Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy miejsce na Twojš reklamę
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
S P R Z Ę T
    

  Recenzja płyty EPoX 8K7A
 Autor: Lancer
 Data: 27/07/01

Recenzja płyty EPoX 8K7A Płyty marki EpoX, podobnie jak opisywane niedawno wyroby NMC, czy Shuttle, nie są praktycznie znane w naszym kraju. A szkoda, ponieważ oferują wydajność, stabilność konkurencyjną do marek takich jak Asus, czy MicroStar, często posiadając możliwości niespotykane u konkurencji. Dzięki firmie CruxComputer mam możliwość przedstawienia czytelnikom serwisu TwojePC kolejną płytę główną pod platformę SocketA, na której na dzień dzisiejszy pracują procesory AMD Duron/Thunderbird.

Zapraszam do recenzji płyty głównej EPoX 8K7A.

EPoX 8K7A

Płyta główna utytułowanej firmy Epox zbudowana jest na duecie układów AMD761, jako mostek północny i VIA VT82C686B - mostek południowy. Dzięki takiej kombinacji płyta obsługuje na dzień dzisiejszy procesory na magistralę EV6 pracującą z częstotliwością 200 i 266MHz (tryb DDR), a dzięki odpowiedniej konstrukcji chipsetu i mnożnikom magistrali PCI 1/5 także nadchodzącą 333MHz (DDR). Układ northbridge AMD poprzez swą konstrukcję synchroniczną jest w stanie taktować pamięć tylko z częstotliwością magistrali procesorowej. Najnowsza rodzina układów sterujących AMD (761 i 762) potrafi obsługiwać tylko pamięci DDR i nie jest niespodzianką brak obsługi innych typów pamięci przez płytę 8K7A. Gniazdo AGP pracuje w trybie 4x z FastWrites i SideBandAdresing'iem i jest zgodne wstecz. Płyta obsługuje do 1GB pamięci RAM w 184 pinowych modułach DIMM DDR PC1600/2100 o max pojemności 512MB (posiada tylko dwa sloty pamięci). Możemy używać pamięci z korekcją błędów-ECC.

Mostek południowy VIA komunikuje się z północnym tradycyjnie przy pomocy magistrali PCI. Dzięki jego obecności do płyty możemy włożyć do 6 urządzeń ma szynę PCI. Dyski twarde, czy inne urządzenia pracujące w trybie ATA100 tradycyjnie podłącza się w liczbie czterech. Cztery gniazda USB znajdują się na płycie głównej, zaś dwa na krawędzi płyty, łącznie więc używając odpowiednich wyprowadzeń sygnałowych, do komputera wetkniemy, bez użycia koncentratora aż sześć urządzeń peryferyjnych. Wbudowany kodek dźwiękowy AC'97 powoduje, że możemy "słuchać komputera" bez konieczności kupowania dodatkowej karty dźwiękowej, zajmującej cenne porty PCI, choć nie stanowi tajemnicy raczej niska jakość dźwięku generowanej przez to urządzenie. Płyta zgodna jest ze specyfikacją PC99, nie posiada jednak złącza ISA Płyta opcjonalnie, w wersji 8K7A+ ma kontroler HPT370A RAID, umożliwiający podłączenie dodatkowych czterech urządzeń EIDE, w tym tworzenie macierzy dyskowych w trybach 0, 1, 0+1 (striping i mirroring).

Płyta ma tradycyjny już wymiar 30,5cm x 24,5cm. Gniazdo procesora umieszczone w lewym górnym rogu, przesunięte ku krawędzi płyty, zasłonięte jest od dołu kondensatorami, które w niektórych przypadkach mogą utrudnić instalację radiatora. Z boków na szczęście nie brakuje miejsca. 3 gniazda zasilające wentylatory są dziś standardem. Termistor odpowiedzialny za zbieranie informacji o temperaturze procesora jest umieszczony niefortunnie. Nie dość, że nie dotyka do procesora, tylko jest poniżej jego spodniej strony, to nie znajduje się na wysokości rdzenia tylko jest przesunięty ku górnej jego części. W ten sposób pomiar jest zaniżony i niedokładny. Układ nothbridge AMD761 jest chłodzony łożyskowanym wentylatorem Aavid. Płyta posiada niestety tylko dwa sloty DIMM DDR, które są na tyle daleko od portu AGP, że manipulacja pamięciami nie wymaga ingerencji w położoną nieopodal kartę graficzną. Płata posiada dwa duże wyświetlacze informujące o kolejnych fazach rozruchu komputera i informujących o ewentualnych błędach.

Płyta posiada na laminacie kilka zworek. Pierwszy blok DIP'ów służy do manipulacji mnożnikiem procesora, kolejny-napięcia zasilającego rdzeń procesora (regulacja +0 do +0,4V). Ostatnim ustalamy napięcie pamięci (+0 do +0,4V od napięcia znamionowego tzn. 2,5V). Do wad w moim mniemaniu nie należy zaliczyć tak dużej jak na dzisiejsze standardy ilości zworek/przełączników. W przypadku niewłaściwego ustawienia parametrów procesora i braku reakcji komputera, nie musimy kasować zawartości pamięci BIOS'u, tylko manipulując przełącznikami przywrócić ostatnią działająca konfigurację. Niestety doskwiera duży rozrzut możliwych do ustawienia napięć zasilających procesor (co 0,1V), jak i niemożliwość jego obniżania. Rekompensuje to jednak wysoki możliwy do uzyskania woltaż prądu zasilającego rdzeń procesora, niespotykany w innych konstrukcjach.

BIOS umożliwia taktowanie magistrali systemowej w zakresie od 100 do 250MHz, dzięki układowi PLL ICS. W sumie siedem osobnych ustawień pamięci, odnoszących się do parametrów, umożliwia dokładne dostrojenie pamięci biorąc pod uwagę kompromis szybkość/stabilność. Jeśli ktoś nie jest na tyle ambitny, by każdy parametr przydzielić ręcznie, może zdecydować się na wybór automatyczny opcją fast/normal. Płyta posiada monitoring napięć/temperatur, jak i ochronę termiczną procesora.

W pudełku z płytą znajdziemy-CD ze sterownikami i programami Narton AntiVirus 2001 i Ghost, oraz kabel do wyprowadzenia z płyty portów USB i 3 taśmy-do stacji dysków, 80 żyłowy ATA100 i 40-ATA33.

TESTY

Konfiguracja testowa:
 • CPU: AMD Athlon 1400 (133MHz x10,5) no o/c
 • RAM: 512MB DDR PC2100 (2 x 256MB) CL2,5 o/c CL2
 • VGA: Leadtek GeForce3 no o/c
 • HDD: IBM DTLA 45GB ATA100 7200rpm
 • MOBO-NMC 8KAX+ i Epox 8K7A, obydwie z BIOS'em 1705
 • OS: Windows 98SE
 • VGA driver: Detonator 12.90
 • DirectX 8.0
 • AMD driver pack 4.80
 • VIA 4in1 4.31

PODSUMOWANIE

Porównując zdjęcia i opisy oraz testy płyty Epox i testowanej wcześniej NMC 8KAX+ można dojść do wniosku, że mamy do czynienia z tym samym produktem. I tak jest faktycznie. Jak już wspominałem przy okazji opisu płyty NMC, są to konstrukcje identyczne w każdym detalu, o czym miałem okazję przekonać się osobiście. Płyt nie różni ani stabilność, jakość wykonania, czy wydajność, a różnice wykazane w testach są wynikiem tolerancji pomiarowej. Ta sama jest nawet instrukcja! Jedyne odmienności są na tyle marginalne, że można o nich zapomnieć. Są to-inny BIOS, jednak nie ma problemu z wgraniem tego z płyty Epox na wyrób NMC i odwrotnie, naklejka 8KAX+ na wyrobie NMC i inna płytka CD z dodatkowym softwarem (produkty Symantec'a) w Eopx'ie. Jest to więc identyczny funkcjonalnie produkt tyle, że w innym opakowaniu, ale objęty w obydwu wypadkach tak samo trwającą gwarancją (24 miesiące).

Płyta jak przystało na markowy wyrób jest dopracowana, bezkonfliktowa z dużym potencjałem. Na pytanie którą wybrać, odpowiem, że nie wiem. Wszak to jest to samo. Jedynym kryterium wyboru powinna być cena, a ta na dzień dzisiejszy ta bardziej jest korzystna dla NMC 8KAX+. Wybierajcie więc właściwie, ale niezależnie na co się zdecydujecie, na pewno EPOX 8K7A/NMC 8KAX+ was mile zaskoczy swymi możliwościami.

  Sprzęt do testów dostarczyła firma:

Crux Computer Sosnowiec       Crux Computer Sosnowiec

    
K O M E N T A R Z E
    

 1. niezła płytka (autor: MatiZ | data: 3/10/03 | godz.: 21:39)
  [no comment]

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.

    
All rights reserved ® Copyright and Design 2001-2024, TwojePC.PL