Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy miejsce na Twojš reklamę
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
S P R Z Ę T
    

  Dexxa Wireless Desktop oraz Wireless Mouse
 Autor: Jakub Danecki
 Data: 17/08/01

Dexxa Wireless Desktop oraz Wireless Mouse Oto dwa zestawy bezprzewodowych urządzeń wejściowych z niższej półki, które ostatnio przetestowaliśmy. Wireless Desktop składa się z klawiatury oraz myszy i wspólnego przekaźnika, natomiast w drugim pudełku znajdziemy identyczną mysz jak w pierwszym zestawie oraz bardzo mały i wygodny nadajnik.

Zawartość zestawów

Oba pudełka zostały tak przygotowane, że zawierają wszystkie elementy niezbędne do uruchomienia urządzeń: poza samymi myszkami i klawiaturą znajdziemy tu także baterie (wszystkie typu AAA), nadajniki/odbiorniki podłączane do komputera oraz w przypadku zestawu samej myszki - przewód przedłużający PS/2, aby można było umieścić antenę nadajnika w nieco bardziej przystępnym miejscu dla fal radiowych, niż z tyłu komputera.


Mysz Wireless Mouse w całej okazałości


Zestaw Dexxa Wireless Desktop w pudełku


... oraz po wyjęciu z pudełka

Konstrukcja

Wszystkie urządzenia zostały wykonane z przeciętnej jakości plastiku, jednak obudowy są dobrze wykończone i nie można mieć do nich żadnych zastrzeżeń. Wszystkie elementy są dobrze przymocowane i nic (poza kulkami w myszkach) nie lata luźno w obudowach. Przyciski myszek wydają się być solidne i trwałe. Jak na mój gust, wciskane pokrętło zostało umieszczone odrobinę za głęboko. Kulka i rolki zostały wykonane porządnie (kulka jest typowo ciężka, a nie jak w przypadku dawnej serii myszek przewodowych serii Logitecha - lekka) i nie powinny zbyt szybko ulegać zabrudzeniu. Jeżeli chodzi o klawiaturę to jestem tradycjonalistą - nie bardzo lubię udziwnienia i dlatego nieco razi mnie odwrócenie bloku klawiszy funkcyjnych znajdujących się nad klawiszami kursora (choć może się to podobać właścicielom Microsoft Natural Keyboard, gdzie rozkład jest podobny), a także skrócenie zera numerycznego. Za poważny problem w tej kwestii trzeba także uznać użycie małego (pojedynczej wysokości) Entera, który może utrudniać trafienie w niego ludzi przyzwyczajonych do typowego kształtu odwróconej litery L. Same klawisze chodzą bardzo cicho i pewnie, choć moment skoku (oznaczający gwarantowane wciśniecie klawisza) jest odrobinę zbyt delikatny jak na mój gust. Standardowym elementem jest także zestaw dwóch rozkładanych nóżek na spodzie klawiatury, które umożliwiają regulację nachylenia klawiatury - niezbędny dodatek.

Ciekawym dodatkiem jest zestaw klawiszy funkcyjnych na górze klawiatury, choć przyznam się, że mimo posiadania czegoś takiego na własnej klawiaturze (BTC 9000) nie korzystam z tego za często, między innymi z powodu braku porządnych sterowników. Elementem nieco zmniejszającym monotonną szarość (o nieco jaśniejszym odcieniu, niż to ma zwykle miejsce w przypadku komputerów PC) całego urządzenia jest mała niebieska falka w górnej jej części. Czyżby kolejne urządzenie, które chce zerwać z monotonią współczesnych pecetów?

Do zestawu Wireless Desktop dołączono zintegrowany nadajnik-odbiornik podłączany jednocześnie do obu gniazd PS/2 komputera - klawiatury i myszy. Pracuje on w paśmie 27MHz (Informacja producenta - www.dexxaweb.com). W przypadku samej myszy jest to malutkie urządzonko mieszczące się właściwie we wtyczce PS/2, z której wystaje długi cienki przewód będący zewnętrzną anteną. Nadajnik ten można umieścić na niedługim przedłużaczu dołączonym do zestawu, aby antena znajdowała się po właściwej stronie obudowy komputera.

