Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2021
RECENZJE | Wojny Klonów - przegląd i test kart ATI Radeon 8500
    

 

Wojny Klonów - przegląd i test kart ATI Radeon 8500


 Autor: Kris | Data: 23/07/02

Sapphire Technology Limited

Jeszcze rok temu mało, kto słyszał o tej firmie pomimo tego, że od lat istnieje i produkuje karty. Jest to jeden z producentów, z którymi ATI związana jest umowami outsourcing'owymi na produkcję kart a zaistnieli pod własnym sztandarem dopiero po zmianie polityki producenta układów. Ich karty sprzętowo najbliższe są "oryginałom" a wiele z nich zeszło z tej samej linii produkcyjnej. Na rynku karty Sapphire występują w pudełkach i w postaci bulk. Przyjęło się określać je swojską nazwą Szafir. Wszystkie aktualnie sprzedawane u nas karty oparte są na płytach referencyjnych w postaci Radeon'a 8500LE z pamięciami 64MB DDR 250MHz oraz 183MHz. Dostępne są też wersje LE 128MB. Konkretne modele wyróżnia kod producenta a możne je odnieść do opisów z ich stron internetowych www.sapphiretech.com. Dzięki firmie ABCData mogłem przetestować najczęściej kupowany model 64MB 250/250MHz. Co ważne jest to już nieco zmodyfikowana, nowsza wersja z którą wcześniej nie miałem do czynienia, a z którą kupujący najczęściej obecnie będą mieli okazję obcowania.

Sapphire Radeon 8500LE 64M DDR VO DVI (1024-2149-30-SA)

  

  

     

Z ładnego i dużego pudełka wyciągnąłem kartę, przejściówkę Composite, przejściówkę DVI->CRT oraz CD z driverami i oprogramowaniem. Sama płytka ma referencyjne rozmieszczenie elementów a różni się od ATI nowym kształtem wentylatora (wymiary zbliżone) i nieco jaśniejszą zielenią koloru PCB. Wyróżnikiem samej płytki jest stylizowana litera "S" w kolorze laminatu zawarta w jasnym kwadracie, którą odnajdziemy na rewersie (wcześniejsze modele nie miały takich emblematów). Konkretny model opisuje nalepka a jednoznaczne określenie umożliwia numer P/N. Szczególnie należy zwrócić uwagę na ciąg "2149-30". W zależności od zastosowanych pamięci możemy się spotkać z różnym taktowaniem (np. wersja 2149-10 jest taktowana 250/183MHz). Testowany egzemplarz wyposażono w 64MB DDR SDRAM firmy Hynix w oparciu o kości 4ns. Jest również obecny zewnętrzny Ramdac dla potrzeb TwinView i oczywiście trzy rodzaje wyjść (CRT,DVI, TV).

O zawartości pudełka dużo się nie da napisać. Prawdę mówiąc mogliby jego wyposażenie zmieścić w znacznie mniejsze opakowanie. Nie udało mi się znaleźć też żadnej instrukcji. Generalnie wygląda to biedniutko, ale to, co najważniejsze dla walorów użytkowych jest obecne. Analiza zawartości CD wykazała, że tym razem, przynajmniej częściowo, ilość przeszła w jakość. Oprócz driverów, na tej samej płytce zawarto kompletny pakiet multimedialny ATI (Multimedia Center) w stosunkowo "świeżej" wersji 7.5 wraz z programowym odtwarzaczem ATI DVD opartym na silniku Cinemaster'a. Niestety drivery są jeszcze bardziej "przeterminowane" jak w przypadku HIS'a (WinXP z września). Zabrakło również softu HydraVision. Lektura stron producenta też nie nastraja optymistycznie w kwestii oprogramowania, ale po wniknięciu do ich FTP'a (ftp.sapphiretech.com) możemy natknąć się na takie "cacka" jak np. kompletna beta v7.74 dla RV250. Polecam dłubaczom.

Nowy model wentylatora na szczęście okazał się w odsłuchu zbliżony do referencyjnego ATI. Poziom całkowicie akceptowalny, choć oczywiście do zupełnie bezszelestnych nie należy. Jest jednak o klasę cichszy od HIS'a i nie mam do niego zastrzeżeń. Obraz pulpitu również nie odbiega od tego, do czego przyzwyczaiła mnie płytka ATI, choć jest minimalnie gorszy. Coś pomiędzy HIS 64 a HIS 128. Oczywiście bezstresowy do 1600x1200 włącznie. Producent podaje na pudełku wartości odchylania takie jak w pudełkowych wersjach ATI (np. 2048x1536x32 @ 85Hz). Kartę ożywia stosunkowo nowy BIOS v7.006. SSYS: 000717C0. Taktowanie 250/250MHz. Próby z nadtaktowaniem wykazały stabilność do 290/270MHz. W zasadzie wartości typowe dla tego hardware (referencyjne napięcia). Karta pracowała stabilnie i podobne odczucia innych posiadaczy spływają do mnie w listach. Dystrybutor jest w trakcie ustalania nowych cen, więc na razie mogę jedynie podać wartość detaliczną ok. 750 zł (jeśli nie stanieją do poziomu ok. 650 zł to łatwego żywota im nie wróżę). Znacznie sensowniejszy jest zakup wersji bulk (w zasadzie tracimy tylko karton) <700 zł. W związku z zapowiedzią obniżek sugerowałbym jednak zainteresowanym wstrzymanie portfela do ich wejścia w życie. Ciekawostką w nowej ofercie (oprócz cen) będzie R8500 wyposażony w pamięci SDR. Tego nawet znajomi górale nie przewidzieli. Producent udziela 2 lat gwarancji na wszystkie karty. Mało rozbudowana tabela wieńczy opis:

Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Wojny Klonów - przegląd i test kart ATI Radeon 8500
 
 » Wprowadzenie
 » Problemy: Sprzęt
 » Problemy: Podłączenie telewizora
 » Problemy: Sterowniki
 » Wydajność
 » Objaśnienia opisów i metody testowe
 » Hightech Information Systems (HIS)
 » Mint ATI Radeon 8500LE 64MB DDR
 » Sapphire Technology Limited
 » SuperGrace Electronics Ltd
 » C.P. Technology, Co. Ltd (PowerColor)
 » PowerColor Radeon 8500 VIVO (AR2DV)
 » Guillemot Corporation (Hercules)
 » Gigabyte Technology
 » Gigabyte Maya AP Radeon 8500 Pro (GV-AP64D)
 » Joytech Computer Co, Ltd (Apollo Graphics)
 » X-Power Radeon 8500LE 128MB (AR200C1PLD-128M)
 » Jetway Information Co., Ltd.
 » Inne karty
 » Podsumowanie
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »