Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2021
RECENZJE | Wojny Klonów - przegląd i test kart ATI Radeon 8500
    

 

Wojny Klonów - przegląd i test kart ATI Radeon 8500


 Autor: Kris | Data: 23/07/02

Podsumowanie

Na koniec postaram się napisać po kilka zdań podsumowujących o każdej z testowanych kart i przyznać znaczki "TwojePC" aprobujące ich jakość. Od razu zaznaczam, że jest to całkowicie subiektywna ocena dokonana na podstawie testów pojedynczych egzemplarzy. Znaczki mają wartość bezwzględną i nie odnoszą się do porównania samych kart Radeon, ale do wszystkich kart na rynku. Jeśli ktoś szuka czegoś o jakości lepszej od kart GeForce to nie powinien się kierować tylko nimi, ale przeczytać szczegółowy opis. W związku z tym, że nie wierzę w to, że ustrzegłem się błędów w konkretnych opisach zestawów to liczę na pomoc w ich wyeliminowaniu. Wszelkie uwagi proszę przesyłać na adres kris@twojepc.pl. Również mile widziane są propozycje ze strony dostawców sprzętu odnośnie pożyczenia brakujących modeli oraz informacje o poszerzeniu oferty kart opartych na układach Radeon 8500 lub znaczących obniżkach cen. Z założenia "Wojny Klonów" mają otwarty charakter i mam nadzieję, że niniejszy artykuł będzie jeszcze zaktualizowany.

Aby uszeregować karty w sposób jak najbardziej klarowny najpierw mała tabelka punktowa. Określiłem w niej kolejność poziomu jakości obrazu i głośności wentylatorów. Numer określa 1 najlepszą wśród testowanych kart. Ta sama ilość punktów oznacza zajęcie tego samego miejsca w klasyfikacji. Oczywiście nawet zajęcie ostatniego miejsca nie musi oznaczać, że obraz jest nieakceptowalny:

TwojePC - Jakość! Gigabyte 8500 (Deluxe) 64MB

Wysoka jakość, bogate wyposażenie, unikalne modyfikacje sprzętowe i kosmiczna cena. Szczególnie w świetle możliwości, jakie daje znacznie tańsza wersja Pro. Trudno mi znaleźć konkretny sens zakupu, jeśli nie nastąpi znacząca obniżka.


TwojePC - Jakość! Gigabyte 8500LE (Pro) 64MB

Wysoka jakość, bogate wyposażenie, unikalne modyfikacje sprzętowe i cena, która może nie odrzuca to jednak jak dla mnie powinna być niższa. Markowy produkt z najwyższej półki. Powinien spodobać się "wyciskaczom". Producent uderza w klienta o zamiłowaniach overclockerskich, ale może się również spodobać, jeśli weźmiemy pod uwagę zestaw gier, który dołączono do pudełka. Pewnym minusem jest dosyć głośny wentylator.


TwojePC - Jakość! Hercules 8500LE 64MB

Bardzo wysoka jakość, ale standardowe wyposażenie i preferowanie konfiguracji jeden monitor (CRT lub LCD) + ew. telewizor. Produkt godny zainteresowania, jeśli jesteśmy posiadaczami bardzo dobrego monitora i poszukujemy karty, która za umiarkowane pieniądze wykorzysta jego zalety, ale również umożliwi bezstresowe odpalanie najnowszych gier.


TwojePC - Jakość! HIS (Mint) 8500LE 64MB PREMIUM

Niezły obraz i klasyczne wyposażenia wszystkich wyjść. Przy tej karcie najdłużej się zastanawiałem nad przyznaniem znaczka TwojePC. Podpadł stary BIOS i jednocześnie zbyt wysokie taktowanie pamięci w stosunku do ich napięcia. Rodzi to pewne obawy problemów eksploatacyjnych. W końcu jednak postanowiłem zaakceptować kartę, bo dla mnie najważniejsza, przy Radeonach, jest kwestia jakości obrazu a problem BIOSa dystrybutor może ominąć udostępniając nowy (najlepiej z niższym taktowaniem). Do innych minusów zaliczyłbym głośny wentylator oraz skrócenie gwarancji do jednego roku.


TwojePC - Jakość! HIS (Mint) 8500LE 128MB

Dobry obraz, więcej pamięci, standardowe wyposażenie. Wpadki z przejściówkami nie biorę pod uwagę, bo wygląda na to, że problem został już przez dystrybutora rozwiązany. Nieco niższą wydajność możemy częściowo skompensować nadtaktowaniem. Do minusów zaliczyłbym głośny wentylator, roczną gwarancję i wciąż nieco zbyt wysoką cenę, szczególnie w stosunku do zastosowanej pamięci.


