Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
S P R Z Ę T
    

  Gainward GeForce2 Titanium /450 TV GoldenSample
 Autor: Lancer
 Data: 03/01/02
Gainward GeForce2 Titanium 450 TV GoldenSampleKarty firmy Gainward nie są dobrze znane na naszym krajowym rynku. Przyczyną takiego stanu rzeczy, jest krótki okres istnienia tej marki w Polsce. Na dobre pojawiła się ona dopiero około rok temu. Nie znaczy to bynajmniej, że nie było jej wcześniej. Nic bardziej mylnego. Firma ta jest jednym z czołowych graczy na rynku producentów 3D. Głośno o firmie Gainward zrobiło się późną wiosną 2000 roku, gdy do redakcji znanych serwisów hardwarowych dotarły przedprodukcyjne sample karty opartej na układzie GeForce2 GTS wyposażonej w 5ns pamięci zdolne do pracy z nominalną częstotliwością 400MHz. Była to o tyle niezwykła zagrywka, że wszystkie inne karty posiadały pamięci o czasie dostępu 6ns i pracujące z zegarem 333MHz. W obliczu niepohamowanego głodu układu GeForce2 GTS na przepustowość pamięci, dawało to karcie Gainwarda niezaprzeczalną przewagę nad resztą konkurencji. Ale czas miną i na samplach się skończyło. Finalne półkowe modele niewiele różniły się od swych kuzynów z innych wytwórni. Zakulisowe zagrywki NVIDII wymusiły na Gainwardzie powrót do oficjalnej i jedynej słusznej specyfikacji karty. Od tamtego czasu minęło wiele "gigabajtów", a dziś mam okazję przedstawić daleką rodzinę tamtego niezwykłego produktu. Firma Multimedia Vision - oficjalny dystrybutor kart Gainward przekazała nam do testów krewniaka tamtego pionierskiego układu - kartę GeForce2 Titanium /450 TV GoldenSample. Zobaczmy czy coś pozostało z tamtego odważnego produktu i jakie wnioski wyciągnął producent po nieudanej próbie pokonania konkurencji.

O KARCIE GeForce2 Titanium /450 TV GoldenSample

Po otwarciu pudełka przede wszystkim w oczy rzuca się czerwony kolor laminatu PCB. Bardzo popularne ostatnimi czasy jest robienie różnokolorowych kart graficznych i płyt głównych. Karty Gainward wyróżnia między innymi kolor. To tylko efekt wizualny, a u sporej większości użytkowników i tak karta schowa się pod płaszczykiem obudowy, więc po początkowym zachwycie i tak niewiele korzyści wyciągniemy z tak niezwykłej kolorystyki. Jednak jakoś trzeba się wybić z gąszczu innych wyrobów "Made in Taiwan".

Sam montaż, wykonanie i jakość podzespołów karty to pierwsza klasa. Sporo lepszy od tego co widziałem przy okazji zabawy kartą PixelView GeForce2 Ti. Ale nic dziwnego. W końcu nabywca powinien wiedzieć, za co Gainward żąda od niego pieniędzy.

  
Góra i spód testowanego Gainwarda

Karta posiada 64MB MB pamięci typu DDR SDRAM o czasie dostępu 4,5ns firmy Etrontech taktowanych domyślnym zegarem 400MHz. 0,15um rdzeń układu GeForce2 Ti jest taktowany zegarem 250MHz. Czyli jak widać karta niczym szczególnym się nie wyróżnia pod względem domyślnych parametrów. Ale niespodzianki się dopiero zaczynają. Otóż przy instalacji sterowników pojawia się ekran:


Tryb Enhanced podbija wartości rdzenia i pamięci

Co otrzymujemy po wyborze "Enhanced Mode"? Karta zostaje podkręcona do wartości 250MHz rdzeń i 450MHz pamięć. W takich warunkach otrzymujemy więc niemal substytut od dawna już nie produkowanej karty GeForce2 Ultra, która przypomnę jest taktowana zegarem 250MHz rdzeń i 460MHz pamięć. W ten oto sposób ucząc się na własnych błędach, Gainward obszedł oficjalne nakazy NVIDII i produkuje defacto najszybszy model karty GeForce2 Ti, a będący niemal Ultrą. W razie czego zawsze może się wyprzeć, że przecież karta wychodząc z fabryki jest zgodna ze specyfikacją, a użytkownik sam przy instalacji wybiera co woli mieć tak naprawdę w komputerze - czy ma być to Titanium czy Ultra, tym bardziej że posiada referencyjny BIOS NVIDII który taktuje kartę zegarem 250MHz/400MHz i nie jest on oprogramowaniem Gainwarda.


Pamięci na karcie

Orbo-podobny wiatraczek radzi sobie nieźle z rozpraszaniem ciepła. Sam chip jest maźnięty białą pastą termoprzewodzącą. Gdyby kogoś nawiedziła inwencja twórcza i chciał zamocować inny system chłodzenia, to bez problemu zdemontuje oryginalny cooler, który trzyma się on na plastikowych kołkach. Niestety brakuje radiatorów na dosyć mocno grzejących się pamięciach, szczególnie jeśli działają one w trybie Enhanced.


Wiatrak chłodzący serce karty

Wyjście TV zamontowane jest w postaci karty córki montowanej do karty, a która można bez problemu wyjąć. Samo wyjście obsługiwane jest przez układ Conexant BT869.

Co do jakości obrazu nie mam większych zastrzeżeń, ale według mojego subiektywnego punktu widzenia jego jakość nie odbiega niemal od tego co wcześniej prezentowała karta PixelView. Dlatego Gainward dostaje ode mnie 8,1pkt.

Ze względu na warunki nie dane mi było przetestować jakości wyjścia TV, sądzę jednak że nie odbiega ona od tego co prezentują inne wyroby GeForce2 posiadające układ Conexant, biorąc pod uwagę fakt, że spora część innych kart również ma TVout zamontowany na podobnej karcie córce.

  
Wyjście TV

W miłym dla oka pudełku znajdziemy kartę graficzną (tego się spodziewałem, czyli tu niespodzianki nie było ;). Kabelek do podpięcia odbiornika TV, a raczej tylko przejściówkę, gdyż jest on bardzo krótki i z pewnością do samego telewizora nie sięgnie. Ma on ledwie 15cm. Dalej mamy dwie instrukcje obsługi-angielską i polską. Ta ostatnia jest szczególnie warta uwagi. Ma ona postać 26 stronicowej kserowanej broszury, załączanej przez Multimedia Vision. Zawarto w niej zasady i uwagi przydatne podczas instalacji i obsługi karty, krótki słownik podstawowych pojęć z zakresu grafiki 3D. Ułatwią one z pewnością życie początkującym użytkownikom pierwszy raz samodzielnie instalującym sprzęt w swoim pececie. Starzy wyjadacze jak zwykle nawet jeśli problemy się pojawią to i tak do instrukcji nie zajrzą :) Tu należą się wielkie brawa za inwencję. W wielu innych produktach można spotkać napis na pudełku "polska instrukcja", ale tak naprawdę jedyne co tam się znajduje to wymięty, a przypominający kawałek papieru toaletowego jednostronny karteluszek, na którym nie ma żadnych konkretów.


Co w pudełku?

Dołączone 3 płyty CD zawierają sterowniki i oprogramowanie do wgrania nowych BIOSów. Sam sterownik to nic innego jak referencyjny Detonator. Jedynie osobno możemy zainstalować narzędzie EXPERTtool. Mi takie rozwiązanie w pełni odpowiada. Nie muszę bowiem przedzierać się przez dziwacznie wyglądające zakładki, które tworzy producent karty, a i tak zawsze stosuje tylko referencyjne drivery.

  
EXPERTtool i zakładki

Na drugiej płytce znajduje się pełna wersję programowego odtwarzacza WinDVD. Trzeci krążek "Utility Disc" to programy - EColor 3Deep, Adobe ActiveShare, Imagemore, PowerVCR, VideoLive Mail oraz Media Show.

Tyle o zawartości pudełka. Czas na konkrety. Co ta karta sobą reprezentuje. Od razu uprzedzę, że testy robiłem tylko w trybie Enhanced gdyż wyniki w trybie "safe mode" nie różnią się od tego co otrzymałem wcześniej na PixelView GeForce2 Ti. Aha... dystrybutor-Multimedia Vision udziela 36 miesięcy gwarancji na produkty Gainward.

Karta pracowała z włączonymi domyślnie szybkimi wpisami (FastWrites), ale SidebandAddressing nie był aktywny.

PLATFORMA TESTOWA

TESTY

3D Mark2000
3D Mark2000 (kliknij)

3D Mark2001
3D Mark2001 (kliknij)

OVERCLOCKING

Karta Gainwarda jak już wspominałem defaultowo jest taktowana zegarem 250MHz rdzeń i 400MHz pamięć, jednak w trybie Enhanced działa już jako 250MHz/450MHz. Nic nie szkodzi jednak na przeszkodzie, aby kartę podkręcić jeszcze. Tak w zasadzie to można już uznać właśnie tryb Enhanced za pierwszy etap przetaktowania, tyle że zalecany przez "fabrykę". Po manipulacji w zakładkach overclockerskich sterowników, udało mi się zmusić adapter do pracy na WPEŁNI stabilnym poziomie 280MH rdzeń i 500MHz pamięci. Co prawda karta pracowała "jako tako" aż przy 300MHz taktowaniu rdzenia, ale nie przechodziła w pełni 3D Marka. Było to o tyle dziwne, że 5 godzin pętli Quake3 i 2 godziny Ił2 Sturmovik nie sprawiły jej problemów. Również same testy 3D Markiem 2001 karta przechodziła, lecz zawieszała się w bardzo nietypowym miejscu. Otóż po załadowaniu textur do kolejnego dema następował czarny ekran i tyle. Również Quake3 działał jak już pisałem w pętli, ale też tylko do chwili zmiany rozdzielczości. Przy zmianie na inną - większą czy też mniejszą ukazywał się czarny ekran i pomagało tylko spotkanie z przyciskiem reset. Dopiero przy taktowaniu 280MHz wspomniane problemy ustąpiły. Sprawa z pamięciami miała się nieco inaczej. Nie było żadnych artefaktów na grafice 3D przy taktowaniu 505MHz, ale za to pulpit 2D mienił się różnymi ozdóbkami po kilkunastu minutach. 500MHz pamięci sprawowały się już bez zarzutu. Sprawa wyższego taktowania pozostaje do wyjaśnienia, bowiem być może 300MHz/505MHz udało by się wyciągną przy chłodzeniu mocniejszym od oryginalnego.

Warto tu zauważyć, że o ile produkt PixelView posiadał teoretycznie lepsze pamięci (Samsung 4ns) to najprawdopodobniej poprzez niższą jakość pozostałych komponentów podkręcał się gorzej od Gainwarda.

3D Mark2001
3D Mark2001 (kliknij)

Antyaliasing

Karta Gainwarda podobnie jak inne zbudowane na bazie układów rodziny GeForce2 krawędzie wygładzają metodą przeskalowania i nie obsługuje metody Quincunx obecnej tylko w GeForce3.

Antyaliasing wypada w miarę znośnie tylko to rozdzielczości 1024x768 w trybie 4x. Jakiekolwiek dalsze zwiększanie rozdzielczości mija się z celem. GeForce2 posiada zbyt małą wydajność by pozwolić na rozsądne używanie wyższych trybów. Lepsze jest ustawienie wyższej rozdzielczości niż zabawy w antyaliasing przy 1024x768. Moim zdaniem nie należy przesadzać i co najwyżej pobawić się w trybie 2x przy 800x600. Jednak mimo wszystko preferuje podniesienie rozdzielczości. Jedynie w starych grach które nie wspierają wysokich rozdzielczości włączam wygładzanie krawędzi.

SKALOWANIE

Aby zobaczyć jak mocno karta korzysta z mocy procesora przy okazji wyświetlania grafiki 3D postanowiłem zmienić procesor. Ale aby się nie męczyć z jego zmianą po prostu "odkręciłem go" zmniejszając mnożnik. Na szczęście procesory AMD maja taką możliwość a i mój AthlonXP po drobnej modyfikacji potrafi przybrać różną skórę. Wystarczy jedynie zewrzeć mostki L1 na laminacie procesora. Tak też zrobiłem (używając kleju elektroprzewodzącego, za udostępnienie którego serdecznie dziękuje firmie 4Max Cool) i dzięki temu po ustawieniu mnożnika 6x133MHz otrzymałem AthlonaXP 800. Reszta komponentów nie zmieniła się

3D Mark2001
3D Mark2001 (kliknij)

Jak widzimy o ile w 3D Marku2001 w podstawowej rozdzielczości uzyskuje się duży przyrost mocy, to wraz ze wzrostem detali moc procesora ma coraz mniejszy wpływ na sumaryczną wydajność. Quake3 zachowuje się podobnie. Po prostu karta 3D przy maksymalnej ilości detali stanowi wąskie gardło systemu. Jednocześnie widać, że Quake3 jest bardziej wymagający dla adaptera 3D od 3D Marka.

PODSUMOWANIE

Karta Gainwarda jest produktem godnym uwagi i mogącym śmiało konkurować z takimi potentatami jak Asus czy Leadtek. Dzięki sprytnemu posunięciu producenta jest najwydajniejszą kartą GeForce2 jaką obecnie możemy kupić w sklepie (biorę pod uwagę tryb Enhanced oraz to, że karty GeForce2 Ultra nie są już od dosyć dawna produkowane i znikły z rynku pierwszego obrotu). Można ją śmiało polecić wszystkim stojącym przed pytaniem jaką kartą graficzna na układzie GeForce2 kupić do swojego komputera PC. Dobra jakość wykonania i miła jakość obrazu, wydajność 3D, dobry overclocking, niezłe oprogramowanie i długi czas gwarancji - to wszystko przemawia zdecydowanie za kartą GeForce2 Ti/450 TV. Polecam!

Zobacz także inne artykuły:

  Kartę do testów dostarczyła firma:

Multimedia Vision       Multimedia Vision

    
K O M E N T A R Z E
    

 1. a cena? (autor: daan-brak rejestracji | data: 3/01/02 | godz.: 15:35)
  a moze tak orientacyjna cena, karty Gainwarda są sporo droższe od innych marek i pewnie niewiele jej brakuje do GF3Ti200 który jest wydajniejszy i pięknie się kręci

 2. cena? Prosze. (autor: Lancer-Redakcja | data: 3/01/02 | godz.: 16:01)
  http://www.mmv.com.pl/cennik.html

 3. Porównanie do GF3? (autor: deepblue-brak rejestracji | data: 3/01/02 | godz.: 17:33)
  Przydała by się choć jedna tabelka z porównaniem do jakiegoś GF3 - od razu wtedy widać czy warto dorzucić trochę pieniędzy do lepszej karty..

 4. dobrze deepblue mowi (autor: McKania | data: 3/01/02 | godz.: 19:04)
  jw.

 5. Jakość (autor: jakac-brak rejestracji | data: 3/01/02 | godz.: 21:59)
  Jak porównałbyś jakość kart Gainward do kart Asusa. Chodzi mi o TVout.

 6. cena (autor: Kilgur | data: 4/01/02 | godz.: 05:08)
  cena jest leczaca ze zludzen przynajmniej wiekszosc ludzi :D poczekam az za tyle gf3 bedzie

 7. Trochę bez sensu (autor: milekp | data: 4/01/02 | godz.: 07:39)
  teraz wydawać kasę na GF2. Za chwilę w tej cenie będą GF3. Nawet chyba GF3Ti200 spadło poniżej tysiaka. Moim zdaniem za miesiąc, dwa za tę cenę dostanę GF3.

 8. karta (autor: Kowal-brak rejestracji | data: 10/01/02 | godz.: 17:48)
  a ja sobie ja kupilem na gieldzie w Warszawie, jest super. Dostalem znizke i zaplacilem 720 zl

  Polecam, karta kreci sie super i jest zajebista. Mialem Asusa i Gainward jest wydajniejszy i nie ma problemow z plynnoscia obrazu


 9. Test (autor: DYD-Admin | data: 22/01/02 | godz.: 18:44)
  Test

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.

    
All rights reserved ® Copyright and Design 2001-2024, TwojePC.PL