Jak makiem zasiał, czyli zestawienie cichych coolerów Autor: GregorP | Data: 14/05/04
| Czy mój komputer mógłby działać cicho?, Czemu ten wentylator taaak wyje??. Często zadajesz sobie tego typu pytania? Być może, na część z nich, znajdziesz odpowiedź w niniejszej publikacji.
Z przyjemnością przedstawiam naszych bohaterów: arctic-cooling Copper Silent 2, arctic-cooling Copper Silent 2M, arctic-cooling Copper Silent 2TC (dostarczone przez firmę COOLING.PL), oraz Spire WhisperRock IV (od polskiego dystrybutora - firmy SPEED). Za punkt odniesienia, coś z wyższej półki - cooler poważanej na całym świecie marki Thermalright - SLK-947U (którego obszerna recenzja pojawi się już wkrótce). |
|
Testowana Gromadka
W rolach głównych (od góry): Spire WhisperRock IV, arctic-cooling Copper Silent 2M, Copper Silent 2TC rev.2, Copper Silent 2 rev.2. Na samym dole - Thermalright SLK-947U (kliknij, aby powiększyć)
arctic-cooling Copper Silent 2 revision 2
arctic-cooling Copper Silent 2 revision 2 (kliknij, aby powiększyć)
arctic-cooling Copper Silent 2 revision 2 (kliknij, aby powiększyć)
Cooler otrzymujemy w sześciennym, kartonowym pudełku, na którym, poza zdjęciem produktu, znajdziemy krótką informację: "Revision 2 Noise Reducted". Nowa rewizja, od starej różni się wiatrakiem - nowy jest wyższy, ponadto o większej średnicy - pozwoliło to na nieznaczne obniżenie prędkości obrotowej, tym samym hałasu, przy porównywalnym poziomie CFM. W pudełku, poza coolerem, znajdziemy opakowanie pasty silikonowej, oraz, rzecz jasna, nalepkę, informującą, przez jaki "sprzęt" jest chłodzony nasz procesor. :)
Wymiary całego coolera, o masie 359g, to 88 x 82 x 79 mm. Sam radiator ma następujące wymiary: 84 x 76 x 36 mm plus płytka miedziana: 44 x 44 x 5mm.
Radiator jest wykonany z anodyzowanego aluminium. Posiada 26 żeberek, na spodzie natomiast przylutowaną płytkę miedzianą.
arctic-cooling Copper Silent 2 revision 2 (kliknij, aby powiększyć)
Evercool CUD-725 (kliknij, aby powiększyć)
Powierzchnia płytki jest wprawdzie płaska, ale kiepsko wyszlifowana. Przesuwając po płytce paznokciem, usłyszymy charakterystyczne "zzipp". Ponadto brzegi płytki są na tyle ostre, by bez większego problemu przeciąć skórę nieuważnego instalatora - niczym nóż z małymi ząbkami. Dla porównania zamieszczam zdjęcie miedzianego coolera Evercool CUD-725, z podobnego pułapu cenowego.
Na kilka słów komentarza zasługuje wentylator, użyty w coolerze. Od radiatora oddzielają go przekładki z gumopianki, mające za zadanie tłumić drgania. Konstrukcja podwieszana wydaje się być bardzo dobrym rozwiązaniem - minimalizuje ona tarcie statyczne, a tym samym żywotność wentylatora, oraz hałas. Strumień powietrza, wytworzony przez wiatrak, kierowany jest na żeberka radiatora. Łożyskowanie wentylatora nie jest mi niestety znane. Prędkość obrotowa wentylatora jest stała i wynosi ~2200 RPM, przepływ powietrza natomiast 29 CFM. Poziom hałasu coolera, według producenta, nie przekracza 18dBA. W zamkniętej obudowie, w asyście PSU, wydającego z siebie 23dB pomruk, był on dla mnie w zasadzie niezauważalny, niezależnie od obciążenia CPU. Tak więc producent spełnił obietnicę ciszy.
Do dwuczęściowej zapinki nawet nie podchodźmy bez śrubokrętu. Jest ona ponadto bardzo twarda - niewprawnym osobom zdecydowanie polecam stosowanie tego coolera wraz z Copper Shimem.
arctic-cooling Copper Silent 2M
arctic-cooling Copper Silent 2M (kliknij, aby powiększyć)
arctic-cooling Copper Silent 2M (kliknij, aby powiększyć)
Z przezroczystego, plastykowego opakowania spoglądał na mnie drugi cooler szwajcarskiego producenta - model Copper Silent 2M. W pudełku pasta silikonowa, oraz nalepka.
Śledź, przy pomocy którego możemy regulować prędkość obrotową wiatraka (kliknij, aby powiększyć)
Fizycznie cooler jest identyczny z modelem opisanym powyżej. Jedyną różnicą jest dodatkowa wiązka opatulonych w koszulkę przewodów, na której końcu znajdziemy śledzia z przełącznikiem prędkości obrotowej wiatraka.
Spód radiatora arctic-cooling Copper Silent 2M (kliknij, aby powiększyć)
Prędkości, z jakimi wiruje wiatrak, według producenta, są następujące: 1500/2200/2800 RPM (zmierzone przeze mnie: ~1500/~2100/~2700), przepływ powietrza: 26.5/48.8/61.6 CFM, a generowany hałas, to odpowiednio: 13/18/24dBA.
Wiatrak pracujący na najniższych obrotach byłem w stanie usłyszeć jedynie w nocy, gdy dookoła panowała absolutna cisza z odległości 20cm. Natężenie dźwięku wiatraka na średnich obrotach było porównywalne z głośnością modelu CS 2. Natomiast wiatrak, pracujący na pełnych obrotach, zaznaczał swoją obecność szumem, różniącym się dość wyraźnie od odgłosu PSU. Był jednak nadal w pełni do zaakceptowania.
arctic-cooling Copper Silent 2TC revision 2
Pudełko coolera arctic-cooling Copper Silent 2TC revision 2 (kliknij, aby powiększyć)
Dla odmiany - 2TC w komputerze (kliknij, aby powiększyć)
"Pudełko i zawartość ta sama, co w przypadku Copper Silent 2 rev.2. Producent chyba niechcąco przysłał mi dwa te same coolery.." - myślałem z początku. Potem jednak zauważyłem jedyną fizyczną różnicę (poza nalepką na wiatraku) - podwójny przewód z czujnikiem temperatury, niknącym w użebrowaniu radiatora. Mimo bliźniaczego, z pozoru, podobieństwa do CS2, CS2TC bliżej jednak do modelu 2M - wiatrak potrafi kręcić się z jednakowymi prędkościami, różny jest jedynie sposób regulacji - tam manualny, tutaj automatyczny, zależny od temperatury. Innymi słowy: "Jak kto woli". Poziom głośności, w zależności od RPM jest analogiczny do modelu 2M.
Spód radiatora arctic-cooling Copper Silent 2TC revision 2 (kliknij, aby powiększyć)
Nadmienić muszę, że wszystkie coolery Copper Silent miały równie twarde zapinki i równie kiepsko wyszlifowane miedziane płytki - nie była to więc wada jednego modelu.
Spire WhisperRock IV
Spire WhisperRock IV (kliknij, aby powiększyć)
Spire WhisperRock IV (kliknij, aby powiększyć)
W kartonowym pudełku znalazł się jedynie cooler, oraz krótka "instrukcja obsługi" w dziewięciu językach (polskiego niestety brak). Spód radiatora zabezpieczony był plastykową nakładką. W pierwszym momencie wydało mi się, że na spód naniesiony jest powszechnie nienawidzony "glut". Perspektywa czyszczenie radiatora z jego resztek nie cieszyła mnie zbytnio. Z ulgą jednak odkryłem, że spód jest fabrycznie posmarowany zwyczajną, białą pastą silikonową.
Fabrycznie nałożona pasta (kliknij, aby powiększyć)
Wymiary radiatora to 80 x 80 x 44mm, plus wentylator: 80 x 80 x 25mm. Żeberka w liczbie 23. Radiator wykonany jest z aluminium, ale w spód wkomponowano miedziany rdzeń. Stopień wyszlifowania spodu, podobnie, jak w przypadku coolerów Copper Silent, pozostawia wiele do życzenia.
Spód radiatora Spire WhisperRock IV (kliknij, aby powiększyć)
Półprzezroczysty wentylator, produkcji F.T.C., łożyskowany kulkowo, wg producenta powinien kręcić się z prędkością 2300 RPM +/-10% (zmierzone: ~2700 RPM), wytwarzając przepływ powietrza, rzędu 28 CFM, i hałas 21.1dBA. Nie dysponowałem wprawdzie nawet najprostszym sonometrem, jednak z całą stanowczością mogę stwierdzić, że 21dB "Szepczącego Kamienia" jest znacznie głośniejsze, niż 24dB "Miedzianej ciszy". Świst wyróżniał się, spośród szumu wiatraków PSU, po dłuższym czasie zaczynał męczyć uszy... Dodatkowo, podczas 100% obciążenia CPU zmieniał tonację na wyższą, bardziej irytującą.
Klamra jest dość twarda, jednak znacznie wygodniejsza w "obsłudze", niż w przypadku powyższych coolerów. I w tym przypadku nie obeszło się bez śrubokrętu.
Dodam jeszcze, iż masywny grill, z logo firmy, uważałem za zbędny, póki mój palec nie znalazł się między łopatkami kręcącego się wentylatora. Moje krótkie, acz głębokie "Ała!" uświadomiło mi, jak bardzo myliłem się w tej kwestii.
Procedura i warunki testowe
Wszystkie pomiary dokonywane były przy temperaturze otoczenia, wynoszącej 21*C. Testy odbyły się na dwóch płytach głównych - dla uwzględnienia dwojakiego sposobu pomiaru temperatury.
W tym miejscu muszę nadmienić, iż według pierwotnych założeń, testy miały zostać wykonane na bardzo popularnej płycie ABIT NF7-S rev.2.0, która jednak okazała się nie być w pełni kompatybilna z radiatorem Thermalright SLK-947U. Ostatecznie zdecydowałem się użyć płyty ASUS A7N8X rev.1.06, ponieważ, jak NF7, mierzy ona temperaturę procesora z czujnika, umiejscowionego w rdzeniu procesora, oraz również jest dość popularna. Dokładność odczytu została sprawdzona ręcznym pirometrem IRtec 100XL. ASUS wskazywał temperaturę rdzenia maksymalnie o 1*C wyższą od wskazań pirometru, uznałem więc, że w tym przypadku kalibracja jest więcej, niż zadowalająca. Odczyty z EPoXa 8RDA dodaję właściwie tylko w celach poglądowo-porównawczych, by osoby, mające płyty główne, odczytujące temperaturę procesora za pomocą czujnika, umieszczonego w gnieździe procesora, miały choć przybliżony obraz odczytów, które mogłyby zaobserwować na swoim sprzęcie.
Wentylacją obudowy, na czas testów, zajmowały się dwa 80mm wiatraki marki Sunon, z łożyskami ślizgowymi, zasilane napięciem +5V (w zasadzie niesłyszalne) - jeden wdmuchujący (chłodzący przy okazji HDD) - z przodu, oraz wydmuchujący - z tyłu, pod PSU. GPU karty graficznej - chłodzony pasywnie. Zasilacz to tak zwany DualFan - dwa wiatraki 80mm, ponadto z temperaturowo regulowanymi obrotami, w zakresie 800 - 2200 RPM. Pomiary odbywały się przy zamkniętej obudowie.
O naszym punkcie odniesienia słów kilka
Radiator Thermalright SLK-947U (kliknij, aby powiększyć)
W czasie testów Thermalright posiadał 80mm wiatrak (tak, jak i wszystkie coolery w teście), marki Sunon, zasilany napięciem +7V (by zbliżyć się poziomem głośności, do reszty stawki), wirujący z prędkością ~800 RPM.
Procesory testowane były przy ustawieniach fabrycznych - 1533MHz (11.5 x 133) dla TBB, oraz 1833MHz (11 x 166) dla Bartona, przy których generowana przez nie maksymalna obliczeniowa moc cieplna wynosiła odpowiednio 51W, oraz 68,3W, a także przy overclockingu - 2000MHz (10 x 200), przy 1.825V dla TBB (~87W), oraz 2200MHz (11 x 200), przy 1.8V dla Bartona (blisko 95W ciepła).
Przez tryb Idle rozumieć będziemy Windows XP, działający od godziny, bez żadnych dodatkowych programów.
Tryb Normal - w tle programy codziennego użytku - Winamp, odtwarzający mp3, Power Strip, NAV, KerioPF, multikomunikator Konnekt, programy p2p: Overnet, BitComet, Kazaa Lite Master, przeglądarka internetowa Opera, wyświetlająca kilka stron, zawierających animacje Flash. Wszystko to generuje stałe obciążenie CPU, rzędu 15-20% (w zależności od konfiguracji procesora). Temperatura mierzona po godzinie trybu Normal.
Trybem Load natomiast, będzie dla nas dwugodzinne wygrzewanie procesora programem BURNK7, z najwyższym priorytetem.
Wyniki
Wyniki w tabelach mówią same za siebie, a ich interpretację pozostawiam czytelnikom. Co bardziej dociekliwi, mogą obliczyć współczynnik C/W.
Przejdźmy zatem do podsumowania.
Podsumowanie
Ceny:
- arctic-cooling Copper Silent 2 revision 2 - 47zł
- arctic-cooling Copper Silent 2TC revision 2 - 49zł
- arctic-cooling Copper Silent 2M - 65zł
- Spire WhisperRock IV - 59zł
Sprzęt do testów dostarczyły firmy:
|
| | SPEED Sp. z o.o.- Wrocław
- ul. Poniatowskiego 7d
- tel. +71 7915925
- fax +71 7915927
|
| | COOLING.PL | |