Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
RECENZJE | Recenzja słuchawek Zalmana Surround 5.1 Theatre 6
    

 

Recenzja słuchawek Zalmana Surround 5.1 Theatre 6


 Autor: SebaSTS | Data: 06/04/04

Recenzja słuchawek Zalmana Surround 5.1 Theatre 6Do tej pory miałem okazje testować kilka sztandarowych produktów firmy Zalman, znanej głównie z produktów przeznaczonych do chłodzenia. Teraz stanąłem przed naprawdę trudnym wyzwaniem, jakim jest dla mnie pierwszy test audio i to firmy debiutującej na tym rynku - zgadnijcie jakiej? Dzięki uprzejmości i cierpliwości firmy DiscoTech miałem okazję przetestować produkt THEATRE 6 Real Surround Sound Headphones ZM-RS6F firmy Zalman. Zainteresowanych opisem możliwości słuchawek z dźwiękiem 5.1 zapraszam dalej.Wstęp

Recenzję zacznę oryginalnie i napiszę, iż słuchawki typu 5.1 nie są pomysłem innowacyjnym. W ofercie konkurencji już od dawna znajdują się słuchawki w tym standardzie. W większości są to konwencjonalne w budowie słuchawki stereo, odtwarzające wielokanałowy dźwięk 5.1, poprzez symulację sześciu kanałów audio.

Zalman jednak poszedł o krok dalej. Wykorzystał sposób najprostszy z możliwych, aby dźwięk wydobywający się ze słuchawek brzmiał bardziej realistycznie. Po prostu zbudował słuchawki na bazie 6-ściu głośniczków. W każdym nauszniku są trzy głośniki. Powstawanie wielokanałowych efektów dźwiękowych zgodnych z systemem 5.1, możliwe jest dzięki ich pracy w następujący sposób: głośniczki tylne odgrywają kanały tylne, głośniczki środkowe to kanały przednie, a głośniczki umieszczone z przodu odgrywają kanał środkowy. Dlatego słuchawki - podobnie jak klasyczne zestawy głośnikowe - potrafią odtworzyć każdy sygnał zgodny z powszechnie znanymi standardami jak Dolby Surround, Dolby Digital 5.1, itp.

Wykonanie


Pudełko, instrukcja i słuchawki (kliknij, aby powiększyć)

Materiały wykorzystane przy produkcji i do wykończenia opisywanych słuchawek niczym nie ustępują tym, które są przeznaczone na rynek sprzętu HiFi. Są m.in. pozłacane końcówki mini jack, czy kabelek wychodzący z lewego nausznika. Natomiast ich konstrukcja już bardziej odbiega od standardów, zwłaszcza mechanizm ich składania, który bardzo przypadł mi do gustu, ponieważ dzięki niemu słuchawki zajmują mniej miejsca i są mniej podatne na uszkodzenia.


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)

Kolejną rzeczą, na którą zwróciłem szczególną uwagę, są wystarczająco duże nauszniki z miękkiej poduszeczki, które nie przygniatają małżowiny usznej i nie powodują efektu zmęczenia. Dodatkową cechą tego rozwiązania jest izolacja zmysłów użytkownika od zewnętrznych dźwięków otoczenia, a zwłaszcza od szumu wielu wiatraków w podkręconym komputerze. W całej konstrukcji nie zabrakło też regulacji wysokości pałąka do odpowiedniego rozmiaru głowy.


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)

Aby efekty kanałów tylnych i przedniego centralnego były bardziej wyraziste, przesunięto odpowiadające im głośniki na skraj nauszników i umieszczając tam małe otwory, zmieniając tym samym klasyczny wygląd słuchawek na ten bardziej odpowiadający filmom science-fiction.

Parametry Techniczne

Instalacja

Dysponując odpowiednią kartą dźwiękową zgodną ze standardem 5.1, możemy zabrać się za instalację słuchawek. Osobiście do testów użyłem karty dźwiękowej Audigy firmy Creative, zintegrowanej "dźwiękówki" 5.1 na płycie głównej oraz zewnętrznej karty Hercules Muse Pocket - USB 5.1. Wracając do tematu, Zalaman nie zastosował w swoim produkcie standardowego kolorowania wtyczek, przez co utrudnił nam, użytkownikom instalację. Ja osobiście musiałem 4 razy zaglądać do instrukcji płyty głównej zanim zapamiętałem położenie wejść według nazewnictwa (F-front, R-rear, C-center). Kolejnym krokiem była konfiguracja słuchawek z poziomu systemu operacyjnego - Windows XP. Klikamy Panel sterowania/Dźwięki i urządzenia audio, następnie w zakładce Głośność/Ustawienia głośników wybieramy Zaawansowane i zaznaczamy Głośniki systemu Surround Sound 5.1. Obyło się bez problemów. Nie mogę tego natomiast powiedzieć o programowym odtwarzaczu DVD firmy CyberLink, ponieważ jako OEM dołączany do DVD-ROM posiada obsługę tylko dwóch głośników. W lepszej sytuacji są nabywcy płyty głównej na nForce2 firmy Asus w wersji Deluxe - tam jako dodatek jest pełna wersja programu WinDVD z obsługą standardu 5.1. Jako, że byłem posiadaczem i tej płyty głównej, skorzystałem z tego oprogramowania do testów. Po jego uruchomieniu skonfigurowałem w nim odtwarzanie dźwięku w systemie 6 kanałów (kino domowe 5.1).


(kliknij, aby powiększyć)

Firma DiscoTech poinformowała mnie, że będzie poszerzała linię produktów audio o wzmacniacz do słuchawek (patrz zrzut z instrukcji), przejściówkę do zestawów HiFi, więc słuchawki ZM-RS6F można będzie podłączyć do wzmacniacza AV lub konsoli gier. Będzie też model słuchawek ze zintegrowanym mikrofonem.

