Yamada DVX-6600 - stacjonarny odtwarzacz DVD i DivX Autor: NimnuL | Data: 06/05/04
| Dzisiaj chyba każda osoba mająca w domu komputer ma co najmniej kilka filmów w formacie DivX (MPEG-4). Coraz częściej jednak filmy w formacie DVD i (S)VCD goszczą w domach nawet u osób nie mających, ani komputera, ani stacjonarnego odtwarzacza DVD. Sytuacja taka zaczyna być zauważalna od niedawna, gdyż coraz częściej w czasopismach (głównie kobiecych) dołączane są filmy na krążkach.
Na przeciw takim osobom wyszła firma Yamada. Należy ona do firmy UMAX coraz lepiej znanej m.in. ze skanerów i aparatów cyfrowych, testowanych na łamach TwojePC. Model DVX-6600 jest najnowszym produktem tego producenta. Jeszcze przed otrzymaniem urządzenia zostałem ostrzeżony o tym, że firmware tego urządzenia nie obsługuje napisów w filmach DivX. No cóż, szkoda. Jednak istnieje możliwość w domowych warunkach uaktualnienia oprogramowania odtwarzacza. Liczę, że wkrótce w sieci pojawi nowsza wersja oprogramowania usuwająca tę niedogodność. Postaram się jednak przybliżyć ten produkt naszym czytelnikom. |
|
Yamada DVX-6600
Słowo na wstęp
Na wstępie dodam, że Yamada DVX-6600 prócz obsługi DVD, (S)VCD, CDAudio i filmów DivX i XviD odtwarza także muzykę MP3. W przeciwieństwie do poprzednika (DVX-6000) jednak, nie widzi filmów zapisanych w formacie ASF (Active Streaming Format) oraz WMV (Windows Media Video). Przypuszczalnie mająca pojawić się niebawem nowa wersja oprogramowania, rozszerzy rozpoznawanie o te właśnie formaty. Dane mogą być nagrane zarówno na płycie DVD-R/RW jak i CDR/RW. Funkcjonalność urządzenia dopełnia obsługa zdjęć JPEG, które podobnie jak MP3, mogą być pogrupowane w katalogach. Oglądanie ich odbywa się podobnie jak ma to miejsce w komputerowych przeglądarkach zdjęć. Mamy do dyspozycji przeglądanie ręczne, automatyczne (slideshow) oraz kilka efektów przejścia jednego zdjęcia w drugie, co urozmaica pokaz.
Tak duża uniwersalność urządzenia sprawia, że jest to bardzo interesujący produkt, który niebawem dostępny będzie na polskim rynku.
Bliższe spojrzenie
Urządzenie dostarczone zostało w oryginalnym, niezbyt dużym pudełku. Po wyjęciu okazało się, że produkt jest bardzo niski. Nie na darmo producent opatrzył go hasłem "Slim". Jego wymiary wynoszące 230x50x260 powodują, że jest to bardzo kompaktowe urządzenie a szerokością będzie pasowało do zestawów kina domowego.
DVX-6600 (kliknij, aby powiększyć)
W pudełku znalazły się również:
- Instrukcja obsługi, niestety nie w naszym języku. Jednak obrazowo pokazane czynności ułatwiają zrozumienie choćby części możliwości odtwarzacza.
- Dwa przewody, jeden do połączenia wizji (1,5m chinch-chinch) oraz jeden podwójny przewód audio (95cm chinch-chinch). Ten drugi jest moim zdaniem nieco zbyt krótki. O ile odtwarzacz będzie stał pod TV, to jego długość jest wystarczająca. Przewodu może zabraknąć, jeśli zestaw grający jest choćby na osobnej półce. Zabrakło jednak przewodu SVHS oraz EuroScart.
- Pilot na podczerwień oraz dwie baterie AAA.
Po bliższym przyjrzeniu się odtwarzaczowi, odnosi się wrażenie, że jest on wyposażony bardzo ubogo w przyciski. Na przednim panelu znajduje się jedynie przycisk Power. Niestety nie jest to tzw. miękki przycisk, tylko klasyczny, do wduszenia i wyduszenia. Cztery przyciski funkcyjne: Open/Close, Play/Pouse, Stop, Prev oraz Next. I to wszystko. W gruncie rzeczy jednak wystarcza to do podstawowego sterowania odtwarzaczem, a pełną kontrolę nad urządzeniem uzyskamy dzięki pilotowi.
Panel przedni (kliknij, aby powiększyć)
Po włączeniu urządzenia nieco z żalem przyjąłem fakt, że nie ma żadnej diody sygnalizującej stan czuwania urządzenia. Wyświetlacz LED w kolorze zielonym jest bardzo skromny. Niestety osadzony jest on dość głęboko w panelu czołowym. Powoduje to, że pod kątem około 45 stopni w pionie, wyświetlacz zostaje całkowicie przysłonięty przez górną ściankę.
(kliknij, aby powiększyć)
Wręcz mikroskopijnych rozmiarów są natomiast ikony sygnalizujące rodzaj nośnika, dźwięku, powtarzania, itd. Nawet z niewielkiej odległości trudno jest odczytać wskazania wyświetlacza.
StOP i tItLE (kliknij, aby powiększyć)
Wyświetlacz podaje podstawowe dane jak choćby numer rozdziału/utworu/zdjęcia, czas jaki upłynął od początku odtwarzania lub jaki pozostał do końca. Przyznam, że gdyby w trybie czuwania odtwarzacz wyświetlał aktualną godzinę, byłoby to bardzo miłym uzupełnieniem. W gruncie rzeczy nie wiem dlaczego w odtwarzaczach DVD zrezygnowano z zegara i funkcji z nim związanych.
Cały wyświetlacz
Tacka czytnika wyróżnia się bardzo niewielką grubością. Nie ma ona klasycznego panelu czołowego, a jej grubość wynosi około 3mm.
Wysunięta tacka (kliknij, aby powiększyć)
Dodatkowo tacka dość leniwie reaguje na przycisk wysunięcia. Jednak sam mechanizm jest bardzo cichy = > zobacz film 'Tacka - otwieranie.asf' (1.2 MB).
Tylny panel odtwarzacza wyposażony jest w kompletny zestaw wyjść. Licząc od lewej do dyspozycji mamy:
- wyjścia video (composite o SVIDEO)
- analogowe wyjścia audio oraz S/PDIF
- optyczne, cyfrowe wyjście dźwięku TOSLink
- sześć gniazd chinch dla wyprowadzenia dźwięku w trybie 5.1
- Gniazdo Euro-SCART
Model DVX-6600 wyposażony jest w sprzętowy dekoder Dolby Digital.
Tylny panel (kliknij, aby powiększyć)
Odtwarzacz ma blokadę regionalną dla regionu 2.
Blokada regionu 2 (kliknij, aby powiększyć)
Pilot dołączony do zestawu jest bardzo bogato wyposażony w przyciski.
Pilot (kliknij, aby powiększyć)
Jest jednak niezbyt wygodny (zbyt szeroki i nie wyprofilowany) Do tego słabej jakości materiały i niemal piórkowa waga sprawia, że odnosi się wrażenie, że jest to zabawka. Do tego niezbyt duży kąt sterowania powoduje, że przy sterowaniu należy kierować pilota wprost na odbiornik. Przyciski są niezbyt wygodnie rozmieszczone. Jednakowa wielkość przycisków do sterowania podstawowymi funkcjami urządzenia sprawia, że nie można sterować "na wyczucie". Ogólnie, pilot jest bardzo nieudany.
Testy
Urządzenie podczas testów podłączone było do 21'' TV SONY (przez przewód Chinch) oraz 25'' TV Unitra (przez przewód SVIDEO) oraz do sprzętu stereo Technics (5.1).
Paski widoczne na zdjęciach ekranów występowały jedynie na zdjęciach, sam ekran był bardzo stabilny i czytelny, pozbawiony wszelkich zakłóceń.
Po uruchomieniu urządzenia pojawił się główny ekran:
Ekran - główny (kliknij, aby powiększyć)
W zależności od tego, jaki nośnik z jakim materiałem się znajduje w napędzie, odtwarzacz udostępni różne ekrany menu.
- Centrum kontroli
Po uruchomieniu odtwarzacza dostępny jest dla nas szereg ustawień parametrów urządzenia.
General Setup (kliknij, aby powiększyć)
Ekran głównych opcji udostępnia kilka podstawowych opcji jak choćby język menu (niestety brak polskiego), wygaszacz ekranu, sposób przesyłu dźwięku, format ekranu ...
Speaker Setup (kliknij, aby powiększyć)
Ekran ten pozwala dostosować opcje dotyczące głośników. Pozwala wybrać system dźwięku i ilość podłączonych głośników.
Kolejny ekran dotyczy dźwięku Dolby Digital:
Dolby-Digital Setup (kliknij, aby powiększyć)
Następna opcja dotyczy video:
Video Setup (kliknij, aby powiększyć)
Można tu ustawić tryb kolorowy i czarno-biały, wyostrzenie, jasność i kontrast.
