Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
S P R Z Ę T
    

  Opis 17-calowego monitora LCD PV720A firmy CTX
 Autor: Lancer
 Data: 25/03/02
Opis 17-calowego monitora LCD PV720A firmy CTXObserwowany przez kilka ostatnich miesięcy spadek cen monitorów typu CRT nie jest tak drastyczny jak proces zachodzący pośród monitorów LCD, które do niedawna traktowane jako ekskluzywne i dostępne jedynie dla najbogatszych, stały się w chwili obecnej konkurencyjne cenowo wobec wysokiej klasy klasycznych monitorów, a w niektórych warunkach zdecydowanie bardziej od nich preferowane. Na moje biurko trafił ostatnio 17-calowy monitor LCD model PV720A znanego producenta wszelkiej gamy multimediów - firmy Chuntex Electronics, znanej szerzej jako CTX. Zapraszam do zapoznania się z opisem tego ciekawego produktu, dostarczonego przez firmę ACT.

Monitor CTX ma przekątną obszaru widzialnego 17 cali. Jest to o tyle istotne, że podawana przekątna klasycznych monitorów, nijak się ma do przekątnej obszaru widzialnego, lecz oznacza przekątną frontowej części ekranu, której fragment jest schowany pod maską obudowy. Tak więc rzeczywisty obszar jest pomniejszony o ten ukryty element. Tymczasem podawana w przypadku monitorów LCD przekątna, jest właśnie faktycznym rozmiarem widzialnym. Inny sposób obliczania przekątnej monitora LCD, to tylko jedna z wielu różnic w stosunku do wyświetlaczy CRT.

Zarówno jeden, jak i drugi ma swoje zalety i wady, których nie uświadczymy u konkurenta. Jedną z głównych wad monitorów kineskopowych jest na pewno duży rozmiar. Co prawda w ciągu ostatnich lat zaczęły się one skracać, ale bardzo daleko im do "płytkich" monitorów ciekłokrystalicznych. Wynika to oczywiście ze specyfiki działania wyświetlaczy. Sama obudowa monitora CTX ma ledwie 6 cm grubości! Do tego dochodzą 4 cm obejmy, do której mocuje się podstawkę wyświetlacza. Sumaryczna głębokość zajmowana na biurku przez CTXa to 17 cm. Takimi parametrami nie może się pochwalić nawet najmniejszy 14" monitor klasyczny. Tak mała grubość predysponuje LCDeki do powieszenia ich na ścianie, do czego dodatkowo zachęca stosunkowo mała waga (oczywiście w porównaniu do monitora klasycznego) około 10 kg, z czego sporą część stanowi masa samej stopy na której wyświetlacz stoi. Niestety producent standardowo nie przewidział możliwości odłączenia podstawy i zamocowania wyświetlacza na ścianie. Sama podstawa daje możliwość regulacji ekranu tylko w pionie. Aby ustawić poziomo, trzeba przestawiać cały monitor.

Kolejna cecha to możliwość odwrócenia obrazu, tj. odwrócenia kineskopu o 90 stopni, tak by przypominał kartkę papieru. Jest to bardzo przydane w przypadku pracy nad różnymi typami publikacji, plikami graficznymi, czy choćby przeglądaniu stron internetowych. Widać wówczas cały tekst, a nie fragment, gdzie aby zobaczyć więcej trzeba przewijać obraz. Aby wszystko wyglądało jak trzeba (po obróceniu ekranu przecież sam obraz wyświetlany się nie obraca) należy użyć dołączonego do monitora menadżera pulpitu Windows, programu PivotPro. Można za jego pomocą odwracać obraz nie tylko o 90, ale i 180 i 270 stopni - każdemu wedle potrzeby.

  

Sam ekran jest oczywiście całkowicie płaski i matowy tj. nie widać na jego powierzchni żadnych refleksów, odbić. Właśnie odbicia i refleksy przy niewłaściwym oświetleniu są jedną z głównych przyczyn zmęczenia wzroku w przypadku pracy ze zwykłymi monitorami. Nawet najlepsze powłoki antyrefleksyjne często nie pomagają i musimy ograniczyć czas pracy z komputerem, gdy np. ostro świeci słońce i odbija się od ekranu. Co prawda ostre słońce może przeszkadzać nawet w chwili, gdy mamy CTXa, ale z całą pewnością niewiele się odbije od ekranu. Monitor LCD nie generuje promieniowania typowego dla klasycznego monitora w postaci choćby wiązek fal promieniowania rentgenowskiego, więc wielogodzinne ślęczenie nie spowoduje wypadnięcia "gałek" ocznych. Model PV720A zapewnia kontrast na poziomie 350:1, zaś jasność 250 kandeli.

Kolejna niespotykana cecha monitorów LCD to sama geometria obrazu. Jest ona idealna, tzn. nie doświadczymy żadnych zniekształceń, błędów geometrii. Obraz widzialny idealnie jest dopasowany do samej geometrii plastikowej obudowy. Dlatego miedzy innymi w menu ekranowym OSD nie ma klasycznych pozycji odpowiedzialnych za manipulację geometrią obrazu. Tak naprawdę nie ma w ogóle możliwości manipulacji geometrią, czy też rozmagnesowania. Można tylko ustawić wertykalną i horyzontalną pozycję ekranu. Testowany model nie posiadał żadnych wypalonych pikseli będących niegdyś zmorą monitorów LCD. W przypadku trafienia na taki monitor reklamacja często nie była uznawana, gdyż normy dopuszczały nawet do 8 wadliwych pikseli! Wynikało to z małej powtarzalności i ogólnych trudności produkcji. Postęp techniczny pozwala jednak powoli niwelować tą wadę.

Jeśli już mowa o OSD to warto wspomnieć i innych opcjach menu. Za nawigację odpowiedzialne są cztery przycisk i -Esc, strzałka w dół, strzałka w górę i Enter.

Najbardziej przydaną opcją menu jest auto-konfiguracja. Po jej wybraniu wszystkie parametry dostosują się automatycznie, począwszy od jasności, na konfiguracji skali czcionek skończywszy. System przy konfiguracji bierze pod uwagę parametry sygnału wysyłane przez kartę graficzną. Efekt po wybraniu tej opcji jest doskonały. Obraz stał się nie tylko doskonale oświetlony i kontrastowy (źródłem światła w monitorach LCD nie są ciekłe kryształy, a jedynie lampa fluorescencyjna. Kryształy są odpowiedzialne jedynie za generowanie kolorów zgodnych z paletą RGB przy użyciu odpowiednich filtrów), ale i dotychczas nieco zniekształcone czcionki stały się nadzwyczaj kształtne. Obraz stał się niemal doskonały, choć pulpit Windowsa sprawia wrażenie "plastikowego" i w niektórych sytuacjach zbyt ciemnego (biorąc pod uwagę to, co wyświetlał obok monitor CRT). Opcja AutoTune jest nie tylko wygodniejsza, ale i znacznie efektywniejsza od samodzielnego strojenia ekranu. Dalej jest możliwość dobrania temperatury kolorów, jakości obrazu poprzez dostrojenie fazy i zegara, pozycji obrazu i OSD.

Ostatnia opcja to wybór języka OSD - angielskiego, hiszpańskiego, włoskiego, hiszpańskiego francuskiego lub włoskiego. Ilość opcji nie poraża więc, ale całkowicie wystarcza.

Jedną z poważnych wad monitorów LCD jest smużenie. Spowodowane jest ono czasem odpowiedzi matrycy, czyli czasem jaki mija od chwili zaaplikowania sygnału pobudzającego piksel matrycy do świecenia, do chwili ustalenia się zadanego stanu. Monitor CTX ma ten czas na poziomie 45 ms. Czas ten jest raczej średnim parametrem i najlepsze pod tym względem monitory mają ten parametr na poziomie nawet 25 ms. Długi czas powoduje pojawienie się smug, chociażby za kursorem myszki, czy też za postaciami szybko poruszającymi się na wyświetlanej właśnie grze, czy też filmie. Nowe monitory maja coraz krótsze czasu odpowiedzi, ale cały czas daleko im do zwykłych monitorów.

Konstrukcja monitora LCD co prawda powoduje powstawanie wspomnianego już procesu smużenia, ale z drugiej opóźnienie matrycy sprawia, że do niekłopotliwej pracy z monitorem wystarcza już odświeżanie na poziomie 60 Hz. Testowany monitor miał parametr odświeżania 75Hz przy fabrycznej rozdzielczości 1280x1024 (jest to zarazem rozdzielczość maksymalna). Nie było oczywiście widać najmniejszego nawet migotania. Nie ma o tym mowy.

Sprawa rozdzielczości uzyskiwanych przez monitor LCD jest wyjątkowo specyficzna. O tym jaka jest rozdzielczość decyduje, ile aktywnych elementów posiada matryca wyświetlacza. Ten parametr jest dobierany automatycznie przy procesie produkcji monitora. Tak więc jeśli testowany monitor PV720A ma rozdzielczość 1280x1024, wówczas ilość tych elementów jest właśnie taka. Pojedynczy piksel to jeden element matrycy. Dlatego też maksymalna rozdzielczość to rozdzielczość optymalna. Monitory LCD umożliwiają oczywiście tez pracę w niższych rozdzielczościach, ale obraz traci na jakości. Najpopularniejszą metodą zmiany jest "rescaling", czyli przeliczenie ustawionej ilości pikseli na faktyczną liczbę pikseli znajdujących się na matrycy. W przypadku rozdzielczości 1600x1200 za wyświetlenie danego piksela odpowiada jeden element matrycy, w 800x600 jeden punk to już cztery piksele. W przypadku rozdzielczości 1024x768 sprawa jest już bardziej skomplikowana, bo trudniej jest przeliczyć ilość komórek. Dlatego aby uniknąć zniekształceń przeskalowany obraz jest wygładzany i dodatkowo cieniowany. Nie zawsze daje to jednak spodziewany rezultat i szczególnie w przypadku pracy z tekstem lepiej trzymać się fabrycznych parametrów. Pod względem swobody regulacji rozdzielczości, monitory CRT są nie do pobicia. Przy oglądaniu filmów DivX, które z reguły posiadają niską rozdzielczość proces przeskalowania dawał się zauważyć. Widoczne były kwadraty pikseli pogarszające komfort oglądania. Najmocniej było to widoczne podczas wyświetlania napisów, które były chwilami nieczytelne.

Monitory LCD zapewniają bardzo niski w porównaniu do klasycznych wyświetlaczy pobór mocy, nawet do 10 razy mniejszy. Monitor CXTa pobiera do 40W energii.

Od lat dużym problemem monitorów LCD był niski kąt widzenia. Obraz ma dobrą jakość jedynie pod warunkiem siedzenia na wprost przed wyświetlaczem. Ze zmianą kąta patrzenia obraz rozmywa się, traci kontrast i kolory. Dzięki postępowi technicznemu i modyfikacjom wprowadzanym w specyfikę działania, udało się dokonać jednak dużego postępu. Kąt na jaki możemy spoglądać na monitor PV720A to 160 stopni. Sporo.

Warto wspomnieć o dołączonych do monitora głośnikach. Mają one postać małego panelu, który zatrzaskuje się na dolej części panelu LCD. Można go po prostu odłączyć, jeśli nie jest nam potrzebny. Głośniki mają małą moc, ale wystarczają do słuchania muzyki *.mp3 w czasie oglądania stron WWW, czy innych. Z pewnością jednak fani mocnych uderzeń odepną panel i skorzystają z czegoś mocniejszego. Warto jednak zauważyć, że głośniki nie powodują zniekształceń rogów wyświetlanego obrazu jak ma to miejsce w monitorach CRT. Na obraz nie maja bowiem wpływu magnesy z głośników, które odchylają wiązkę elektronów w klasycznym kineskopie.

Monitor nie posiada wbudowanego zasilacza. Jest on zewnętrzny. Nie powiększa przez to wymiarów i ciężaru samego panelu. Niestety producent zrezygnował z możliwości podpięcia wyświetlacza do cyfrowego wyjścia DVI karty graficznej. Monitor podłącza się pod zwykłe wejście D-Sub. Co prawda nie każda karta graficzna posiada wyjście cyfrowe. Jest ono obecne często na droższych kartach typu GeForce3 i 4 czy też ATI 8500, ale kogo stać na monitor klasy prezentowanego CTXa, ten ma i taką kartę. A dlaczego o tym wspominam? Monitory LCD są z natury wyświetlaczami cyfrowymi (CRT mimo znaczka "digital" to analogi). Sygnał wygenerowany przez kartę graficzną jest konwertowany na postać analogową przez układ RAMDAC i przesyłany wyjściem D-Sub lub RGB do monitora. W przypadku rozwiązania takiego, jakie jest w CTXe sygnał konwertowany jest na analogowy w karcie graficznej, potem przesyłany analogowym kablem go monitora, gdzie jest ponownie przerabiany na cyfrowy. Oczywiście wielokrotna konwersja ma wpływ na końcową jakość obrazu. A wystarczyło by zamontowanie obu standardów złączy.

Ponieważ podstawowe parametry monitora zostały wplecione w tekst, aby nie szukać ich po wielu akapitach, tabelka zbiorcza podstawowych cech:

Rodzaj wyświetlaczaKolorowy wyświetlacz TFT 17"
Wyświetlanie na ekranie (OSD)Tak
Ilość kolorów16,7 mln
Jasność250 cd/m2
Współczynnik kontrastu400:1
Rozdzielczość zalecana1280 x 1024
Kąt widzenia150 (poziom), 110 (pion)
Wielkość piksela0,264/0,264 mm
Złącza15 pin D-sub
ZgodnośćXGA, SVGA, VGA, VESA, MAC II, PC-98, TCO'99
Częstotliwość odświeżania30 do 82 kHz (H)
50 do 75 Hz (V)
Funkcje dodatkoweOSD, Plug&Play, zarządzanie energią, funkcja 'pivot'
Pobór energii40W
Masa7,5 kg
Wymiary (dł/wys/gł)438 x 447 x 166 mm

Sumarycznie monitor CTX jest godnym polecenia produktem, posiadającym wysoką ergonomię pracy i nie posiada cech, które utrudniają pracę z klasycznym monitorem CRT. Jest on doskonałym rozwiązaniem w przypadku osób pracujących głównie z tekstem, gdzie możliwość pionowego ustawienia ekranu jest bardzo wygodna. Zaletę monitora doceniona będzie więc głównie w biurach, czy też różnego rodzaju prezentacjach, gdzie liczy się prestiż. Moim zdaniem jednak, gracze, czy też amatorzy filmów wyświetlanych na ekranie monitora komputerowego powinni raczej zdecydować się na klasyczny monitor, gdzie czas reakcji wyświetlacza i łatwość zmiany rozdzielczości bez utraty jakości jest bardzo cenna, choć zajmowane miejsce na biurku bardzo doskwiera.

  Sprzęt do testów dostarczyła firma:

ACT - Advanced Computer Technologies Sp. j.       ACT - Advanced Computer Technologies Sp. j.


    
K O M E N T A R Z E
    

 1. 2 pytania (autor: Meteor | data: 25/03/02 | godz.: 12:34)
  juz tradycyjnie :)))

  1. Opowiedz troche wiecej o subiektywnych wrazeniach z gry :). Jak spisuje sie w szybkich grach akcji ? (np. Quake3, jakies wyscigi)

  2. Czy masz mozliwosc przetestowania paneli NEC'a ? Teoretycznie maja nizszy czas reakcji, w zwiazku z tym lepiej nadaja sie dla graczy (tudziez innej pracy niz desktop)


 2. zdjecie (autor: tMQ-brak rejestracji | data: 25/03/02 | godz.: 15:02)
  prosimy o wiecej zdjec dziewczyny reklamującej monitor ;-)))

 3. odp (autor: Lancer-Redakcja | data: 25/03/02 | godz.: 15:05)
  Sprawa wyglada tak, ze ja standardowo do geirowania wlaczam sobie synchronizacje (textury sie nie zalamuja) i chodzilo w miere. Czasami bylo widac delikatne smugi, ale ogulnie bylo git i jest sporo lepiej niz kiedys, ale nadal nie jest to CRT :P

  2. Tradycyjnie-jak ktos dostarczy :) Ale raczej niespecjalnie mnie to interesuje ;)


 4. Jakosc (autor: Cyborg-brak rejestracji | data: 25/03/02 | godz.: 18:01)
  Ciekaw jestem na kogo to stac!!!!

 5. a jaka jest cena? (autor: josh | data: 25/03/02 | godz.: 21:56)
  j.w.

 6. Panie josh... (autor: DYD-Admin | data: 26/03/02 | godz.: 00:50)
  ... przy recenzji jest stopka firmy ktora udostepnila LCDka... firma ma swoja WWW ... na witrynie jest cennik... tam sa monitory... a jeszcze glebiej LCDeki CTXa... a cene to juz sam sprawdz ;-)

 7. lcd ctx (autor: macgyver-brak rejestracji | data: 26/03/02 | godz.: 08:08)
  malo to ten lcd nie kosztuje, za 3900zl to ja wole kupic jakas dobra 19" a moze udalo by sie i wiekszy monitor. Wniosek. dobrze ze ceny na lcd spadaja, i niech spadaja, ale dla przecietnego usera to nadal jest za drogie.

 8. Panie DYD-Admin (autor: palooch-brak rejestracji | data: 26/03/02 | godz.: 12:38)
  A co by bylo gdybys nie podal przekatnej monitora? Co by sie stalo gdybys nie podal parametrow (rozdzielczosci, odswiezania itp). Podejrzewam, ze tez moglbym to sprawdzic na stronie sponsora-sprzedawcy. Po co jest wiec ta recenzja??? A jak juz ktos pyta to wypada grzeczniej ;-)

 9. Panie palooch-brak rejestracji :) (autor: DYD-Admin | data: 26/03/02 | godz.: 13:10)
  Po pierwsze moj ton nie byl niegrzeczny, a jedynie moze troszke uszczypliwy... Po drugie, wybacz, ale nie ma takiej recenzji, w ktorej zawrze sie 100% informacji o danym produkcie... Moj komentarz mial jedynie pomoc joshowi w przyszlosci, w znalezieniu interesujacych go danych, ktorych akurat przy naszych recenzjach moze nie byc... i tyle ...

 10. panie palooch (autor: GULIwer | data: 27/03/02 | godz.: 13:36)
  cena zmienną jest a Monitor raptem 15" sie nie stanie. Dlatego podawanie cen to IMHO głupi pomysł ktoś zajzy i powie ee nie kupie bo za drogo a wcale tak nie musi być. wystarczy poszukać np.

 11. LCD + cyfrowy interfejs (autor: woj_t-brak rejestracji | data: 28/03/02 | godz.: 11:07)
  a moze by tak przetestowac jakis panel TFT z wejsciem DVI-I - coraz wiecej kart z tym gniazdem - a wszystkie tansze lcd tylko 15pinD-sub. Z tego jak rozumiem sprawe w wypadku analogowego sygnalu na panel nastepuje dwukrotne przekrztalcenie sygnalu: karta z cyfrowego na analogowy (d-sub) - i znowu z analogowego na cyfrowy i dopiero obraz na LCD. Pytanie: napewno obraz i paramerty duzo lepsze ale ile lepsze ... pozdrawiam

 12. CTX - LCD (autor: PvB-brak rejestracji | data: 28/03/02 | godz.: 16:41)
  więcej informacji o CTX ale również zdjęcia dziewczyn są na www.ctx.pl

 13. LCD (autor: bustarga-brak rejestracji | data: 29/03/02 | godz.: 22:52)
  miło było przeczytać recenzję LCD`ka CTX`a, natomiast chętnie bym poczytał o innym, nieco mocniejszym LCD - Nec MS 1850X Black, kto chętny by dostarczyć do testów ? :)

 14. Meteor (autor: Budasty | data: 2/04/02 | godz.: 08:28)
  mam panel Neca 1550V i np. w UnrealuT obraz żyleta praktycznie jak w crt,
  w Quakeu3 obraz momentami dziwnie "pływa" ale nie wiem czy to wina monitora czy karty graf.(Gf ddr) - gram w 1024-768 32 bpp.


 15. do Budastego (autor: Orbital-brak rejestracji | data: 10/04/02 | godz.: 22:28)
  1. masz w Q3 wl. synchronizacje ?
  2. ile masz max_fps ?
  3. ciekawe czy przy moim cfg co mi daje 250fps'ow i ustawionych max_fps=145 nie bedzie smug...

  Serio bardzo mnie to interesuje czy przy takiej liczbie klatek jest szokk ze smugami

  Pozdrawiam wszystkich


 16. ccppp (autor: ttttt-brak rejestracji | data: 26/04/02 | godz.: 19:00)
  cccppp

 17. super ale (autor: Żana | data: 3/06/08 | godz.: 20:24)
  no monitorek rewelka :) prawie tak dobry jak mój benq'a ;)

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.

    
All rights reserved ® Copyright and Design 2001-2024, TwojePC.PL