewizora
 » Problemy: Sterowniki
 » Wydajność
 » Objaśnienia opisów i metody testowe
 » Hightech Information Systems (HIS)
 » Mint ATI Radeon 8500LE 64MB DDR
 » Sapphire Technology Limited
 » SuperGrace Electronics Ltd
 » C.P. Technology, Co. Ltd (PowerColor)
 » PowerColor Radeon 8500 VIVO (AR2DV)
 » Guillemot Corporation (Hercules)
 » Gigabyte Technology
 » Gigabyte Maya AP Radeon 8500 Pro (GV-AP64D)
 » Joytech Computer Co, Ltd (Apollo Graphics)
 » X-Power Radeon 8500LE 128MB (AR200C1PLD-128M)
 » Jetway Information Co., Ltd.
 » Inne karty
 » Podsumowanie
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »