Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
RECENZJE | Windows 8 - przegląd systemu przed wyjściem Bety
    

 

Windows 8 - przegląd systemu przed wyjściem Bety


 Autor: Przemysław Rel | Data: 07/02/12

Podsumowanie

Nowa wersja Windows wprowadza kilka bardzo istotnych zmian, które wywołują wyjątkowo skrajne reakcje wśród użytkowników. Ekran startowy i całe środowisko "Immersive" zdają się nie pasować do reszty systemu jeśli pod uwagę weźmiemy sam wygląd elementów interfejsu. Pulpit to dobrze znane, lekko zmodyfikowane Aero, zaś ekran startowy to styl Metro. Nieważne, jak bardzo można by się starać, te dwa podejścia do wyglądu interfejsu są całkowicie od siebie różne i po prostu do siebie nie pasują. Może byłoby lepiej, gdyby Aero upodobnić bardziej do Metro? Zastosować więcej jednolitych barw, dużych czcionek, braku linii, dwukolorowych przycisków... a może zmienić Metro, aby mniej gryzło się z Aero? Na szczęście, przy okazji poprzednich wersji testowych Windows nie raz mieliśmy do czynienia z całkowitymi zmianami wyglądu. Pierwsze testowe wersje Windows XP w ogóle nie przypominały kolorowego, wręcz kreskówkowego interfejsu. Podobnie wczesne wydania Visty, znane jeszcze pod nazwą kodową Longhorn. W przypadku Windows 7, nowy pasek zadań ujrzeliśmy bardzo późno. Pozostaje zatem nadzieja, że już wersja Consumer Preview coś zmieni w tej kwestii, a jeszcze dalej zmiany zajdą w wersji finalnej. Ostatecznie, może jednak da radę się do tego wszystkiego po prostu przyzwyczaić?

Poza środowiskiem Metro - "Immersive", zmiany, które zaszły w Windows 8 nie są jakoś wyjątkowo daleko idące. Mamy przyspieszone uruchamianie systemu, nowe elementy interfejsu, obsługę nowszych standardów urządzeń bez instalacji zewnętrznych sterowników, optymalizacje wydajności i zapotrzebowania na pamięć, nowy kod odpowiedzialny za przydzielanie wątków rdzeniom procesora i zapewne wiele innych zmian, o których dowiemy się być może dopiero z publikacji Marka Russinovicha. Są to raczej standardowe rzeczy, pojawiające się w każdej kolejnej edycji systemu.

Bardzo ciekawie zapowiada się możliwość uruchamiania aplikacji WinRT nie tylko na komputerach, ale także na urządzeniach przenośnych z procesorem ARM. Jako, że Windows Phone 8 prawdopodobnie będzie korzystać z jądra "pełnej" wersji, także i telefony wyposażone w ten system będą mogły skorzystać z bardzo szerokiej oferty oprogramowania - system obsługiwać będzie aplikacje napisane dla Windows Phone 7 oraz "nowoczesne", jak czasami nazywa je Microsoft, napisane w WinRT. Najnowsza wersja pakietu Office zostanie częściowo napisana w WinRT, zatem będzie działać na wszystkich obsługiwanych urządzeniach, co już jest wystarczająco ciekawe. Wszystkie szczegóły nie są jeszcze jednak znane i nie wiadomo do końca, czy zachowana będzie 100% zgodność między platformami.

Pomimo ciekawych nowości, pojawia się pytanie: czy warto się przesiąść? Nie ma na to, niestety, jednoznacznej odpowiedzi. Dlatego bardzo dobrze, że możemy zapoznać się z wersjami testowymi, poużywać je przez kilka dni, tygodni, a być może i dłużej, i dopiero potem podjąć decyzję, czy warto wydać te kilkaset złotych na upgrade. Oczywiście, na forach internetowych będziemy znajdować wypowiedzi, w których wychwalany pod niebiosa wciąż będzie Windows XP, zaś inni będą deklarować chęć pozostania z Windows 7 jak najdłużej będzie to możliwe. Jednak pewnego dnia, każdy z nas spotka się z Windows 8, czy tego zechcemy, czy nie, być może zatem przeczytanie tego artykułu nie było całkowitą stratą czasu ;)

poprzednia strona (Pierwsze uruchomienie)    -   następna strona (Podsumowanie)








Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Windows 8 - przegląd systemu przed wyjściem Bety
 
 » Wstęp
 » Pod maską
 » Instalacja. Zmiany w instalatorze.
 » Pierwsze uruchomienie
 » Podsumowanie
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »