Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2021
RECENZJE | Wojny Klonów - przegląd i test kart ATI Radeon 8500
    

 

Wojny Klonów - przegląd i test kart ATI Radeon 8500


 Autor: Kris | Data: 23/07/02

Problemy: Podłączenie telewizora

Pewna część użytkowników skarży się na problemy związane z podłączeniem do karty telewizora. Sprawa dotyczy braku możliwości włączenia wyjścia lub stosunkowo słabego obrazu w porównaniu do innych "Radków". Typowe gniazdo TV-OUT w kartach ATI ma wyprowadzenia takie jak na rysunku. Mamy możliwość przesyłania sygnałów w standardzie S-Video (rozdzielona chrominancja i luminancja) lub Composite (sygnał zespolony).

  

S-Video: Gniazdo jest tak skonstruowane, że możemy użyć klasycznej wtyczki S-Video i od strony karty w kwestii kabelkologii problemu nie ma. Niestety szereg problemów może wystąpić od strony odbiornika telewizyjnego. Jeśli telewizor ma owalne gniazdo S-Video (PS/2 4-pin) to klasyczny kabel S-Video z dwiema wtyczkami 4-pinowymi jest gwarancją spokoju. Jedyne, co może nas trafić to odbiornik o zbyt dużym oporze wejścia. Karta nie rozpozna podłączenia i nie pozostanie nam nic innego jak użycie Composite. Znacznie częściej spotkać się można z wejściem w postaci wtyczki SCART (Eurozłącze). Prawidłowe wyprowadzenie standardu S-Video na takim gnieździe przedstawia rysunek. Warto mu się przyjrzeć, bo spora część przeróżnych kabli i przejściówek SCART jest wadliwie wykonana. Sugeruję sprawdzić cały tor kablowy od karty do TV w celu weryfikacji połączenia, jeśli mamy jakiekolwiek zastrzeżenia. Innym problemem ze SCART jest to, że zdarza się brak wejścia Chrominancja (uzyskujemy bezbarwny obraz). Po prostu nie każde Eurozłącze umożliwia przesył S-Video. Jeśli w odbiorniku są dwa złącza SCART to z reguły jeden potrafi pobierać sygnał RGB a drugi S-Video. Warto sprawdzić które może być dla nas użyteczne. Również i w tym przypadku może nas ewentualnie dotknąć problem oporności wejścia.

Composite: W większości przypadków problem z Composite leży w okablowaniu. Telewizory mają odpowiednie wejście a karta prawidłowo wykrywa podłączone urządzenie. Nie oznacza to jednak braku problemów. Po stronie telewizora mamy albo bezkonfliktowe gniazdo RCA (cinch) albo złącze SCART do którego należy się wpiąć korzystając z odpowiednich pinów. Wszystko znajdziecie na poprzednio prezentowanym rysunku. Sygnał "leci" jednym przewodem natomiast powinien on być dobrze ekranowany (niektórzy wręcz używają koncentryka). Kłopot tym razem leży w odpowiednim wpięciu się w kartę. Klasyczne, 7-pinowe gniazdo ATI ma oddzielnie wyprowadzony sygnał zespolony i trzeba z niego skorzystać. Większość zestawów R8500 zawiera odpowiednią przejściówkę, ale niestety nie wszystkie są odpowiednie a i czasem przejściówki się nie dołącza. Nieodpowiednie przejściówki potrafią trafić się w zestawach tworzonych przez firmy zajmujące się przepakowywaniem OEM. Jeśli mamy jakiś problem należy przyjrzeć się samej przejściówce. Najlepiej po prostu miernikiem sprawdzić czy wyprowadzenie dotyczy odpowiednich pinów zgodnie ze schematem, jaki podałem. Miałem zgłoszenia dotyczące dołączania typowych 4-pinowców od GeForce, z które z reguły w ogóle nie odpalały wyjścia albo takich, co łączyły samodzielnie sygnały S-Video. Wyjście działało, ale obraz był gorszy od dedykowanego Composite. Również słyszałem o wpadkach z dołączaniem przejściówek od RM+. Pasowały do gniazda 7-pinowego, ale wykorzystywały inne wyjścia.

Osobiście zdecydowanie preferuje podłączenie telewizora sygnałem zespolonym, bo znacznie łatwiej uzyskać dobry jakościowo obraz z wyjścia ATI. Rozdzielenie chrominancji i luminancji pomaga wyeliminować zakłócenia w przesyle, ale nawet, jeśli wszystko pójdzie dobrze i nie dotknie nas problem to jakość obrazu jest niewiele (jeśli w ogóle) wyższa. Jak nie mamy dobrej przejściówki Composite to nawet podłączenie na dwóch szpilkach z dolutowanym kabelkiem potrafi dać zadowalający efekt.
Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Wojny Klonów - przegląd i test kart ATI Radeon 8500
 
 » Wprowadzenie
 » Problemy: Sprzęt
 » Problemy: Podłączenie telewizora
 » Problemy: Sterowniki
 » Wydajność
 » Objaśnienia opisów i metody testowe
 » Hightech Information Systems (HIS)
 » Mint ATI Radeon 8500LE 64MB DDR
 » Sapphire Technology Limited
 » SuperGrace Electronics Ltd
 » C.P. Technology, Co. Ltd (PowerColor)
 » PowerColor Radeon 8500 VIVO (AR2DV)
 » Guillemot Corporation (Hercules)
 » Gigabyte Technology
 » Gigabyte Maya AP Radeon 8500 Pro (GV-AP64D)
 » Joytech Computer Co, Ltd (Apollo Graphics)
 » X-Power Radeon 8500LE 128MB (AR200C1PLD-128M)
 » Jetway Information Co., Ltd.
 » Inne karty
 » Podsumowanie
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »