Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
S P R Z Ę T
    

  Prolink GeForce2 Titanium kontra GeForce2 Pro
 Autor: Lancer
 Data: 03/12/01

Prolink GeForce2 Titanium kontra GeForce2 Pro Dominująca na rynku układów graficznych firma NVidia tuż po zakończeniu wakacji zaprezentowała rozszerzoną rodzinę układów graficznych. Obok flagowych chipsetów GeForce3 rozszerzonych o podtypy Titanium500 i Titanium200 wprowadzono odświeżony układ GeForce2 w postaci Titanium. Szybko "zaroiło" się na rynku od najróżniejszych adapterów graficznych opartych na najsłabszym "tytanowym" układzie GeForce. Jedną z pierwszych konstrukcji były wyroby PixelView. Dziś prezentuje małe porównanie karty PixelView Prolink GeForce2 Titanium dostarczonej do nas przez firmę Iwacom. Jako oponent do testów stanął poprzednik GeForce2 Titanium - układ GeForce2 Pro.

GeForce2 Titanium

Sam układ GeForce2 Titanium to nic innego jak stary, sprawdzony i obecny na rynku od niemal półtorej roku GeForce2. Układ ewaluował powoli - NVIDIA wystartowała z chipem GeForce2 GTS taktowanym 200MHz rdzeń i 333MHz pamięć (166MHz DDR). Pół roku potem pokazały się dwa nowe układy - Pro i Ultra. Model Pro miał w zamierzeniu zastąpić model GTS, a Ultra miała stanowić rozwiązanie "high-end". O ile dla modelu Pro podniesiono jedynie taktowanie pamięci na samej karcie graficznej z 333 do 400MHz, to Ultra z kolei pracowała z 250MHz zegarem rdzenia i 460MHz pamięciami. W pierwszym kwartale tego roku, po wypuszczeniu GeForce3 NVIDIA wycofała z produkcji GeForce2 Ultra, którą zastąpił wspomniana trzecia generacja GeForce. Tuż po wakacjach pojawił się tytanowy GeForce2 zwany w skrócie Ti. Titanium nie różni się architekturą od starszego brata GTS. NVIDIA chcąc zwiększyć wydajność "staro-nowego" GeForce po prostu zwiększyła taktownie do poziomu 250MHz dla rdzenia, czyli tyle samo co posiadała Ultra. Ponieważ chipsety Ultry były wyselekcjonowanymi GTS'ami zdolnymi do pracy z wyższymi niż reszta częstotliwościami, a aby procent odpadków, nie zdolnych do pracy z zegarem 250MHz zmniejszyć, procesory graficzne przeniesiono w nowy proces technologiczny 0,15 um. W takim samym wymiarze są produkowane wszystkie GeForce3.

Na tym kończą się zmiany w stosunku do starych GeForce2 Pro. O ile chipset jest taktowany tak samo jak GF2 Ultra, to pamięci nadal pracują z zegarem charakterystycznym dla Pro-400MHz. Powstała więc hybryda, model pośredni między Pro, a Ultrą. Takim posunięciem NVIDIA planuje przetasować rynek swych wyrobów. Kończy się produkcja GeForce2 MX, jego miejsce ma zająć GeForce2 Ti, podstawową kartą mają stać się GeForce3 Titanium 200 i 500, a dla najbardziej wymagających powstaje NV25 (GeForce4?).

Karta PixelView Prolink GeForce2 Titanium

Karta jest własnym projektem PixelView Prolink. Ma charakterystyczny dla tego producenta jasno-brązowy kolor laminatu. W oczy się rzuca stosunkowo mała ilość elektrolitów i zasilaczy na płytce w przeciwieństwie do tego co spotkamy choćby na kratach Asusa, czy Leadteka. Pamięć podręczną stanowią cztery moduły SGRAM DDR Samsung o czasie dostępu 4-ns o sumarycznej pojemności 64MB. Tak krótki czas dostępu daje szanse na niezły overclocking, o tym jednak dalej. Chipset GeForce2 Ti jest chłodzony przez radiator z wentylatorkiem zamocowany na plastikowych kołkach. Co ciekawe druga strona płytki drukowanej w okolicach układu graficznego jest wolna od jakichkolwiek rezystorów - jest po prostu gładka. Stanowi to pewnego rodzaju prezent dla overclockerów, umożliwia bowiem bez problemów instalację radiatorów po zewnętrznej stronie karty. Karta ma dwa wyjścia - monitorowe D-Sub i telewizyjne zbudowane na bazie układu Chrontel CH707A.

Jakość obrazu przekazywanego na monitor nie budzi zastrzeżeń. Obraz jest stabilny i ostry. W 10-stopniowej skali o ile karcie Leadtek GeForce3 Ti500 mogę dać 8,9 pkt, karcie SuperGrace Radeon 8500 - 9,3pkt (porównanie obydwu już wkrótce) to PixelView mogę dać 8 pkt. Do rozdzielczości 1152 x 864 przy 85Hz czcionki są ostre, ale powyżej tych parametrów obraz traci powoli ostrość i zamazuje się. Niestety nie udało mi się sprawdzić jakości wyjścia telewizyjnego.

Dostarczona karta Prolink była w wersji OEM. Obok samej karty znalazła się kserowana ulotka, płytka CD ze sterownikami oraz kabel do wyjścia TV. Płytka CD nie zawiera niczego szczególnego. Sterowniki referencyjne NVIDII i tyle. Ciekawy jest natomiast ich instalator. Nie ma on żadnych zakładek instalacyjnych, ale aby laik poradził sobie z ich wgraniem panowie z PixelView napisali prosty skrypt odpalający sam kolejne okna i instalujący wszystko bez ingerencji użytkownika, od wskazania ścieżki dostępu, kopiowanie, zastępowanie istniejących plików, aż po restart komputera.

Karta pracowała w trybie AGP4x i przy włączonym FastWrite oraz SideBandAddressinigiem nie sprawiając problemów płycie bazującej na układzie VIA KT266A.

Konfiguracja testowa

  - elementy porównawcze
  - elementy wspólne platformy testowej
Testy

3D Mark2000
3D Mark2000 (kliknij)

3D Mark2000
3D Mark2001 (kliknij)

Podkręcanie

Standardowo karta jest taktowana domyślnym zegarem 250MHz dla rdzenia i 400MHz dla pamięci, więc jest tu całkowicie zgodna ze specyfikacją NVIDII. 4ns pamięci i 0,15um proces technologiczny dają nadzieje na wysoki overclocking. Niestety na nadziejach się skończyło. Taktowanie rdzenia udało mi się podnieść do 275MHz, zaś pamięci ledwie do 450MHz. Co prawda karta pracowała stabilnie przy taktowaniu 480MHz, lecz duża ilość artefaktów w grafice 3D, jak i na pulpicie Windows nie pozwala na normalne użytkowanie. Szczególnie dokuczliwe okazały się "śmieci" w grafice 2D. Najprawdopodobniej wpływ na słabe podkręcanie ma jakość komponentów wykorzystanych do budowy karty, gdyż same pamięci do najgorszych nie należą, a i rdzeń powinien w zasadzie pracować przy wyższej częstotliwości.

Podsumowanie

Przeprowadzone testy nie miały Was przekonać do wyboru karty Titanium nad Pro, a jedynie wykazać różnicę między tymi bliźniaczymi wyrobami. Model Pro bowiem odchodzi i jest zastępowany właśnie przez Titanium. Być może gdzieś na półce spotkać da się obydwa modele obok siebie, lecz jeśli różnica cenowa jest niewielka zdecydowanie bardziej opłaca się wybrać model Titanium (jeśli ta nie przekracza 50 zł). Większa różnica w cenie powoduje, że karta Titanium nie będzie warta tych kilku zaledwie więcej renderowanych klatek. Niestety małą różnicę limituje tu wydajność pamięci, bo o ile fillrate wzrósł o 25%, to jednak pamięci pracują z taką samą częstotliwości co w Pro - to ma główny wpływ na wydajność końcową.

Karta Prolinka jest "średniakiem" i nie wybija się ponad inne wyroby. Przy niewygórowanej cenie, ma wystarczającą wydajność na dzisiejsze potrzeby gier, naprawdę dobrą jakość obrazu, a dodatkowym atutem jest z pewnością wyjście TV. Co prawda karta podkręca się nieco opornie, ale przecież nie każdy bawi się w tuning i nie do takich celów został ten adapter stworzony.

  Sprzęt do testów dostarczyła firma:

IWACOM       IWACOM

    
K O M E N T A R Z E
    

 1. Prolink GF2Ti (autor: Casper | data: 4/12/01 | godz.: 15:42)
  Tak się składa że mam taką kartę gdzieś od miesiąca. Moja ma 32 MB DDR. I tu ciekawostka, na mojej nie ma tak fantastycznych pamięci samsunga (4ns) są jakiejś innej firmy nie pamiętam nazwy (5ns). Poza tym katrta jest nieźle wybredna pod względem strów, jakoś niebardzo chciała chodzic na oficjalnych, tylko na tych z cdromu dołączonego do karty (21.81). Ostatnio ściągnąłem 21.83 ze strony Prolinka i chodzi dobrze. Niebawem przetestuję 23.11 Oficjalne i zobaczym jak się sprawy mają.

 2. leadtek gf2titanium (autor: Menah | data: 4/12/01 | godz.: 19:21)
  pamieci poszly na 485 a na 500 chadza z kilkoma artefaktami
  rdzen narazie tylko na 275
  jak jest taktowana ultra?


 3. Ultra? (autor: Lisek | data: 5/12/01 | godz.: 00:07)
  Ultra ma taktowanie 250/460 MHz.

 4. Gf2Ti&cel1200T (autor: Stalker | data: 14/12/01 | godz.: 22:14)
  To powinno zaintersować wszystkich posiadaczy i fanów AMD. Mam kartę Asusa taką jak testowana powyżej i celka 1200&1600 (12x133) na Abicie ST6. Mój wynik w 3dmarku2k1 jest tylko o 100 niższy niż ten "topowy" XP1800+ (1024x768x32) no i gdzie tu ta wasza niesamowita przewaga AMD nad Intelem ? ... biedny mały Celeronek dorównuje olbrzymowi AMD .... ciekawe prawda ? :))) Karta nie była podkręcana ani nic takiego .... stery w tej samej wersji , zresztą w Quaku jest podobnie :) różnice minimalne

 5. celek i AMD (autor: Odys | data: 15/12/01 | godz.: 16:13)
  Skoro jest taka minimalna różnica, to po co przepłacać, o czym gdańszczanki juz się przekonały :)

 6. Do komentarza Stalkera... (autor: Kilgor-Admin | data: 15/12/01 | godz.: 17:00)
  Mam rowniez grafike Asusa taka jak tutaj testowana i P3 933@1050 i mam wynik w tym tescie co podales tylko o 400 punktow nizszy wiec i tak dobry gdyz ty masz procek taktowany o pol raza wiecej niz ja.

  PS Chcesz spr predkosc tego Tulipana przeprowadz testy w niskiej rozdzielczosci i porownaj


 7. Kilgor... (autor: Kotus-brak rejestracji | data: 15/12/01 | godz.: 17:58)
  ... ma absolutna racje sprawdz w nizszych rozdzialkach wtedy ukaze sie moc Twego procesora w wysokich grafika sie liczy

 8. A szczerze mowiac... (autor: Kotus-brak rejestracji | data: 15/12/01 | godz.: 18:01)
  ... to Tualtin raczej nie dorowna Xp

 9. W niższej rozdzielczości ... (autor: Stalker | data: 15/12/01 | godz.: 22:38)
  no dobra sprawdziłem wynik w 800x600x16 i wyszło 5709 a to 1800XP miało 6119 różnica jakieś 7% w wyniku , a cena Athola 1800XP jest o 120% wyższa niż mojego celka , czy ktoś tu jeszcze uważa że opłaca się kupić takie AMD ? bo jak tak to jest fanatykiem i nie zauważa oczywistych faktów ...

 10. A teraz jeszcze jedno... (autor: Kilgor-Admin | data: 16/12/01 | godz.: 10:24)
  ... podkrecales grafe ?

 11. nie podkręcałem (autor: Stalker | data: 16/12/01 | godz.: 11:35)
  jak w temacie :)

 12. O co te wojny (autor: Lancer-Redakcja | data: 17/12/01 | godz.: 15:26)
  Przeciez nie od dzis wiadomo, ze w 3D najwaniejsza jest karta graficzna i procek ma malo do gadania. Sprawdz inne testy. Zreszta moj procek w tym tescie mial 1533MHz i nie byl podkrecony, a Twoj tak. Sprawdz jak wypada Athlon tam gdzie jego moc jest wazna-kodowanie, ekodowanie itp zobaczysz roznice.

 13. A zreszta (autor: Lancer-Redakcja | data: 17/12/01 | godz.: 15:30)
  Co tu duzo mowic:
  twojepc.pl/artykuly.php?value_processor_1


 14. POMOCY!!! (autor: Turkey | data: 29/01/02 | godz.: 12:14)
  Cze
  Mam problem z podkręcaniem mojego nowego GeForca Ti pixelview 64DDr
  mam procesor 1500+xp i plyte główną ECS K7vta3 z 256MB DDR. Jak go podkrecam z 250-400 na 270-420 to mi sie robią problemy z obrazem (pojawiają sie białe paski ). Powiccie co mam zrobic, jak mogłbym temu problemowi zaradzic???


 15. tv out (autor: jaro-brak rejestracji | data: 31/01/02 | godz.: 21:37)
  jak włączyć TWIN VIEW w tej karcie bo u mnie nie działa

 16. Quadro (autor: marwask-brak rejestracji | data: 2/02/02 | godz.: 10:57)
  Ludzie jestem w szoku, wymienilem pare dni temu niedawno zakupinego MX400 na wlasnie takiego Prolinka. No, moze prawie takiego samego jak na zdjeciu, troche sie jednak rozni... Ma oznaczenie NVG2TAL 64MB W/TV. Moze juz gdzies o tym bylo, ale ja o tym nie wiem, jest na tej karcie zworka (choc teoretycznie powinny byc dwie) do przelaczenia geforce -> quadro. Na zdjeciu nie widac takiej zworki. Dlatego, ze karta jest na gwarancji specjalnie nie wahalem sie, aby ja uzyc. Przestawilem i..... windoza wykryla Quadro2 Pro :) W 3Dmarku 2001 dosc znacznie wzrosl wynik w high polygon count (8 lights) z 4 do 5.9, reszta w zasadzie na tym samym poziomie. Wzrosl troche wynik w Quake. Zobaczymy jak to podziala na dluzsza mete :)

 17. hmm (autor: Turkey | data: 5/02/02 | godz.: 16:22)
  mam dokladnie ta sama grafe co ty, ale zworek jest dwie a nie jedna. Napisz jaka to zworka i jak to sie robi dokladnie.

 18. quadro (autor: marwask-brak rejestracji | data: 5/02/02 | godz.: 21:29)
  jedna (ta wyzej) jest od tv-out, a druga (nizej) jest wlasnie od quadro.... poza tym jak sie przyjrzysz jest wszystko opisane na karcie

 19. Sam mam ta kartę!!! (autor: Marian!!!-brak rejestracji | data: 5/07/02 | godz.: 23:20)
  Witam! Czytałem i czytałem i postanowiłem napisać coś o GeForce!!! Ja sam osobiście posiadam ten model kart czyli: GeForce 2 Ti 64MB DDR Tv-Out Ultra!!! I powiem wprost jest ona Zawalista jeśli chodzi o wydajność w grach 3D i nie tylko np. OpenGl!!! Jest to karta o mocnym procesorze Graficznym!! Wyciskałem juz z niej siudme poty a ona sprawuje sie nadal bez zażytów Poprostu karta jest najlepsza jeśli chodzi o GeForca 2!!! Mam niezły sprzęt i mogłem sprawdzić jej wydajność np. w gierce Gta 3D (ta gra poprostu u mnie płyta)!!!!!!!! Powtarzam GeForce 2 Ti poprostu jest Zaje........!!!!!!!! Szczerze Polecam ją kupić jeśli chce sie mieć niezłą wydajnośc w gierach najnowszych!!!!!!!

 20. GeForce2 (autor: Cyg@n-brak rejestracji | data: 6/10/02 | godz.: 12:18)
  Mam GeForce2 GTS 64DDR(pixelview)
  i same problemy.Na oryginalnych sterach karta jest b.wolna a na każdych detonatorach
  grafika się strasznie kaszani.może ktoś miał podobny problem i mógłby pomóc
  Cyg@n


    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.

    
All rights reserved ® Copyright and Design 2001-2024, TwojePC.PL