Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
S P R Z Ę T
    

  Overclocking: Abit ST6 + Celeron 1GHz & 1.2 GHz + GF3 PowerPack !!! Ti/480 XP
 Autor: DYD
 Data: 16/01/02
Overclocking: Abit ST6 + Celeron 1GHz & 1.2 GHz + GF3 PowerPack !!! Ti/480 XPCeleron. Do tego procesora zawsze będę miał sentyment. Pamiętam jeszcze, jak za czasów serwisu VSPL (voodoo.sterfa.com) pisaliśmy o świetnych możliwościach podkręcania słynnego procesora Celeron z zegarem 300MHz (pozdrowienia Speed a'ka TK), który doskonale radził sobie z szyną systemową 100 MHz w miejsce standardowej 66 MHz. Starsi Czytelnicy pamiętają jeszcze zabawy z Celeronem 266, a młodsi pewnie słyszeli o ciekawych dokonaniach na modelu Celeron 600. Dziś decydując się na model z segmentu Value (tanich procesorów) wybieramy propozycję firm Intel (Celeron), AMD (Duron) lub ostatnio również VIA (C3 Socket 370 ). Dziś chciałbym przedstawić opis zestawu Abit ST6 na którym toczyły boje procesory Celeron 1.2GHz (0,13um Tualatin) oraz Celeron 1GHz wykonany jeszcze w technologii 0.18 mikrona, zaś całości dopełniała karta graficzna GeForce3 PowerPack !!! Ti/480 XP. Artykuł ma charakter podstawowego kursu overclockingu i opis kilku manewrów, dzięki którym możemy w łatwy sposób zyskać na wydajności, bez utraty stabilności. Zawodowych amatorów o/c zapraszam na Board i filiżankę kawy.

1. Krótki wstęp

Większość użytkowników PC ma swoich faworytów i wyrobioną opinie o danym procesorze i firmie go produkującej. Jedni stawiają na wydajność, inni na stabilność, a jeszcze inni po prostu danej firmy nie chcą widzieć w swojej obudowie. W tej chwili mamy dwóch głównych graczy na tym polu, a trzeci pomału depcze im po piętach. Tym trzecim jest VIA i jej słynny "cool" procesor C3 aktualnie z zegarem 933MHz, który zasłynął z bardzo niskiego zużycia mocy, co umożliwiło pracę tegoż procesora nawet bez wiatraczka. AMD serwuje nam pakiet procesorów AMD Duron z zegarami 1.2GHz, 1.1GHz i 1.0GHz (niebawem także 1.3GHz) wykonanych w technologii 0.18 mikrona, natomiast Intel właśnie wprowadził nową rodzinę procesorów Celeron wykonaną w technologii 0.13 mikrona opartych na rdzeniu Tualatin. Najnowsze modele z tej linii to procesory z zegarem 1.30GHz, 1.20GHz, 1.10GHz i 1GHz. Te Celerony to jednak górna półka z segmentu Value, która dopiero wchodzi na rynek (oprócz znanego już Celerona 1.2 GHz). Wróćmy jednak do głównych bohaterów naszego artykułu.

2. Co testujemy?

ABIT ST6 + Celeron 1 GHz & 1.2 GHz. Bazę naszego testu stanowi płyta Abita ST6 z podstawką Socket 370, wyposażona w chipset i815EP z tzw. B-steppingiem, który umożliwia obsługę procesorów Tualatin (PIII i Celeron). Na początek krótka specyfikacja płyty. Model ST6 posiada złącze AGPx4, kontroler Ultra ATA/100, cztery moduły SDRAM (168-pin) DIMM z obsługą maksymalnie do 512MB co jest niestety standardem w przypadku płyt z i815EP. Na płycie znajdziemy także 2-kanałowy Audio CODEC AC'97 (w teście wyłączony), 4 porty USB (dwa na dodatkowym śledziu), sloty: 1 x AGP, 6 x PCI oraz 1 x CNR. Znany dobrze posiadaczom Abita System BIOS CPU Soft Menu III umożliwia zmianę wszelkich możliwych parametrów pracy procesora, a także jego automatyczną detekcję. Płyta w Biosie posiada funkcje monitoringu - podawana jest prędkość Fan (obrotów wiatraków podłączonych do płyty), napięcia VCore, temperatura procesora oraz systemu. Na płycie możemy osadzić maksymalne trzy układy chłodzące. Rozłożenie elementów na laminacie nie budzi specjalnych zastrzeżeń - wykonanie można ocenić poprawnie. Razić może jedynie złącze FAN1 do podłączenia wiatraka procesora, które umieszczone jest bardzo blisko pierwszego banku pamięci. Natomiast przy manewrowaniu wiatrakiem, należy także wyjąć pamięci, gdyż blokują one swobodny dostęp do wiatraka. Kondensatory ułożone są daleko od podstawki Socket 370 i nie stanowią problemu.

Dostępny jest także rozbudowany model tej płyty, w którym znajdziemy kontroler RAID. Do podłączenia dysku w wyposażeniu dostępny jest jeden 40-pinowy kabel ATA66, ja jednak użyłem dostarczonych przez firmę Golv specjalnych kabli (60 cm, firmy Vantec, ATA100, dla dwóch urządzeń), charakteryzujących się miłym dla oka, niebieskim kolorem oraz przede wszystkim przypominające okrągły kabel, a nie szeroką taśmę. Dzięki temu uzyskujemy większy ład w obudowie, lepszą cyrkulację powietrza oraz łatwiejsze manewrowanie kablem.


ABIT ST6

Na płycie badałem dwa procesory. Pierwszym był Celeron 1 GHz w wersji BOX wykonany w technologii 0.18 mikrona na rdzeniu Coppermine, natomiast drugim testowanym modelem był Celeron 1.2GHz zbudowany już na bazie Tualatina (0,13 mikrona) w wersji OEM. Więcej o samych procesorach Celeron i Duron pisaliśmy w przeglądzie procesorów Value.

Do chłodzenia procesorów zastosowałem potężny wentylator Global WIN CAK-II 38 dostarczony dzięki firmie 4MAXCool. GlobalWIN CAK-II 38 posiada radiator wykonany całkowicie z miedzi. Jego wymiary w przypadku radiatora wynoszą: 60mm x 60mm x30mm; zaś dla wentylatora odpowiednio: 60 x 60 x 25 mm. Wentylator (podwójnie łożyskowany) nie nalęzy do cichych urządzeń (46.7 dBA ze specyfikacji). Powoduje on hałas przypominający głośną suszarkę (jak to stwierdziła redaktor Anitka) - takie są jednak koszta posiadania coolera obracającego sie z prędkością 7000 obr./min.


GlobalWIN CAK-II 38

Gainward GeForce3 PowerPack !!! Ti/480 XP "Christmas Edition". Kolejnym bardzo ważnym elementem naszego zestawu jest karta graficzna oparta na układzie GeForce3 Ti200, wyposażona w 64MB 3.6 ns pamięci. Dodatkowo na śledziu znajdują się wyjścia i wejścia Video oraz złącze DVI dla cyfrowych paneli LCD. W pudłeku znalazłem oprogramowanie WinDVD, sterowniki, Ulead Video Studio oraz zestaw kilku aplikacji użytkowych. Nie zabrakło instrukcji i dodatkowych kabelków Video. Laminat karty jest w kolorze czerwonym, zaś wykonanie karty nie budzi zastrzeżeń i sprawia bardzo dobre wrażenie. Do chłodzenia rdzenia użyto radiatora i wentylatora, a pamięci pokrytę są tylko radiatorem. Karta standardowo pracuje z częstotliwością 220 MHz / 400 MHz (rdzeń / pamięć). Szczegołowa specyfikacja tego modelu dostępna jest na stronie producenta. Więcej o samych kartach firmy Gainward możecie poczytać w artykułach: Gainward GeForce3 PowerPack !!! "Golden Sample" oraz Gainward GeForce2 Titanium /450 TV GoldenSample.


Gainward GeForce3 PowerPack !!! "Golden Sample"

Pamięć Kingston Value RAM 256MB. W zestawie zastosowałem markowe pamięci SDRAM Kingstona o pojemności 256MB z oznaczeniem PC133 DIMM CL3 i symbolu KVR133X64C3/256. Specyfikacja pamięci sugeruje nam, że mamy do czynienia z modułem działającym z częstotliwością 133MHz oraz CAS Latency 3. W praktyce jednak pamięci działają bez problemu z dużo bardziej agresywnych ustawieniach, ale o tym później.


Kingston Value RAM 256MB

Przyjrzyjmy się zatem jak wygląda w pełni nasz zestaw testowy:
 • Procesor: Intel Celeron 1GHz Coppermine 0,18 um
 • Procesor: Intel Celeron 1.2GHz Tualatin 0,13 um
 • Płyta główna: ABIT ST6 z Biosem '6A'
 • Karta graficzna: Gainward GeForce3 PowerPack !!! Ti/480 XP
 • Pamięć: Kingston Value RAM 256MB
 • Wentylator: Global WIN CAK-II 38
 • Dysk twardy: IBM ICL35L040AVER07-0
 • Karta dźwiękowa: SB Live!
 • Karta sieciowa: Realtek RTL 8029
 • Nagrywarka: Philips PCRW404
 • CD-Rom: TEAC CD-540E
 • Skaner: Plustek Optic Pro U16
 • Monitor: Nokia 449Xi
 • Obudowa: Enlight Midi Tower
 • Mysz: Logitech MouseMan Dual Opitcal
 • System operacyjny: Windows XP Home Edition PL
3. Instalacja urządzeń

Na powyższym zestawie zainstalowałem najnowsze dziecko Microsoftu, system Windows XP Home Edition PL charakteryzujący się stabilnością NT4/2000 oraz funkcjonalnością i łatwością obsługi rodziny 9x/ME. Po moich doświadczeniach z długiej pracy (oprogramowanie biurowe, gry, aplikacje) na Win9x/Me, jestem pod dużym wrażeniem Windowsa XP głównie pod kątem stabilności oraz funkcjonalności nowego systemu. Przejdźmy jednak do instalacji. Z uwagi, że za dźwięk odpowiadał Live!, zintegrowana karta AC97 została wyłączona z poziomu Biosu.

Po zainstalowaniu systemu, wszystkie urządzenia były prawidłowo wykryte, łącznie z konfiguracją dostępu do Internetu (modem kablowy). Następnie w ruch poszła aktualizacja sterowników do karty Gainward GeForce3 PowerPack !!! Ti/480 XP (Detonatory XP 23.11), karty SB Live! oraz skanera Optic Pro U16. Do płyty nie trzeba instalować żadnych dodatkowych sterowników ani patchy.

Ze strony www.abit.com.tw pobrałem najnowszy Bios o symbolu "6A" z datą 27/11/2001. Bios oczywiście wgrywałem przy załadowanym systemie z dyskietki startowej, z poziomu Dosu. Po instalacji wszelkich uaktualnień i odpowiedniego oprogramowania miałem do dyspozycji stabilny system działający z nominalną częstotliwością pracy. Zobaczmy co się stanie, jeśli trochę "pogonimy" nasz sprzęt.

4. Overclocking i optymalizowanie sprzętu

ABIT dzięki technologii Soft Menu III oddaje użytkownikowi pełnych wachlarz zmian ustawień procesora. Jeśli zależy nam na sztywnym wymuszeniu konkretnej częstotliwości (66, 100 lub 133) korzystamy z dostępnych zworek na płycie. W naszym przypadku ustawienia wszelkich zworek na płycie zostały nie ruszone. Korzystałem tylko z ustawień dostępnych przez Bios. Wejdźmy zatem do Biosu i zobaczmy, jakie funkcje umożliwiają nam wzrost wydajności.

W sekcji Soft Menu III możemy zdefiniować własne parametry dla procesora (User Define). Na początek ustawiamy magistralę systemową FSB (External Clock) w zakresie 50 - 250 MHz. Następnie ustawiamy dzielniki magistrali w stosunku do procesora, pamięci i PCI. Mnożnik procesora wymuszany jest samoczynnie, więc w tym przypadku nie mamy możliwości manewru. Także częstotliwość pracy pamięci ustawiona jest automatycznie i chodzi z prędkością magistrali systemowej. Kolejnym krokiem jest zwiększenie napięcia Vcore dla procesora - tutaj mamy pole manewru co 0,025V.

   a) Celeron 1GHz

Nasz pierwszy testowany procesor, Celeron 1GHz fabrycznie posiada mnożnik x10 i magistralę 100 MHz. Metodą prób i błędów, osiągnąłem stabilną częstotliwość FSB wynoszącą 129 MHz przy napięciu Vcore 1,800V (maksymalne wynosi 1,825V, a standardowe ustawienie napięcia to 1,750V). Dało to wartość 1,29 GHz (10x129) i temperaturę wynoszącą 39C. Maskymalna stabilna częstotliwość FSB uzyskana przy nominalnym napięciu (1,750V) i chłodzeniu wiatrakiem aluminiowym 4500 obrotów wyniosła 124 MHz. Jeśli przesadzimy z wartością FSB, nasz system może:
 • zawiesić się w trakcie ładowania systemu
 • w ogóle nie wystartować
 • zawieszać się lub przerywać działanie pracy w aplikacjach wymagających mocy procesora (np. 3Dmark lub gry)
 • powodować niespodziewane resetowanie się systemu lub raportować o błędach
W przypadku, gdy mocno przesadzimy z ustawieniami i komputer po włączeniu od razu wygasa, pozostaje zmiana ustawień Biosu. Można skorzystać ze zwarcia odpowiedniej zworki lub wciśnięcia i przytrzymania klawisza "Delete" podczas uruchamiania się komputera. Wówczas ustawienia procesora zostaną zresetowane i wrócą do nominalnych ustawień. Zobaczmy kilka zrzutów ekranu, które podają wartości o jeden MHz większe, niż te pochodzące z BIOSu:


WCPUID 3.0F


Cpu-Z


Intel Processor Frequency ID Utility

Pamiętajmy, aby często sprawdzać stan temperatury procesora i systemu - w tym celu wchodzimy do zakładki PC Health w Biosie lub korzystamy z oprogramowania do monitoringu (np. Motherboard Monitor lub funkcje programów Sandra czy HWiNFO32). Jeśli temperatura wynosi mniej niż 55-60 stopni, możemy mieć gwarancję poprawności pracy naszego procesora. Oczywiście należy mieć na uwadze, że inny Celeron 1GHz może działać stabilnie maksymalnie na 125 MHz a jeszcze inny poradzi sobie z ustawieniem magistrali większej niż moje 129 MHz - zależy to nie tylko od jakości zestawu chłodzenia (wiatraków i użytych past w tym celu), ale również od wykonania danego procesora. W Soft Menu III pozostaje nam sprawdzić ustawienie funkcji In-Order Quene Depth - w moim przypadku ustawiłem wartość 4.

   b) Celeron 1.2 GHz

Drugim procesorem, który poszedł na warsztat prób overclokingu, był Intel Celeron 1.2GHz (Tualatin 0,13 um). Z uwagi na wykonanie w technologii 0,13 wymagającej mniej napięcia, procesor powinien być bardziej "overcloking friendly". Jednak w tym przypadku, mnożnik (x12) stanowi pewną barierę. Duże oczekiwania niosą niedawno wprowadzone modele Celeronów 1.0A i 1.1A wykonane w 0,13 mikrona. Postaramy się aktualizować nasz artykuł, kiedy te modele trafią do naszego laboratorium. Wróćmy jednak do Celerona 1.2GHz. Standardowe napięcie tego procesora wynosi 1,475V. Próby taktowania procesora przyniosły następujący, stabilny efekt. Przy zwiększonym napięciu do poziomu 1,550V uzyskałem 126 MHz z magistrali FSB. Dało to wynik 1,51 GHz. Temperatura po paru godzinach pracy przy podkręconym procesorze wyniosła 44C. Maskymalna stabilna częstotliwość uzyskana przy nominalnym napięciu (1,475V) i chłodzeniu wiatrakiem aluminiowym 4500 obrotów wyniosła 122 MHz. Poniżej zestaw informatorów, podających dane o procesorze (wartości podawane przez te programy tak samo jak w przypadku C1GHz są wyższe o 1 MHz):


WCPUID 3.0F


Cpu-Z


Intel Processor Frequency ID Utility


Monitoring w HWiNFO32

   c) Ustawienia pamięci SDRAM

Przejdźmy teraz do ustawień pamięci (Advanced Chipset Features), które również pełnią istotną rolę przy poprawianiu wydajności naszego zestawu. Moduł SDRAM Kingston Value RAM 256MB mimo, że w specyfikacji jest CL3, doskonale działał z najbardziej agresywnym ustawieniem: 2/2/2 oraz 2/7. Poniżej zamieszczam zrzut ekranu z programu Cpu-Z, demonstrujący ustawienia pamięci


