Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
S P R Z Ę T
    

  Opis i testy pamięci OCZ PC3000 rev 2 CL2
 Autor: Lancer
 Data: 21/05/02
Opis i testy pamięci OCZ PC3000 rev 2 CL2Wielu użytkowników przy wyborze pamięci operacyjnej do swojego komputera za podstawowy parametr techniczny uważa pojemność modułu. Mało kto przy zakupie patrzy na takie rzeczy jak marka czy typowo techniczne parametry - czas dostępu lub latencja. Nie ma jednak co się dziwić, gdyż większość użytkowników jako główne (i czasem jedyne) kryterium wyboru bierze pod uwagę cenę lub też po prostu nie za bardzo rozeznaje się w innych, skomplikowanych parametrach charakteryzujących pamięci. Dlatego na rynku jest cała masa niskiej jakości i zarazem tanich modułów. Dla pewnej grupki zapaleńców powstają jednak wyroby, które bez wahania można nazwać "specjalnego przeznaczenia". Mają zasadniczo trafić do tych, dla których liczy się wydajność, osiągnięta głównie poprzez overclocking. Dla znawców tematu nie ma nic bardziej irytującego jak niemożliwość wyciągnięcia jeszcze kilkunastu megaherców z procesora ze względu na "niedowład" pamięci sprzęgniętych z szyną FSB. Powoduje to, że zaczynamy rozglądać się za modułami wyższej jakości. Właśnie z myślą o takich zastosowaniach powstają pamięci firmy OCZ. Dzięki pomocy firmy 4MAXCool w moje ręce trafiły dwa moduły tejże firmy w postaci układów specyfikowanych jako PC3000 rev 2 CL2 o pojemności 256MB.

OCZ PC3000 rev 2

Pamięci OCZ są układami DDR pracującymi z nominalną częstotliwością 183MHz. Efektywna częstotliwość to 366MHz. Faktycznie jest to jednak nieoficjalna prędkość. Dotychczasowe standardy pamięci PC1600, PC2100 i niedawno PC2700 zostały certyfikowane przez organizację JEDEC normującą pamięci, tymczasem standard PC3000 jest po prostu podkręconą wersją PC2700. Samo oznaczenie ma sugerować maksymalną teoretyczną przepustowość pamięci - czyli 3000MB/s.

Firma OCZ nie jest typowym producentem pamięci. Nie zajmuje się ona całościowo produkcją modułów, a tym bardziej samych kostek pamięci. OCZ kupuje gotowe pamięci od producentów w kanale OEM, przyprawia swoje logo i odsprzedaje. Sama droga od producenta układu do końcowego odbiorcy nie jest jednak taka prosta. Firma OCZ zajmuje się selekcją i tylko te najlepsze - można rzec najbardziej udane, są certyfikowane przez OCZ i sprzedawane dalej. Tak wyglądały moje pamięci, ale firma OCZ częściowo sama produkuje pamięci. To jest gotowe kostki pamięci montuje na produkowanych przez siebie laminatach. To na co trafimy po części zależy więc od szczęścia.

Czym wobec tego jest moduł pamięci PC3000 rev 2? Producentem pamięci jest firma Samsung. Jest on zarówno wytwórcą laminatu, na którym osadza swoje kości jak i wytwórcą gotowego modułu. Oto co jest zapisane w kości ROM SPD pamięci (za programem SiSoft Sandra 2002):

Jak widać standardowo jest to moduł PC2700 CL2,5. Czas dostępu - 6ns (trudno jednak tą wartość jednoznacznie odczytać. Jest ona zaszyfrowana. Na samych kościach pamięci nie jest jednoznacznie wyrażony czas dostępu). Pamięć jest jednostronna przewidziana do pracy z napięciem 2,5V. Producentem zarówno modułów RAM jak i laminatu jest firma Samsung.

Pamięci udają się producentowi tak samo jak procesory. Zdarzają się moduły lepsze i gorsze - lepiej dające się podkręcić i gorzej. Tak więc pracownicy firmy OCZ siedzą i przebierają. Co lepsze trafia do nich. Tym oto sposobem dostajemy nieźle podkręcony moduł. Zamiast 333MHz i latencji 2,5 cykla, otrzymujemy moduł 366MHz i to o czasie wyboru adresu kolumny już tylko 2 cykle (Column Address Strobe Latency).

Takiemu "firmowemu" podkręcaniu służy specjalnie dobrany laminat. Jak pewnie zauważyliście linie sygnałowe nawet na płycie głównej nie są prostymi. Mają kształt powykręcanych linii. Podobnie jest z pamięciami. Celem takiego projektu jest zapewnienie jednakowo długiego czasu wędrówki sygnału (propagacja). W typowej konstrukcji czterowarstwowej producent ma stosunkowo mało miejsca na poprowadzenie linii. Tymczasem w module ośmiowarstwowym i na dodatek jednostronnym miejsca jest aż nadto. Inżynierowie mogą znacznie lepiej zaprojektować rozkład ścieżek (biegną one po nie tylko po powierzchni laminatu, ale też wewnątrz poszczególnych warstw). Taki układ sprzyja optymalnemu poprowadzeniu ścieżek sygnałowych (wiele tanich układów to konstrukcje czterowarstwowe). Sygnał elektryczny podlega mniejszym załamaniom, zniekształceniom i odbiciom wewnątrz ścieżek - jest czystszy.

Typowym zewnętrznym elementem wyróżniającym pamięci jest miedziany radiator upodabniający nieco gotowy moduł do pamięci RDRAM. Wysoka częstotliwość pracy powoduje wydzielanie sporej ilości ciepła. Radiator pozwala utrzymać optymalną temperaturę pracy, co owocuje, podobnie jak choćby w przypadku procesora bardziej stabilna pracą. Ponieważ pamięć jest jednostronna wobec tego faktycznie aktywna jest tylko jeden radiator. Drugi stanowi raczej ozdobnik (nie ma tam bowiem nagrzewających się kostek pamięci). Radiator odbiera ciepło z pamięci poprzez specjalną taśmę klejącą. Radiatory trzymają się na pamięci przy pomocy dwóch klipsów dociskowych.

Na koniec tego wywodu należy się małe wyjaśnienie. Dlaczego pamięć nazywa się rev 2? Wersja pierwsza zbudowana była w oparciu o moduły firmy Hynix (czyli dawny Hyundai). Były to układy dwustronne (z estetycznym, czerwonokrwistym laminatem :) ale certyfikowane jako CL2,5. Pamięci te jednak sprawiały sporo problemów. Zdarzało się, że nie chciały działać na wielu płytach i nie podkręcały się tak dobrze :) Sam doświadczyłem z nimi problemów. Trafił do mnie taki jeden moduł i faktycznie nie działał....wcale. Był po prostu uszkodzony (wyładowanie elektrostatyczne?). Nie miałem jednak kłopotów z jego wymianą i w zamian trafił do mnie prezentowany właśnie typ pamięci OCZ.

Elixir PC2100

Ponieważ stosunkowo trudno w naszym kraju znaleźć godnego rywala do porównania z modułami OCZ (kłopoty z dostaniem modułów PC2700 ogólnie) postanowiłem improwizować i jako konkurenta wystawiłem pamięci Elixir. Są to bardzo popularne na naszym rynku układy, ale oficjalnie pracują tylko jako PC2100 CL2,5 o czasie dostępu 7,5ns. Oczywiście jak wszystko, także i te pamięci można podkręcić. W efekcie przy napięciu 2,7V otrzymałem pamięci PC2700 CL2. W przypadku modułów Elixir jest to nie lada osiągnięcie. Gotowe pamięci wychodzą spod linii jednego z drugorzędnych wytwórców. Pamięć jest modułem dwustronnym opartym na czterowarstwowym lub sześciowarstwowym laminacie (nie udało mi się dokładnie wyliczyć ich liczby - były słabo widoczne i zlewały się). Sama jakość wykonania odbiega od tego co prezentuje sobą Samsung/OCZ. Zarówno laminat jest nieco niższej jakości, jak i towarzyszące układy elektryczne nie są tak wysokiej klasy.

Aby podciągnąć pamięci do taktowania 333MHz (czyli PC2700) trzeba się nieźle nagimnastykować. Nie chodzi mi tu o jakieś modyfikacje pamięci, a o same testy. W sumie przetestowałem w kilku partiach przeszło 40sztuk pamięci, by w ostatniej znaleźć tą jedna jedyną pracującą w pełni stabilnie jako PC2700. Co prawda po przejrzeniu niemal 35szt omal się nie poddałem, ale udało mi się znaleźć. O nierównej jakości pamięci świadczy fakt, że wiele z nich nie działo stabilnie nawet przy częstotliwości 300MHz. Wiele co prawda startowało na 333MHz ale ich stabilność pozostawiała wiele do życzenia.

Platforma testowa

Sprzęt do testu dostarczyły firmy: Słowo o samych testach. BIOS płyty głównej konfigurowałem na najwyższą wydajność. Tym samym timingi pamięci były najostrzejsze jak tylko się da. Oto one:
 • System Performance: Turbo
 • Cycle Length: 2
 • Bank Interleave: 4bank
 • Precharge to Active: 2T
 • Active to Precharge: 5T
 • Active to CMD: 2T
 • DRAM Burst Length: 4
 • DRAM Queue Depth: 2level
 • DRAM Command Rate 1T
 • Write Recovery Time 2T
Pamięci jako PC2700 (333MHz)

Podkręcone do 333MHz pamięci Elixir okazują się być bardziej wydajne od układów OCZ. Różnica nie powala, ale pokazuje że wydajność całkowita systemu zależy nawet od tak niedocenianego elementu jak pamięć.

Pamięci jako PC2100 (266MHz)

Sytuacja powtarza się. "Odkręcone" układy OCZ są wolniejsze od pamięci Elixir, ale procentowa różnica jest niższa niż przy prezentowanym wyżej taktowaniu 333MHz.

Elixir-najwyższe FSB

W teście tym badałem jakie najwyższe taktowanie wytrzymają pamięci Elixir. Aby osiągnąć tak wysokie FSB musiałem jednak bardzo mocno obniżyć cykle odświeżania. Jak mocno? Pamięci pracowały najwolniej jak tylko dało się ustawić. 180MHz FSB jak na tej klasy pamięci to nieźle, ale proszę zauważyć jak drastycznie spadły osiągi w stosunku do 166MHz taktowania. Wysokie opóźnienia spowodowały ograniczenie w prędkości transmisji. Procesor musi czekać na dane ze względu na dłuższy czas oczekiwania na znalezienia adresu komórki z danymi, dostęp do niej itp. Nie pomogło podniesienie magistrali. Wniosek prosty. Lepsza niższa częstotliwość FSB przy ostrzejszych timingach niż odwrotnie.

Najwyższe stabilne taktowanie

Ostatni test. W przeciwieństwie do poprzedniego, teraz zachowałem najostrzejsze czasy odświeżania, jednocześnie sprawdzając ile MHz wytrzymają pamięci. Jak widać Elixiry zachowały się nienajgorzej. 170MHz jak na to nieźle-gdyby nie to, że tak wysoko daje się przetaktować jedna kość na 40... Pamięci OCZ wykazały się znaczącą przewagą 195MHz FSB robi wrażenie. Pamięci udało się podkręcić co prawda do 200MHz, ale wymaga to już podnoszenia napięcia zasilającego ponad testowe 2,7V (dokładnie 2,9V). Być może zapytacie dlaczego w poprzedniej tabelce nie podałem maksymalnej częstotliwości pamięci OCZ przy pogorszonych timingach. Ano dlatego, że przeszkodą ku temu jest płyta główna. Posiada ona mnożnik PCI 1/5. Powyżej 200MHz FSB przeszkodą staje się taktowanie szyny PCI, która pracuje z zegarem ponad 40MHz.

Mimo pogorszenia timingów płyta sprawiała problemy powyżej tej częstotliwości-błędy w grafice 2D, nieprawidłowa praca kontrolera IDE. Tak więc OCZ dociągnęły do 200MHz i na tym skończyły się możliwości płyty. Ciekawe ile więcej wytrzymają? Być może częściowo pomogą nowe BIOSy pogarszające nieco timingi szyny PCI, pozwalając pracować urządzeniom na tej szynie przy wyższym taktowaniu. Dla przykładu pierwsze BIOSy nie pozwalały na podniesienie FSB powyżej 185MHz, nowe podniosły nieco poprzeczkę. Podobnie w przeszłości było z płytą TCX2+.

Podsumowanie

Pamięci OCZ należą zdecydowanie do innego segmentu rynkowego niż układy Elixir. Te pierwsze są specjalnie selekcjonowanymi układami przeznaczonymi dla snajbardziej wymagających. Nie są co prawda bardzo szybkie, ale pewne cechy predysponują je do instalacji w komputerach mocno "wykręconych". 200MHz częstotliwość pracy robi wrażenie pozwalając wyeliminować wąskie gardło, jakim jest przepustowość pamięci. Szczególnie optymalne zdają się być systemy z procesorem P4, który cierpi na zbyt małą wydajność pamięci. Płyty główne oparte o choćby chipset i845D stosują mnożnik pamięci do FSB na poziomie 2/3. Przy wysoko podkręconej magistrali trzeba obniżać ten mnożnik do 1/2. Jeśli mamy pamięci OCZ można stosować bardziej korzystny mnożnik 2/3. Na pewno podniesie to wydajność (przy przykładowej częstotliwości 150MHz pamięci są taktowane zegarem 400MHz). Systemy oparte na chipsetach VIA pod procesory AMD również odniosą korzyści w przypadku stosowania układów OCZ, ale przeszkodą przy podkręcaniu staje się nie możliwość pamięci, a magistrala PCI która przejmuje niebezpiecznie wysokie wartości powodujące błędną pracę niektórych urządzeń (np. kontrolery SCSI).

Pamięci OCZ stanowią godną rozważenia pozycję. Wysoka kultura pracy zadowoli każdego overclockera. To właśnie dla takich maniaków są dedykowane. Częściowo świadczy o tym sama nazwa - OCZ.


  Sprzęt do testów dostarczyły firmy:

AMADO Sp.J.       AMADO Sp.J.

Multimedia Vision       Multimedia Vision

4MAXCool       4MAXCool

ACT - Advanced Computer Technologies Sp. j.       ACT - Advanced Computer Technologies Sp. j.

    
K O M E N T A R Z E
    

 1. tak trudno (autor: Meteor | data: 21/05/02 | godz.: 12:10)
  jest zdobyc zwykle samsungi PC2700 ?

 2. Trzeba lukac (autor: rapra | data: 21/05/02 | godz.: 12:38)
  Posrod partii pamieci przychodzacych do naszego kraju jako noname zdarzaja sie tez perelki. Jesli mieszkasz w Wawie to proponuje czasami przejsc sie po gieldzie i polukac kto co ma...moze trafisz?

 3. nie mieszkam w wawie (autor: Meteor | data: 21/05/02 | godz.: 14:06)
  ale jakos nie wierze, ze nie mozna ich znalezc, w koncu na rynku jeszcze nie am zbyt wiele modulow DDR333

 4. nie trzeba szukac daleko (autor: L337_H4X0R-brak rejestracji | data: 21/05/02 | godz.: 14:12)
  Bardzo dobrze spisuja siepamieci Kingston ValueRam na kosciach NANYA 7K. 166MHz 2-2-2-5-1 @ 2.5V pozwolilo (po zmianie dziadowego qlera na northbridgeu) zamknac zegar na moim shuttle ak31v3 (athlonXP1700+ AGOIA Y @ 11x166 1.8V)

 5. L337_H4X0R (autor: rapra | data: 21/05/02 | godz.: 15:31)
  Masz szczescie takie jak ja z Elixirami. Testowalem wiele Kingstonow (mniej niz Elixirow-okolo20~25) i zadna nie chodzila na wiecej jak 158MHz

 6. Kurde (autor: Lancer-Redakcja | data: 21/05/02 | godz.: 15:36)
  Powyzsze posty pisalem ja a nie Rapra. Ach to logowanie :)

 7. no i walsnie o to chodzi (autor: Meteor | data: 21/05/02 | godz.: 21:32)
  kupujac PC333 napewno nie bede zgadywal jakie PC266 moga mi isc na 166MHz przy 2-2-2, zreszta nie mammozliwosci przebierania w egzemplarzach. A z tego co wiem wiekszosc Samsungow 2700 osiaga cl2 z palm w... (no wlasnie gdzie pamieci moga trzymac palec ? ;)) )

 8. Co ty :)? (autor: Duckman | data: 21/05/02 | godz.: 23:45)
  Co ty Lancer podwojna gra :)? Musze sobie zalatwic nowe pamiatki tego typu. Bo chce niedlugo zmienic plyte na Intela z ddr333. Jak myslicie.. lepiej 1x 512 czy 2x 256? do krecenia?

 9. ... (autor: egg-on-brak rejestracji | data: 22/05/02 | godz.: 02:13)
  najlepiej to 0,5x1024!!

 10. zapomniales dodac ze te pamiaci nie maja nic wspolnego ze standartem JEDEC (autor: speed-brak rejestracji | data: 22/05/02 | godz.: 05:05)
  Sorry Lancer ale musze to powiedziec ,OCZ znow polecialo sobie w "kulki" z klijentami sprzedaja najgorsza pamiec PC3000 jaka mozna kupic i do tego wogole nie powinna nazywac sie PC3000 . sami widzicie ze nawet eliksiry sa znacznie lepsze od niby "markowej "pamieci. OCZ jest unas spalone juz nikt nie kupuje ich zlomy ,tak zlomu bo juz dawno byly problemy z ich pamieciami i zawsze sie wykrecali od odpowiedzialnosci . Zreszta sa fajne testy porownawcze pamieci na :http://www.hardwareluxx.de/...amp;f=6&t=000015
  mozna sobie porownac . Lancer nie boj sie pisac prawdy ,to jak to jest kupiles ta pamiec czy dostales od firmy do testow:))).Bo widze ze wprowadziles mnie w blad a to nieladnie:))


 11. Zapomnialem :)) OCZ ma swoja fabryke i tam robi modoly pamieci: (autor: speed-brak rejestracji | data: 22/05/02 | godz.: 06:54)
  t.z kupuje tylko chipy a plytki sama robi i sama montuje moduly .Jestem zaskoczony tym ze Lancer mowi ze caly modol to samsung ?? cos dziwnego i cos brzydko pachnie . Sa dw a wyjscia albo masz podrobke albo ktos leci w banbuko.
  Wejdz na strone OCZ i tam sie dowiedz ja nawet zadzwonilem i zapytalem to gosc omalo z krzesla nie spadl:)))) jak powiedzialem mu ze PC3000 rev 2 to caly modol samsunga:))))))))).


 12. Speed (autor: Lancer-Redakcja | data: 22/05/02 | godz.: 09:21)
  Pamiec ma SPD z zawartoscia mowiaca ze porducentem jest Samsung. Ale pal ich SPD wszak to tylko ROM i mozna napisac co sie chce. Ale na laminacie jest napis Samsung. Porownywalem foty laminatu ze zdjeciami oryginalnych Samsungow i z tego co zobaczylem pod radiatorem to wszystko jest IDENTYCZNE, od rozmieszczenia kostek, po sciezki i rezystory. Po co OCZ mielo by kupowac osobno pamic i osobno laminat by potem to w calosc zlozyc? W dodatku z napisem Samsung....? Bez sensu.

  JEDEC wogule nie certyfikuje przeciez PC3000. To tylko taki wymysl marketingowcow. Jakos przeciez trzeba sie wyroznic. Podobnie przeciez jest z Corsairowymi PC2400...

  Nie powiem ze Elixiry sa lepsze. No fakt sa wydajniejsze, ale na PC2700 chodzi 1 na 40. Ty faktycznie Speed mozesz opwiedziec ze OCZ to kal, ale tu jest Polska, a nie Kanada i my nie mamy mozliwosci przebierania w milionach typow pamieci. Ilosc obecnych "marek" mozna policzyc na palcach jedej reki. Dla mnie inicjatywa 4MAX i pojawieni sie takich pamieci to godny zaznaczenia sygnal, ze moze cos powoli sie zmienia. Gdybym mial wybierac to oczywscie bralbym Microny PC2700, ale nie mam w czym wybierac, a Nanya PC2700 jakie mialem to duzo wiekszy kal niz OCZ. Sa dobre i moim zdaniem warte polecenia....no chyba ze pojawi cos innego.

  P.S. To co ci pisalem w majlu, to bylo w afekcie. Bylem zachwycony i tyle. Dopiero potem okazalo sie nieco inaczej :)


 13. Meteor (autor: Lancer-Redakcja | data: 22/05/02 | godz.: 09:26)
  Kazda pamieci bedzie ci chodzila na CL2. Nawet kal. Problem tylko w tym czy producent oficjalnie zatwierdzi ci CL2 czy CL2,5. Przewaznie jesli jest to CL2 to glosno sie tym chwali na stosownej wlepce.