Ostatni ekran opcji ukazuje:
Ustawienia (kliknij, aby powiększyć)
Ustawia się tu rodzaj przesyłu obrazu (PAL, NTSC) język dubbingu, napisów i menu w filmach DVD, blokadę rodzicielską i hasło.
- Odtwarzacz DVD
Po włożeniu płyty z materiałem DVD, film startuje automatycznie wyświetlając menu filmu. Poruszanie się po menu odbywa się wyłącznie przy pomocy pilota. Naciśnięcie przycisku Play na panelu odtwarzacza powoduje uruchomienie filmu od jego początku. Istnieje jednak możliwość przejścia do dowolnego rozdziału filmu przy pomocy pilota.
Podczas odtwarzania materiału video możemy włączyć lub wyłączyć napisy, zmienić ścieżkę dźwiękową, sprawdzić jaki rozdział jest aktualnie odtwarzany, zaznaczyć dowolne miejsce na płycie, by później do niego powrócić. Przewijanie filmu "na podglądzie" w obie strony może odbywać się z prędkościami 2x, 4x, 8x, 16x. Można także film spowolnić i odtwarzać z prędkościami 1, 1, 1/8, 1/16. Podczas normalnego odtwarzania, pauzy lub spowolnienia odtwarzania można uruchomić powiększenie obrazu 2x, 3x, 4x.
Podczas użytkowania urządzenia zauważyłem, że czasem zdarza się, że odtwarzacz zrywa obraz. Na ułamek sekundy obraz przystanie by ponownie powrócić do dalszego odtwarzania. Są to sporadyczne sytuacje, ale występują.
Obraz wyświetlany przez Yamada DVX-6600 jest bardzo dobrej jakości. Stabilny i ostry. Do tego dekodowanie i odtwarzanie dźwięku jest bardzo dobre. Dźwięk jest czysty i prawidłowo rozłożony na poszczególne pary głośników.
Odtwarzacz ma blokadę dla regionu 2 o czym wspominałem wcześniej.
W podobny sposób jak filmy DVD zachowują się krążki VCD. Jedyna różnica to brak możliwości przechodzenia do innych rozdziałów.
- Odtwarzacz DivX
Odtwarzacz płyty z katalogami widzi podobnie jak system komputerowy. Aby dostać się do żądanego katalogu wystarczy go po prostu zaznaczyć i wejść do niego przez przycisk Enter na pilocie.
Ekran - katalogi (kliknij, aby powiększyć)
Główną zaletą odtwarzacza DXV-6600 jest zdolność odtwarzania materiału zakodowanego w formacie DivX oraz XviD. Jak wspomniałem na wstępie, urządzenie nie obsługuje (jeszcze) zewnętrznych napisów dla tych filmów.
Niezależnie od tego jaką wersją kodeków był preparowany film, nie napotkałem żadnych problemów z jego odtworzeniem. Obraz jest poprawny, nie ma przekłamań w kolorach ani jego strukturze. Dostępne jest także przewijanie materiału w każdą stronę tak jak to miało miejsce w materiale DVD. Powiększanie obrazu i wyświetlanie kilku podstawowych danych (czas jaki upłynął podczas odtwarzania, czas jaki pozostał do końca).
Po włożeniu płytki z materiałem zapisanym w formatach DivX i XviD (z rozszerzeniem *.AVI) ukazuje się następujący ekran.
Ekran - DivX (kliknij, aby powiększyć)
Po wybraniu przy pomocy pilota interesującego nas filmu możemy rozpocząć odtwarzanie. Jak można zauważyć, menu nie wyświetla poprawnie polskich znaków w nazwach.
Poprawnie dekodowany był również dźwięk AC3, rozdzielony prawidłowo na głośniki.
Dodam, że wszystkie filmy, niezależnie od ich rozdzielczości, odtwarzane są domyślnie na pełnym ekranie. Naturalnie można to zmienić przez funkcję zoom, która udostępnia pomniejszenie obrazu 2x, 3x i 4x.
- Odtwarzacz MP3
Kolejnym atutem urządzenia jest zdolność odtwarzania muzyki zapisanej w formacie MP3. Jest to o tyle wygodne, że na jednej płycie CD można pomieścić około 10 godzin muzyki w przyzwoitej jakości.