Cpu-Z informuje o ustawieniach pamięci

Warto wspomnieć jeszcze o AGP Aparture Size ustawionym na 64 MB i AGP pracującym x4.

   d) Karta graficzna: GeForce3 PowerPack !!! Ti/480 XP

Tyle ustawień w Biosie, przejdźmy teraz do optymalizacji karty graficznej. Testowany model Gainward GeForce3 PowerPack !!! Ti/480 XP (Christmas Special Edition 2001) wyposażyłem w sterowniki Nvidii Detonators XP 23.11 i korzystając z asystentów kart graficznych (np. Nvmax) włączyłem zmianę częstotliwości taktowania. W przypadku Gainward GeForce3 PowerPack !!! Ti/480 XP opartej na kości GeForce3 Ti 200 pracę rdzenia i pamięci zwiększyłem do poziomu 255:500 (z defaultowych 220:400). Trzeba przyznać, że zapas mocy jaki przygotował ten model karty jest imponujący. W przypadku przesadzenia z wartościami rdzenia i pamięci, na ekranie możemy obserwować przekłamania oraz różne artefakty - wówczas schodzimy niżej z taktowaniem o 5 MHz i sprawdzamy ponownie wyświetlaną grafikę (np. korzystając z 3D Marka).


Taktowanie karty

Jeszcze drobna uwaga do naszego dysku IBM CL35 o wielkości 40GB. Wcześniej działał on na płycie wyposażonej tylko w UDMA 33, zaś po podłączeniu do ST6 wyposażonej w kontrolery ATA100, nadal działał w trybie 33. Aby przestawić pracę dysku na UDMA 100 należało skorzystać z oprogramowania IBM Feature Tool 1.40, zarządzający zaawansowanymi funkcjami w najnowszych dyskach twardych firmy IBM.

5. Jak to wygląda w praktyce?

Testów nie ma zbyt dużo - postanowiłem skupić się na pokazaniu wzrostu wydajności przy podkręcaniu zarówno karty graficznej, jak i procesora w kilku aplikacjach. Na początek porównanie zestawu bez tuningu - procesor ustawiony nominalnie, karta graficzna 220:400 (rdzeń:pamięć), ustawienie pamięci CL 3/3/3 7/9 oraz wersja z podkręconym procesorem i kartą graficzną 255:500, i pamięciami CL 2/2/2 5/7. Tearz ustawienia oprogramowania: Quake 3 Arena; MDK2. W programach 3DMark 2000 i 3DMark 2001 uruchamiałem standardowy benchmark (tzw. default benchmark). Testy maksymalnie wykonałem w rozdzielczości 1024x768, gdyż mój 15 calowy monitor nie pozwalał na więcej.


3DMark 2000: Celeron 1GHz vs 1GHz @ 1.29


3DMark 2000: Celeron 1.2GHz vs 1.2GHz @ 1.51


3DMark 2001: Celeron 1GHz vs 1GHz @ 1.29


3DMark 2001: Celeron 1.2GHz vs 1.2GHz @ 1.51

Zobaczmy teraz jak zachowuje się tylko podkręcony procesor lub tylko podkręcona karta graficzna:


3DMark 2001: normal, grafika o/c, procesor o/c

Powyższe wyniki sugerują, że większe znaczenie ma procesor. Jednak co się stanie, jeśli poprawimy grafikę. Nie mogąc uruchomić wyższych trybów (1600, 1280) dodałem filtrowanie anizotropowe x8 w OpenGL w 1024. Spójrzmy co z tego wynikło na przykładzie gier Q3A i MDK2:

Widać, że przy obciążeniu grafiki, wychodzi realny wzrost przy podkręcaniu karty GeForce3.

6. Podsumowanie

Trochę nietypowo, na zakończenie chciałbym spróbować zaszufladkować użytkowników PC jeśli chodzi o overclocking - choć nie brzmi do sympatycznie, za co z góry bije się w piersi. Otóż można dostrzec trzy grupy: zdecydowanych wrogów podnoszenia wartości swoich urządzeń, tych co chętnie w miarę możliwości i poznanej wiedzy bawią się w o/c oraz rasowych overclockerów, którym śmigła wielkie jak obudowa emitujące 100 db nie będą w stanie przeszkodzić w osiągnięciu coraz to większej wydajności swoich urządzeń.

Powyższy artykuł ukazuje, jak w prosty i zupełnie bezpieczny sposób możemy zwiększyć wartości procesora i karty graficznej, a co za tym idzie, zyskać na realnej wydajności w aplikacjach korzystających z mocy tych urządzeń. Oba testowane procesory po odpowiednim podrasowaniu, zyskały wiele cennych punktów i fpsów w testach, zaś kartę Gainward GeForce3 PowerPack !!! Ti/480 XP mogę śmiało nazwać "designed for overclockers". Jeśli chcecie poznać możliwości o/c pozostałych modeli Celeronów dajcie znać (w tym najnowszego Celerona 1.30GHz), a postaramy się je ściągnąć na nasze testowe biurko.

Ceny detaliczne z VAT na dzień 15 stycznia 2002r:
 • Intel Celeron 1GHz Coppermine [Balta]: 419,00 zł
 • Intel Celeron 1.2GHz Tualatin [Balta]: 569,00 zł
 • ABIT ST6 [Balta]: 445,00 zł
 • Gainward GeForce3 PowerPack !!! Ti/480 XP [Multimedia Vision]: 1 650,00 zł
 • Kingston Value RAM 256MB [Balta]: 329,00 zł
 • Global WIN CAK-II 38 [4MAXCool]: 185,00 zł
 • Kable Vantec ATA100 [Golv]: 48,00 zł
11.02.2002: Ciąg dalszy artykułu: Podkręcanie procesora Celeron 1.3 GHz.

    
K O M E N T A R Z E
    

 1. mam prośbę (autor: Will-brak rejestracji | data: 16/01/02 | godz.: 17:42)
  jeżeli dacie radę przetestujcie przejściówkę Tulipana na Bx - strasznie mnie to interesuje jak chodzi, na ile da siępodkręcić itp. ja i kilku moich kolegów mamy takie zestawy <teraz biegam na p3 866@975 na BxMaster> ale zaczyna być mało i planował bym się przesiąść właśnie na Cel 1,2 ew.1,3 na Tualatinie + podkręcenie da mi jeszcze na jakiś czas zadowalający zestaw - jeśli dacie radę chętnie bym taki test obejrzał...
  Pozdrawiam
  Will


 2. niestety (autor: Meteor | data: 16/01/02 | godz.: 17:47)
  na dzien dzisiejszy to jedyne rozwiazanie dla Celerona 1.2GHz. Na Powerleapie (przejsciowka SLOT1 dla chipsetow I440BX), co sygnalizowal Speed Celerony kraca sie cienko, lub w ogole. Miejmy nadzieje, ze PL wyda szybko udoskonalona wersje dla overclocerow.

 3. jak to milo, ze wreszcie sa ceny.... (autor: McKania | data: 16/01/02 | godz.: 21:03)
  jw.

 4. przejsciowka dla Tualatina??? (autor: TFox-brak rejestracji | data: 16/01/02 | godz.: 21:25)
  tez mam plyte na BXie i baaaardzo by mnie intersowalo czy takie cus dzialaloby na Abicie BE6

 5. przejsciówka na tualatina (autor: piter-brak rejestracji | data: 17/01/02 | godz.: 11:58)
  ...lub na BH6 ver 1.0

 6. Apropo podkrecania (autor: McBenner-brak rejestracji | data: 17/01/02 | godz.: 12:11)
  Mam durnia 750 i dzis z rana, z nudow, ustawilem fsb na 105 mhz. Wczesniej temperatura byla 60 stopni teraz jest 62. Dziala juz 2 godziny i wszystko jest w zupelnosci ok.

 7. .... ja sobie kiedyś ... (autor: Scooby | data: 17/01/02 | godz.: 12:19)
  ... mojego celka 266 powieszę w ramce na ścianie .... chodzi od 3 lat @~450mhz i nie widać na nim śladów zużycia ;)

 8. Ja czekam na test (autor: Douglas | data: 17/01/02 | godz.: 12:21)
  Celka 1,0 Tualatin :-)

 9. Meteor, cos ty taki pesymista ? (autor: bolo | data: 17/01/02 | godz.: 12:24)
  Speedowi krecily sie cienko, bo nie chcialo mu sie podniesc napiecia...
  jesli przejsciowka tego nie umozliwia, to sa inne sposoby zeby to zrobic :)))


 10. z podniesionym tez sie cienko krecily (autor: Meteor | data: 17/01/02 | godz.: 13:58)
  a gdyby intel troche pomyslal, to mialby nastepny hicior rynkowy...

 11. Krecenie Cela 1GHz (autor: Lancer-Redakcja | data: 17/01/02 | godz.: 14:06)
  Kilka dni temu mialem w rekach Celka 1GHz Tualatin i krecis sie marnie. Na Abice ST6 ledwie na 1400MHz chodzil. Moze to slaba sztuka?

 12. 40% to słabo? (autor: McBenner-brak rejestracji | data: 17/01/02 | godz.: 15:15)
  Lancer czy podkrecenie proca o 40% to malo?

 13. podkrecanie celerona (autor: Piter_inc-brak rejestracji | data: 17/01/02 | godz.: 18:11)
  Mam Abita St6R i celerona 800 do tego pamiec 256MB 133 i Gf2 Mx-400
  Jako wentylator jest albo dragon orb3 7000
  albo gloden orb calosc mozna postawic na magistrali 133 i temperatuta nieprzekracza 30 stopni komp tak chodzi od 4 miesiecy pelna stabilnosc , a i ustawienia 4/4/1 .
  mozna i wiecej nawet i 150 ale juz jest troche strach ale 144 magistrala jest calkiem calkiem i w dodatku stabilna . :-))


 14. 40%-malo (autor: Lancer-Redakcja | data: 18/01/02 | godz.: 08:20)
  Nie bylo to 40% bo na 1400MHz to on tylko wstawal i tyle. 100% stabilnie to bylo 1333MHz. Jak dla mnie to malo. Dlaczego? Jakies 2 lata temu kupilem sobie P!!! Coppermine 550MHz i podkrecilem je o 60%. To bylo cos. Podobniez bylo Celkiem 366, ktory podkrecil mi sie na 616MHz. Dlatego jak na wymiar 0,13um i 40% to dla mnie slabo. Prawde powidziawszy, jak kilka miesiecy temu testowalem C1,2GHz to liczylem na 1700-1800MHz. Ale sie przeliczylem i bylo 1466.

 15. cel600@950 (autor: zbych-brak rejestracji | data: 18/01/02 | godz.: 13:12)
  etam ja mam celerka 600 podkreconego na 950 na ABICIE BX133 i ma temp 40 stopni na jakims syfiastym kulerze, ale 1Ghz nie da rady przegroczyc nawet jak kompa wystawialem na balkon na -5stopni, czy komus sie udalo podkrecic go ponad 1Ghz???

 16. moze masz steping cB0 (autor: Meteor | data: 18/01/02 | godz.: 13:25)
  ja tez mam taki i nie idzie wiecej niz na 100MHz FSB, co i tak jest sporym wyczynem.

 17. celek 633@950 i 900@1350 (autor: vant-brak rejestracji | data: 18/01/02 | godz.: 14:11)
  celka 633 podkręciłem max na 950 przy napięciu 1.9v, natomiast celka 900 puszczam i na 150 Mhz i chodzi całkiem fajnie...acha cel 900 który mam jest w takiej samej obudowie jak tulipan...wkrotce test na www.infomex.pl/testy.html

 18. chcialo sie bolo ,chcialo ale widze ze nie czytales (autor: speed-brak rejestracji | data: 18/01/02 | godz.: 21:08)
  Max jaki mi wyszedl to 1400Mhz przy 1,65v. a na wyrtwanie nozek to mnie nikt nie namowi ,lepiej i taniej jest kupic dobra plyte pod ten procesor. sprzedajac stara plyte i kopojac nowa i celerona 1,2 wychodzi taniej jak kupic PL +Cel. 1,2 .Pisalem ze mam proc ktory bez problemow chodzi na 133Mhz bus speed a na przejsciowce na napieciu 1,65v poszedl max na 1400Mhz a na plycie chodzi spokojnie na 1600Mhz na niespelna 1,6v.Pierwsze modele PL uwazam ze sa troche slabe i mysle ze nastepna wersja bedzie lepsza jezeli wogole wydadza.

 19. Wyrywanie nozek w celku!?!?!?!??! (autor: jimi-brak rejestracji | data: 18/01/02 | godz.: 21:24)
  Ludzie (speed), jakie wyrywanie nozek?? Teraz mam duraka , ale jak mialem celka 633 cc0 i nie chcial mi na 950 chodzic to wystarczyla miedzia polaczyc 5 nozek (omotac cienkim miedzianym drucikiem) i napiecie defalut = 2.05 volta- taki prad to starczy naprawde na niezle podkrecanie

 20. Where?? (autor: Franz-brak rejestracji | data: 18/01/02 | godz.: 21:37)
  Gdzie można kupić przelotke Slot1=>Fcpga2(tulitan)?. Przecież Intel zaprzecza jakoby BX obsługiwał Tulipany...

 21. mozna mozna... (autor: Meteor | data: 18/01/02 | godz.: 22:05)
  bylo na boardzie... odpowiedz na pytanie Franza tez byla.

 22. Łączenie nóżek w celku! (autor: Genius-brak rejestracji | data: 20/01/02 | godz.: 01:36)
  a ktore to nozki tzreba polaczyc, prosze o jakis adresik na stronke ja mam Celka 566 i za nic nie chce na 850 MHz a chlodze woda bez peltierow

 23. celek (autor: bzyk-brak rejestracji | data: 20/01/02 | godz.: 20:23)
  mam celka 800 na ECS P61IPAT czy jakos tak mam z 800 na 1120 ciegnie na 1160, na 1200 chodzi ladnie ale ma problem z muza szyna to 145 i jest stabilny

 24. to w koncu jakie tualatiny najlepiej sie kreca??? (autor: HunterKK-brak rejestracji | data: 20/01/02 | godz.: 23:22)
  JAKA SERIA OWYCH WSPANIAŁYCH TULIPANOW NAJLEPIEJ SIE KRECI???

 25. jimi!!! poczytaj troche czym sie rozni: (autor: speed-brak rejestracji | data: 22/01/02 | godz.: 22:07)
  Celeron 1200 T od innych i bedziesz wiedzial o czym mowie .

 26. te SPEED czy to bylo do mnie??? (autor: HunterKK-brak rejestracji | data: 23/01/02 | godz.: 14:37)
  Jak tak to wiedz ze doskonale wiem co to C1200 i czym sie rozni od innych celekow - chodzi mi o to jakie serie tych prockow kreca sie najlepiej np. tak jak kiedys c633 SL3VS krecily sie lepiej od np SL3V/SL4PB... kumaj stary troche

 27. HEH sorka speed juz wiem o jakiego jimi-ego ci chodzilo ;-) (autor: HunterKK-brak rejestracji | data: 23/01/02 | godz.: 14:42)
  PONAWIAM PYTANIE JAKIE SERIE TUALATINOW KRĘCĄ SIĘ NAJLEPIEJ :-)

 28. do Geniusa (autor: Michał-brak rejestracji | data: 23/01/02 | godz.: 16:28)
  Mam celka 533A -zeby nie było wątpliwości -na płycie MSI 6163 PRO i z kartą graficzna Riva TNT 2 M64 nie chciał dalej niz na FSB 90/720 Mhz
  Po wymianie na Radeona chodzi stabilnie na 800 (chłodzienie Golden Orbem) a przeszedł też 3D Marka na 105/840 - ale sprobuje jeszce raz jak przesmaruje go pastą srebrna i przesiade sie na Abita ST6


 29. abit st6+celeron (autor: Puszkin-brak rejestracji | data: 24/01/02 | godz.: 17:10)
  Mam płytę Abit ST6+celeron 850podkręcony na 1.19mhz 256 Ramu GeForce 2gts dysk samsung 40gb i w 3dmarku 2000 wychodze 7235.

 30. Podkręcanie Tualatina (autor: emil-brak rejestracji | data: 26/01/02 | godz.: 18:13)
  Bez problemów na fabrycznym coolerku na FSB 125 czyli na 1,5 nap. 1,525 GHz a 1,6 osiągnełęm po podniesieniu napięcia do 1,775V i zmianie Coolerka na 5E053B1H3R CopperRock idzie stabilnie na 1,6 GHz.

 31. podkręcanie Toolata (autor: Budasty-brak rejestracji | data: 27/01/02 | godz.: 20:00)
  Złożyłem ostatnio kompa Abit ST6+cel1.1T,
  przy nap. 1.6 idzie 11x133, temp. proca 50 C,
  100 % stabilny z fabrycznym chłodzeniem.


 32. MSI 815EPT (6337) (autor: HunterKK-brak rejestracji | data: 28/01/02 | godz.: 15:48)
  Panowie ma moze ktos z was TUALATINA na tej płycie ??? Jak tak to niech się podzieli wrażeniami odnośnie podkręcania :-)...

 33. przejsciówka slot1>>fcpga2 (dla taulatinów na bx) (autor: radekow-brak rejestracji | data: 29/01/02 | godz.: 15:17)
  Prosze o podanie gdzie moge kupic przejsciowke ze slot 1na bx-ie na fcpga2(taulatin) i ewentualnie ile ona kosztuje?

 34. MSI 6337 i kręcenie (autor: savik | data: 1/02/02 | godz.: 20:42)
  Mam płytę MSI 6337 LE5 po wymianie wiatraka BOX na TITANA z serii Orb. udało mi się puścić cel 1,2T na 1,6GHz przy napięciu 1,6V. Można pograć w Q3 i Unreal T, ale osobiście myślę że przydałby się lepszy wiatrak bo temperatura skacze do 54 C. Na tym samym wiatraku podłączonym na 9V puszczam procka na 1,5GHz na nominalnym 1,475V. Myślę, że sporo zależy od proca bo słyszałem, o różnych wynikach (też gorszych) na teoretrycznie lepszych płytach.

 35. MSI6337 (autor: HunterKK-brak rejestracji | data: 5/02/02 | godz.: 16:16)
  Spoko milo to slyszec mam identyczna plyte i wentylator tez :-) (Titan Golden ORB)... A niebawem bedzie na niej TULIPAN :-) i podziele sie swoimi osiagnieciami, obecnie mam na niej c600@750 i co dziwne nie chce wiecej ale to z uwagi na asynchroniczne taktowanie pamieci - 121MHz !!! a proc 83MHz dziwne ze nie moge ustawic w biosie takiej samej czestotl pamieci jak proca tylko dla celeka na 66 pamieci sa na 100 :-) Ale jak procek bedzie na 100 to styuacja sie zmieni :-) po prostu pamieci nie chca chodzic za chiny nizej niz 100 (na tej plycie), na starym BXie byla taka sama czestotl pamieci jak i FSB (c600@900).

 36. SAVIK jaki masz nr. seryjny swojego Tulipana? (autor: HunterKK-brak rejestracji | data: 5/02/02 | godz.: 21:18)
  Chodzi mi dokladnie o serie z jakiej jest twoj procek???

 37. MSI 6337 (autor: savik | data: 6/02/02 | godz.: 00:27)
  Sprawdzę i odpowiem 08/02/02 po 15:00. Jaki masz numer biosu?. Błąd w odczycie parametrów częstotliwości pamięci może wynikać z błednej interpretacji biosu. Miałem podobną sytuację u siebie na biosie 7.1. Częstotliwość procka była 302,2 , a z pamięcią było różnie (w zależności od podkręcania, ale przeważnie bzdura).Bios 7.2 pokazuje już prawdę. Na stronie www.msi.com.tw możesz ściągnąć sobie najnowszy bios 7.3.

 38. BIOS (autor: HunterKK-brak rejestracji | data: 6/02/02 | godz.: 11:28)
  Mam bios wlasnie v7.1 bo na biosie v7.2 tylko ze od 6337 PRO nie moglem jakis mostkow poinstalowac przy instalce windowsa i musialem wrzucic spwrotem 7.1 dla LE5 i jest ok - dziwne bo PRO to taka sama plyta tylko ma LEDy - spoko zara bedzie nowy bios :-)

 39. MSI 6337 v7.3 (autor: HunterKK-brak rejestracji | data: 6/02/02 | godz.: 12:04)
  Niestety na nowym biosie jest ta sama sytuacja - mysle ze ona sie zmieni dopiero na procku z szyna 100MHz :-(, proc dostaje 66 a pamieci 100 itd. zwiekszajac jedno zwieksza sie oczywiscie to drugie.

 40. st6 (autor: azo-brak rejestracji | data: 7/02/02 | godz.: 21:57)
  Ja mam Abit st6, 384ram, Prolink gf2mx400, seagate U6 40Gb i Cel800Mhz. Stabilnie jest do 140 na szynie. Przekroczenie tej bariery choćby o 1 mhz sprawia, że komp sie wogóle nie uruchamia. Czy to wina słabych pamięci?

 41. MSI 6337 seria Tulipana (autor: savik | data: 8/02/02 | godz.: 14:24)
  Jestem trochę wcześniej, ale do rzeczy. Procek jest typu BOX nr serii SL5Y5. Z szyną 66MHz masz rację sprawdzałem u siebie procek idzie na 66, a pamięć na 100. Niestety na procku 100 nie można ustawić pamięci na 133, mimo różnych ustawień w biosie . Pamięć chodzi zawsze synchronicznie z procesorem. Czy nie masz jakiś kłopotów ze swoim systemem, typu dość często " program wykonał nieprawidłową operację ... itd" szczególnie po wyjściu z gry i brak możliwości uruchomienia innej? Pomaga dopiero reset. Jaką masz grafikę i dźwięk?

 42. MSI6337 (autor: HunterKK-brak rejestracji | data: 8/02/02 | godz.: 16:29)
  Hmm kłopotow z systemem to nie mam w sumie zadnych (no chyba ze z barracuda II ktora niebawem zdechnie chyba) niebieskich plansz nie ogladam, wieszac sie nie wiesza - stabilnosc jest dobra. Jesli chodzi o grafike to mam Creative Annihilator PRO (GeForce DDR), a dzwiekówke to Genius 724 (yamaha 724XG). Wydaje mi sie ze to nie jest wina plyty, bo u mnie chodzi ona jak nalezy i jest to juz moj drugi MSI (6153BX) i zawsze bylo ok. Np. do ST6 jestem zrazony strasznie bo skladalem na tej plycie kompa i dopiero 2 egzemplaz byl dobry no i sie czasami kaszanilo cos i stabilnosc pozostawiala sporo do zyczenia i dlatego jak wymienialem plyte to kupilem gorszego (teoretycznie) Microstara ,a nie ABITa.

 43. MSI6337 C.D. (autor: HunterKK-brak rejestracji | data: 8/02/02 | godz.: 16:33)
  Nawet na Tom's i PC.com.pl plyta ta dostala b. dobre recenzje i pierwsze tulipany co byly to krecili wlasnie na nich i wszystko bylo OK.
  Jesli masz jakies problemy z ta plyta to napisz i zobaczymy co tam sie wymysli :-)


 44. MSI 6337 i kłopoty ze sprzętem (autor: savik | data: 8/02/02 | godz.: 17:14)
  Posiadam GeForce 2MX i SBLive1024. Na samym początku miałem ogromne kłopoty z dżwiękiem. Ni w ząb nie szło jej zainstalować ciągle niebieska plansza. Wyprawiałem cuda niewidy i nic. Na czterach kompach OK!, a na tej płycie nie. Dopiero gdy zainstalowałem sterowniki od SB Live 5:1 niebieska plansza znikneła i niby wszystko jest ok, ale nie wiem czy to nie SB mi wszystko knoci. Chyba go wywalę i sprawdzę na zintegrowanej.Mam nadzieję, że to wyjaśni sytuację. Tylko co z tym Live'm, trochę by go było szkoda.

 45. Kłopoty ze sprzetem (autor: HunterKK-brak rejestracji | data: 9/02/02 | godz.: 10:24)
  Wlasnie tak zrob moze ten SB Live! smierdzi i psuje wszystko moze jakies przerywania ma lipne albo kanaly (IRQ,DMA.....) sie kopia?!? Zainstaluj ta karte co jest na plycie pewnie nie bedzie zbyt fajna i do Live'a jej daleko ale warto sprobwac. Jak to zrobisz to sie pochwal rezultatami :-)

 46. MSI 6337 Tulipan i TITAN Orb (autor: savik | data: 9/02/02 | godz.: 18:50)
  Jak będę pewien rezultatów to się odezwę. Jeszcze jedna sprawa odnośnie zakładania Orbitka na procek. NIe wiem jakie masz przy nim mocowanie(klips, czy mocowany obrotem po powierzchni procesora).Jeżeli to drugie trzeba przygiąć te blaszki za szczelinami po których przesuwają się bolce ,które napinają mocowanie wentylatorka na procku. Jnaczej może być po zaczepach przy gnieździe. Miałem taki przypadek kiedyś na przejściówce Socket/Slot1 ,gdyż tak jak pierwsze Celerony pod Socket370, Tulipan jest też wyższy od Celeronów II(FC-PPGA). Powodzenia i czekam na wyniki.

 47. ORB (autor: HunterKK-brak rejestracji | data: 10/02/02 | godz.: 21:06)
  Mam tego orba mocowanego obrotem - spoko dobrze chlodzi ale ukruszylem nim juz dwa celeki :-) i troche mnie przeraza mysl o jego zdejmowaniu. Dobrze ze w Tulipanach jest ta blaska to juz sie nie beda kruszyc ;-)

 48. celki na FSB 66 (autor: demo-brak rejestracji | data: 13/02/02 | godz.: 23:45)
  Moja sztuka chodzi na Abicie kręcona z 66MHz na 96MHz i uzyskuję 1,1 GHz. Uważam, że najlepiej się kręcą 66-ki (dlatego kupiłem ostatni model).

 49. 800@1240 (autor: Chrisu | data: 25/02/02 | godz.: 12:33)
  Na tylepodkreciłem swojego na defaultowym napieciu. Dzisiaj bede sie bawił z FSB 160 i 166 zobaczymy co wyjdzie. Płyta to oczywiście ABit ST6-R. BTW. Przydałoby sie w nnim ustawienie 5:4:1 albo 5:3:1 :))

 50. cel1,2 NA dfi cs62tc (autor: mackis-brak rejestracji | data: 26/02/02 | godz.: 13:18)
  CZY KTOS PROBOWAL KRĘCIC CELKA NA TAKIEJ PLYCIE?CHETNIE POSLUCHAM OPINII

 51. kręcenie (autor: mitsu-brak rejestracji | data: 5/03/02 | godz.: 14:11)
  czy takie kręcenie nie wpływa ujemnie na żywotność procka? Czy ktoś to sprawdzał?

 52. cel 667 & ABIT st6 (autor: ciupagus-brak rejestracji | data: 15/03/02 | godz.: 00:55)
  jak to jest z tymi PCI?wlasnie niedawno zakupilem ABITA ST6,na ktorymo cel 667 wykrecilem na 930(10x93) przy ustawieniach
  cpu/ram/pci - 2/3/1! niestety Abit nie przewidzial zmiany ustawienia parametrow na PCI i w kazdej mozliwej konfiguracji czestotliwosc pracy PCI jest rowna polowie wartosci ustawionej magistrali CPU!no i tu rodzi sie pytanie: czy ustawienie PCI na ponad 47MHZ jest nieszkodliwe dla sprzetu(podczas gdy czestotliwosc standardowa wynosi dla PCI to 33MHZ)


    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.

    
All rights reserved ® Copyright and Design 2001-2024, TwojePC.PL