Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
S P R Z Ę T
    

  Abit KG7 kontra ENMIC 8KAX+Pro
 Autor: Lancer
 Data: 12/10/01

Abit KG7 kontra ENMIC 8KAX+Pro Wraz z rosnącą pozycją pamięci DDR wprowadzonych na rynek niecały rok temu oraz ze spadającą ceną nowego standardu pamięci, pojawiają się płyty główne, które możemy wyposażyć w układy DDR. Jedna z najbardziej znanych i zasłużonych marek - Abit - dosyć długo nie pokazała żadnej konstrukcji potrafiącej obsługiwać pamięci o specyfikacji PC1600/2100. Pierwszym dostępnym na rynku rozwiązaniem tej firmy jest model KG7 oparty o powszechnie dostępny chipset AMD761. Dzięki uprzejmości firmy Veracomp miałem okazję dokładnie przebadać, co w Abicie "piszczy". Dotychczasowej pozycji lidera wydajności, broni dostarczony przez firmę Amado wyrób firmy ENMIC model 8KAX+Pro. W odróżnieniu od wcześniej opisywanej płyty, tym razem uzbrojony w kontroler RAID.

Abit KG7

Testowana, ATX'owa płyta Abita o wymiarach 30,5cm x 24,5cm oparta o kombinację układów AMD i VIA, w postaci mostka północnego AMD761 i południowego VIA VT82C686B posiada podstawkę Socket462, popularnie zwaną Socket A i przez 100 i 133MHz magistralę EV6 obsługuje procesory AMD Athlon i Duron.

Na pierwszy rzut oka, płyta bardzo przypomina wcześniejszy, kontrowersyjny produkt - rodzinę płyt KT7. Gniazdo procesora podobnie jak to było u poprzednika, od spodu "zabarykadowane" jest przez blok układów zasilających procesor. Kondensatory utrudniają dostęp do gniazda socket, w środku którego umieszczono diodę termiczna podająca bieżącą temperaturę spodniej strony procesora. W wersji KG7, 184-pinowe gniazda w postaci czterech slotów umożliwiają obsadzenie do 4GB 2,5V pamięci DDR. Pamięci należy wkładać kolejno od slotu nr 4 do nr 1, modułami o pojemności od 64 do 1024MB. Istnieje wersja KG7-Lite posiadająca tylko 2 sloty. Obsługiwane są oficjalnie pamięci specyfikowane jako PC1600 i PC2100. Niestety dwa pierwsze gniazda są umieszczone na tyle blisko gniazda AGP, że karta w stylu GeForce3 uniemożliwia niemal włożenie i wyjęcie pamięci. Na mostku północnym AMD zainstalowano wentylator znany z płyt KT7. Slot AGP pracuje w trybie 4x z szybkimi wpisami i SideBandAdressingiem. Z kolei 6 gniazd PCI daje duże możliwości rozbudowy.


Abit KG7

Dyski twarde, dzięki obecności mostka południowego 686B, pracują w trybie do ATA100. Dwa kanały z możliwości podłączenia dwóch urządzeń na kanał, umożliwia tradycyjną obsługę czterech urządzeń. Testowana płyta nie posiadała kontrolera RAID, obecnego jedynie w modelu KG7-RAID. Trochę dziwnie zainstalowano gniazdo do podłączenia napędu FDD - w dolnym prawym rogu, co wymusza nie ergonomiczne przeciąganie kabla łączącego płytę z napędem przez pół długości płyty.

Na krawędzi znajdują się 2 porty USB, 2 kolejne biorą swoje wyprowadzenia z płyty, same gniazda znajdziemy "na kabelku". Gniazda umożliwiające podłączenie wentylatorków umieszczono w trzech miejscach płyty. Występują w ilości czterech sztuk. Konstrukcja nie posiada wyprowadzeń z kodeka audio AC97. Jest to dziwne posunięcie, gdyż instalacja elektroniki obsługującej go i wyprowadzeń nie wymaga ponoszenia dużych kosztów, zważywszy, że część logiki jest wbudowana w mostek południowy. Jak na wyrób Abita przystało BIOS daje naprawdę duże możliwości konfiguracji. Ręcznie można zmieniać mnożnik. Magistrale systemową regulujemy w zakresie od 100, do 200MHz. Oddzielne menu daje możliwość przestawiania dzielnika magistrali PCI na 1/3 i 1/4. Zmieniać możemy też napięcia zasilające rdzeń procesora-od 1,1V do 1,85V z krokiem 0,025V. Napięcie I/O może mieć wartości 3,5V i 3,65V. Napięcie pamięci DDR ustalić można od 2,44V, do 3,0V. Menu Chipset Driving Control daje sposobność na przestawienie parametrów pracy mostka północnego. Z kolei cykle pracy pamięci zmieniają opcje: PH Limit, Idle Limit, Trc Timing, Trp Timing, Tras Timing, Trcd Timing, Read Wait State, Write Data In to Delay, Write Recovery Time, Act Bank A to B CMD Delay, CAS Latency. Jeśli ktoś nie poradzi sobie z ręcznym dostrojeniem pamięci, może zdać się na wybór automatycznych ustawień lub wybrać taktowanie od Normal, do Ultra (moje pamięci niestety nie chciały pracować przy najmocniejszym ustawieniu, za to nie było problemów z ustawieniem semi-najmocniejszym).