Po włożeniu krążka z takimi plikami ukazuje się ekran:
Ekran - MP3 (kliknij, aby powiększyć)
Po katalogach dostępnych na płycie poruszamy się podobnie jak ma to miejsce w komputerze. Przy pomocy pilota wybieramy interesujący nas katalog i naciskamy Enter by do niego wejść.
Na górze ekranu dostępne są podstawowe informacje dotyczące utworu: długość utworu, czas odtwarzania, bitrate oraz ilość utworów w katalogu.
Niestety jest zbyt mało miejsca na wyświetlenie nazwy utworu przez co możemy nie dowiedzieć się czego słuchamy. Innym przykrym mankamentem jest fakt, że do poruszania się po utworach potrzebny jest włączony telewizor. Wyświetlacz LCD odtwarzacza podaje jedynie czas odtwarzania. Szkoda, że nie podaje np. jego nazwy.
Urządzenie Yamada odtwarza również płyty CDAudio, podobnie jak czynią to tradycyjne odtwarzacze CD.
- Przeglądarka zdjęć
Za dopełnienie i miły dodatek może posłużyć funkcja przeglądarki zdjęć. Odtwarzacz ten jest zdolny do odtwarzania obrazów w dowolnej rozdzielczości pod warunkiem, że są w formacie JPG. Po włożeniu płyty do napędu ukazuje się ekran:
Ekran - zdjęcia (kliknij, aby powiększyć)
Po wskazaniu zdjęcia z prawej strony ukazuje się jego podgląd. Naciśnięcie przycisku Enter na pilocie spowoduje wyświetlenie obrazu. Przeglądanie zdjęć może odbywać się na kilka sposobów. Ręczne przesuwanie kolejnych zdjęć odbywa się dzięki przyciskom przewijania na pilocie. Inna możliwość to SlideShow. Zdjęcia będą zmieniały się automatycznie po około 5s (niestety czas nie jest definiowalny). Sposób przejścia jednego zdjęcia w drugie można regulować przy pomocy przycisku "T.E" na pilocie. Dzięki temu uzyskamy jeden z kilku dostępnych efektów przejść, jak choćby przenikanie się jednego zdjęcia w drugie, znikanie zdjęcia w lewo, prawo, do środka itd.
Podsumowując
No cóż. Nie można powiedzieć by Yamada DVX-6600 był urządzeniem w pełni udanym i dopracowanym. Wiele mankamentów i niedociągnięć zarówno w budowie samego pilota, czy oprogramowaniu urządzenia psuje cały obraz. Największym problemem jest brak obsługi napisów dla filmów DivX i XviD (w końcu atutem tego odtwarzacza miała być obsługa tych właśnie formatów). Umax zapewnia jednak, że w krótkim czasie pojawi się nowe oprogramowanie dla tego urządzenia.
Zauważyłem także, że odtwarzacz nie radzi sobie ze wszystkimi płytami jednakowo. Kilku płyt nie czytał w ogóle, a kilka bardzo wolno i niekompletnie (dotyczy zarówno MP3 jak zdjęć i filmów DivX). Wygląda na to, że czytnik odtwarzacza ma słabą korekcję błędów. W efekcie jedna na około 20 płyt z mojej kolekcji sprawiała problemy.
Pomimo powyższych błędów uważam odtwarzacz Yamady za ciekawy produkt, głownie ze względu na wbudowany dekoder Dolby Digital. Funkcję odtwarzania DivX i DVD należy traktować, przynajmniej w obecnej formie, bardziej jako ciekawostkę niż jako główny atut odtwarzacza. Cena wedle informacji z UMAX Polska ma wynieść 599 PLN czyli tyle, ile dziś kosztuje model Yamada DVX 6000.
PLUSY:
+ sprzętowy dekoder Dolby Digital
+ bardzo dobra jakość obrazu i dźwięku
+ nowoczesny wygląd
+ możliwość samodzielnego update firmware
+ czytelne i łatwe menu
MINUSY:
- słaba korekcja błędów
- czasem filmy nawet na tłoczonym DVD się "przycinały" (dźwięk wyprzedzał obraz)
- zacięty odtwarzacz nie reaguje na polecenia - trzeba go "restartować"
- brak samo powtarzania przycisków na pilocie - trzeba naciskać pojedynczo, jedno naciśnięcie i przytrzymanie nie powoduje ponowienia funkcji
- nieco zbyt mały wyświetlacz LCD
- słabe wyposażenie zestawu w przewody
- brak wyświetlania polskich liter
- słabej jakości pilot
Sprzęt do testów dostarczyły firmy:
|
| | UMAX Polska sp. z o.o. | |