Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
S P R Z Ę T
    

  Test procesora Pentium III S 1266MHz
 Autor: Lancer
 Data: 16/10/01

Test procesora Pentium III S 1266MHz Od publikacji artykułu porównującego procesory segmentu Value minęło już trochę czasu, lecz nadarzyła mi się nie lada gratka przetestowania kolejnego procesora. W moje ręce trafił Pentium III S z zegarem 1266MHz dostarczony przez firmę Simmtech. Postanowiłem więc uaktualnić przegląd i pokazać jak ten procesor radzi sobie z konkurencją. Oczywiście ze wzgłędu na cenę, ten procesor zupełnie nie plasuje się w segmencie Value. Zapraszam do ponownego przejrzenia testów porównawczych, którego wyniki czasami poważnie zaskoczą. Wkrótce znów uaktualnimy wyniki testów, gdy do naszego laboratorium trafi właśnie wydany procesor AMD Duron 1.2 GHz.

Pentium III S 1266MHz Tualatin

Testowany procesor Pentium III bazuje na rdzeniu Tualatin, więc wszelkie zamiany poczynione w jego jądrze są podobne do tych wprowadzonych w CeleronieT. Faktycznie jednak istnieją różnice, z pozoru błahe, ale mające zasadniczy wpływ na wydajność procesora.

Przede wszystkim procesor posiada aż 512kb pamięci podręcznej cache L2, pracującej z pełną częstotliwością procesora. Jak pamiętamy tak dużą ilość pamięci posiadały wcześniej procesory Pentium II i Pentium III Katmai. Wraz z wprowadzeniem jądra Coppermine, ilość cache spadła do 256kb, ale za to zyskała ona znacznie na szybkości - poprzez taktowanie z pełną częstotliwością zegara procesora i rozszerzenie szyny komunikacyjnej z 64 do 256 bitów. Zintegrowano także pamięć z jądrem. Nowy cache to 8-drożna pamięć skojarzeniowa, w stosunku do dotychczasowej 4-drożnej, wzrosła ilość buforów szyny systemowej z czterech do sześciu, przedłużono kolejkę wejściową z czterech do ośmiu faz oraz zastosowano cztery bufory zapisu zamiast jednego. Zmniejszono również czterokrotnie opóźnienie pamięci cache (cache latency). Usprawniono przepływ danych związany z optymalizacją mikrokodu, aby wykorzystać pełnię mechanizmów buforowania.

Wraz z przejściem na wymiar technologiczny 0,13um, możliwe stało się powiększenie rozmiarów cache do rozmiaru znanego z pierwszej generacji procesorów Pentium III. Zwiększa to wydajność samego CPU, powiększa wymiary jądra (co wbrew pozorom jest pożyteczne w skutkach, gdyż umożliwia oddawanie ciepła przez większą powierzchnię - skuteczniej jest rozpraszane, a jądro wykonane w 0,13um jest naprawdę małe). Jednocześnie taki krok nie aż tak znacznie powiększa koszty produkcji.

Procesor posiada sprzętową jednostkę pobrań wyprzedzających, zbliżoną do tej z CeleronaT, lecz celowym zabiegiem - posiada większą skuteczność działania w stosunku do tej pierwszej. Pozwala to na jeszcze nieznaczne podniesienie wydajności.

Procesor pracuje na magistrali 133MHz i jest przystosowany do pracy w trybie SMP (symmetrical multi processing), czyli inaczej mówiąc wieloprocesorowej (stąd oznaczenie S) i jest zasadniczo adresowany do stacji roboczych czy też serwerów. W celu umożliwienia pracy wieloprocesorowej, procesor posiada tzw. "cache ceherency" - jednostkę nadzoru spójności cache. Fizycznie CeleronT i Pentium III S są identyczne.

Testowany egzemplarz jest zasilany napięciem 1,45V, a wiec nieco niższym niż CeleronT (!). Jednocześnie jest on najprawdopodobniej ostatnim przedstawicielem rodziny Pentium III i najszybszym pośród wszystkich produkowanych.

Konfiguracja testowa

Testy

Słabe wyniki Celerona 1GHz. Mimo wyższego niż Duron 950MHz taktowania, zdecydowanie odstaje od niego. Pentium III S zdecydowanie jest najmocniejszym procesorem pośród wszystkich obecnych w tabeli. "P6 stare, ale jare" - jedynie w teście MQ minimalnie ustępuje Athlonowi XP.

Sytuacja powtarza się. Celerony, mimo wysokiego taktowania są przeganiane przez niżej taktowane procesory AMD. Tymczasem Pentium III S ponownie prowadzi.

Test wykazuje niemal liniowy wzrost osiągów testowanych procesorów. Nadal z tyłu zostaje Celeron 1000MHz. Stara architektura daje się we znaki. Athlon XP najszybszy pośród całej stawki.

Dobre wyniki Celeronów, skutecznie rywalizujących z CPU konkurencji. Test ten wykazuje jak mocno "niepoważnym" i mało miarodajnym testem jest ten program. Najbardziej pożyteczną częścią jest test przepustowości pamięci. Ukazuje on potęgę szyny Alpha EV6 stosowanej w Duronach i Athlonach. Ciekawy jest sporo niższy transfer z jednostki arytmetyczno-logicznej w procesorach opartych o jądro Spitfire/Thunredbird, w stosunku do nowych produktów. Serwerowy Pentium III raz to na przedzie, raz za Athlonem. Widoczna jest duża różnica w wydajności podsystemu pamięci konfiguracji z PIII S w stosunku do CeleronaT. Tu również tkwi zagadka wysokiej wydajności - magistrala 133MHz.

Wyniki testu OpenGL dla Durona 1000 i Celerona 1200 są dziwnie niskie, a Athlon 1000 dominuje nad resztą stawki w tym teście. Athlon i PentiumIII idą niemal łeb w łeb.

Wysoka wydajność produktów Intela w teście memory2. Wynika on z wysokiej przepustowości pamięci cache L2 (256bit w stosunku do 64bit u AMD) .

Typowe wyniki niskopoziomowego programu testowego, na który wpływu nie mają charakterystyki zewnętrzne procesora. Intel dyskryminowany?

Program operujący na różnych typach liczb i operacjach matematycznych - od tych najprostszych, aż po obliczanie liczby PI. Zdecydowane zwycięstwo procesorów AMD. Czyżby kolejny nieobiektywny benchmark?

Test typowo użytkowy. Kodowanie 14 plików wav do mp3. Celeron 1200 niemal tak wydajny jak Athlon o takim samym zegarze. PentiumIII S minimalnie przegonił Athlona i przejmuje pałeczkę y lidera.

Coś dla amatorów filmów. Szybkość kodowania filmu. Nadspodziewanie dobry wynik Durona 1000. Niewiele wolniejszy od Athlona 1200. Miażdżąca przewaga AthlonaXP.

Kompresja plików jest zdecydowanie mocną stroną procesorów AMD, choć różnica między Athlonem 1200, a XP nie jest oszałamiająca.

Profesjonalny benchmark OpenGL. Ciekawie wyglądają wyniki Athlona 1000 w konfrontacji z Duronem 1000. Raz szybszy jeden, a drugim razem inny. Ogólnie jednak remis. Nieco niepoważny wynik AthlonaXP w teście Awardvs. Mimo kilkukrotnego powtórzenia testu, wyniki nakładały się. Pentium III S tylko raz okazał się szybszy. W pozostałych testach AthlonXP prowadzi.


3D Mark2000, 640x480x16bit (kliknij)


3D Mark2000, 1024x768x16bit (kliknij)

Bardzo mizerne rezultaty Celerona 1000. Tak słabych notowań nie spodziewałem się. Mima dwukrotnego przeinstalowania systemu i zmian sterowników - zarówno do karty graficznej, jak i płyty głównej rezultaty były takie same. Czyżby Celeron 1000 był aż tak słabym produktem, czy też testowy CPU był uszkodzony? Pikanterii dodaje fakt wyższych wyników przy większej ilości detali! Zdecydowanie najszybszy ponownie okazuje się Pentium III S.


3D Mark2001, 640x480x16bit x16 bit Z - bufor (kliknij)


3D Mark2001, 1024x768x32bit x 32bit x 32bit Z - bufor (kliknij)

Celeron 1000 wypada już lepiej, choć prędkością nie zachwyca. Benchmark ciekawie rozpoznał Durona 1000 - jako K5 ;) Ciekawie wygląda walka AthlonaXP z Pentium III S. Raz procesor Intela i AMD są na równi, a po jednym teście przypada dla każdego z nich jako zwycięzcy, kiedy to wygrywa nad konkurentem.

Podkręcanie

Nie byłbym sobą, gdybym nie sprawdził podatności testowanych procesorów na overclocking :) Poniższa tabela prezentuje moje osiągnięcia. Dla wszystkich procesorów podają maksymalna osiągniętą STABILNĄ częstotliwość, przy maksymalnym możliwym napięciu zasilającym (1,8V - Celeron 1GHz, 1,85V Dla AMD'kow i 1,6V dla Celerona 1,2GHz, i Pentium III S)

Niestety testowany procesor Pentium posiadał zablokowany mnożnik (jak każdy wyrób seryjny Intela). W związku z tym, że pracował na magistrali 133MHz głównym ograniczeniem przy jego podkręcaniu była płyta główna. Udało mi się osiągnąć niezbyt imponujący wynik - 1453MHz. Procesor był taktowany jako 9,5 x 153MHz. Nie wiem wobec tego jaka jest graniczna częstotliwość tego procesora. Czy udało by się przekroczyć 1533MHz? Ach ten mnożnik...