Testy

Testy odsłuchowe przeprowadziłem na odpowiednio skonfigurowanym komputerze z zainstalowaną kartą Audigy. Na pierwszy ogień poszły filmy DVD. Pierwsze co mi się "rzuciło w uszy" to bogactwo tła dźwiękowego, które byłem w stanie wychwycić. Obejrzałem ponownie wybrane, charakterystyczne fragmenty z moim zestawem głośnikowym 5.1, i muszę powiedzieć, iż miałem dużo większe problemy z wychwyceniem pojedynczych elementów tła dźwiękowego - tym razem jakby się zlewały i ginęły w chaosie. Pomagało mi tylko to, że spodziewałem się co i kiedy miałem usłyszeć. Muszę tu wspomnieć, że trafiają się filmy dołączane do gazet, które z racji swej scenerii, miejsca akcji mają ubogie tło dźwiękowe lub co gorsza zaimplementowana zgodność z systemem Dolby Digital 5.1 jest wykonana na siłę, bez polotu, ot czasem jakiś łatwy do wyłapania dźwięk pukania, spadającego przedmiotu, itp.

Wracając do słuchawek, separacja kanałów była prawidłowa, kanał centralny był słyszalny lekko z przodu w porównaniu ze zwykłymi słuchawkami, kanały efektowe wyraźne, dające możliwość umiejscowienia dziejących się rzeczy z zamkniętymi oczami.

Podczas oglądania filmów w standardzie DivX ze ścieżką dźwiękową zgodną z AC3, uwidoczniła się słabość testowanych słuchawek. Otóż brakuje im wzmacniacza, gdyż po ustawieniu wszystkich suwaków na maksymalną możliwą głośność APU nForce2, oglądane filmy były ledwo słyszalne. Sytuację poprawiła zamiana karty dźwiękowej na Audigy, która na tych samych ustawieniach wyraźne generuje lepiej słyszalne dźwięki. Testowana przeze mnie zewnętrzna dźwiękówka Muse Pocket - USB 5.1 Sound Card w połączeniu ze słuchawkami wypadła tu najciszej.

Opierając się na tym co słyszałem oglądając "HERO" w tandemie z Audigy, stwierdzam, iż wyraźnie daje się odczuć pracę tych słuchawek.

W czasie grania w FPS, przestrzenny dźwięk wydobywający się ze słuchawek ułatwia "przeżycie" dzięki umożliwieniu lokalizacji "na słuch" kierunku, skąd nadchodzą czy strzelają przeciwnicy; czasem jednak skraca nam ""życie", gdy za bardzo wsłuchamy się w odległe odgłosy walki i przeciwnik zajdzie nas od tyłu...

Na koniec zostawiłem sobie słuchanie muzyki audio z komputera. Tu także ogromne znaczenie ma dobór repertuaru. Ja starałem się wybrać wykonawców, którzy mają dobre oceny za jakość nagrania krążka. Porównując dzisiejszego bohatera testu do słuchawek HiFi w podobnym przedziale cenowym 240-280zł, nie wychwyciłem wyraźnych różnic odsłuchowych na niekorzyść produktu Zalmana.

Podsumowanie

Według mnie debiut Zalmana na rynku sprzętu audio wypadł udanie, podobnie jak kilka lat temu Asusa na rynku napędów optycznych. Dobry bas, brzmienie szybkie, dokładne, przejrzyste było dla mnie zaskoczeniem, bo wychodziłem z założenia ze słuchawki komputerowe, jak swego czasu kolumny są dużo gorsze od swoich braci z segmentu HiFi. W tandemie z kartą Audigy sprawiają, że można czuć się jakby uczestniczyło się w centrum akcji. Kiedy broniąc mostu w grze Call of Duty prowadziłem ogień przerywany resztkami amunicji i czekałem na posiłki, usłyszałem w tle smutną muzykę, żal ścisnął mi serce i wysuszył gardło, wzruszyłem się bo ta gra swoja oprawą graficzną i dźwiękową, pozwoliła mi chociaż w części poczuć męstwo tych często bezimiennych żołnierzy II Wojny Światowej.

Słuchawki te są idealne dla osób, które chcą cieszyć się dźwiękiem w standardzie 5.1, a nie maja funduszy czy miejsca na dobrej jakości zestawy głośnikowe. Doceni je także rodzina gracza czy sąsiedzi, kiedy przestanie on zamęczać swoje otoczenie dudnieniem marnej jakości głośników. Cena dla końcowego użytkownika wynosi 279zł. Według mnie jakość dźwięku za tę cenę jest satysfakcjonująca.


Zalety:
  + jakość wykonania - woziłem, nosiłem, składałem i tak przez całe 3 miesiące i żadnych śladów zużycia materiału
  + zajmują mało miejsca, unikalny system składania
  + duże nauszniki dokładnie okrywają uszy, nie powodują efektu zmęczenia, redukują odgłosy dochodzące z zewnątrz
  + przyzwoite parametry techniczne
Wady:
  - niezgodność kolorystyczna z komputerowym standardem wtyczek minijack
  - przydałby się wzmacniacz do nich
  - efekt dyskomfortu powstały przez widoczne elementy nauszników na skraju pola widzenia, przyzwyczaiłem się dopiero po miesiącu (to moje osobiste odczucie i może czepiam się)Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Recenzja słuchawek Zalmana Surround 5.1 Theatre 6
 
Wyświetl komentarze do artykułu »
 
  Sprzęt do testów dostarczyły firmy:

discoTECH      discoTECH
 • ul. Rydygiera 8 / 6A
 • 01-793 WARSZAWA
 • tel. (0-22) (22) 633 92 98
 • fax. (0-22) 633 92 98