                                         Joytech (X-Power) 8500LE 64MB

Słabszy obraz, ubogie wyposażenie, wyjście telewizyjne niskiej klasy, niestandardowa konstrukcja bez możliwości podłączenia dwóch monitorów. Za mało na rekomendację jakościową. Główna zaleta to oczywiście cena. Produkt przeznaczony raczej jedynie dla graczy dysponujących słabszym monitorem i niewielkim budżetem, za który chcieliby uzyskać zbliżoną do ATI jakość 3D. Do plusów oprócz ceny zaliczyć można cichy wentylator i dwuletnią gwarancję.


TwojePC - Jakość! Joytech (X-Power) 8500LE 128MB

W miarę akceptowalny obraz, więcej pamięci, ubogie wyposażenie. Do zalet można zaliczyć cichy wentylator, dwuletnią gwarancję i stosunkowo dobrą cenę biorąc pod uwagę ilość pamięci. Generalnie poprawna, referencyjna karta, którą można polecić posiadaczom średniej i słabszej klasy monitorów. Żadnych specjalnych zachwytów, ale i brak większych problemów.


TwojePC - Jakość! PowerColor i Club3D Radeon 8500 64MB

Dobry obraz, przyzwoite wyposażenie, trzy lata gwarancji, wyższe taktowanie. Dobrze przemyślany produkt ze średniej klasy klonów. Myślę, że może się spodobać. Największe problemy to stary BIOS i zbyt długo utrzymywana cena. Oba minusy możliwe do wyeliminowania.


TwojePC - Jakość! PowerColor Radeon 8500 VIVO 64MB

Dobry obraz, wejście wizyjne, przyzwoite wyposażenie. Oczywiście sensem zakupu jest jedynie przydatność wejścia i zabawa w edycję filmów z analogowej kamery. Czy jest to warte tej ceny w świetle oferty konkurencji? Generalnie nie widzę przeciwwskazań pozahandlowych przy rozważaniu zakupu.


TwojePC - Jakość! Sapphire 8500LE 64MB

Dobry obraz, standardowe wyposażenie, referencyjna płyta. Dwa lata gwarancji. Stabilna praca. Brak konkretnych wad. Widać jednak naglącą potrzebę obniżki ceny, bo aktualna nie jest już konkurencyjna i można za te pieniądze kupić ciekawszy produkt.


TwojePC - Jakość! SuperGrace 8500 VIVO 64MB

Akceptowalny obraz, wyższa wydajność, wejście wizyjne, dwa lata gwarancji. Jeśli kogoś interesuje tylko wydajność to niekoniecznie jest to okazja cenowa ale w połączeniu z wejściem dla kamery już może to brzmieć lepiej. Karta stabilna, wyposażona standardowo. Posiadaczy lepszych monitorów raczej jednak odesłałbym do droższej konkurencji.


TwojePC - Jakość! Jetway Radeon 8500 64MB

Dobry obraz, cichy wentylator, wyższe taktowanie. Średnia klasy klonów bez udziwnień. Mnie się spodobał. Minusami są stary BIOS, ubogie wyposażenie i przede wszystkim cena.


Spróbuję teraz pokusić się o tabelkę porównawczą producentów w stosunku do cen i jakości najbardziej pożądanych standardowych kart 64MB. Porównanie należy traktować z pewnym przymrużeniem oka (ceny też są orientacyjne), ale sądzę, że wielu czytelników rozeznanych w temacie ma podobne zdanie w tej kwestii. Ze względu na zapowiadane wejście nowych kart Radeon 9000 może to stanowić jakiś przyczółek skompensowanej wiedzy ogólnej nawet, jeśli forma jest nieco żartobliwa.


