Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
S P R Z Ę T
    

  Krótki test radiatorów CoolerMaster DP5 i EP5
 Autor: NICR4M
 Data: 04/07/01

Krótki test radiatorów CoolerMaster DP5 i EP5 Chciałbym zaprosić Was do krótkiego porównania możliwości dwóch radiatorów firmy CoolerMaster. Przetestowałem te dwa dość popularne u nas modele coolerów jeszcze na mojej starej konfiguracji, której sercem był procesor Pentium3 1050MHz zasilany napięciem 1.9V. Procesor wydzielał dość sporo ciepła, jednak nie był tak wymagający, jak mój obecny Athlon, który będzie produkował ciepło w następnym teście radiatorów, który mam nadzieję niedługo Wam przedstawić. Spójrzmy teraz na naszych rywali.

Słów kilka o konkurentach

CoolerMaster produkuje szeroką gamę radiatorów (robi też doskonałe obudowy, niestety niedostępne u nas), z których większość posiada aprobatę AMD, czyli jest dostatecznie wydajna do chłodzenia procesorów Athlon i Duron, które wydzielają bardzo duże ilości ciepła. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby użyć ich do chłodzenia procesorów Intela, przy których spisują się równie znakomicie.

Klamra mocująca okazała się być bardzo sztywna - do zamocowania radiatora musiałem posłużyć się śrubokrętem, do którego użycia klamra została przystosowana. Podstawy radiatorów nosiły ślady mechanicznej obróbki, nie były idealnie płaskie. Na niektórych płytach głównych możemy mieć kłopoty z zamocowaniem modelu EP5 - z powodu jego większych rozmiarów (8cm szerokości).

dp5-6h51.jpg

ep5-6i51.jpg

Radiatory mają bardzo podobną, prostą budowę (EP5 jest sporo, bo o 2cm szerszy od DP5). Różnią się jedynie powierzchnią, przez którą oddają ciepło do powietrza, które z kolei było wdmuchiwane przez wentylator Y.S.Tech, model FD1260155B-1A na łożysku kulkowym, którego parametry podaje poniżej (wg danych producenta):
  • Speed (RPM) - 4100 (prędkość obrotowa zarejestrowana przeze mnie 5000-5200 obr/min)
  • Air Flow (CFM) - 20,6 (ilość pompowanego powietrza w stopach sześciennych na minutę)
  • Air Pressure (mm-Aq) - 3,1 (ciśnienie strumienia powietrza)
  • Noise Level (dB(A)) - 33,6 (poziom hałasu - w praktyce wentylator był cichy, nie drażnił uszu)
  • Life (Hour) - 80.000 (jak widać producent zapewnia długą żywotność wentylatora)
  • Power (Watt) - 2.76 (pobór prądu)

YSTECH1.jpg

YSTECH2.jpg

Radiatory te można spotkać również ze słabszymi wentylatorami (16 i 19 CFM), ja postanowiłem użyć tego mocniejszego - z modelu DP5-6H51, EP5-6I51 miał oryginalnie wentylator o niższej wydajności. Ceny coolerów nie są wygórowane - DP5 będzie nas kosztował około 45zł a EP5 65zł (oba w wersji z łożyskowanym wentylatorem Y.S.Tech).

Konfiguracja testowa, warunki otoczenia, technika pomiaru

Oba coolery przeszły test na płycie Abit BX133 z procesorem P3-700 @ 1050MHz / 1.9V - procesor wydzielał dokładnie 36,3W ciepła (cooler EP5 pozwolił na pracę z częstotliwością 1090MHz, 37,7W ciepła) - dość dużo jak na procesory Intela. Dla porównania podam, iż Athlon 1305MHz / 1.9V, który posiadam obecnie wydziela aż 80W ciepła - w jego przypadku coolery wykazałyby jeszcze większe różnice w wydajności. Ilość ciepła wydzielanego przez procesor obliczyłem dzięki narzędziu RADIATE. Oryginalnie radiatory posiadały podkładkę, która miała pośredniczyć w przekazywaniu ciepła z jądra procesora - w obu przypadkach materiał ten został usunięty (rozpuszczalnikiem do silikonu) a pomiędzy procesorem i radiatorem znalazła się cienka warstewka zwykłej, ogólnie dostępnej pasty termoprzewodzącej "H". Temperatura otoczenia zawierała się zawsze w przedziale 20-21 stopni Celsjusza, jeśli wyszła poza ten przedział test był powtarzany. Temperaturę mierzyłem programem Motherboard Monitor 4 w systemie WindowsME, korzystając z wewnętrznego czujnika procesora P3. Pomiary były dokonywane z wyłączonym ACPI (procesor nie był programowo zatrzymywany nawet w teście bezczynności) - stąd małe różnice pomiędzy testami bezczynności i pełnego obciążenia, którym był wymagający program Prime95 (temperatura podczas "torture test", po 30 minutach wygrzewania). Dodam na koniec, że pomiary wykonywałem z zamkniętą, acz dobrze wentylowaną obudową (dwa, 12x12cm wentylatory, czyli 100CFM powietrza płynącego przez obudowę).

Mięsko, czyli wyniki

wyniki.png

DP5-6H51spoczynek.png

DP5-6H51hot.png

EP5-6I51spoczynek.png

EP5-6I51hot.png

Uzyskane wyniki łatwo było przewidzieć - cooler EP5 nawet z oryginalnym (słabszym) wentylatorem był minimalnie lepszy od modelu DP5. Największą różnicę zauważymy przy pełnym obciążeniu procesora - tutaj widać zalety dużej powierzchni EP5 - a wszystko to przy bardzo cichym wentylatorze, który nie przypomina silnika odrzutowego - tak jak bardzo ostatnio modny wentylator "black label Delta 38CFM", nie nadający się do komputera "codziennego użytku" z powodu wydzielanego hałasu.

Podsumowanie i ocena

Oba radiatory spisały się znakomicie. Umożliwiły mi stabilną pracę na procesorze podkręconym o 50%, nie wykazując żadnych oznak przegrzewania się podczas dużego i długotrwałego obciążenia (polecam puszczenie testu 3DMark2001 w rozdzielczości 640x480 na kilka godzin - jeśli procesor przetrwa bez zawieszenia się - można uznać go za stabilny i dostatecznie chłodzony, równie dobry będzie też test "torture" z Prime95, czy sesja Seti@Home).

DP5 to cooler o dość przeciętnych osiągach, które wystarczą dla wszystkich modeli procesorów Pentium3/Celeron, lecz nie nada się do podkręcania np. 1.2GHz Athlona, przy którym osiąga szczyt swoich możliwości.

Model EP5 wykazał się znakomitą wydajnością - wystarczającą do chłodzenia Athlona, który wydziela nawet 80W ciepła (tyle wg RADIATE wydziela mój przy 1.3GHz / 1.9V) i tym samym przeszedł eliminacje do następnego porównania coolerów, które sporządzę, jak tylko otrzymam od DYD'a paczkę z kilkoma dość ciekawymi radiatorami.

    
K O M E N T A R Z E
    

Jeszcze nikt nie napisał komentarza.

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.

    
All rights reserved ® Copyright and Design 2001-2024, TwojePC.PL