Działanie

Wszystkie elementy obu zestawów są wyposażone z przyciski resetowania/inicjalizacji połączenia radiowego, dzięki czemu można nawiązać prawidłowe połączenia między wybranymi elementami a nadajnikiem/odbiornikiem. Możliwe jest także wymienne używanie myszy z odpowiednimi odbiornikami - widać, że oba urządzenia pracują na tej samej częstości i wg tego samego protokołu. Jednocześnie, gdy w bliskim sąsiedztwie pracują dwie myszy, nie przeszkadzają sobie wzajemnie w pracy.

Jednak zauważyłem nieprzyjemną własność zestawu Wireless Desktop, przede wszystkim klawiatury - jeżeli komputer był wyłączany do stanu, w którym nie zasilał nadajnika/odbiornika zdarzało się, że po uruchomieniu komputera nie było komunikacji - klawiatura-komputer. Konieczne było wtedy zresetowanie połączenia radiowego i wszystko wracało do normy. Co prawda warunki radiowe u mnie w domu są dość ciężkie (bliskość wielu nadajników radiowych i wiele urządzeń mogących emitować zakłócenia), ale podobny zestaw firmy Logitech nie miał takich problemów. W tych warunkach zasięg myszy i klawiatury nie robiły wrażenia i nie przekraczały około 2-3 metrów wolnego powietrza (czyli nieco lepiej, niż w danych technicznych producenta). O ile w przypadku myszy bezprzewodowych jest to dość typowy wynik, o tyle w przypadku klawiatur Logitecha osiągnąłem około 20 m przez grube ściany starego budownictwa.

Na skraju zasięgu jedynym objawem w przypadku klawiatury jest brak reakcji na wszystkie klawisze, natomiast w przypadku myszy zdarzają się przekłamania w kierunku ruchu kursora myszy.

Bardzo ciekawym (choć dyskusyjnym) pomysłem jest umieszczenie na klawiaturze i myszkach czerwonych lampek informacyjnych zapalających się w takt przesyłanych pakietów radiowych, które między innymi informują o wyczerpywaniu się baterii. O ile na początku może to bawić i wydawać się przydatne, niektórym może to przeszkadzać w koncentracji. Inni mogą po prostu tego nie zauważać, a informacja diognostyczna może czasem się przydać.

Podsumowanie

Na zakończenie chciałbym zawrócić uwagę na pewną cechę urządzeń radiowych, przede wszystkim klawiatur: są one niebywale łatwe do podsłuchania z dość dużych odległości i można w ten sposób przejąć wszystkie informacje (w tym m.in. hasła) wstukiwane na nich. Nie jest to może krytyczna sprawa w przypadku większości użytkowników, jednak jako administrator kilku systemów komputerowych chronionych hasłami uważam, że trzeba o tym pamiętać.

Jeżeli chodzi o testowane zestawy firmy Dexxa, to jest to wyraźnie sprzęt z niższej półki, niż urządzenia Logitecha i Microsoft, jednak ich cena może zachęcać do zakupu. Mysz kosztuje w granicach 120zł, klawiatura około 250zł. Niewielkie wady zestawu Wireless Desktop (o ile rozkład klawiszy jest do zaakceptowania) nie dyskwalifikują urządzenia do wykorzystania w środowisku o niewielkim poziomie zakłóceń radiowych. Natomiast Wireless Mouse jest produktem właściwie bezproblemowym i godnym polecenia.

    
K O M E N T A R Z E
    

Jeszcze nikt nie napisał komentarza.

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.

    
All rights reserved ® Copyright and Design 2001-2024, TwojePC.PL