Płyta posiada monitoring napięć i temperatur oraz prędkości obrotowej wentylatorów. Brakuje jednak opcji wyłączenia komputera lub choćby podniesienia alarmu po przekroczeniu krytycznej temperatury. Jest to poważna wada. W pudełku obok płyty CD ze sterownikami zawarto kabel FDD, 1 ATA100 i wyprowadzenia do dwóch portów USB.

ENMIC 8KAX+Pro

Płyta główna ENMIC zbudowana jest podobnie jak opisywana wyżej konstrukcja, na duecie układów AMD761, jako mostek północny i VIA VT82C686B - mostek południowy. Dzięki takiej kombinacji płyta obsługuje na dzień dzisiejszy procesory na magistralę EV6 pracującą z częstotliwością 100 i 133MHz (tryb DDR), a dzięki odpowiedniej konstrukcji chipsetu i mnożnikom magistrali PCI 1/5, także nadchodzącą 166MHz (DDR). Układ northbridge AMD poprzez swą konstrukcję synchroniczną jest w stanie taktować pamięć tylko z częstotliwością magistrali procesora. Rodzina układów sterujących AMD (761 i 762) potrafi obsługiwać tylko pamięci DDR i nie jest niespodzianką brak obsługi innych typów pamięci przez płytę 8KAX+Pro. Gniazdo AGP pracuje w trybie 4x z FastWrites i SideBandAdresing'iem i jest zgodne wstecz. Płyta obsługuje do 1GB pamięci RAM w 184-pinowych modułach DIMM DDR PC1600/2100 o max pojemności 512MB (posiada tylko dwa sloty pamięci). Możemy używać pamięci z korekcją błędów - ECC.

Mostek południowy VIA komunikuje się z północnym tradycyjnie przy pomocy magistrali PCI. Dzięki jego obecności do płyty możemy włożyć do 6 urządzeń na szynę PCI. Dyski twarde, czy inne urządzenia pracujące w trybie ATA100 tradycyjnie podłącza się w liczbie czterech. Cztery gniazda USB znajdują się na płycie głównej, zaś dwa na krawędzi płyty, łącznie więc używając odpowiednich wyprowadzeń sygnałowych, do komputera wetkniemy, bez użycia koncentratora aż sześć urządzeń peryferyjnych. Wbudowany kodek dźwiękowy AC'97 powoduje, że możemy "słuchać komputera" bez konieczności kupowania dodatkowej karty dźwiękowej, zajmującej cenne porty PCI.


ENMIC 8KAX+Pro

Płyta w testowanej odmianie, różni się od wcześniej opisywanej-8KAX+, tym że posiada kontroler HPT370A RAID, umożliwiający podłączenie dodatkowych czterech urządzeń EIDE. Utworzyć możemy również macierze dyskowe w trybach 0, 1 (striping i mirroring), oraz połączenie obydwu-0+1, co wymaga jednak posiadania aż 4 dysków HDD. Płyta ma identyczny jak Abit wymiar-30,5cm x 24,5cm. Gniazdo procesora umieszczone w lewym górnym rogu, przesunięte ku krawędzi płyty, zasłonięte jest od dołu kondensatorami, które w niektórych przypadkach mogą utrudnić instalację radiatora. Z boków na szczęście nie brakuje miejsca. 3 gniazda zasilające wentylatory są dziś standardem. Termistor odpowiedzialny za zbieranie informacji o temperaturze procesora nie dotyka do procesora, jest poniżej jego spodniej strony i przesunięty ku górnej jego części (temperatura procesora podawana przez płytę ENMIC jest zbliżona do podawanej przez Abita KG7 mimo innego umieszczenia czujnika). Układ nothbridge AMD761 jest chłodzony wentylatorem Cooler Master. Płyta posiada niestety tylko dwa sloty DIMM DDR, które są jednak na tyle daleko od portu AGP, że manipulacja pamięciami nie wymaga ingerencji w położoną nieopodal kartę graficzną. Dwa duże wyświetlacze informują o kolejnych fazach rozruchu komputera i informujących o ewentualnych błędach.

Płyta posiada na laminacie kilka zworek. Pierwszy blok DIP'ów służy do manipulacji mnożnikiem procesora, kolejny-napięcia zasilającego rdzeń procesora (regulacja +0 do +0,4V co 0,1V). Ostatnim ustalamy napięcie pamięci (+0 do +0,4V od napięcia znamionowego tzn. 2,5V co 0,1V). Do wad, w moim mniemaniu nie należy zaliczyć tak dużej jak na dzisiejsze standardy ilości zworek/przełączników. W przypadku niewłaściwego ustawienia parametrów procesora i braku reakcji komputera, nie musimy kasować zawartości CMOS, tylko manipulując przełącznikami przywrócić ostatnią działająca konfigurację. Niestety doskwiera duży rozrzut możliwych do ustawienia napięć zasilających procesor (co 0,1V), jak i niemożliwość jego obniżania. Rekompensuje to jednak wysoki, możliwy do uzyskania woltaż prądu zasilającego rdzeń procesora, niespotykany nawet w wyrobie Abita-ponad 2V. BIOS umożliwia zmianę taktowania magistrali systemowej w zakresie od 100 do 250MHz z krokiem 1MHz. Płyta nie ma możliwości ręcznej zmiany dzielników PCI, odpowiednie wartości płyta ustawia automatycznie. Siedem osobnych ustawień odnoszących się do parametrów umożliwia dokładne dostrojenie pamięci, biorąc pod uwagę kompromis szybkość/stabilność. Jeśli ktoś nie jest na tyle ambitny, by każdy parametr przydzielić ręcznie, może zdecydować się na wybór automatyczny opcją fast/normal. Dostępne parametry do ręcznego dostrojenia to: PH Limit, Idle Limit, Trc Timing, Trp Timing, Tras Timing, CAS Latency, .Trcd Timing. Płyta posiada monitoring napięć/temperatur, jak i ochronę termiczną procesora. W pudełku z płytą znajdziemy-CD ze sterownikami, kabel do wyprowadzenia z płyty portów USB i 3 taśmy-do stacji dysków, 80 żyłowy ATA100 i 40-ATA33.

Testy


3DMark 2000 (kliknij aby powiększyć)


3DMark 2001 (kliknij aby powiększyć)

Komentarz po testach

W testach intensywnie korzystających z magistrali AGP, odwołujących się do karty graficznej widoczna jest przewaga płyty ENMIC, mimo, że Sandra nie wykazała większych różnic w przepustowości pamięci operacyjnej. Natomiast w testach niskopoziomowych raz okazywał się lepszy wyrób ENMIC, a raz Abit. Po bliższym przyjrzeniu się tabelkom zauważymy, że jeśli chodzi o sumaryczna wydajność, jednak szybsza jest 8KAX+Pro. Różnica nie jest duża, ale jednak zwolennicy wydajności, liczący dziesiąte części klatek powinni postawić duży plus po stronie płyty ENMIC.

Płyty podczas pracy

Jeśli chodzi o stabilność obu produktów to sprawa jest nieco trudna do ocenienia i ciężko wyłonić zwycięzcę. Obydwie płyty bez problemy poradziły sobie z procesorem taktowanym 1630MHz. Abit aby utrzymać stabilność musi podawać napięcie 1,85V. Niestety bardzo cierpi ENMIC - z uwagi na niemożliwość dokładnego dostrojenia napięcia zasilającego. Regulacja z dokładnością do 0,1V to zbyt duży skok. Testowana płyta podawała napięcie defaultowe w okolicach 1,77V, co po jego podniesieniu dało w efekcie 1,87~1,88V. Aby pracować z częstotliwością 1600MHz Abit wymagał już napięcia 1,8~1,81V. Niestety płyta ENMIC nadal podawała napięcie 1,87V co prawda daje znakomitą stabilność, lecz powoduje niepotrzebną emisję energii cieplnej. Nadal jednak niekwestionowanym liderem stabilności pozostaje płyta ENMIC 8TCX+, która wymaga podania napięcia tylko 1,775~1,78V. Przy napięciu 1,85V płyta Abita pozwalała na załadowanie do około połowy systemu Windows przy taktowaniu procesora na 1680MHz. W tych samych warunkach (napięcie 1,87V) płyta 8KAX+Pro ładowała Windows aż do pokazania się pulpitu (po czym następował twardy zwis). Jest to związane najprawdopodobniej z minimalnie wyższym napięciem zasilającym podawanym przez 8KAX+Pro, tak więc ogólna stabilność na podobnym poziomie.

