Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy miejsce na Twojš reklamę
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
RECENZJE | Wojny Klonów - przegląd i test kart ATI Radeon 8500
    

 

Wojny Klonów - przegląd i test kart ATI Radeon 8500


 Autor: Kris | Data: 23/07/02

Problemy: Sprzęt

Kłopoty z kartami Radeon 8500 i GF4 są zdecydowanie większe niż na przykład z GeForce3 czy wcześniejszymi układami zarówno ATI jak i nVidia. Wbrew obiegowej opinii problemy sprzętowe mogą dotyczyć zarówno "klonów" jak i oryginalnych kart ATI. Objawy problemów związanych z hardware są tak różne, że trudno znaleźć konkretne metody ich wykrywania. Zawieszenia w 3D, zakłócenia obrazu, niestabilna praca. Generalnie są trzy podstawowe przyczyny problemów:

AGP: Dotyczy współpracy BIOSa karty z niektórymi płytami głównymi. Sprawa przede wszystkim dotyka chipsetów nForce oraz wybranych płyt opartych na kościach VIA. Jeszcze raz podkreślę, że chodzi o wybrane przypadki i nie należy generalizować. Eliminacja przyczyny nie jest prosta. Można sprawdzić czy płyta ma najnowszy BIOS. wyłączyć FastWrites, wyłączyć transfer AGP, zmniejszyć taktowanie karty. Wszystkie te działania mogą ograniczyć występowanie objawów, ale problem dotyczy współpracy dwóch BIOSów i najczęściej w takich przypadkach musimy pomyśleć również o wymianie BIOSa karty graficznej. Najwięcej problemów mamy z najstarszym BIOSem "klonowców" v7.002 a najnowszy v7.008 w zasadzie całkowicie je eliminuje. Im nowszy BIOS posiada nasza karta tym mniejsza szansa na konflikt. Tylko niektórzy producenci umożliwiają ściągnięcie update'ów BIOSa i nie pozostaje nic innego jak molestować dystrybutora lub zaryzykować BIOS od innej karty opartej na zbliżonej płytce, tym samym zestawie wyjść i funkcjonalności oraz co ważne na tych samych pamięciach.

Dla odważnych przygotowałem odpowiedni plik (Bios7008.zip). Oczywiście na własną odpowiedzialność (info i instrukcja: Czytaj.txt). BIOS v7.008 jest stosunkowo nowy ale powoli serwisy zaczynają doceniać jego zalety i mam już pierwsze odpowiedzi dystrybutorów. Jest spora szansa, że niedługo można będzie uzyskać odpowiednie pliczki dla każdej karty na rynku. Ciekawskich może zainteresować fakt, że najwięcej zgłoszeń niekompatybilności R8500 w kwestii AGP miałem od posiadaczy płyt Epox 8KHA+ i co dziwniejsze zdarzają się takie egzemplarze, na których Radeon działa bez kłopotów. Najczęstszym objawem tych Epoxów były zakłócenia obrazu 3D. Oczywiście ilość zgłoszeń wynika również z popularności tej płyty.

Zasilanie: Spora część problemów sprzętowych spowodowana jest przez niskiej klasy zasilacz w obudowie. Nie dajcie się zwieść wysoką wartością mocy czy brakiem problemów z takim energożłopem jak GF1. Radeon 8500 jest bardziej czuły na jakość zasilania niż nam się wydaje. Problemem może być zarówno słaba wydolność linii 3.3V jak i zakłócenia przez nią przenoszone. Jeśli podczas gry napięcie zamiast 3.3V wyniesie 3.2V i niżej to już może następować destabilizowanie systemu. Znacznie trudniej znaleźć przyczynę zwisów lub problemów z obrazem, jeśli jest to wynik zakłóceń. W zasadzie nie znam lepszej metody jak pożyczenie dobrego, markowego zasilacza ATX (np. Enlight) i sprawdzenie zachowania systemu. Najwięcej kłopotów z zasilaniem Radeona (i nie tylko) ma u nas liczna rzesza posiadaczy obudów Codegen. Skuszeni wizją 300W jakoś zapominamy, że cena wskazująca na typową "biurówkę" może być jednak adekwatna do jakości.

Monitor: W niektórych przypadkach można spotkać się ze złym "spasowaniem" karty z monitorem. Objawem jest słabszy, zamglony lub niestabilny obraz. Najczęściej sprawa dotyczy tylko wyższych trybów. Przede wszystkim należy w takich przypadkach ściągnąć dedykowany sterownik dla monitora (nawet, jeśli jest już zawarty w systemie). Można również próbować zmieniać polaryzację w zakładce ATI dotyczącej synchronizacji monitora. Inne sposoby to wyłączenie użycia DDC, zmiana BIOSa karty czy nawet reinstalacja systemu. Jeśli nic nie pomaga to moim zdaniem karta nadaje się do reklamacji. Na szczęście są to bardzo rzadkie przypadki a podobne objawy są jednak głównie powodowane przez któryś z poprzednio opisanych zagadnień.








Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Wojny Klonów - przegląd i test kart ATI Radeon 8500
 
 » Wprowadzenie
 » Problemy: Sprzęt
 » Problemy: Podłączenie telewizora
 » Problemy: Sterowniki
 » Wydajność
 » Objaśnienia opisów i metody testowe
 » Hightech Information Systems (HIS)
 » Mint ATI Radeon 8500LE 64MB DDR
 » Sapphire Technology Limited
 » SuperGrace Electronics Ltd
 » C.P. Technology, Co. Ltd (PowerColor)
 » PowerColor Radeon 8500 VIVO (AR2DV)
 » Guillemot Corporation (Hercules)
 » Gigabyte Technology
 » Gigabyte Maya AP Radeon 8500 Pro (GV-AP64D)
 » Joytech Computer Co, Ltd (Apollo Graphics)
 » X-Power Radeon 8500LE 128MB (AR200C1PLD-128M)
 » Jetway Information Co., Ltd.
 » Inne karty
 » Podsumowanie
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »