Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy miejsce na Twojš reklamę
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
S P R Z Ę T
    

  Test trzech płyt głównych DDR
 Autor: Lancer
 Data: 20/07/01

Test trzech płyt głównych DDR Na współczesny komputer typu PC składa się wiele elementów. Wszystkie je łączy jeden element - płyta główna, czyli kręgosłup komputera. Płyty główne ewoluują w podobnym tempie co procesory. Wraz z pojawieniem się nowej generacji procesorów pojawiają się nowe chipsety - główny element sterujący płytą. Wraz z chipsetami, powstają także nowe płyty.

Przez ostatnie miesiące karierę robią procesory firmy AMD. Do ich obsługi powstają coraz to nowsze chipsety, które zawierają dużo nowych rozwiązań technicznych - jak choćby obsługę pamięci DDR SDRAM, mających z założenia zastąpić starzejące układy typu SDRAM. W tym przeglądzie przyjrzymy się kilku najnowszym konstrukcjom. Dzięki uprzejmości firmy NMC Polska zobaczymy na co stać układ AMD760, na którym powstała płyta ENMIC NMC 8KAX+. Firma Simmtech dostarczyła płyty Shuttle AK31 i AK32 (VIA KT266) oraz Asus A7A266 (Ali MAGiK1) wraz z pamięciami DDR.

NMC 8KAX+

Płyta jest zbudowana na bazie układu AMD761 - tworzącego mostek północny oraz VIA VT82C686B - mostek południowy. Obsługuje magistralę 200/266MHz (w trybie DDR). Zbudowana jest w standardzie ATX (wymiary 30,5cm x 24,5cm). Posiada gniazdo pod procesor w standardzie Socket A (Socket 462), 2 gniazda pod pamięci DDR SDRAM, 1 złącze AGP4x, 6 PCI. Dzięki mostkowi południowemu, VIA może pracować z 4 urządzeniami w standardzie ATA100. Dodatkowo posiada 4 porty USB oraz wbudowany kodek dźwiękowy AC97.

NMC 8KAX+
NMC 8KAX+

Poprzez mostek północny AMD, płyta potrafi pracować tylko z pamięciami DIMM DDR. Nie zawiera on bowiem obsługi starszych układów SDRAM.

Pamięci DDR (Double Data Rate-operacje po znoszącym i opadającym zboczu sygnału taktującego) wyglądają podobnie do zwykłych SDRAM'ów. Zbudowane są w postaci modułów DIMM (Double Inline Memory Module). Posiadają jednak tylko jeden klucz sprzętowy i 184 styki. Zasilane są też niższym napięciem (2,5V, zamiast 3,3V jak w SDRAM). Pamięci, które wykorzystałem w teście pochodzą z firmy Micron Technology. Jedna 64bitowa kostka PC2100, o czasie dostępu 7,5ns standardowo pracuje przy opóźnieniu CL2,5 i ma pojemność 256MB. Jest standardowo taktowana zegarem 266MHz (teoretyczna przepustowość-2029,5MB/s).

Pamięci DDR (Double Data Rate)
Pamięci DDR (Double Data Rate)

Układ AMD761 - poprawna nazwa north bridge (układ AMD762MP jest przeznaczony dla konfiguracji dwuprocesorowej). Jest konstrukcją w pełni synchroniczną - podobnie jak np. BX Intela, na chwilę obecna oficjalnie wspiera magistralę 200 i 266MHz, ale na tym nie kończą się jego możliwości (będzie o tym jeszcze mowa). Posiadając więc procesor np. Duron na magistralę 200MHz, pamięci będą mogły być taktowane tylko zegarem 200MHz (PC1600).

Układ AMD761
Układ AMD761

Testowana płyta zawiera mostek południowy VIA 686B. Jest to często spotykany przykład. Firma AMD skonstruowała co prawda własny układ-AMD766. Nie stosuje się go jednak. Nie zawiera on bowiem funkcji monitoringu (potrzebny osobny układ, podnoszący koszty i komplikujący konstrukcję) i nie posiada obsługi kodeka dźwiękowego AC97, a na dodatek jest droższy od "scalaka" VIA, a ten dzięki długiej już wymianie myśli technicznych, jest całkowicie zgodny z układami AMD (tak było już za czasów AMD 750 Irongate). Kompatybilność jest możliwa również dzięki temu, że układy pracują w tradycyjnej architekturze north-southbridge, porozumiewając się przy pomocy szyny PCI.


Płyta NMC posiada niestety tylko 2 sloty na pamięci DDR i przez to możemy tu zastosować do 1GB pamięci RAM (max 512MB RAM w jednym slocie). Wspiera układy z korekcją błędów (ECC). Gniazdo procesora jest umieszczone w lewym, górnym rogu płyty. Niestety jest umieszczone zbyt blisko krawędzi płyty, a od spodu stosunkowo blisko znajdują się kondensatory, a od góry przeszkadza blisko umieszczony zasilacz. Utrudnia to nieco manipulację radiatorem. Nie jest ono na szczęście zasłonięte z boków. Początkowo manipulacja w obrębie procesora jest naprawdę uciążliwa, jednak z czasem dochodzimy do wprawy i przestaje to przeszkadzać. Standardowo już wokół gniazda są 4otwory do mocowania wymyślnych systemów chłodzących. W środku układu mocującego procesor znajdziemy sztywny czujnik temperatury, jednak jest on umieszczony w ten sposób, że nie mierzy temperatury zbyt dokładnie. Jest zbyt mocno przesunięty ku górze i odczyt nie jest dokładny i jest zaniżona.

Na układzie AMD761 znajduje się wysokiej jakości łożyskowany wentylator Aavid, który naprawdę skutecznie chłodzi. Układ zasilający procesor najwyższej jakości, jest w stanie zasilić wymagającego pod względem energetycznym każdego istniejącego współcześnie Athlona, a i nadchodzące dopiero układy na jądrze Palomino i Morgan. Co ciekawe, część układów umieszczono po spodniej stronie spodniej płyty głównej.


Spód płyty gównej NMC 8KAX+

Gniazda pamięci są umieszczone na tyle daleko od gniazda AGP, że nawet tak długa karta jaką jest GeForce3 nie utrudni w zakładaniu RAM'u. Płyta posiada 3 gniazdka do podłączenia wentylatorków. W dolnej części płyty są 2 spore wyświetlacze, na których ukazują się różne kombinacje cyfrowo-literowe informujące o poszczególnych procedurach startowych płyty, dzięki czemu w przypadku kłopotów łatwo dowiemy się "co ją boli". Jest to metoda zdecydowanie łatwiejsza do wydedukowania niż liczenie "bibnięć" głośnika systemowego.

Płyta nie jest bezzworkowa. Na laminacie umieszczono blok przełączników DIP regulujących mnożnik procesora (od 5 do 12,5x), zworki regulują napięcie zasilające- od +0,1 do +0,4V od napięcia znamionowego. Dzięki temu możemy ustalić max. napięcie na poziomie aż 2,25V! (wystarczy połączyć wszystkie mostki L7, tak aby płyta uznała, że napięcie znamionowe to 1,85V). Trzecim blokiem zworek ustalamy napięcie pamięci (+0,1 do +0,4V). Mimo iż taki sposób ustalania parametrów może się wydać jest nieco przestarzały, jednak jest bardzo użyteczny. Przy nieudanym podkręcaniu procesora wystarczy przesunąć kilka przełączników, a nie kasować zawartość CMOS'a i ustawiać cały BIOS od początku. Brakuje możliwości ustalania napięcia I/O (lecz jest ono fabrycznie ustawione na poziomie 3,4V), jak i dokładniejszej regulacji napięcia zasilającego rdzeń CPU (z mniejszym krokiem), jak i możliwości jego obniżania, a jest to przydatne, gdyż np. Athlony mogą bez problemu pracować z nominalną częstotliwością, ale np. napięciem 1,6V, co ogranicza emisję ciepła.

BIOS Awarda posiada wiele ustawień parametrów pracy samych pamięci. Jest ich więcej niż w płytach z obsługą pamięci SDRAM. Możemy ustalić je wszystkie ręcznie (dobranie ich zajmuje naprawdę dużo czasu), ustawić na domyślny tryb "Fast", lub zdać się na fabryczne ustawienia (z SPD). Płyta posiada pełny monitoring, umożliwia włączenie ochrony termicznej (wyłączenie komputera po przekroczeniu ustalonej temperatury). W menu regulujemy parametry magistrali systemowej w zakresie od 100 do 166 z krokiem co 1MHz. Znajdziemy też tak przydatne drobiazgi jak opcję włączenia komputera o określonej godzinie, czy np. STR (Suspend To RAM).

W pudełku znajdziemy czytelną instrukcję obsługi, płytkę ze sterownikami, do układu AMD i VIA (niestety bez żadnego dodatkowego oprogramowania), taśmę ATA100 i 33, podłączenia floppa oraz dwóch dodatkowych portów USB.

