Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2021
RECENZJE | Wojny Klonów - przegląd i test kart ATI Radeon 8500
    

 

Wojny Klonów - przegląd i test kart ATI Radeon 8500


 Autor: Kris | Data: 23/07/02

Gigabyte Maya AP Radeon 8500 Pro (GV-AP64D)

     

     

     

Tańsza wersja karty Gigabyte'a ma zmieniony kolor pudełka. Ważne jest jednak to, że w środku znajdziemy dokładnie to samo wyposażenie, co w wersji Deluxe. Mamy więc oprócz karty, pięć gier, drivery z V-Tunerem, PowerDVD, kabelek uniwersalny Composite i S-Video, instrukcję angielską i przejściówkę DVI->CRT. Sama karta wygląda identycznie jak w mocniejszej wersji a jedyną zewnętrzną różnicą jest brak nalepki "-H" tworzący nadrukowaną nazwę modelu. Nie brakuje radiatorów, monitoringu, regulacji obrotów wentyla i wszystkich sprzętowych dodatków Gigabyte'a. Pamięci ukryte są pod radiatorami, więc trudno o jednoznaczny werdykt, ale test podkręcalności powinien wykazać czy karty różnią się tylko BIOSem czy też zmieniono coś jeszcze.

Tak jak przy poprzednim zestawie można pisać o bardzo drogim, lecz uczciwie wyposażonym sprzęcie tak w przypadku wersji Pro dochodzi również korzystniejszy stosunek możliwości do ceny. Nie tracimy nic z zawartości pudełka a i sama karta wygląda identycznie. Serious Sam, Motocross Mania, Heavy Metal FAKK2, Oni, Rune i 4x4 Revolution a na okrasę V-Tuner i PowerDVD. Jako, że wielokrotnie spotykałem się z mylną interpretacją różnic pomiędzy kartami Maya Pro (AP64D) i Deluxe (AP64D-H) to powtórzę: różnią się tylko nominalnym taktowaniem oraz być może pamięciami. Niewykluczone jest też dobieranie rdzenia pod względem podkręcalności. Na pewno jednak mamy w obydwu przypadkach sprzętowy monitoring i ten sam zestaw oprogramowania.

Walory użytkowe, pozawydajnościowe są oczywiście takie same jak w przypadku wersji Deluxe. Stosunkowo głośny wentylator z możliwością pewnego ograniczenia jego hałasu V-Tunerem, poziom jakości obrazu zbliżony do ATI. W zasadzie mógłbym powielić część poprzedniego opisu. BIOS w wersji 7.006 taktuje kartę częstotliwościami 250/250MHz. SSYS: 40091458. Zarówno pamięci jak i rdzeń pracowały stabilnie przy taktowaniu 290MHz. Są to nieco niższe wartości jak w przypadku wersji Deluxe, ale różnica jest niewielka. Niektórzy pewnie od razu zastosują podmianę BIOSa. Karta jest dostępna za około 810 zł. Jak dla mnie wciąż jest za droga. Tabelka porównawcza taka sama jak poprzednio:

Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Wojny Klonów - przegląd i test kart ATI Radeon 8500
 
 » Wprowadzenie
 » Problemy: Sprzęt
 » Problemy: Podłączenie telewizora
 » Problemy: Sterowniki
 » Wydajność
 » Objaśnienia opisów i metody testowe
 » Hightech Information Systems (HIS)
 » Mint ATI Radeon 8500LE 64MB DDR
 » Sapphire Technology Limited
 » SuperGrace Electronics Ltd
 » C.P. Technology, Co. Ltd (PowerColor)
 » PowerColor Radeon 8500 VIVO (AR2DV)
 » Guillemot Corporation (Hercules)
 » Gigabyte Technology
 » Gigabyte Maya AP Radeon 8500 Pro (GV-AP64D)
 » Joytech Computer Co, Ltd (Apollo Graphics)
 » X-Power Radeon 8500LE 128MB (AR200C1PLD-128M)
 » Jetway Information Co., Ltd.
 » Inne karty
 » Podsumowanie
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »