Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
RECENZJE | Zewnętrzne palenisko: test nagrywarki LG GSA-5163D
    

 

Zewnętrzne palenisko: test nagrywarki LG GSA-5163D


 Autor: NimnuL | Data: 05/08/05

Zewnętrzne palenisko: test nagrywarki LG GSA-5163DZmierzch nośników optycznych z symbolem CD dobiega końca. A może już dobiegł? Ich miejsce zastępują już bardzo popularne krążki, niemal bliźniacze pod względem wyglądu, płyty opatrzone napisem DVD. Nie ma się czemu dziwić, w końcu ceny nowego medium zrównały się ze swoimi poprzednikami. Różnica polega jednak w pojemności. Jedna płyta DVD mieszcząca w sobie sześć krążków CD to już coś, jednak należy pamiętać o istnieniu wersji dwuwarstwowych oraz dwustronnych dwuwarstwowych DVD mogących pomieścić na swojej powierzchni odpowiednio 12 oraz 24 razy więcej danych niż płyta CD.

Jednak nośnik to nie wszystko. Trzeba mieć narzędzie by nanieść dane na nowe medium. Oto jedna z propozycji na rynku - zewnętrzna nagrywarka firmy LG, model GSA-5163D.

Specyfikacja techniczna

Napęd LG GSA-5163D to trójformatowa nagrywarka zewnętrzna.


(kliknij, aby powiększyć)

Jej podstawowe dane techniczne kształtują się następująco:

Sprzęt komputerowy do którego podpiąłem nagrywarkę:
  • Płyta główna: Abit KT7A
  • Kontroler PCI USB 2.0
  • CPU: Athlon @1,56GHz
  • Pamięć RAM: 768MB
  • HDD: WD Caviar SE 120GB 8MB cache
  • Windows 2000 Proffesional




W pudełku...

Zacznę od tego, co znajdziemy wewnątrz kolorowego i sporych rozmiarów pudełka.


(kliknij, aby powiększyć)

Z jego wnętrza wysypie się dość sporo klocków.


(kliknij, aby powiększyć)

Przewód USB oraz Firewire, przewód sieciowy oraz zasilacz.


(kliknij, aby powiększyć)

Do tego dochodzi obszerna instrukcja obsługi, przewodnik po instalacji oprogramowania oraz CD z softem: Nero 6 Express, In CD, Cyberlink Power DVD oraz Power Producer.


(kliknij, aby powiększyć)

Napęd LG wygląda bardzo przyjemnie. Estetycznie i porządnie wykonana obudowa w kolorze białym wraz z gumowymi "dystansami" po bokach sprawia wrażenie prawdziwej solidności.


(kliknij, aby powiększyć)

Obudowa nie skrzypi i nie ugina się nawet po mocnym naciśnięciu. Materiał użyty do wyrobu puszki to wysokiej jakości, wypolerowany plastik.


(kliknij, aby powiększyć)

Przedni panel pomalowano na srebrny kolor co nieco burzy w moim odczuciu estetykę całości i wprowadza nieco tandetności. Ale to kwestia gustu. Front urządzenia zawiera tylko jeden przycisk odpowiedzialny za wysuwanie i wsuwanie tacki. Brakuje mi gniazda słuchawkowego wraz z pokrętłem głośności oraz bardziej rozbudowanego panelu sterującego.

Dodatkowo do dyspozycji mamy LEDa informującego o trybie pracy urządzenia oraz otwór awaryjnego wysuwania tacki.

Talerz wykonano z szarego plastiku, takiego jak w wewnętrznych napędach optycznych. Nic w tym dziwnego, w końcu wewnątrz estetycznej obudowy zamknięty jest po prostu wewnętrzny napęd DVD RW, przypuszczalnie model GSA-4163B.

Tacka posiada uchwyty pozwalające na pionową pracę urządzenia. Co prawda producent zaleca pracę jedynie w poziomie, lecz nagrywarka prawidłowo działa także w pozycji obróconej o 90 stopni.


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)

Urządzenie stoi na czterech gumowych stopkach - zapewniają one odpowiednią stabilność i tłumią drgania, choć w niewielkim stopniu.


(kliknij, aby powiększyć)

Tylny panel zawiera dwa gniazda Firewire, jedno USB 2.0 oraz gniazdo zasilające. Całość dopełnia malutki włącznik nagrywarki.



Pomiary

Na wstępie chciałem podziękować firmie Conrexx (www.conrexx.com) za dostarczenie nośników Traxdata DVD+R, DVD-R, DVD+RW, DVD+R DL.


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)

W testach wzięły udział także płyty DVD-R firmy LG, DVD-RAM firmy Maxell dostarczone przez LG, a także moje krążki firm Acoss, TDK, Dysan oraz Verbatim.

- zapis

Nagrywarka poradziła sobie bardzo dobrze podczas zapisu wszystkich sprawdzanych płyt.
Po nagraniu kilkudziesięciu krążków wystąpił tylko jeden problem - zarysowana płyta DVD+R DL - wystąpił błąd ogniskowania lasera. Poza tym nagrywarka nigdy nie odmówiła zapisu danych na nośnikach jakie jej serwowałem.

Zapis wszystkich rodzajów płyt odbywał się z prędkością deklarowaną przez producenta nagrywarki i nośników.

- jakość zapisu

Wszystkie dane nagrane przez urządzenie LG można było bez problemu odczytać zarówno na omawianym urządzeniu LG jak i wewnętrznym napędzie Toshiba SD-M1712.

Jakość zapisu danych sprawdziłem przy pomocy K-Probe 2 oraz napędu LiteOn SOHW-1633S.
Wyniki opracowane na podstawie średniej z co najmniej dwóch nośników. Jeśli wyniki jakiegoś nośnika wyraźnie odbiegną od średniej ustanowionej przez konkurencję, zaznaczę ten fakt w tekście. Prędkość odczytu ustawiona na stałe na 40x dla płyt CD oraz 4x dla DVD.

Płyty CD firmy Traxdata zdecydowanie odbiegły od średniej ustanowionej przez konkurencję. Wynik nie został wciągnięty do tabeli, gdyż byłoby to krzywdzące dla pozostałych płyt.
Średni wynik uzyskany przez płyty Traxdata wyniósł średnio 7,05 błędów C1 (97 maksymalnie, w sumie 31421). Błędy C2 nie wystąpiły.

Pozostałe płyty na których testowany był napęd LG nie wykazują nadmiernych ilości błędów sprawiających późniejsze problemy w odczycie zawartości nośników.

Legenda:
  • (1) 700MB płyty Verbatim 48x, TDK 48x oraz Traxdata 52x
  • (2) 700MB płyty Verbatim 24x
  • (3) Jednowarstwowe płyty Traxdata 16x
  • (4) Jednowarstwowe płyty Traxdata 16x
  • (5) Jednowarstwowe płyty TDK 8x
  • (6) Jednowarstwowe płyty Traxdata 6x oraz Verbatim 6x
  • (7) Dwuwarstwowe płyty TDK 4x
  • (8) Jednowarstwowe płyty Maxell 5x
- odczyt

Pomiary sporządzone przy użyciu narzędzia Nero CD-DVD Speed. Wyniki opracowane na podstawie średniej z co najmniej 2 nośników każdego typu

Rewelacyjnie wypadł czas dostępu do tłoczonej płyty CD. Prędkość odczytu płyt CD nie należy jednak do czołówki na rynku z racji deklarowanej przez producenta krotności odczytu wynoszącej 40 dla tych mediów.

Legenda:
  • (1) 700MB płyty Verbatim 48x, TDK 48x oraz Traxdata 52x
  • (2) 700MB płyty TDK 10x, Dysan 12x, Verbatim 24x
  • (3) Jednowarstwowe płyty Traxdata 16x oraz Acoss 8x
  • (4) Jednowarstwowe płyty Traxdata 16x oraz Acoss 8x
  • (5) Jednowarstwowe płyty Traxdata 4x oraz TDK 8x
  • (6) Jednowarstwowe płyty Traxdata 6x oraz Verbatim 6x
  • (7) Dwuwarstwowe płyty Traxdata 2,4x oraz TDK 4x
  • (8) Jednowarstwowe płyty Maxell 5x
Odczyt płyt audio zabezpieczonych przez Key2Audio 3 oraz Cactus data shield 200 przebiegło bez błędów.

Napęd LG GSA-5163D był w stanie poprawnie kopiować płyty zabezpieczone systemem SafeDisc v.2 oraz v. 2.51. Nie jest jednak w stanie poprawnie nagrać SafeDisc v. 2.90.
Gracze tworzący kopie zapasowe swoich oryginalnych :-) gier będą niepocieszeni.



Pozostałe informacje

Co jeszcze mogę powiedzieć o nowym produkcie LG? Napęd pracuje dość cicho. Podczas oglądania filmów DVD jest bezgłośny. Wyraźnie słyszalny staje się dopiero na pełnych obrotach, ale i wtedy plasuje się gdzieś pomiędzy wewnętrznymi napędami LiteOn SOHW-1633S, a Toshibą SD-M1712. Również mechanizm tacki generuje bardzo stonowany i przyjemny dla ucha dźwięk.

Niestety szybkość rozpoznawania płyty to koszmar. Zawartość płyt CD ujrzymy po około 12s, DVD po upływie aż 27s (!) od momentu zamknięcia tacki.



Podsumowanie

Dobrnęliśmy do końca. Napęd GSA-5163D spisał się dzielnie, a LG odwaliła kawał dobrej roboty. To jeden z nielicznych napędów obsługujących aż trzy formaty nośników w tym DVD-RAM. Jakość zapisu jest na wysokim poziomie, co w połączeniu z bardzo dużą prędkością nagrywania danych (nieco ponad 5 minut dla DVD-R) czyni z tego urządzenia ciekawy produkt. Cena na poziomie 400zł może wydawać się wygórowana, ale nie zapomnijmy, że jest to mobilny napęd zamknięty w eleganckiej i solidnej skorupie.

Oczywiście napęd ten nie jest pozbawiony wad które nieco burzą obraz całości. Główną "rysą" jest koszmarnie długi czas rozkręcenia płyty DVD od momentu jej włożenia do napędu.

Brak obsługi technologii Mt. Rainer czy trochę wolne nagrywanie płyt CD to, przynajmniej dla mnie mniejsze braki. Cena: 400zł.




  Sprzęt do testów dostarczyły firmy:

LG Electronics Polska Sp. z o.o.      LG Electronics Polska Sp. z o.o.
    • LG Electronics Polska Sp. z o.o.
    • ul.Domaniewska 41, budynek Neptun
    • 02-672 Warszawa
    • tel: (48-22)606-14-50
    • fax: (48-22) 606-14-58
    • WWW: www.lge.pl