Najtańsze
(550-650zł)
Joytech
HIS
SuperGrace
W obliczy nowych cen i modeli sądzę, że najciekawsza jest oferta HIS dostępnego już od 600zł, wyposażonego w nowszy BIOS, pamięci 3.6ns i cieszącego oko obrazem. Wzięcie może mieć szczególnie wśród dłubaczy sprzętowych. Po wyciszeniu chłodzenia i podniesieniu napięcia RAM (np. ołówkiem) możemy poczuć się jak przy produkcie wyższej klasy. I do tego frajda samodzielnej zabawy. Oczywiście, jeśli karta przeżyje nasze działania...
Średnica
(650-750zł)
Sapphire
PowerColor
Jetway
Zbliżony obraz, akceptowalne wentylatory. W zasadzie włożyć i używać. Trudno mi wskazać lidera. Szafir maniakalnie stosuje słabsze pamięci 4ns a PowerColor jest głuchy na pomstowanie na BIOS wierząc, że wystarczy dodać trochę kabelków i grę. Do tego chyba przemęczenie rzuciło się na handlowców, którzy zapomnieli przed wyjazdem na wczasy obniżyć ceny...
Górna półka
(od 750zł)
ATI
Hercules
Gigabyte
Określasz wymogi, płacisz i wymagasz. Produkty dla zamożniejszej rzeszy entuzjastów. Uzasadnienie ceny to chęć spasowania karty z topowym monitorem (nie chodzi bynajmniej o dumnych posiadaczy 19-stek), zasobny hobbysta-overclocker w przypadku Gigabyte'a (obowiązkowo V-Tuner na pulpit i rozkręcona, podświetlana obudowa) czy sam fakt imponowania znajomym "klonowiczom" posiadaniem karty ze stajni ATI (można spotkać wersje bez oryginalnego pudełka <800zł) nawet, jeśli niczym specjalnym się nie wyróżnia...


To w zasadzie byłby na tyle. Mam nadzieję, że zainteresowani "klonowym" tematem czują się przynajmniej częściowo usatysfakcjonowani. Jeśli ktoś spytałby o zwycięzcę tej "wojny" to muszę przyznać, że sprawa nie jest łatwa, bo i nie może być jednoznacznie i definitywnie rozstrzygnięta. Jako, że zmienia się zarówno oferta jak i ceny to artykuł należy traktować bardziej w kategorii taktycznej potyczki. Tym nie mniej mogę napisać, która karta najbardziej mi się spodobała. Oczywiście w dużym stopniu subiektywnie. Jeśli nie jest komuś do szczęścia potrzebne wejście wizyjne czy praca dwumonitorowa to w świetle najnowszych obniżek najbardziej interesujący wydaje mi się Hercules 3DProphet FDX 8500LE. Zdaje sobie sprawę, że sens kupowania karty Radeon 8500 nie tkwi z najwyższych osiągach czy najlepszej zgodności z grami, ale w jakości wyświetlanego obrazu. Odnosi się to zarówno do gier, pulpitu Windows czy podłączonego telewizora. Spora grupa użytkowników gier posiadających topowy monitor poszukuje w ATI jakości a w "klonie" strawnej ceny i jak dla mnie produkt Herculesa najlepiej osadza się w tych kryteriach. Oczywiście do czasu reakcji cenowej innych, dobrych jakościowo produkcji opartych na układzie ATI oraz pojawienia się kart Radeon 9000. Nie należy również zapominać o tym, że funkcjonalność każdej z testowanych kart nie jest wartością niezmienną i nie można wykluczyć dokonywania przez producenta modyfikacji prowadzących wprost do zmian konkretnych walorów użytkowych.

  Sprzęt do testów dostarczyły firmy:

Sklep Internetowy Sirius Computers       Sklep Internetowy Sirius Computers

INTER-ES       INTER-ES

ABC Data Actebis       ABC Data Actebis

MINT       MINT

JTT Computer S.A.       JTT Computer S.A.

ULTRAMEDIA       ULTRAMEDIA


poprzednia strona (Inne karty)    -   następna strona (Podsumowanie)
Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Wojny Klonów - przegląd i test kart ATI Radeon 8500
 
 » Wprowadzenie
 » Problemy: Sprzęt
 » Problemy: Podłączenie telewizora
 » Problemy: Sterowniki
 » Wydajność
 » Objaśnienia opisów i metody testowe
 » Hightech Information Systems (HIS)
 » Mint ATI Radeon 8500LE 64MB DDR
 » Sapphire Technology Limited
 » SuperGrace Electronics Ltd
 » C.P. Technology, Co. Ltd (PowerColor)
 » PowerColor Radeon 8500 VIVO (AR2DV)
 » Guillemot Corporation (Hercules)
 » Gigabyte Technology
 » Gigabyte Maya AP Radeon 8500 Pro (GV-AP64D)
 » Joytech Computer Co, Ltd (Apollo Graphics)
 » X-Power Radeon 8500LE 128MB (AR200C1PLD-128M)
 » Jetway Information Co., Ltd.
 » Inne karty
 » Podsumowanie
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »