Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
S P R Z Ę T
    

  MSI, EPoX, Soltek: przegląd płyt na układzie KT333
 Autor: Lancer
 Data: 16/04/02
MSI, EPoX, Soltek: przegląd płyt na układzie KT333Ewolucja komputerów PC nie ogranicza się tylko do wypuszczania coraz to nowych i szybszych kart graficznych, czy procesorów. Ewoluują wszystkie elementy, z mniejszą czy też wyższą prędkością. Zauważmy jednak, że najszybciej w ostatnich miesiącach zmieniają się płyty główne, a raczej układy sterujące nimi. Szczególny postęp jest widoczny w przypadku chipsetów zasilających procesory AMD. Sama VIA, w ciągu niespełna półtora roku pokazała układy KT133, KT133A, KT266, KT266A i w końcu KT333. Taką ilością wydawania układów nie jest w stanie pochwalić się żaden inny producent - pomijając kwestię jakości zmian.

Dawno już minęły czasy, gdy jeden układ panował na rynku przez rok, a nawet dłużej np. legendarny BX. Powoduje to, że niejeden użytkownik czuje się obecnie zagubiony w gąszczu nowych układów i sam nie wie czy kupić coś teraz, czy poczekać jeszcze chwilę i rozejrzeć się za nowym, topowym układem. Na rynku nie zdołały się jeszcze zadomowić starsze produkty, a tu już mamy nowość (udany KT266A ma ledwie pół roku!). Jak tu się znaleźć drugi koniec tego samego kija? A jeśli na dodatek nasz kij jest procą z trzema końcami? Może być ciężko. Proponuję nieco ogarnąć rzeczywistość i zobaczyć z czym mamy do czynienia obecnie.

Niniejszy artykuł ma na celu przedstawienie najnowszego układu firmy VIA, czyli KT333. Aby nie chłonąć wiadomości na próżno i zobaczyć jak chipset wygląda nie tylko na papierze, ale i w rzeczywistości, przetestowałem kilka płyt głównych wyposażonych w tenże "scalak". Znalazł on się na produktach firm: EPoX w wydaniu płyty o oznaczeniu 8K3A+, Soltek swemu wyrobowi nadał oznaczenie DRV5, zaś MSI prezentuje KT3 Ultra w wersji ARU. Nieocenioną pomoc w przygotowaniu tego małego porównania wniosły firmy MSI Polska, Gral i Sirius.pl. Do lepszego porównania wartości KT333, prezentuję też wyniki osiągnięte przez poprzednika KT333, czyli KT266A z płyty ENMIC 8TCX2+.

KT333

Nowy układ KT333, jak zapewne się domyślacie, nie jest wcale taki nowy. Jego korzenie sięgają rok w tył, kiedy to pojawił się KT266, który po niezbyt udanej i krótkiej obecności na rynku został zmodyfikowany i na kilkanaście tygodni stał się najlepszym układem obsługującym magistralą EV6. Kariera KT266A nie trwała jednak długo, gdyż w drodze ewolucji urodził się KT333. Jest on niczym innym tylko modyfikacją KT266A.


Schemat układu KT333

Podstawową zmianą wprowadzona w stosunku do starszych chipów jest oficjalne wsparcie nowego typu pamięci DDR taktowanych zegarem 166MHz (efektywnie 333MHz) oznaczonych jako PC333, a w specyfikacji JEDEC jako PC2700. Pamięci te są kolejnym krokiem ewolucji znanych już układów PC2100 i poza podwyższoną częstotliwością pracy, a tym samym wydajnością niewiele wnoszą nowego. Taka sama pozostała elektryka układów, nie zmieniło się gniazdo i 2,5V napięcie zasilające. Wzrosła wydajność - z 2029MB/s do 2540MB/s. Układy są kompatybilne wstecz z kilkoma wyjątkami - kilka typów płyt głównych pobiera informacje o timingach pamięci z układów SPD i nie pozwala na ręczne ustalenie cykli odświeżania. Pamięci PC2700 mogą zawierać niezrozumiałe dla takich płyt głównych informacje, których mainboard nie przetrawi. W takich wypadkach w związku z niemożnością "dogadania się" pamięci i płyty głównej, zestawienie takie nie działa. Być może pomogą tu nowe wersję BIOSów?

Wróćmy jednak do pamięci. Wielu producentów pamięci gładko przeszło ze starszych układów PC2100 do 2700. Nie zmieniony został układ płytki drukowanej, a zaczęto montować po prostu nowe, szybsze kostki pamięci. O ile w przypadku pamięci PC2100 było to najczęściej 7,5ns, to teraz jest to 6ns. Dopiero niedawno JEDEC wydał nową specyfikację, podnoszącą kryteria "jakości" sygnału, co powoduje konieczność przeprojektowania laminatów płytek, ale za to pozwala podnieść jakość gotowych układów.

Jak już napisałem, nowy układ KT333 różni się od starego w kilku szczegółach. Obok wprowadzonej obsługi pamięci PC2700, zmodyfikowano nieco sam kontroler pamięci, który posiada nieco wyższą wydajność w porównaniu z poprzednikiem. Jako, że nowe pamięci mają częstotliwość 166MHz, a magistrala procesorów AMD jest oficjalnie gotowa tylko do pracy ze 133MHz zegarem (AMD nie zamierza na razie przejść na 166MHz FSB), dlatego też układ VIA musi taktować pamięci asynchronicznym zegarem. Nie stanowi to problemu. VIA ma bogate doświadczenie w tworzeniu tego typu konstrukcji asynchronicznych. Dlatego też wprowadzono nowe mnożniki pamięci. Jakie one są w porównaniu do starych układów wyjaśni tabelka:

Część podanych informacji jest hipotetyczna. Oficjalnie bowiem, ani KT266A, ani KT333 nie wpierają 166MHz FSB. Podane dane mają pokazać jedynie jakie są stosunki częstotliwości dwóch szyn - FSB i RAM. Jak widać KT333 stracił możliwość asynchronicznego taktowania pamięci przy zegarze 166MHz, co potrafił czynić KT266A. Doszła za to możliwość pracy z pamięciami PC2700 w przypadku gdy ktoś posiada np. Durona.

Chipset nieoficjalnie jednak wspiera 166MHz FSB. Ma przy tym możliwość taktowania magistrali PCI prawidłowym zegarem 33MHz dzięki obecności mnożnika 1/5.Taka praca jest jednak bardzo nieoficjalna. Przekonają do tego twierdzenia testowane płyty.

Obecna wersja chipsetu KT333 to CE, wspiera AGP 4x z Fast Writes i SBA. Drugą nowością jest wprowadzenie nowego mostka południowego VT8233A. No nie jest on taki nowy, bowiem można się było w nim zapoznać przy okazji prezentacji płyty Soltek DRV4. Został on jednak raczej stworzony w myślą o układzie KT333, a kompatybilność z KT266A wyszła po drodze. Nowy mostek wspiera tryb pracy ATA133 i magistralę V-Link służącą do komunikacji z mostkiem północnym. W zasadzie to wszystkie nowości. Jak widać nie jest tego dużo. Pozostałe parametry nie uległy zmianom. W stosunku do KT266A.


Parametry trzech układów

Przed premierą trójkowego układu dużo mówiło się kombinacjach VIA w związku z nowym układem, że obecna postać jest stanem przejściowym. Niedługo bowiem pojawić się miała wersja obsługująca AGP8x, USB 2.0 i posiadająca możliwość komunikacji między mostkami północnym i południowym przy pomocy zmodyfikowanej szyny V-Link o przepustowości powiększonej z 266, do 512MB/s. Obecnie jednak dane wydają się nieprawdziwe i VIA szykuje się raczej do wydania KT400 posiadającego wymienione wyżej zmiany plus obsługa nieoficjalnego standardu pamięci PC400. Tak więc KT333, mający się pojawić w docelowej wersji KT333A przerodził się już dziś w KT400. Zaplątany ten świat...

Soltek SL-75DRV5

Płyta Solteka jest oparta na nowym, w porównaniu do DRV4 projekcie laminatu. Wersja DRV4 wzięła swój początek z SL-75DRV. Przez kolejne płyty zmieniały się tylko chipsetu. DRV 5 jest nowym projektem. Płyta posiada charakterystyczny dla ostatnich Solteków kolor laminatu. Purpurowa płyta ma nazwę PurpleRay. Kwestia estetyczna i raczej nie ma wpływu na faktyczne działanie wyrobu.

Płyta ma 5 slotów PCI, dzięki czemu slot AGP jest o jedną pozycje przesunięte w dół. Powoduje to, że 3gniazdka pod pamięci DDR nie kolidują z wyjątkowo długą kartą GeForce4 Ti. Nie ma problemów z zapinaniem pamięci. Pod PCI znajduje się 1slot CNR. Slot AGP w przeciwieństwie do wcześniejszych DRVłów ma postać tradycyjnego portu AGP4x. Nie jest to już AGP Pro. Ogólną konfigurację dopełnia układ dźwiękowy zbudowany wokół układu VIA VT1611A. Płyta obsługuje 4porty USB 1.1. Tradycyjnie już dwa z nich znalazły się na krawędzi płyty, a dwa na "śledziu". Na mostku północnym zamocowano dosyć wysoki radiator z wentylatorem podpiętym do jednego z pięciu 3 bolcowych gniazd zasilających wentylatory. Efektywnie więc są do wykorzystania 4 gniazda.


Soltek SL-75DRV5 (kliknij, aby powiększyć)

W samej konstrukcji płyty należy przyczepić się do dwóch rzeczy. Gniazda do podłączenia napędów IDE są umieszczone równolegle do dolnej krawędzi płyty. Lepiej by było, gdyby były one obrócone o 90stopni. Kable wówczas nie musiałyby biec ponad karta graficzna, oplatając ją, a i manipulowanie w obudowie by było dużo prostsze. Kolejna wada to umieszczenie gniazd procesora SocketA. Konstruktorzy powinni byli obrócić je o 90stopni. Dlaczego? W górnej części gniazda zapina się radiator. Ponieważ znajduje się ono tuż przy samej krawędzi płyty, po wkręceniu jej do obudowy nie ma poprostu miejsca na wsadzenia śrubokręta i odczepienie radiatora. W skrajnym wypadku (niska obudowa) trzeba wręcz wykręcać płytę by zdjąć radiator. W przypadku mojego BigTowera musiałem zdjąć zasilacz, by przez małe wycięcia wcisnąć śrubokręt i jakoś zdjąć radiator. Wystarczy obrócić gniazdo o 90stopni i problem znika.

Płyta Solteka posiada kilka opcji, które ucieszą overclockerów. Najważniejszą jest sprzętowy monitoring i układy zapobiegające spaleniu procesora nawet w przypadku braku radiatora. Obok gniazda procesora znajduje się zworka uaktywniająca tą ochronę. Jak wiadomo procesory Palomino i Morgan posiadają wbudowana diodę termalną. W przeciwieństwie do procesorów Intela zawierających obok diody również układy zapobiegające spaleniu procesora AMD posiada jedynie diodę, wobec tego całą elektronikę kontrolującą temperaturę i zapobiegającą spaleniu należało przenieść na laminat płyty. Temperatura CPU jest cały czas monitorowana i po przekroczeniu krytycznej temperatury 85stopni płyta odcina zasilanie do dwóch nóżek którymi dostarczane jest napięcie. Starsze płyty posiadały co prawda czujnik umieszczony pod procesorem (DRV5 też posiada go dodatkowo, jest on przydatny w przypadku układów Thunderbird/Spitfire nie posiadających diody). Stosowne kroki na pewno przyspieszył sławny film Tomshardware Guid pokazujący jak "płonie AMD". Niedługo potem AMD wydało stosowną specyfikację mówiącą co konstruktorzy płyty powinni zrobić by problem rozwiązać. Szkoda że nie pomyślano o tym wcześniej...

Laminat zawiera dwa bloki przełączników DIP i dwa zworek. Przełączniki odpowiadają za zmianę mnożnika i szyny FSB (dostępne kombinacje to 100, 120, 133, 140, 150 i 166MHz). Zworki służą do ustawienia napięcia pamięci (do 2,7V) i portu AGP (1,7V) Tak przy okazji przyczepię się jeszcze do umieszczenia przełącznika DIP SW2 odpowiedzialnego za regulacje magistrali. Jest on umieszczony nad gniazdami portów IDE. Przez to, po zainstalowaniu GF4 i poprowadzeniu kabli UDAM pod kartą, kable te zasłaniały całkowicie ten przełącznik.

BIOS udostępnia regulację FSB aż do 200MHz. Regulacja napięcia zasilającego CPU od 1,1 do 1,85V. Mnożnik można zmieniać tylko przy pomocy DIPów na płycie. Regulacja odświeżeń pamięci jest dosyć specyficzna. Ręcznie wybieramy jedynie opcje Cycle Lenght, Bank Interleave, DRAM Command Rate, resztę parametrów ustawiamy w sposób pośredni wybierając z menu jedną z wartości, od Normal, Fast itd. Funkcje osłony termiczne procesora poza wymienioną wyżej obwodami uzupełniają tez inne opcje BIOSu. Wyłączenie komputera może nastąpić w chwili przekroczenia określonej temperatury (jak również podniesienie alarmu powyżej pewnej granicy), w chwili zatrzymania się wentylatora lub spadku jego obrotów.

Rzadko docenianą, ale według mnie wartym wspomnienia brakiem jest nieobecność funkcji Suspend To RAM. Każdy doceni jej wartość gdy użyje jej, gdy zechce zamknąć system kidy ma otwartych choćby kilkanaście dokumentów. Nie trzeba wówczas zbyt dużo się naklikać zapisując każdą pracę. W chwili wyłączenia komputera zostaje odcięte zasilanie do napędów HDD, procesora itd. Komputer wydaje się całkowicie wyłączony, ale faktycznie cały czas podtrzymywane jest napięcie pamięci, a tym samym podtrzymywana zawartość komórek. Po włączeniu, wystarczy zaledwie kilka sekund by komputer był gotowy do pracy z niezmienionym stanem w stosunku do ostatniej czynności jakiej dokonaliśmy przed wyłączeniem. STR naprawdę ułatwi życie.

Wyposażenia dodatkowe płyty obejmuje: po jednym kablu ATA100 i FDD, wyprowadzenia dla portów USB na śledziu. Dodatkowy soft obejmuje. 2 płyty CD-zawierają sterowniki program antywirusowy PCcilin2000, Virtual Drive, Partition Magic i Drive Image.

EPoX 8K3A+

Płyta Epoxa ma typowy dla innych wyrobów tego producenta zielono kolor laminatu. Przyglądając się jej bliżej można zauważyć, że konstruktorzy wzięli za podstawę starszy model czyli KHA+ (obecny również w tym porównaniu jako wyrób firmy ENMIC 8TCX2+). Oczywiście zmian jest sporo, ale cały niemal blok zasilający jest identyczny z tym obecnym na KHA+. Podstawową różnica jest przeprojektowany dół płyty, na którym wciśnięto dodatkowy kontroler RAID HihgPoiny HPT 372. Sumarycznie więc płyta obsługuje do 8 urządzeń IDE ATA133-połowa przez mostek południowyVT8233A, a połowa przez kontroler dodatkowy.

Płyta posiada 3sloty pod pamięci PC2700, obsługuje port AGP w wersji 2.0 (AGP4x z Fast Writes, SBA), 6gniazd PCI. Testowana płyta była w wersji 1.0 i obsługiwała tylko dwukanałowy dźwięk, który generował zintegrowany kodek dźwiękowy. Istnieją tez wersje płyty 1.1 i 1.2, które obsługują kolejno cztero i 6ścio kanałowy dźwięk. Tradycyjnie niemal już płyty Epoxa wyposażone są w wyświetlacz informujący o kolejnych procedurach POST. Wyświetlaczy nie posiada wersja K3A. Ta wersja od bogatszej K3A+ różni się też brakiem kontrolera RAID. Płyta posiada tylko 3 gniazda na wentylatory. Trochę to mało i można by było wlepić 4. Standardowe 2 porty USB1.1 na krawędzi płyty uzupełniają dwa dodatkowe na śledziu.


EPoX 8K3A+

Mostek północny jest uzbrojony jedynie w radiator, bez wentylatora. Trzyma się on jedynie na dwustronnej taśmie klejącej. Trzyma się raczej słabo, bowiem w dwóch egzemplarzach płyty jakie mi się trafiły miały radiatory odklejone i luźno majtały się w pudełku.

Rozplanowanie elementów na płytce jest trochę lepsze niż u Solteka. Przede wszystkim gniazdo procesora jest umieszczone tak, że nie występuje wspomniany powyżej kłopot ze zdejmowaniem radiatora. Zatrzask na radiatorze jest ułożony w poziomie, a nie w pionie jak w DRV5. Gniazdka taśm IDE są w pozycji pionowej przez co prowadzenie taśm jest trochę wygodniejsze, aczkolwiek dolne taśmy wyprowadzone z kontrolera RAID są ułożone poziomo. Pewna niekonsekwencja. Bardzo nieprzyjemnie umieszczono sloty pamięci. Znajdują się one niemal na górnej linii portu AGP, przez co karta graficzna GeForce4 Ti uniemożliwiała jakiekolwiek poruszanie dolnymi zatrzaskami. Chcąc wygodnie wyjmować pamięci trzeba wyciągać kartę graficzną.

Epox jak zwykle zadbał o overclockerów. Najbardziej ciesząca opcją jest możliwość regulacji napięcia Vcore procesora od 1,4V aż do 2,2V! Przypomnę że poprzednik czyli 8KHA+ Miał regulacje tylko w zakresie 1,65V do 1,85V. Napięcie pamięci zmienia się w podobnym do KHA+ zakresie, tj. 2,5 do 3,2V. Nie ma możliwości regulacji napięcia I/O ani AGP. Częstotliwość FSB można ustawić na wartości od 100 do 255MHz. Nie mogło zabraknąć pełnej kontroli nad wszystkimi parametrami odświeżania RAMu i zmiany częstotliwości jego pracy (oczywiście w ramach tego, na co pozwala chipset). Można również regulować mnożnik procesora (o ile jest on odblokowany). Płyta posiada oczywiście sprzętowy monitoring. Udostępnia podniesienie alarmu i wyłączenia komputera po przekroczeniu określonej temperatury i w przypadku spadku śmierci wentylatorka.

BIOS zawiera tabelkę MagicHealth znaną już z ENMICów i EPoXów (podaje temperatury i napięcia na ekranie POSTa). Ułatwiona do granic możliwości jest procedura wgrania firmware BIOSu. W trakcie POSTa wystarczy włożyć dyskietkę z nowym BIOSem i wcisnąć alt+F2, poczekać chwilę i już.

Pudełko zawiera kable FDD, i po trzy kable UDAM. Tradycyjnie nie zabrakło wyprowadzeń zewnętrznych portów USB. Płytka CD obok sterowników zawiera program antywirusowy PCcillin Norton Ghost.

MSI KT3 Ultra-ARU

Kolejna płyta wyróżniająca się kolorystyką. Po purpurowym Solteku i zielonym Epoxie teraz jest czerwonokrwisty laminat. Płyta podobnie jak wyrób przedstawiony powyżej ma zainstalowano kontroler RAID ATA133, jednak tym razem dla odmiany jest to układ Promise PDC20276. Płyta zawiera jeszcze kilka niespodzianek-zintegrowany dodatkowy kontroler USB 2.0 oparty o układzie firmy NEC, układ dźwiękowy zbudowany na kodeku Realtek ALC650. Płyta obsługuje dźwięk przestrzenny 5.1. Co ciekawe pudełko kryje śledź z odpowiednimi wyprowadzeniami z wyjściami SPDIF-zarówno coaxialne, jak i optyczne. Konfiguracja portów jest następująca-5PCI, 1CNR, AGP 4x z obsługa FW i SBA. 3sloty DIMM DDR to ilość podobna do innych płyt.


Płyta MSI KT3 Ultra-ARU (kliknij, aby powiększyć)

Wspomniany wyżej kontroler USB 2.0 obsługuje 4 porty, które znajdują się na dołączonym do płyty śledziu. Dodatkowy śledź zawiera wyprowadzenia z kontrolera USB1.1 wbudowanego w mostek południowy płyty. Razem z dwoma portami na krawędzi mamy sumaryczną ilość 8gniazd USB 1.1 i 2.0. Na śledziu z portami USB 1.1 znalazły się też cztery diody zwane D-Bracket pełniące podobną funkcję, jak wyświetlacze POST Epoxa. Kolorowe czerwono-zielone kolory lampek informują o problemach.


Dodatkowe śledzie (kliknij, aby powiększyć)

Podobnie jak u Solteka, tak i tu producent zatroszczył się o prawidłowe chłodzenie mostka południowego w sposób aktywny, instalując mały radiator z wentylatorem. W rogu płyty dodatkowo znalazł się mały głośniczek zastępujący tradycyjny speeker w obudowie. Ciekawostką jest mała tabelka pokazująca jak należy ustawić zworki by osiągnąć magistralę 100, 133 i 166MHz. Co najśmieszniejsze jednak, to to, że tabelka jest, a zworek...nie ma :). Całość kontroli nad częstotliwością magistrali przejął BIOS.


Tabelka ustawień zworek

Za prawidłowe chłodzenie komputera odpowiadają wentylatory, które możemy podłączyć do 3 wolnych gniazdek wentylatorów. Piąte zajął wentylatorek chłodzący chipset.

Spory laminat pozwolił w miarę dobrze rozplanować elementy, poza jednym. Największą wada jest gniazdo procesora. Jest ono umieszczone w sposób podobny do płyty DRV5. Tu również w wielu przypadkach, aby zdjąć radiator z procesora trzeba wykręcać płytę z komputera. A wystarczyłoby obrócić gniazdo o 90stopni. Sloty pamięci mimo, że znajdują się blisko slotu AGP, to dają się odchylić w wystarczającym stopniu, by wyjąć pamięci nawet gdy w slocie AGP siedzi Geforce4 Ti. Wyprowadzenia z podstawowego kontrolera IDE VT8233A znajduję się ponad linią wyznaczona przez kartę graficzną, dlatego też niema problemów z plączącymi się kablami dysków twardych między kartą graficzną, a innymi urządzeniami w slotach PCI. Dolne wyprowadzenia z kontrolera Promise są już jednak ułożone poziomo.

Tradycyjny niemal już dla MSI BIOS jest firmowany przez AMI. Ustępuje on nieco funkcjonalnością częściej spotykanym AWARDom. Ogólne opcje są podobne, ale nie zawsze można wywołać bowiem menu podręczne i wybrać opcję, a należy po kolei przewijać przez wszystkie dostępne, aż się dojdzie do tej wybranej. Dziwi nieco takie posuniecie. Np. wybierając żądaną częstotliwość magistrali FSB można wpisać wartość klawiatury numerycznej. Aby np. ustawić godzinę podniesienia alarmu przez komputer w menu Power Menagment trzeba wartość wybrać ręcznie liczbę przewijając się przez kilkanaście wartości. Płyta niestety nie obsługuje opcji STR (Suspend To RAM), czyli tej samej, o której była mowa przy okazji opisu Solteka. Niestety zabrakło również opcji włączenia komputera po naciśnięciu dowolnego przycisku. Być może zabrzmi to na czepialstwo, ale dla mnie to jest wada. Dużo prościej jest wywalić mi się na łóżku i klepnąć raz w klawiaturę, by włączyć komputer. Nie muszę podchodzić i schlać się by sięgnąć przycisku. A jak wiadomo, dla lenia to ogromny wysiłek...

No ale zobaczmy co naprawdę pożytecznego zawiera BIOS. Regulacja FSB od 100 do 220MHz. Nie zabrakło regulacji napięć-Vcore od 1,725 do 1,85V, napięć pamięci RAM do 2,8V i portu AGP do 1,8V. Jest też możliwość zmiany mnożnika. Podobnie jak w przypadku płyt powyżej można zmieniać taktowanie RAMu, jak i cykle odświeżeń. Służą do tego opcje CAS Letancy, Row Precharge Time, RAS Pulse, RAS to CAS, Bank Interleave, Burst Length, RAM Command. Pozostałe parametry wybiera się pośród przestawienia opcji Fast Command wybierając ustawienie od Normal do Ultra.

Nie mogło zabraknąć opcji monitoringu i ochrony termicznej. Obejmuje ona wyłączenie po przekroczeniu określonej temperatury, jak również podniesienia alarmu w przypadku awarii wentylatora.


Co w pudełku? (kliknij, aby powiększyć)

Zawartość pudełka jest wyjątkowo obfita. Obok wspomnianych wyżej śledzi z wyjściami z kodeka audio i gniazd USB 1.1 i 2.0 z diodami D-Bracket, znalazły się stosowne kable (nie inaczej być mogło :)-FDD i ATA100. W skład oprogramowania dołączonego do płyty wchodzi odtwarzacz DVD i program antywirusowy PCcillin. Jest też program kontrolujący wyjścia z wielokanałowego kodeka audio. Standardem są typowe dla MSI programy program-diagnostyczny PCAlert i Fuzzy Logic-pozwala na manipulację FSB z poziomu systemu operacyjnego.

Platforma testowa

Testy

Test pierwszy przeprowadziłem przy defaultowych ustawieniach chipsetów. Przy tym ustawieniu płyty z układem KT333 pracowały z ustawieniem magistrali na 133MHz, a pamięci pracowały w trybie PC2700. Ma to na celu wykazanie jak mocno w stosunku do starego układu, powiększyła się wydajność przy użyciu nowego typu pamięci. Jest to też tryb polecany przez producenta, bo właśnie pod pamięci PC2700 zostały przygotowane płyty.

Stary już Quake czeka niecierpliwie na zmianę dokonaną przez nową wersje gry. Jak widać kosmiczne do niedawna wartości 200fps stoją już za plecami. Tak wysoki wynik daje jednak dosyć spore pojęcie o samej mocy CPU i jego podsystemów wspierających - płyty głównej i pamięci. Nowe KT okazało się być nieco szybsze od starego układu i to chyba nie dziwi. Kolejna generacja sprzętu powinna być doskonalsza od swego poprzednika. Sprawdzony KT266A został pokonany przez nowego król wydajności, czyli KT333. Najszybsza płytę zbudował Epox, który nawet o 10fps pokonał KT266A w najwyższej testowanej rozdzielczości.

MDK jest podobnież stary co Quake. On również powoli przestaje odpowiadać wymaganiom testera. Proszę zwrócić uwagę, że tryb najwyższych i najniższych detali niewiele odbiega od siebie jeśli chodzi o prędkość działania. Zdecydowanie najszybszy ponownie okazał się być Epox. MSI stosunkowo niewiele jest przed ENMICiem zbudowanym na starszym układzie.

Pierwszy raz Epox został przegoniony przez inna płytę. Soltek tym razem prowadzi. Co ciekawe jednak najwięcej klatek w tych najtrudniejszych monetach renderingu sceny 3D pokazało MSI.

Epox odzyskuje koronę prowadzącego. Pozostałe płyty zostały pokonane. Ale co ciekawe szybkim szturmem ENMIC pokonał innych w jednym z testów.

W tym benchmarku Soltek nie daje się tak łatwo pokonać. Okazał się równie wydajny, co Epox. Niestety MSI nie jest w stanie podjąć walki z tą dwójką i ledwo przegania ENMICa.

MSI choć w pierwszym teście sumarycznie pokonuje Epoxa. Od ENMIC ze swymi strymi pamięciami PC2100 noże być równie wydajna platformą, jak nowy układ VIA. Niewielka przewaga punktowa KT333 nad KT266A wynika ze specyfiki tego testu. Zrzuca on po prostu więcej obowiązków na kartę graficzna, niż procesor.

Bardzo ciekawe wyniki kompresji plików audio. Zdecydowanie najszybciej pakował system oparty o płytę MSI. Ponad minutowa przewaga nad ENMICiem jest naprawdę ogromna.

PC Mark2002
PC Mark2002 (kliknij)

3D Mark2001
3D Mark2001 (kliknij)

Dwa "MadOnion'owe" programy potwierdzają raczej osiągnięcia płyt z innych testów. Ciekawostka jest jednak to, że w 3D Marku przy najniżej liczbie detali w teście Car Chase, aż o 5 klatek okazał się szybszy Soltek od Epoxa, rozganiając tym samym całą resztę.

Niskopoziomowe wyniki Sandry wykazują, jak niewielkie różnice dzielą układ KT266A i 333. Co prawda MSI zostało pokonane, ale Soltek i Epox raczej wykazują sumaryczny brak przewagi ENMICa.

Kolejny benchmark niskiego poziomu. Różnica między płytami jest mała. Jedynie w teście memory2 KT333 z wiadomych przyczyn jest pierwszy.

Kolejny dowód na to, że pamięci PC333 cos ciekawego jednak wnoszą. Udowadnia to Epox.

W tym benchmarku przewaga chipsetu VIA nie jest już taka oczywista. Różnice nie są duże, raz nawet KT266A wykazał wyższość nad jedną z implementacji KT333.

Ten polski test zachował się dziwnie i nie stwierdził, że KT333 jest lepszy poprzednika. Jest to raczej test samych płyt niż układów kontrolujących. Nawet test pamięci wykazał, że w dwóch, na trzy przypadki KT333 jest mniej wydajny!

SPEC jednoznacznie i entuzjastycznie oznajmił, że KT333 jest tym, czego potrzebuje do naprawdę szybkiego działania. Przy dobrym wykonaniu potrafi naprawdę pokazać rogi. Epox bardzo dobrze się spisał i pokonał całą konkurencję. Trochę słabo wypadło MSI, które nieznacznie tylko wyprzedziło ENMICa.

Testy Pamięci

Jak to zwykle bywa diabeł tkwi w szczegółach. Testy pamięci wyjaśniają bardzo wiele. Szybsze układy pamięci pokazują wyraźną przewagę wydajnościową nad starszymi układami. Różnica wykazana przez dwie wersje Sandry pokazuje, jak duża dysproporcja jest między dwoma w zasadzie bliskimi chipsetami. Szczególnie wrażenie robią wyniki Epoxa. Teraz nie dziwi wygrana tej płyty w sporej większości testów. Dobrze pomyślana architektura układu pamięci pozwoliła pokonać oponentów. Natomiast pełne zdziwienie rysuje się na twarzy, po przyjrzeniu się wyników Cachemema. Jak widać konstruktorzy Solteka powinni sobie zadać nieco trudu i zmniejszyć opóźnienia. Najprawdopodobniej to one są przyczyna tego, że płyta pozostaje w cieniu Epoxa.

Teoretyczne rozważania nad sensem stosowania procesora Atrhlon pracującego na dotychczasowej, 133MHz magistrali, która ma wydajność 2029MB/s powinno doprowadzić do stwierdzenia, że po dołączeniu do niego pamięci o przepustowości 2540MB/s nie powinna wzrosnąć zbyt mocno wydajność. Wręcz wzrostu być nie powinno. Dobitnym tego przykładem jest procesor Pentium !!!, który po połączeniu go z układem i820+pamięci RDRAM nie tylko zyskał na wydajności minimalnie, ale w niektórych przypadkach stracił na wydajności ze względu na praktycznie niedostosowanie potrzeb procesora do specyfiki układów RDRAM. Podobnież było nieudane małżeństwo tego samego procesora z pamięciami DDR, kiedy to nie zanotowano żadnego niemal wzrostu wydajności w stosunku do układów PC133. Powodem tego było to, że procesor po prostu nie wymagał wyższej wydajności układu pamięci i nadmiarowe megabajty leżały odłogiem.

Tymczasem Athlon pokazuje coś przeciwnego. Szczególnie przy wykorzystaniu płyty EPoX wzrost wydajności jest spory. Wskazują na to nie tylko benchmarki pamięci, ale także inne testy użytkowe. O ile same gry nie wykazują oszałamiających wzrostów, to program OpenGLowy SPECviewperf dość znacznie jak na skalę tego programu zyskał na wydajności i to w każdym teście. Tak więc połączenie dotychczasowego procesora z nowym układem nie jest takie głupie, jak początkowo można by sądzić.

KT333, a pamięci PC2100

W tej części chciałem pokazać, jak prezentuje się układ VIA przy wykorzystaniu starych układów PC2100. W tym celu ustawiłem pamięci synchronicznie z zegarem FSB. Jednocześnie wyniki KT266A dadzą pojęcie o tym czy naprawdę VIA wprowadziło poprawki w układzie powiększające wydajność.

Quake pokazuje, że chipset KT333 nie jest aż taki szybki na jaki wygląda, a poprawki mogą uchodzić za kosmetyczne. Różnica jest co prawda widoczna przy starciu ENMICa i EPoX, ale co najciekawsze jest mocniej widoczna dopiero przy wyższych trybach graficznym. Zupełnie odpadł Soltek, zaś MSI mimo, że nie działało tak szybko jak EPoX to i tak troszeczkę szybsze okazało się od KT266A. Wobec tego wprowadzono poprawki naprawę, czy różnica jest tylko wynikiem odpowiedniej budowy płyty głównej?

3D Mark2001
3D Mark2001 (kliknij)

Ponownie EPoX wysunął się na prowadzenie. Jak widać dobrze wykonana płyta wykorzystująca potencjał układu KT333 może przegonić starszego KT266A nawet przy podobnych ustawieniach. MSI okazało się z kolei być niemal tak szybkie co ENMIC, ale Soltek chyba coś zepsuł w swojej płycie i nie pracuje tak szybko jak starsza płyta na KT266A.

Wyniki Sandry doskonale prezetują to z jaką efektywna prędkością działają płyty w benchmarkach. MSI reprezentuje poziom ENMIC. Tak też pokazała Sandra. Wydajność co prawda różniła się nieco w starszej edycji 2001, ale 2002 wykazuje już duże podobieństwo. Najszybszy był Epox i Sandra to potwierdziła. Nieco inaczej wszystko prezentuje się przy okazji testów Cachemem. Proszę jednak zauważyć jak bardzo wysoką letancję ma Solteka. To jest najpewniej przyczyna jego niego wolniejszej pracy.

Overclocking. KT333, a 166MHz FSB czyli braki i buraki

Wszystkie płyty zachowały się w przypadku podkręcania procesora podobnie. Żadna się nie wyłamała i testowy procesor pracował bez problemów przy 1790MHz na FSB143MHz. Napięcie jak już mam w zwyczaju ustawiłem na 1,8V. Oczywiście jeśli zagłębiać się dalej, to na pewno najlepszą do kręcenia płytą jest Epox. Dzięki możliwości ustawienia napięcia Vcore na 2,2V można przy bardzo wydajnym chłodzeniu osiągnąć sporo więcej niż testowe 1800MHz. Przy zastosowaniu chłodzenia wodą, myślę że problemem by nie było osiągnięcie 2GHz. Niestety nie udało mi się tego sprawdzić. Na chwilę tylko przekroczyłem 2GHz (miedziany radiator) i zresetowałem to ustawienie z uwagi na potworne ilości ciepła emitowane przez CPU-okolo 120W!. Ale dla maniaków nad maniakami nie wydaje się to być problemem :) Niestety mój cooler wodny leży rozbabrany już kilka tygodni i jakoś nie mogę się zmusić aby pójść do sklepu i dokupić kilka niezbędnych bajerów do jego skończenia ;) Inne płyty wyglądają trochę gorzej tym polu i nie udostępniają tak wysokiego napięcia, nie chodząc ponad to co specyfikacja AMD nakazuje.

Następnym krokiem w overclockingu CPU było przetaktowanie magistrali. KT333 nieoficjalnie wpiera szynę 166MHz. Płyty nie powinny więc mieć problemów z osiągnięciem tego poziomu, zważywszy, że zarówno MSI, jak i Soltek posiadają nawet odpowiednią kombinację przełączników, pozwalającą tak wysoko taktować procesor. Już 166MHz FSB jakie udawało się uzyskać na KT266A powinno rokować nadzieję na podobne wyniki, a nawet lepsze przy kręceniu przez FSB. I tak zarówno MSI, jak i Epox nie miały problemów ze 166MHz. Skoro połączenie 133MHz Athlona z 166MHz pamięciami było całkiem nienajgorszym pomysłem, to połączenie 166MHz pamięci i 1666MHz FSB powinno dać jeszcze większy wzrost.

Jak zapewne zauważyliście pominąłem tu Solteka. Nie przypadkowo. Niestety testowany egzemplarz nie pracował nawet na 150MHz FSB. Płyt nie podnosiła się przy takim ustawieniu! W miarę stabilne było dopiero ustawieni FSB na 147MHz. Chyba Soltek musi popracować trochę nad BIOSami. Ale by jałowo nie gadać, zobaczmy jak płyty sobie radzą przy pracy z magistralą 166MHz. Soltek był ewenementem i miał tylko 147MHz FSB. Niestety nie możliwe jest dokładne taktowanie procesora z FSB147MHz w okolicach 1660MHz. Dlatego też CPU miał w efekcie aż 1712MHz. Na pozostałych płytach przy mnożniku 10 procesor miał defaultową częstotliwość i pracował jako AthlonXP 2000+.

MSI i stara płyta na KT266A ENMICa mają podobną wydajność. Ale niezwykle niepokojące wyniki osiąga EPoX. W dotychczasowych testach był przeważnie najszybszy. Tu jednak wyraźnie został z tyłu. Mimo, że przegonił Solteka to jednak nie może nawet nawiązać walki z KT266A!

3D Mark2001
3D Mark2001 (kliknij)

3DMark potwierdza wyniki Quake III. Epox jest zadziwiająco mało wydajny. Może zadziwić brak wyników płyty MSI w defaultowym trybie. Płyta notorycznie nie kończyła testu. Zawsze wychodziła na pulpit tuż pod koniec testu Lobby. Puszczenie jednak benchmarku w pętli przy wyłączeniu tego testu nie powodowało większego problemu i test działał przez 3godziny bez przerwy. Również tryb 640x480 puszczony dla testów w całości nie sprawił problemu. Uprzedzam pytania i odpowiem, że Windowsa przeinstalowałem...

Testy pamięci ponownie wszystko wyjaśniają. Epox zdecydowanie nie błyszczy jest przeraźliwie wolny. Najszybciej z pamięcią dogadywał się MSI, które to nie tylko miało najwyższy transfer w 3 z 5 testów (kiedy najszybszy był stary KT266A), ale miał najmniejsze opóźnienie. Pod tym względem Soltek jak zwykle został w tyle.231 cykli to zdecydowanie za dużo. Gdyby panowie z MSI poprawili komunikację z karta graficzną, wówczas mielibyśmy króla wydajności w trybie 166MHz.

Jak widać 166MHz FSB jest nie lada wyzwaniem dla płyt. MSI jako jedyne pracowało w miarę poprawnie przy tak taktowanym FSB. Pozostała dwójka albo wcale tego trybu nie osiągnęła, albo pracowała bardo mizernie. Moje problemy z wydajnością płyty Epox nie są wyjątkiem. Podobnież mają inni. Zagadką tą zajmuje się również Lisek z zaprzyjaźnionego Tweaka, gdzie kilka razy opisał cały problem. Niska wydajność nie jest jedynym problemem. Płyta miała też problemy z osiąganiem FSB w granicach 145 do 165MHz. Albo nie startowała wcale, albo zawieszała się jeszcze w trakcie POSTa.

Dopiero ostatnie nieoficjalne BIOSy rozwiązują problem. Nadal na wyjaśnienie czeka jeszcze kwestia niskiej wydajności. Podobnie niedopracowane wydają się być płyty MSI i Solteka. Ten ostatni szczególnie. Nie możność osiągnięcia nawet 150MHz jest co najmniej dziwna. MSI powinno natomiast nieco zaostrzyć timingi i poprawić współpracę z kartą graficzną. Nie mogę pominąć faktu zauważonego zaniżania napięć. Soltek podawał napięcie o 0,01V zbyt niskie na procesorze (to akurat mało znaczące bowiem defaultowo zamiast 1,75V było 1,74V). Podobny efekt występował na jednej z dwóch płyt Epoxa. Natomiast tylko Soltek podawał również ledwie 2,4V na pamięciach. W połączeniu z niska stosunkowo możliwością ingerencji napięcie pamięci można efektywnie było uzyskać 2,6V. Mogło to wpłynąć na efekty podkręcania przez FSB, ale moje pamięci defaultowo pracują przy częstotliwości 166MHz przy 2,5V.

Wracając jeszcze na chwilę do podkręcania, tym razem przez FSB w wspomnę, że do tego najlepiej nadawała się płyta również Epoxa. Szczególnie dzięki możności osiągania aż 3,2V na pamięciach. Ogólnie jednak uzyskałem 190MHz FSB przy najgorszych cyklach odświeżania na Epoxie. MSI było gorsze i udało mi się uzyskać tylko 170MHz. Jednak co z tego, że Epox jest najlepszy, skoro wydajność słaba?

Podsumowanie

Testowane płyty nie sprawiły najmniejszego problemu przy ustawieniach defaultowych - pracowały pewnie i wydajnie. Można się co prawda krytykować kilka rzeczy, ale na dobrą sprawę są to na tyle nowe konstrukcje, powstałe w oparciu o dosyć nowy układ, że można im wybaczyć, a pozostaje jedynie czekać na ukazanie się stosownych BIOSów likwidujących dolegliwości. Tak niedopracowane oprogramowanie może po prostu świadczyć o tym, że producenci starali się wprowadzić swe wyroby czym prędzej na rynek, odkładając kwestię dopracowania oprogramowania na później.

Z pewnością overclockerzy powinni zwrócić uwagę na płytę Epoxa, która jest nie tylko bardzo wydajna, ale udostępnia szereg niespotykanych cech. Co prawda cierpi i to mocno wydajność przy podkręconym do 166MHz systemie, a dotychczasowe BIOSy nie likwidują tej niedogodności, ale pozostaje mieć nadzieję, że Epox naprawi swe niedopatrzenie i wprowadzi stosowne poprawki.

MSI jak zwykle stworzył płytę łączącą na swej powierzchni wiele ciekawych urządzeń. Najbardziej ciekawym jest 6-ścio kanałowy dźwięk, który tanim kosztem pozwala zbudować niezłej jakości mini kino domowe. Przeznaczone na zakup stosownej karty dźwiękowej pieniądze można przeznaczyć na nieco wyższej jakości głośniki, a obsługiwane wyjścia cyfrowe tez wzbudzają zainteresowanie. Kontroler ATA133 i USB 2.0 też na pewno niektórym się przydadzą.

Soltek to średniak. Wydajnościowo pozostawał w środku, jego możliwości overclockingowe też nie błyszczały ale myślę, że i tu panowie z Solteka solidnie wezmą się do roboty i naprawią swoje niedopatrzenie i umożliwią w końcu pracę ze 166MHz FSB.

Chipset KT333 wydaję się być dobrym następcą KT266A. Trochę szkoda, że VIA odłożyła wdrożenia nowości na później i żadnych naprawdę znaczących różnic między starym, a nowym układem nie ma. Mimo wszystko ci, którzy obecnie kupują płytę główną nie mają niemal wybory i muszą kupić płytę na nowym chipscie. Po uzbrojeniu go w najnowsze pamięci dostajemy naprawdę wydajny system. A nawet jeśli ktoś ma starsze układy, to i tak nic nie straci w stosunku do wydajności KT266A.

Zobacz także inne artykuły:
  Sprzęt do testów dostarczyły firmy:

Sklep Internetowy Sirius Computers       Sklep Internetowy Sirius Computers

GRAL       GRAL
  GRAL - Gdańsk
 • D.H Jantar, ul. Politechniczna 7/1, 80-288 Gdańsk
 • Tel. 010xx 58 345-2000
 • Fax. tel. wew. 23
 • WWW: www.gral.pl
 • e-mail: sklep@gral.pl

MSI International       MSI International

    
K O M E N T A R Z E
    

 1. Wrazenia (autor: hteb-brak rejestracji | data: 16/04/02 | godz.: 08:11)
  Lancer !!! Kawał porzadnej roboty ! Jednak pozostane przy moim nowym ENMIC 8TCX2+...

 2. No ładnie Lancer ... ;) (autor: MaciekMR | data: 16/04/02 | godz.: 08:37)
  Ty chyba nie śpisz ...;) 2:00 i test na stronie :)

 3. Spie (autor: Lancer-Redakcja | data: 16/04/02 | godz.: 09:10)
  Ty DYD nie spi :)

 4. Lancer... (autor: McMike | data: 16/04/02 | godz.: 09:45)
  Epoxa z ktorym biosem testowales- tą ostatnia betą z poczatku kwietnia ?

 5. co do Epoxa (autor: Meteor | data: 16/04/02 | godz.: 10:30)
  to zobaczylem nastepny test, ktory mnie zakrecil jak sloik. Jednym wychodzi ladna wydajnosc (np. Tobie Lancerku), innym wrecz strasznie badziewa. Ktos nie umie skonfigurowac plyty, czy kazdy egzemplarz jest inny ? Btw, 700 zl (w wersji rajdowej) za plyte-zagadke to w tej chwili na moj gust za duzo... jestem w powaznej rozterce, co wybrac (i tak wybiore Epoxa, ale najpierw troche pomarudze ;))) )

 6. 2in1 oraz moj samoktytycyzm (autor: Lancer-Redakcja | data: 16/04/02 | godz.: 10:49)
  1. McMike-plyta miala BIOS z marca. Wiem ze BIOS z kwietnie ten problem rozwiazuje (z FSB do 165), ale napisalem ze probem ten rozwiazuje najnowsze BIOSu, choc wydajnosc sie nie poprawila przy 166/166.

  2. Zalezy co masz na mysli Meteor piszac "ladna wydajnosc ... innym wrecz strasznie badziewa". Wiele zalezy od ustawien pamieci. Ja jak zwykle ustawiam wszystko na max. No i zalezy co do czego sie porowna. Ja z wyborem Epoxa bym sie wstrzymal jeszcze chilke i poczekal na BIOSy ktore rozwiaza problem z wydajnoscia, no chyba ze nie bedziesz uzywal tej opcji.

  No i bardzo powazny moj blad. Plyta MSI to KT3 Ultra-ARU, a nie Turbo. Turbo to bylo KT266. Wrrr ale dalem plame. Jak tylko DYD sie pojawi to zmieni co trzeba. Przypraszam za pomylke.


 7. Fajne porównanie.... (autor: Chrisu | data: 16/04/02 | godz.: 12:42)
  Mi niestety pozostaje jeszcze przez jakiś czas pozostać przy ST6R z celkiem 800 :(. Jedyne do czego mogę się doczepić to parę literówek w samym opisie... Dobra robota :)...

 8. no co Ty powiesz... ;-) (autor: sebur-brak rejestracji | data: 16/04/02 | godz.: 14:04)
  ja siedze na PII 400 i rivieTNT-jak widze w opisie,ze 230fps w Q3 w high detalu, albo 13000 ponktow w 3Dmarku (ja mam 572) to az mnie delira bierze. ;-) A potem komentarz, że Soltek ma słabą wydajność,a potem Chrisu ze musi"jakiś czas pozostać przy ST6R z celkiem 800 :(" .Ha ha ha - bardzo smieszne ;-)

 9. Mnie denerwuje jedna rzecz (autor: PKort | data: 16/04/02 | godz.: 15:16)
  Lancer pisze "płyta zostaje daleko w tyle", albo "zdecydowana przewaga", kiedy różnice w wynikach są rzędu 2-3%. Biorąc pod uwagę że, statystycznie nawet, jedna płyta może mieć jakieś małe niedoróbki (jeden lut nie przewodzi do końca prawidłowo) lub że trafi się lepszy/gorszy egzemplarz jakiegoś scalaka - to różnicę w wydajności rzędu nawet 5% uznałbym za różnicę w granicach błędu, a nie pisał o "zdecydowanej przewadze" - jest to co najmniej naciągane.

 10. Ajej (autor: Lancer-Redakcja | data: 16/04/02 | godz.: 18:06)
  Ale zauwaz ze jak na plyty zbudowane na tych samych chipsetach, na identycznych ustawieniach (o ile to mozliwe, ale np cykle pamieci sa podobne), a roznice sa i to zadziwiajace duze. Jak dla mnie 10fps jak na ten sam KT333 to roznice sa naprawde duze. Czy nie robi ci roznicy ze na plycie A dane sa pakowane o 1min szybciej niz na drugiej?
  Jak plyta dzialac moze szybciej od drugiej z uwagi na gorszy egzempaz jakiegosc scalaka? Jak oczywiscie wiesz owe scalaki nie oparcuja z wieksza czestotliwoscia od innego takiego samego egzemplaza tego modelu z racji czystosci krzemu czy innego pierda-czestotliwosc pracy jest wymuszana i nic tu one nie maja do gadania. Roznice wynikaja raczej z kwestii programowej (tzw no wiesz... BIOS). Czy wyobarazsz sobie ze karta Twoj procesor dziala wolniej od tego samego procka kolegi? Analogia sama sie nasuwa. Jesli by tak faktycznie bylo to nie byloby sensu porownawanie dwoch ukladow, bo moze trafilo by si en aten gorszy typ....


 11. Heheheh (autor: man-brak rejestracji | data: 17/04/02 | godz.: 02:22)
  Lancer, więcej śpij...a pisz w dzień... jest parę ciekawych literówek przy nazwach własnych... Ale IMHO test OK!

  P.S. I znowu VIA wyszło jakieś badziewie... A nikt chyba nie powie że to problem CPU. Ciekawe jak będzie z KT400 /KT333A ;)))/


 12. Drobiazgi (autor: Vindex-brak rejestracji | data: 17/04/02 | godz.: 11:17)
  KT3 Turbo jest na KT 133A - na KT266 byla plyta KT266 Pro :) Co do testu - czy w wypadku MSI uzyles High Performance defaults?

 13. Eee tam, (autor: PKort | data: 17/04/02 | godz.: 11:58)
  Różnice w wynikach należy odnosić do samych wyników - te 10fps w Q3A może być dużo w przypadku ogólnego wyniku rzędu 50fps, ale nie 250!
  Oczywiście, że każdy procesor pracuje z inną rzeczywista częstością - na przykład mam na uczelni kilka Athlonów 1,2 i każdy pracuje z inną częstością - różnice są rzędu pojendynczych Hertzów, ale są.
  Gdyby tak każdy test można było przeprowadzić na kilkudziesięciu płytach głównych tego samego typu, wtedy możnaby było mówić o jakiejś reprezentatywności takiego testu - ale jeśli ma się do dyspozycji jedną płytę to miarodajność jest wątpliwa i wyrokowanie o jakości należy ograniczyć tylko do tego jednego egzemplarza. Najlepszym przykładem był sam Board jakiś czas temu, kiedy wiele osób miało niemalże identyczny konfig - Abit KT7, Duron 600, Winfast GF2MX - wyniki uzyskiwane przez różnych użytkowników były zduwmiewająco różne - nawet biorąc pod uwagę różne możliwe konfiguracje sterowników/ustawień BIOS/itd.


 14. ceny epoxow (autor: Meteor | data: 17/04/02 | godz.: 12:43)
  niedawno (2 dni temu !) pisalem, ze rajdowka kosztuje 699, a dzisiaj na stronie grala cena wynosi juz 669 zl :) Jak dla mnie jest to spory bodziec do zakupu (powoli stosunek cena/wydajnosc zaczyna sie robic korzystny). wersja bez kontrola HP kosztuje 629 zl, czyli ten kontroler to w zasadzie wartosc dodana do plyty :)

 15. Ah te plyty (autor: Misio-brak rejestracji | data: 17/04/02 | godz.: 14:25)
  Kolejna gradka dla fanów AMD. Intel ciagle zmienia sokety. Intel ciagle zmienia sokety.I co z tego jak AMd ciągle zmienia chipsety. KT133, KT133A,KT226,KT266A,Kt333 i ile jeszcze ? Ciekawe jak by smigal Xp2100+ na kt133 ? Więc co mi z tego ze AMD nie zmienia socketu jak i tak co chwile trzeba zmieniac plyty. Więc przestancie głupio pieprzyć, bo i tak macie żałosne procki.

 16. Misio nie przesadzaj (autor: Lancer-Redakcja | data: 17/04/02 | godz.: 16:08)
  AXP2100+ na KT133A napewno sumarycznie biegal by szybciej niz P4 2GHz na i845+SDRAM. Nikt nie kaze ci zmieniac plyty. Mozesz sobie wsadzic AXP w Kt133A i nie masz problemu. Jak chcesz wsadzic P4 Northwood w plyte sprzed roku to juz masz problem.

  Producenci musza z czegos zyc, a jak SiS wypusci cos nowego, to VIA nie moze zostac w tyle i tez cos nowego wypuszcza. To sie nazywa konkurencja. Chipsetow pod P4 nie ma tyle z uwagi na licencje. Intel za chipset pod P4 wymaga zakupu licencji i sporo keszu za to chce. A ze tak wyszlo to SiS juz teraz kombinuje bo jak chce przejsc na FSB 133MHz to musi kupic nowa licencje niezalezna od starej na 100MHz FSB. Z tego powodu VIA robi lewe chipsety, a NVIDIA zrezygnowala wcale z tego bo jej sie nie oplaca.

  Jaki masz wybor ukladow pod P4? i850, i845, SiS645 (i jego mutacje) VIA P4X266 (i wersje). To wszystko pod AMD masz KT133/266/333(rozne wersje), SiS 735/745, AMD 761, ALi MAGiK (i jego utacje), NVIDIA nForce (i jego mutacje). Jak ktos chce zrobic uklad pod K7 nie musi placic za licencje. Robi i tyle. Zauwaz ze im wiecej ukladow tym wieksza konkurencja. Producenci szybciej wprowadzaja nowinki by byc lepszym i obnizaja ceny by producenci plyt kupowali ich uklady. Twoja argumentacja jest raczej plytka.


 17. Vindex (autor: Lancer-Redakcja | data: 17/04/02 | godz.: 16:15)
  Co do ustawien MSI to pamieci ustawilem na max, czyli o ile pamietam opcje-od gory 2, 2, 5, 2, 4way, enable i ultra. AGP4x i szybkie wpisy i inne opcje w tym menu na enable. opcje odnoszace sie do HDD enable (SMART tez), PCI delay (nie pamietam jak sie pisze) tez na Enable. PCI letancy 64 (wszystkie plyty tyle mialy ustawione).
  Co do oznaczen to mozesz miec racje. Nie spamietam oznaczen wszystkich plyt i czesto pisze z glowy, a juz w oznaczeniach producenta to sie dawno pogubilem (MSI 6xxx) :)


 18. PKort (autor: Lancer-Redakcja | data: 17/04/02 | godz.: 16:39)
  No i wszystko rozbija sie o skale. Jak juz powiedzialem dla mnie mimo wszystko te 10fps to duzo i swiadczy o tym, ze producencui plyty, a lepiej zoptymalizowali ja i dluzej posiedzieli nad BIOSem. Zauwaz ze jesli bys np robil porowanie procka A na plycie AA, ktora jest najszybsza i procka A o taktowaniu wyzszym o 80MHz na plycie AA, ktora jest mniej wydajna to doszedlbys do paradoksu i proc nizej taktowany na szybszej plycie jest tak samo wydajny jak wyzej taktowany na tej slabszej. Dzis woguleke dochodzimy do kosmicznych liczb i taka sama analogia jak plyt odnosi sie do prockow. Proc AA jest o 10FPS ledwie szybszy i rozwija 300fsp a proc AAB kosztuje duzo mniej jest taktowany o 200MHz nizej, a wolniejszy wlasnie ledwo o te 10fps.

  Gdybym mial wybierac miedzy plyta szybsza, a wolniejsz to wybiore oczywiscie szybsza (o ile nie bedzie absurdalnej roznicy w cenie).

  Co do czestotliwosci procow to sie zgadzam. Na testowanych plytach czestoliwosci wynosily odpowiednio (MSI, Epox, Soltek) 1667, 1670 i 1679. W obrebie tej samej plyty, a innego egzeplarza roznice sa minimaln i raczej 5Hz nie ma roznicy, ale 10MHz w testach syntetycznych to juz jest sporo, choc dla Q3 to tez nie jest juz duzo.

  Co do reprezentatywnosc plyty to sie z toba nie zgodze. Wszystko zalezy jak kto co ustawi, od BIOSu jak stery dostroi i wiele innych. Ja moge tak dostroic sprzet ze miedzy ustawieniem defaultowym, a moim bedzie 700pkt w 3D marku roznicy (bez analogii, plyty byly testowane przy defaultowym ustawieniu sterow). BIOSy tez moga dawac zdecydowanie roznice koncowe wyniki. Np plyte MSI testowalem na defaultowym, oryginalnym BIOSie. Wgralem najnowszy i wyniki byly juz mizerne. Przy tych samych ustawieniach roznice np w Q3 wynosily 15fps. (jak dla mnie to ogromna roznica :), transfery spadly itd. Wiec wgralem stary BIOS. Podobnie rzecz ma sie do innych plyt. Dobieralem NAJSZYBSZY BIOS i tak samo najszybsze ustawienia (pal licho stabilnosc, aczkolwiek nigdy nic mi sie nie wywalilo na testowanych mobo, w kompach domowych tez mam ustawione wszystko na max :)))

  Co do szybkosci dwoch egempazy plyt i ich wydajnosci to tez sie nie zgodze. Mialem do dyspozycji np dwie plyty MSI i obie mialy identyczna wydajnosc. Podobnie bylo z ENMICiem TCX2+, kiedys bawilem sie oryginalnym EPoXem KHA+ i oczywiscie roznic nie bylo zadnych (poza kolorem laminatu). Ten sam BIOS i tak samo sie krecily i taka sama wydajnosc (oczywiscie pomine roznice statystyczne okolic 0,2fps).


 19. A co z pozostałymi płytami? (autor: Kocur-brak rejestracji | data: 17/04/02 | godz.: 17:19)
  A płyty pozostałych producentów masz zamiar testować? Myślę o Gigabyte GA-7VXRP, Asus K7V333-RUF i o Abit AT7 który chyba jeszcze nie jest dostępny w Polsce.

 20. do kocura... (autor: DYD-Admin | data: 18/04/02 | godz.: 01:47)
  wlasnie dotarla do nas plytka ASUSa, reszty brak... prawdopodobnie dostaniemy tez jeszcze enmica do testow..

 21. ja tez do Kocura (autor: Lancer-Redakcja | data: 18/04/02 | godz.: 09:00)
  Moge miec Gigabyte ale nie bardzo widze sens jej testowania. Jak sie zabralem to kupa lagow mi wyszla i plyta okazla sie zupelnie walnieta.

 22. a ja do Was (autor: Kocur-brak rejestracji | data: 18/04/02 | godz.: 12:57)
  To pozostaje postarać sięo inny egzemplarz. Płyta ma parę fajnych rzeczy i jestem ciekaw jak wypadnie w porównaniu z płytą MSI. A co do Asusa to ciekawe czy powrócą na szczyt. Pod względem nowatorskości to najlepiej wypada Abit. Tylko szkoda, ze go nie ma.

 23. No więc sam widzisz, Lancer (autor: PKort | data: 18/04/02 | godz.: 12:58)
  Skoro na tej samej płycie różnice w osiągach są rzędu 15fps w zależności od konfiguracji, to różnice rzędu 10fps chyba nie powinny być nazywane "olbrzymimi", "zdecydowaną przewagą" czy "odstawianiem z tyłu" - różnice są, ale nie są wielkie. Tylko o to mi chodzi.

 24. PKort (autor: Lancer-Redakcja | data: 18/04/02 | godz.: 13:28)
  A my ciagle o tym samym :)
  Ale zauwaz ze w tym przypadku konfig tesotwy byl identyczny dla wszystkich plyt, a jednak EPoX wykonal raczej najszybsza plyte i teoretycznie najlepsza do o/c.
  Caly czas twierdze, ze jak na mobo o takich samych ustawieniach testowych (max ile dopuszcza producent) taka roznica jest znaczaca. Poprostu kazdy ma inne odczucie predkosci. Ja licze kazdy ulamek fps`a...juz ten typ tak ma :)


 25. Kocur (autor: Lancer-Redakcja | data: 18/04/02 | godz.: 13:31)
  Wporzo. Postaram sie zdobyc inny sztuk plyty.

 26. High Performance defaults (autor: Vindex-brak rejestracji | data: 18/04/02 | godz.: 13:39)
  Lancer - Tego ze ustawiles timingi na najbardziej agresywne to sie domyslilem :) Chodzilo mi jednak o zaladowanie High Performance defaults - w ten sposob zmienia sie tez pare rzeczy ktorych w ustawieniach bios'a nie widac. IMHO najlepsze rozwiazanie to odpalic wcpredit'a i posprawdzac co sie zmienia

 27. Vindex (autor: Lancer-Redakcja | data: 19/04/02 | godz.: 16:34)
  Akurat nie mialo to roznic. Plyte meczylem na dosyc dlugo zanim przystapilem do pisania recki. Bawilem sie na rozne sposoby i tez sprawdzalem to ustawieni. Nie mialo wplywu na wydajnosc, potem jednak kilka razy wgrywalem inne BIOSy i juz wiecej tego nie ladowalem, bo i po co? Moze w nowszych BIOSach mielo by to znaczenie?

 28. Inne modele z KT333 (autor: Jawer-brak rejestracji | data: 23/04/02 | godz.: 14:47)
  A może zdobędziesz jeszcze do testów ECSa K7VTA ver 3.X z tym samym KT333. Mimo, że to tylko ECS ale jest opaty na tym samych chipie i jest (będzie) dużo tańszy od innych modeli. Ciekawe jak by wypadł w testach.

 29. KT333 (autor: Brando | data: 24/04/02 | godz.: 11:56)
  mam pytanie, czy jest możliwośc przetestowania płytki Abit opartej na KT333 ?

 30. KT333 (autor: NickMan-brak rejestracji | data: 24/04/02 | godz.: 12:18)
  ja i tak pozostane przy poczciwym Epoxie 8K7A+ . Na razie zaden chipset nie oferuje duzo lepszej wydajnosci od mojego.
  Pewnie dopiero KT400 bedzie naprawde nowa konstrukcja oferujaca znaczny przyrost wydajnosci .


 31. MSI (autor: Wojtek-brak rejestracji | data: 2/05/02 | godz.: 02:25)
  powiem wam szczerze ze mam MSI KT3ARU i jestem w siódmym niebie! Full wyposarzenie, piękne parametry, wybitne osiągi. Jestem bardzo zadowolony!

 32. cooler na chipset (autor: kedar-brak rejestracji | data: 7/05/02 | godz.: 16:43)
  a jak z tym radiatorem na chipsecie u epoxa (jak plyta do oc to troche malo), wogule czy kt333 (ew. kt266a) moga chodzic bez wentylatora bez problemu?

 33. Przekrecenie podstawki w Solteku (autor: Spavatch-brak rejestracji | data: 8/05/02 | godz.: 09:52)
  "Wystarczy obrócić gniazdo o 90stopni i problem znika." - No nie wiem, jak przekrecisz gniazdko o 90 st. to wieksze radiatory (np. 80x60) beda wystawac poza obreb plyty - tak niby lepiej?

 34. msi kt3 ultra aru raid (autor: niki-brak rejestracji | data: 13/05/02 | godz.: 08:57)
  jak uruchomić zwykły kontrol ide zamiast raid na płycie MSI, na płycie jest opis zworek (ata 133 i raid), tylko zworek niema. Raid konfiguruje się automatycznie, nie ma opcji ręczego wybierania

 35. Soltek (autor: Rosio-brak rejestracji | data: 16/06/02 | godz.: 22:51)
  nie rozumiem....?
  w wiekszosci testach Soltek przeganial Msi a w podsumowaniu jest napisane "Soltek to średniak. Wydajnościowo pozostawał w środku..."


 36. MSI roolz (autor: Yarq-brak rejestracji | data: 3/07/02 | godz.: 18:30)
  Powiem tak ... poszedłem do sklepu, kupiłem KT3 Ultra ARU i nie zamienie tego na nic innego ... co do SmartKey. Zapytałem się sprzedawcy, a on na to "Chce Pan? Proszę bardzo!". Wystarczy się zapytac i dają ;]

 37. i co tu wybrac ....dylemat:[[[pomozcie @II (autor: Bedi-brak rejestracji | data: 27/08/02 | godz.: 00:14)
  czy ktos z niespiacych po nocch(admin;]] moze mi doradzic asus A7V333 czy MSI KT3 Ultra Aru ktora wybrac mam dylemat zycia a test mi nic nie dal;[[[ PS:DYD Czy Ausus tesz ma sledzia SPDIF?czy moze dzwiek ma polaczony jusz z ukladem 5.1??thx .......czy ty kiedys spisz:P Wszystkie testy zasluguja na NOBLA:]]]]

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.

    
All rights reserved ® Copyright and Design 2001-2024, TwojePC.PL