Konkluzja

Jak widać Pentium III S jest doskonałym, szybkim procesorem. Swą ogromną moc zawdzięcza wysokiemu taktowaniu, nie będącej jednak z całą pewnością granicą tego jądra. Dzięki prostemu posunięciu - powiększeniu pamięci cache - Pentium III S jest wyjątkowo szybki. Prosty z pozoru krok dał niezłego "kopa". Tradycyjnymi metodami trzeba by było około 200MHz, by wycisnąć tyle mocy obliczeniowej. Należy się spodziewać, że w kolejnych jednostkach centralnych, nie tylko Intela będzie to jedna z metod powiększania wydajności (Pentium4 Northwood będzie miał również 512kb cache L2).

W testach typowo "growych" bez problemu bije nieco wyżej taktowanego AthlonaXP. Patrząc na wyniki porównawcze tych dwóch procesorów możemy dojść do wniosku, że system oznaczeń Athlonów w niektórych przypadkach jest całkowitą pomyłką (choć Athlona ratują pamięci DDR, z których Pentium przez swą "ledwie 133MHz" szynę danych pożytku nie potrafi zrobić). Szkoda, że Intel nie wprowadził na rynek tego doskonałego procesora w większej ilości. Trudno jest go zdobyć ze względu na śladowe ilości, a jeśli jeszcze weźmiemy pod uwagę wysoką cenę (około 1830 zł)... wiemy dlaczego mało kto się na niego skusi. Gdyby polityka marketingowa Intela była nieco inna... wówczas Pentium4 wyglądałby wyjątkowo niekorzystnie. Jak widać "stary grzyb" - jądro P6 w odpowiednim wydaniu potrafi dać "łupnia" nowszym konstrukcjom. Niestety te kilkanaście milionów tranzystorów - nazwanych Pentium III i "tykających" 1266 milionów razy na sekundę oznacza koniec trwającej niemal trzy lata kariery tegoż procesora. Czas odejść na emeryturę. Ale w jakim stylu.

  Procesor PIII S 1226 do testów dostarczyła firma:

SimmTech       SimmTech
 • ul. Św.Rocha 10a (D.H. Pasaż) lok. 3, Białystok
 • Tel. (085) 7489917, 7489918, 7489919
 • Fax. (085) 7489919
 • WWW: www.simmtech.pl
 • e - mail: simmtech@edo.pl
    
K O M E N T A R Z E
    

 1. Jak kompatybilność za starszymi płytami ? (autor: Combi_Nator | data: 16/11/01 | godz.: 21:47)
  Ponoć w odróżnieniu od Celerona T, P3T może działać na starszych chipsetach (815, może nawet BX). Mógłbyś to sprawdzić?

 2. Co ty piszezsz? (autor: Lancer-Redakcja | data: 19/11/01 | godz.: 10:22)
  P!!! S jest na rdzeniu Tualayin, a skoro jest na tym rdeezniu to jak celeron nie dziala to i P!!! tez niedziala.

 3. Sprawdze w miare mozliwosci na innej plycie... (autor: bbq-brak rejestracji | data: 8/01/02 | godz.: 15:51)
  ... bo ten Asus jest cienki do podkrecania, moze na Abicie ST6 udaloby sie wyciagnac jakies wyzsze szyny?

 4. Abit (autor: ravenus-brak rejestracji | data: 18/01/02 | godz.: 23:06)
  Abit jest kiepściuchny,mimo zapewnień producenta nie udało mi się na żadnym odpalić Tualatina(testowałem na pięciu sztukach).Pokazuje p 3 300 Mhz!

 5. a co z i810? (autor: drU-brak rejestracji | data: 6/02/02 | godz.: 01:32)
  co z tą płytą a tak wogóle to jak mogę podkręcić pIII 700? na płycie intelowskiej? ??

 6. Bardzo dobry artykuł (autor: Plum | data: 11/02/02 | godz.: 13:02)
  życie doniego dopisało dalszą część -pojwaił się 9 stycznia model 1.4 a według planów intela ma być rozwijany do 1.6GHz.
  Ciekawe czy uda mi sie dostać model 1400MHz.


 7. PODKRĘCANIE (autor: mateusznowak | data: 12/10/06 | godz.: 18:47)
  CHCEM SIE ZAPYTAĆ JAK DA SIE PODKRĘCIĆ PROCESOR TULITAN 1200 NA PŁYCIE ECS P6S5AT NIEMA NIC W BIOSIE DO PODKRĘCANIA CZY DA SIE JAKOŚ GO PODKRĘCIĆ NA 1350 COŚ OKOŁO TEGO PROSZE O POMOC !!!HELP!!! PODAJE MUJ NR GG 5445846 POMÓŻCIE

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.

    
All rights reserved ® Copyright and Design 2001-2024, TwojePC.PL