Overclocking

Podkręcanie samej płyty - tu zdecydowanym zwycięzcą pozostaje płyta 8KAX+Pro. Nie było większych problemów z możliwością pracy przy magistrali 165MHz (efektywnie 330MHz) przy napięciu pamięci 2,9V. Płyta Abit pracował poprawnie tylko do 155MHz. Absolutnie stabilnymi częstotliwościami były odpowiednio 161MHz, 153MHz. Najprawdopodobniej tak duża różnica była spowodowana tym, iż wyrób ENMIC posiada dzielnik FSB/PCI 1/5, ustawiany co prawda automatycznie, ale to i tak lepiej niż, najwyższy dzielnik w płycie Abita wynoszący 1/4. Wszystkie płyty ENMIC jakie udało mi się przetestować (czy to na KT133A, czy na KT266, czy AMD 761) bez problemu pracowały przy częstotliwości FSB powyżej 160MHz. Jest to wartością często niedostępną dla innych typów.

Podsumowanie

Płyta Abita wydaje się lepszym wyborem, dla "dziubaczy", dostrajających każdy parametr. Możliwości wyboru jest cała masa, a dobór odpowiedniej kombinacji zajmie wiele godzin, ale da satysfakcję wyciągnięcia ostatnich mocy z konfiguracji. Również niewątpliwą zaletą jest możliwość ustalenia bardzo dokładnie napięć, łącznie z obniżeniem napięcia. Posiadany procesor pracował poprawnie przy napięciu 1,1V przy częstotliwości 580MHz nie wymagając włączania wentylatora na radiatorze! Jest to z kolei jednak poważna wada płyty ENMIC, która nie oferuje aż tak dokładnych możliwości dostrajania. Posiada jednak i również zaletę, którą doceni każdy "extreme overclocker" - możliwość podania napięć zasilających ponad 2V. Daje to niewątpliwie lepsze rezultaty podkręcania procesora, jednak wymaga zastosowania bardzo wydajnego układu chłodzącego - ze wskazaniem na water coolery.

Znając kłopoty współpracy KT7 z różnymi peryferiami i kartami rozszerzeń, postanowiłem zbadać, jak będzie wyglądała praca rożnych urządzeń, kontrolowana przez tą płytę. Budowane konfiguracje składały się z kart TV-Mach TV, Aver Media, kart dźwiękowych - SB Live!, SB128, Fortemedia 804, modemów Pentagram Omen, Zoltrix Spirit, kart sieciowych. Konfiguracja tak zbudowanego komputera nie sprawiała kłopotów. Podobnie jak współpraca z drukarkami - HP 640, 840, 930, Lexmark Z32, Canon 4550. Skanery Agfa i Plustek również działały bez problemów. Czyżby problemy z konfiguracją i działaniem płyty znanymi z wcześniejszego modelu odeszły do historii? Jedynym zgrzytem była niechęć do współpracy z pamięciami DDR nieznanego mi producenta - na kościach Nanya 7ns. Płyta notorycznie twierdziła, że nie ma pamięci w bankach. Te same układy nie sprawiły problemów w płytach innych producentów. Niestety przez to nie udało mi się sprawdzić poprawności działania KG7 po obsadzeniu jej 4 modułami RAMu.

Po bliższym przyjrzeniu się i porównaniu obydwu płyt, trudno mi jednoznacznie wyłonić zwycięzcę. Z jednej strony Abit posiada olbrzymie możliwości konfiguracji, jest bezkonfliktowy, stabilny i posiada atut w postaci aż czterech banków pamięci. Z drugiej strony płyta ENMIC jest nieco szybsza i powinna przypaść do gustu extremalnym overclockerom. Obydwie płyty występują w wersji z kontrolerem RAID, jak i bez niego więc możemy wybierać między dwiema wersjami. Decyzja co wybrać i co jest ważniejsze wydajność, czy możliwość "dłubania" - należy do Was.

Zobacz także:
  Płytę główną ENMIC 8KAX+Pro do testów dostarczyła firma:

AMADO Sp.J.       AMADO Sp.J.
  Płytę główną Abit KG7 do testów dostarczyła firma:

Veracomp S.A.       Veracomp S.A.
    
K O M E N T A R Z E
    

  1. nareszcie (autor: micjes-brak rejestracji | data: 5/07/02 | godz.: 16:06)
    W koncu ktos recenzuje tego epoxa!!!

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.

    
All rights reserved ® Copyright and Design 2001-2024, TwojePC.PL