Dodatkowe porty USB
Dodatkowe porty USB

Testowana płyta posiada widoczne miejsce na kontroler RAID, jednak nie zawierała układu kontrolującego i wyprowadzeń do podłączenia dysków, ale są linie adresowe.

Płyta sama w sobie nie sprawiła najmniejszych problemów. Jakością wykonania nie ustępuje np. Asus'owi, konstrukcja przemyślana, a wytknięte błędy to sprawa kompromisu, na jaki musieli pójść konstruktorzy płyty chcąc wszystko zmieścić na ograniczonej przestrzeni, zachowując odpowiednią wydajność, długość ścieżek. 6 gniazd PCI zapewnia elastyczność i szerokie możliwości rozbudowy systemu, jak i zabawę w odkręcanie systemu. Szerokie możliwości sterowania parametrami procesora daje niezłe możliwości tuningu. Mi osobiście samo odpowiednio wydajne, ale stabilne ustawienie pamięci zajęło niemal tydzień czasu. Mimo posiadania sławnego "niedorobionego" układu 686B, nawet bez wgranego sterownika IDE przy plikach 100MB nie pojawiły się najmniejsze problemy, zwisy itp. Dzieje się tak najpewniej za sprawą zmian wprowadzonych już na poziomie konstrukcyjnym płyty, jak i BIOS'u płyty. Ostatnio pojawiły się nowe doniesienia o niezgodności układów VIA i AMD. Nie dotyczą one tego przypadku, gdyż pojawiają się one tylko w duecie AMD762 i VIA 686B, a układ 762 jest przeznaczony dla konstrukcji wieloprocesorowych i jest czymś zupełnie innym.

Na koniec zostawiłem najdziwniejszą sprawę. Płyta jest dosłownie identyczna z konstrukcją firmy EPOX 8K7A. Jedyną różnicą jest BIOS i napis na płycie. Ale napis to tylko naklejka, pod którą kryje się oznaczenie płyty, jakie stosuje firma EPOX. Co więcej bez większego problemu udało mi się wgrać oryginalny BIOS EPOX'a. Dzięki temu po wgraniu nowego BIOS'u ( 8k7a1705) pojawiły się nowe możliwości. Płyta ma teraz możliwość ustalania FSB od 100, aż do 250MHz! oraz pojawił się mnożnik PCI 1/5 co umożliwia bezproblemową pracę płyty z przyszłymi procesorami przeznaczonymi na magistralę 333MHz (DDR). Widoki na przyszłość są niezłe.

Shuttle AK31/AK32

Płyty AK31 i AK32 zbudowane są na układzie układu VIA KT266-tworzą go układy VIA8366-northbridge i VT8233 jako układ sounthbridge. Układ ten w odróżnieniu od układu AMD jest konstrukcją asynchroniczną (pseudosynchroniczną), Umożliwia przy taktowaniu procesora magistralą 200MHz ustawienie pamięci na 133MHz (266 w przypadku układów DDR), bowiem obsługuje zarówno pamięci DDR, jak i zwykłe SDRAM. Mostek północny i południowy komunikują się przy pomocy specjalizowanej szyny nazwanej V-link, Jest to 8bitowa magistrala i ma przepustowość 266MB/s. Posiada obsługę dysków w standardzie ATA100. W mostek południowy wbudowano kodek dźwiękowy AC97 oraz układ monitorujący.


Obydwie płyty mają identyczny wymiar-30,5cm x 24,5cm i są wykonane w standardzie ATX. Płyta AK31/AK32 posiada gniazdo pod procesor SocketA, 1port AGP 4x (FastWrites) 6slotów PCI, 1CNR, 6portów USB (2 na złączu płyty i 4 na samej płycie do których jednak potrzeba wyprowadzeń na "kabelku"). Dzięki zintegrowanemu interfejsowi AC97 nie musimy posiadać karty dźwiękowej, choć jakość generowanego dźwięku jest niezbyt wysokiej jakości i nieco obciąża procesor.

Płyta AK31 ma cztery banki na pamięci DIMM DDR i obsługuje do 4GB pamięci w max 4 modułach po1GB DIMM DDR.

Płyta AK31
Płyta AK31

Płyta AK32 posiada dwa gniazda pod 184pinowe pamięci DDR (do 2GB) i dwa pod 168pinowe DIMM SDRAM (2GB).

Płyta AK32
Płyta AK32

Oprócz tego posiada zintegrowany układ sieciowy (10/100Mbit).

Układ sieciowy (10/100Mbit)
Układ sieciowy (10/100Mbit)

Płyty posiadają 4 gniazda do podłączenia zewnętrznych wentylatorów, lecz jedno w jedno z gniazd jest już wetknięty wentylator chłodzący mostek północny, więc do efektywnego wykorzystania zostają tylko trzy złącza. Sam wentylator jest tą samą łożyskowaną konstrukcją Aavid'a, jaką znajdziemy na płycie NMC.

Gniazdo procesora w obydwu wypadkach jest "czyste" i manipulacja cooler'em jest nieco łatwiejsza niż w płycie NMC. Również czujnik temperatury jest ulokowany staranniej i jego odczyt jest bardziej wiarygodny niż w płycie NMC KAX+. Niestety już ulokowanie gniazd pamięci jest niefortunne, gdyż znajdują się na samej linii karty graficznej w porcie AGP.

Płyta jest konstrukcją bezrowkową. BIOS umożliwia na stosunkowo duży tuning parametrów naszego komputera. W obydwu płytach możemy regulować mnożnik w zakresie od 5 do 13x (brakuje mnożnika 12,5x, w jego miejsce jest właśnie 13x). Napięcie procesora możemy również regulować-zarówno podnosić, jak i obniżać. Regulacji dokonujemy od napięcia defaultowego, podnosząc je dodając wartość od +0,025, do +0,275V (czyli max 2,1V), oraz obniżyć od -0,025V do -0,1V. Magistralę regulujemy od 100 do 166MHz w krokach co 1MHz. Możliwości tuningu pamięci są niestety sporo mniejsze niż w płycie NMC, ale możemy je taktować zegarem 133MHz(266MHz) nawet w przypadku użycia procesora Duron. W płycie AK31 możemy dodatkowo ustalić napięcie zasilające pamięci, podnosząc je z 2,5V na 2,55V, 2,6V i 2,7V. Płyta AK32 nie posiada takich możliwości. Brakuje możliwości regulacji napięcia I./O w obu płytach. Płyty posiadają monitoring systemowy i wszystkie możliwości zarządzania energią, jakie znajdziemy w płycie NMC.

W pudełku z płytami znajdują się po jednym kablu ATA100 i do napędu dyskietek, brak wyprowadzeń do dodatkowych portów USB. Dołączona płytka CD nie zawiera żadnego dodatkowego softu obok niezbędnych sterowników.

Płyta wykonana starannie, bez zastrzeżeń. Komponenty wysokiej jakości, aczkolwiek jednak NMC wygląda troszkę lepiej.

Asus A7A266

Płyta Asus'a jest zbudowana na bazie układu Acer Labolatories Inc. MAGiK1-pierwszego układu pod procesory AMD na gniazdo SocketA z obsługa pamięci DDR. Układ jest konstrukcja asynchroniczna, dokładnie tak, jak VIA KT266, wspiera zarówno pamięci SDRAM, jak i DDR, port AGP pracujący w trybie 4x, dyski twarde w standardzie ATA100, 6 gniazd USB. Mostki północny i południowy komunikują się w tradycyjny sposób, poprzez magistralę PCI.

Asus A7A266
Asus A7A266

Płyta ma standardowy wymiar 24,5cm x 30,5cm (ATX). Gniazdo SocketA, 2gniazda na pamięci 184stykowe-DIMM DDR i 3 168pinowe DIMM SDR. Pamięci SDRAM mogą łącznie mieć pojemność 3GB, a DDR-2GB. Centralne miejsce zajmuje port AGP Pro (pracujący też w trybie 4x , FastWrites). 5 gniazd PCI jest mniejszą liczbą niż we wcześniejszych konstrukcjach. Poniżej portów PCI znajdziemy jedno, raczej do niczego nie przydatne złącze AMR. Dwa porty USB znajdują się na wyprowadzeniach na krawędzi, zaś cztery kolejne jako opcjonalne na "kabelku". Płyta nie posiada aktywnego chłodzenia mostka północnego i 3 miejsca, w które można podłączyć wentylatory. Możemy podłączyć 4 urządzenia do gniazd ATA100.

Testowana płyta nie posiadała układu dźwiękowego, choć istnieje wersja go zawierająca. Może się wydobywać wtedy z układu C-Media MCI-8738. Na płycie znajduje się miejsce do podłączenia ruchomego czujnika temperatury.


Wokół gniazda procesora jest wystarczająca do swobodnej manipulacji radiatorem ilość miejsca, choć otaczające je z lewej strony kondensatory utrudniają nieco ruchy, podobnie jak elektrolity na płycie NMC. Układ zasilający procesor budzi najmniejsze zaufanie ze wszystkich płyt. Ilość zasilaczy jest mniejsza niż choćby na płycie NMC, co może powodować mniejszą stabilność. Gniazdo AGP nie powoduje trudności z wyjmowaniem jakiegokolwiek typu pamięci RAM.

Umieszczony centralnie w gnieździe procesora czujnik temperatury dokonuje odczytu z niezłą precyzją. Jest dobrze wykalibrowany.

Płyta nie jest bezzworkowa. Możemy bowiem ustalać parametry pracy procesora pokaźnym blokiem DIP'ów-mnożnik, magistrala, typ pamięci, lub całkowicie w BIOS'ie. Napięcie regulujemy w zakresie od napięcia defaultowego do 1,85V. Magistrala do 166MHz w krokach co 1MHz, mnożnik do 12,5x. Nie ma możliwości regulacji napięć pamięci, czy I/O, ale możemy ustalić ich taktowanie na 100MHz(200MHz) lub 133MHz(266MHz). Zakres opóźnień pamięci możemy regulować jako CAS Latency 2 lub 3 dla SDR (2 lub 2,5 dla DDR), RAS to CAS 2 lub3, RAS Precharge Time 2 lub3 itp. Standardowo znajduje się tu menu monitoringu.

W pudełku znajdziemy 2 kable EIDE i 1 od floppa, 2 dodatkowe porty USB. Na dołączonej płytce nie znajdziemy dodatkowego oprogramowania. Sterowniki, program Probe do monitorowania parametrów systemu pod Okienkami, wygaszasz ekranu. Nic ciekawego.

Samo wykonanie produktu jest bardzo dobre, ale czy to wystarczy? Zobaczmy jak wypadają testy.

Testy

Konfiguracja testowa:
 • CPU: AMD Athlon 1400 (133MHz x10,5) no o/c
 • RAM: 512MB DDR PC2100 (2 x 256MB) CL2,5 o/c CL2
 • 256MB SDRAM PC133 (1 x 256MB) CL3 o/c CL2
 • VGA: Leadtek GeForce3 no o/c
 • HDD: IBM DTLA 45GB ATA100 7200rpm
 • OS: Windows 98SE
 • VGA driver: Detonator 12.90
 • DirectX 8.0
 • AMD driver pack 4.80
 • VIA 4in1 4.31

Komentarz i podsumowanie

Płyta NMC wygrywa i to zdecydownaie w benchmarkach "użytkowych". Testy niskopoziomowe wypadają raczej na korzyść duetu KT266+DDR, ale to nie wystarcza, aby w codziennym użytkowaniu wykazać wyższość nad płytą na układzie AMD761. Szczególnie duża różnica występuje w teście "profesjonalnego" OpenGL-SPECviewperf, gdzie w pierwszym teście AMD dosłownie rozgniótł całą konkurencję. We wszystkich testach układ ALi nie jest w stanie nadążyć za resztą peletonu. Układ jest mało wydajny, a połączenie go z pamięcią SDRAM jest całkowicie bezcelowe. Wydajność jest bardzo niska. Testy wykazują, że pamięci DDR mimo teoretycznie podwojonej wydajności wykazują małą różnicę w wydajności między nimi, a starszymi SDRAM'ami , ale spadająca cena tych pierwszych nie przeraża już i z całą pewnością będą się rozpowszechniały, a ich przewaga będzie rosła z czasem, wraz z upowszechnianiem się strumieniowo przetwarzanych danych, gdzie olbrzymią rolę odgrywa przepustowość, a mniejszą opóźnienia. Aby uzyskać podobny przyrost wydajności należało by zastosować procesor taktowany o kilkadziesiąt procent wyższym zegarem. Jako ciekawostkę podam fakt, że na każdej płycie, procesor działał z inna częstotliwością. NMC-1398MHz, Shuttle-1403MHz, Asus-1410MHz.

Całkowitym zaskoczeniem są doskonałe wyniki płyt Shuttle. Wykonanie nie budzi większych podejrzeń, umożliwiają w miarę swobodne manipulowanie parametrami procesora. Początkowo cieszący się małą popularnością, ze względu na swą wydajność układ VIA KT266, po opanowaniu go przez producentów płyt głównych pokazuje na co go stać. Jego mniejsza w stosunku do AMD760 wydajność wynika z raczej małych możliwości konfiguracji tych pamięci niż na płycie NMC, która jest pod tym względem wręcz wzorcowa, lecz czy układ VIA nie kryje takich niespodzianek jak sławny już układ sounth bridge VIA 686B?. Shuttle wykonało tu jednak kawał dobrej roboty. Płyta jest tańsza od wyrobu Asus'a, a bardziej wydajna, w odmianie AK32 posiada dodatkowo dźwięk i układ sieciowy, a jej wydajność jest większa, możliwości rozbudowy większe. Tym, którzy posiadają jeszcze pamięci SDRAM polecam płytę AK32. Obecnie można spokojnie jeszcze na niej poużywać pamięci SDRAM, a w przyszłości zainstalować DDR'y. AK31 posiada zaś aż 4 banki na pamięci DDR co pozwala na stosowanie różnych kombinacji tych pamięci. Wybór zależy od preferencji, gdyż wydajność obydwu (przy użyciu pamięci DDR) jest niemal identyczna.

Płyta Asus'a na układzie ALi to całkowita porażka. Wydajność marna, a ewentualnie włożone pamięci DDR wręcz marnują się! Połączenie MAGiK+SDRAM jest już całkowitym niewypałem. Znacznie lepszym pomysłem jest już VIA KT133A. Naprawdę nie widzę innego wytłumaczenia dla osób kupujących tą płytę niż zaślepienie znaczkiem DDR i marką Asus.

Mimo niższej wydajności w testach niskopoziomowych od płyty Shuttle, NMC jest konstrukcją szybszą. Nieznaczna z pozoru różnica w wydajności w stosunku do KT266 jest złudna. W czasochłonnych testach, ta różnica się powiększa, a chyba lepiej jest, gdy komputer skończy zadanie po 12godzinach, niż 13godzinach i 10 minutach. Płyta NMC na AMD760 po zaaplikowaniu BIOS'u z płyty EPOX ma znacznie lepsze widoki na przyszłość. Mnożnik PCI 1/5 i regulacja magistrali, aż do 250MHz robi wrażenie i daje gwarancję na dłuższy żywot płyty, gdyż bez problemów obsłuży wtedy dopiero nadchodzące pamięci PC2600 i procesory AMD na magistralę 333MHz (w trybie DDR). Większe zaufanie budzi też połączenie konstrukcji duetu AMD procesor i AMD-układ na płycie głównej niż AMD+VIA. AMD doskonale wie, czego chcą ich procesory i są w stanie lepiej zaprojektować swój układ (przypomnę tu historię z VIA KX133 dla procesorów Athlon na SlotA-nie pracował on w połączeniu z Athlonem/Duronem SocketA, zaś stareńki AMD750-tak) Płyta doskonale nadaje się do podkręcania, mimo pewnych uchybień (mały skok regulatora napięcia). Tylko na tej płycie udało mi się uruchomić procesor taktowany 12,5 x 133=1666. Asus ledwo zadziałał przy 1600MHz. Shuttle uplasował się pośrodku.

Wszystkim, którym zależy na stabilności, wydajności i bezproblemowej pracy polecam zdecydowanie płytę NMC. Shuttle jest naprawdę dobry, ale jednak mniej wydajny i nie wiadomo co nas spotka w przyszłości po układzie KT266, jak na razie jednak o problemach nic nie słychać. Asus'em natomiast nie ma co się w ogóle zajmować. Niestety z przykrością musze napisać, że jest to najgorsza pod względem wydajnościowym płyta pod procesor AMD jak mi się trafiła, a jej stabilność też nie budzi zaufania. Mniej megaherców wyciśniemy z naszego procesora niż z konkurencyjnych płyt, a i wydajność i stabilność tak wyżyłowanego procesora będzie niska, a przecież właśnie między innymi oto chodzi przy podkręcaniu. O 0,5fps więcej niż u sąsiada.

  Sprzęt do testów dostarczyły firmy:

NMC-PE Polska       NMC - PE POLSKA Sp. z o.o.

SimmTech       SimmTech
 • ul. Św.Rocha 10a (D.H. Pasaż) lok. 3, Białystok
 • Tel. (085) 7489917, 7489918, 7489919
 • Fax. (085) 7489919
 • WWW: www.simmtech.pl
 • e-mail: simmtech@edo.pl
    
K O M E N T A R Z E
    

Jeszcze nikt nie napisał komentarza.

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.

    
All rights reserved ® Copyright and Design 2001-2024, TwojePC.PL