  Moim zdaniem lepiej kupic 2x256MB. Jak jedna padnie....Ja tak mam i bardzo jest mi to na reke. Wczoraj robilem tesciki P4 i Athlona do porownania z Celkiem 1,7GHz i jedna kostka byla w jednym kompie a druga w drugim. Gdyby nie to, to bym padl z wycienczenia i testow nigdy bym nie skonczyl :)


 14. Speed 2 (autor: Lancer-Redakcja | data: 22/05/02 | godz.: 09:28)
  "zapomniales dodac ze te pamiaci nie maja nic wspolnego ze standartem JEDEC"

  Hmm:

  Dotychczasowe standardy pamięci PC1600, PC2100 i niedawno PC2700 zostały certyfikowane przez organizację JEDEC normującą pamięci, tymczasem standard PC3000 jest po prostu podkręconą wersją PC2700

  Moze malo precyzyjnie sie wyrazilem, ale mialem wlasnie to na mysli ze to nie jest zgodne z JEDEC.


 15. Orginalny OCZ PC3000 rev.2 to: (autor: speed-brak rejestracji | data: 22/05/02 | godz.: 15:06)
  chipy samsunga 6ns, i plytka OCZ czerwona ,szescio warstwowa . Tak oplaca sie OCZ miec swoja fabryke modolow bo kupno chipa to wydatek groszowy a cala kase robi sie na produkcji calych modolow.
  Jezeli twoj modol ma napis na PSB samsung to nie sa pamieci OCZ albo ktos ciebie oszukal albo ten co to sprowadzil zostal wposzczony w maliny.CO do standartow to nie bede sie upieral ale warto wiedziec ze jednym z waronkow to to ze nawet PC2700 musi posiadac chipy 6ns , lub szybsze .


 16. Speed (autor: Lancer-Redakcja | data: 23/05/02 | godz.: 09:46)
  Nigdzie nie udalo mi sie wyszukac recenzji pamieci w wersji 2. Tylko same 1. Wersja pierwsza faktycznie ma czerwony laminat(mielam taka i to potwierdzam) ale o ver2 nic nie ma. Na stronie OCZ nie ma jakiegos PDFa ze specyfikacja, wiec nie moge potwierdzic twoich rewelacji. Widzialem tylko recenzje pamieci PC3200 by OCZ ale one sa tez oparte na pamieciach Samsunga, maja zielony laminat i reszte pasujaca do Samsunga jako producenta.

  Link ktory podales wczesniej kiedys przeladales i sa tam memorki w wersji 1. Maja one faktycznie 6ns ale oprate sa na Hynixaxh, a nie Samsungach. Nie stwierdzilem manualnie czasu dostepu pamieci bo nie zrywalem radiatora, a i tak z tego co widzialem jest ona zakodowany. Pozostaje przegladanie PDFow Samsunga w poszukliwaniu czasu dostepu lub domyslanie sie co Sandra ma na mysli w tym ciagu znaczkow. Mi wyszlo ze jest 7ns.

  Postaram sie potwierdzic towje slowa. Popytam w 4MAX i u samego OCZ.


 17. nie trzeba az tak mocno szukac aby znalezc:))) (autor: speed-brak rejestracji | data: 23/05/02 | godz.: 16:00)
  adres w raz ze zdieciami i opisami rev.2
  http://www.pcpowerzone.co.uk/...p?id=86&page=1
  Nie wiem jak to sie dzieja ze Ty masz co innego ,ja mam co innego i inni maja to co ja . Nie moj problem .


 18. Aaaa (autor: Lancer-Redakcja | data: 23/05/02 | godz.: 16:45)
  Faktycznie widzialem ten tytul ale przewalilem dalej bo zobaczylem ze w temacie nie ma ver 2. No coz widocznie ja mam z innej partii memorex niz oni i daltego te roznice. Moje to poprostu Samsungi w opakowaniach OCZ i tyle.

 19. Ja mam 10szt. XtremeDDR 256MB PC3200 (autor: Mate76-brak rejestracji | data: 12/06/02 | godz.: 15:36)
  Na dobieranych kościach Samsung B6 z radiatorem.
  http://www.xtremeddr.com/products/x_pc3200.shtml
  Jak kogoś interesuje to proszę o maila.


 20. XtremeDDR (autor: Mate76-brak rejestracji | data: 12/06/02 | godz.: 15:39)
  Oczywiście Samsung B3 6ns... :)

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.

    
All rights reserved ® Copyright and Design 2001-2024, TwojePC.PL