Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2021
RECENZJE | Wojny Klonów - przegląd i test kart ATI Radeon 8500
    

 

Wojny Klonów - przegląd i test kart ATI Radeon 8500


 Autor: Kris | Data: 23/07/02

Objaśnienia opisów i metody testowe

Podzieliłem testowane karty według producentów. Stronę karty, na której znajduje się układ graficzny wraz z wentylatorem nazwałem umownie "awersem" a drugą stronę "rewersem". Jako, że zawsze można spodziewać się (szczególnie w przypadku wersji OEM) możliwego "przepakowania" karty i ustalenia innej nazwy to starałem się znaleźć elementy umożliwiające identyfikację producenta. Również we wszystkich przypadkach podaję informacje, które BIOS karty przekazuje systemowi. Dzięki temu można próbować rozpoznać kartę bez otwierania komputera. Wystarczy porównać z informacją z rejestrów [hklm\system\controlset\services\ati2mtag\enum] (sterowniki Catalyst). Podaje tylko sam SUBSYS, bo początkowa część wyrażenia jest wspólna dla wszystkich kart Radeon 8500 (PCI\VEN_1002&DEV_514C).

Nie wystarczyło mi czasu ani sił na wsparcie dla innych niż Windows XP systemów. Myślę, że obrotny użytkownik bez problemów przeniesie wszystkie ustawienia na inne systemy. W związku z dużą ilością kart przyjąłem uproszczoną metodę sprawdzania możliwości nadtaktowania. Do testów wykorzystywałem jedynie 3DMark2001se (330), ale co ważne tylko w trybie 1600x1200x32. Najpierw określałem możliwości pamięci poprzez półgodzinny test vertex shadera w pętli (przydatne jedynie w testach pamięci Radeonów). Jeśli po tym czasie nie dawało się zauważyć żadnych zniekształceń lub migotania fragmentów to uznawałem, że pamięć pracuje w danej częstotliwości poprawnie. Następnie pozostawiałem poprzednio ustaloną, maksymalną prędkość pamięci i regulowałem taktowanie samego rdzenia graficznego. System uznawałem za stabilny, jeśli przechodził pięć pełnych przebiegów całego testu 3DMarka (1600x1200x32) bez migotania tekstur i oczywiście bez zawieszania systemu. W sumie przy odrobinie wprawy poświęcałem każdej karcie 2,5-3,5 godziny na próby podkręcania. Wyznaczone przeze mnie wartości nie powinny różnić się od realnie stabilnych o więcej niż 10/5MHz (rdzeń/pamięć). Wartości rdzenia regulowałem stopniowaniem 10MHz a pamięci 5MHz. We wszystkich wartościach liczbowych posługiwałem się zapisem według schematu [taktowanie rdzenia/taktowanie pamięci]. Jeśli ktoś jest przyzwyczajony do posługiwania się wartościami transferu pamięci zamiast taktowania (tak zwykło się podawać przy kartach nVidia) to realne ich taktowanie należy po prostu pomnożyć przez dwa (transfer DDR).

Przy każdej karcie starałem się podawać ceny detaliczne (brutto), najniższe z tych, jakie udało mi się potwierdzić w konkretnym sklepie internetowym, wybranym spośród tych, które cieszą się moim (i nie tylko), przynajmniej częściowym zaufaniem. Ewentualnie są to ceny detaliczne podawane wprost przez dystrybutora, jeśli prowadzi on sprzedaż wysyłkową. Chodziło o określenie kwoty, za którą po doliczeniu ceny przesyłki można nabyć kartę mieszkając w dowolnym miejscu Polski. W związku z przyjętą metodą określania ceny może się zdarzyć, że możliwy jest zakup po niższej cenie. Oczywiście tego nie wykluczam.

Wszystkie podane opisy odnoszą się jedynie do konkretnych egzemplarzy kart, które dostałem do testów. Jeśli zakupione przez Was karty spośród testowanych wyposażone są inaczej lub odbiegają w istotny sposób od tego, co można wyczytać w teście to proszę o informację.
Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Wojny Klonów - przegląd i test kart ATI Radeon 8500
 
 » Wprowadzenie
 » Problemy: Sprzęt
 » Problemy: Podłączenie telewizora
 » Problemy: Sterowniki
 » Wydajność
 » Objaśnienia opisów i metody testowe
 » Hightech Information Systems (HIS)
 » Mint ATI Radeon 8500LE 64MB DDR
 » Sapphire Technology Limited
 » SuperGrace Electronics Ltd
 » C.P. Technology, Co. Ltd (PowerColor)
 » PowerColor Radeon 8500 VIVO (AR2DV)
 » Guillemot Corporation (Hercules)
 » Gigabyte Technology
 » Gigabyte Maya AP Radeon 8500 Pro (GV-AP64D)
 » Joytech Computer Co, Ltd (Apollo Graphics)
 » X-Power Radeon 8500LE 128MB (AR200C1PLD-128M)
 » Jetway Information Co., Ltd.
 » Inne karty
 » Podsumowanie
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »