Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
RECENZJE | Klawiatura dla wyczynowców - Zboard MERC
    

 

Klawiatura dla wyczynowców - Zboard MERC


 Autor: Spieq | Data: 23/05/06

Podsumowanie

Zboard MERC to klawiatura, która zadziwiła mnie od samego początku. Tego typu rozwiązania wprowadzają świeżość na rynku klawiatur, gdzie panuje dziwna moda na laptopowe rozwiązania dla desktopa. Dołączenie do tradycyjnego układu gamepada zwiększa nie tylko jej wizualną atrakcyjność, ale przede wszystkim funkcjonalność. Nie został on przecież dodany po to, by cieszyć tylko oko. Po przetestowaniu gamepada w grach można stwierdzić, że jest to rozwiązanie użyteczne, aczkolwiek wymagające od nas pewnego przestawienia się i przyzwyczajenia do specyficznego rozkładu klawiszy. Wprawdzie zachowują one tradycyjną kolejność, ale ich szerokość, długość i wysokość to eksperymentalne rozwiązanie.

MERC może się podobać – całość sensownie się komponuje, można mieć za to wątpliwości co do wykorzystywania klawiszy multimedialnych oraz tych zawartych w panelu numerycznym (choć akurat jego warto wziąć w cudzysłów...). To, czy je wykorzystamy, zależy wyłącznie od nas. Dla mnie osobiście taki patent jest niepotrzebny. Klawiaturze przez dłuższy czas partnerował Logitech G5 i Steelpad QcK (moi faworyci do tej pory). Pod względem kolorystyki G5 niespecjalnie zbratał się z MERC-em, natomiast w trakcie testów doszła gorąca jeszcze myszka (utytułowanego producenta), której nazwy nie wyjawię, ale wkrótce i ona wyląduje na chirurgicznym stole... Czarny Steelpad, czarny MERC i czarny ***** ***** tworzą mroczne, dobrze dobrane trio.

Największy atut MERC-a to niewątpliwie gamepad, który zmienia, a w zasadzie poszerza funkcjonalność samej klawiatury. Kwestią dyskusyjną pozostaje zasadność i nieodzowność takiego rozwiązania. Nie da się ukryć, że gamepad nie jest niezbędnym komponentem, ma on jedynie ułatwić i sprawić, że wszelkie wirtualne potyczki będziemy uskuteczniać z większą przyjemnością i wygodą. Takie postawienie sprawy pozwala na wysnucie wniosku, że MERC przyda się głównie graczom, którym tradycyjny układ klawiatury nie wystarcza. W przeciwieństwie do standardowego układu Zboarda tutaj mamy jednolitą konstrukcję, bez możliwości modyfikacji i zmiany nakładek. Tę lukę wypełniają sterowniki, w których ustalimy sobie, jaką konkretną grę MERC ma aktualnie obsługiwać.

Specyfika MERC-a („gadżetowość”) sprawia, że nie mam zamiaru nikogo namawiać do jego zakupu. Każdy sam musi we własnym zakresie zadecydować, czy taki patent rzeczywiście jest w stanie mu pomóc. Większość miłośników gier, tak sądzę, wypowie się pozytywnie na ten temat, aczkolwiek należy pamiętać o tym, że wprowadzenie gamepada niesie za sobą pewne... ograniczenia. Te przeszkody to głównie skrócenie dwóch tradycyjnych prawych paneli do jednego wspólnego. Przyznam, że mam problemy czasem z obsługą kursorów (kilkunastoletnie przyzwyczajenie do autonomicznego modelu), irytująca bywa aktywacja/dezaktywacja funkcji numerycznych. To w zasadzie największa wada najnowszego Zboarda. Niektórym może przeszkadzać mały Enter, wysokie klawisze (!) itd. Są to jednak kwestie znane już przed kupnem, zatem MERC-a wybiorą osoby, którym to nie przeszkadza.

Nie zachęcam do kupna, ale klawiaturę i tak chwalę, bo na to zasłużyła. Rewolucyjność rozwiązań idzie w parze z funkcjonalnością (zapomnijmy na chwilę o numerycznej), stąd taka, a nie inna ocena. Zboard MERC otrzymuje ode mnie:

CENA: ok. 180Zł


poprzednia strona (Sterowniki i wykorzystanie MERC-a w grach)    -   następna strona (Podsumowanie)








Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Klawiatura dla wyczynowców - Zboard MERC
 
 » Wstęp
 » Gabaryty potwora
 » Estetyka szaleńca
 » Wygoda misia-pysia
 » Sterowniki i wykorzystanie MERC-a w grach
 » Podsumowanie
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »
 
  Sprzęt do testów dostarczyły firmy:

Multimedia Vision      Multimedia Vision