Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2020
S P R Z Ę T
    

  Krótki test SOYO DRAGON Plus (KT266A)
 Autor: Speed
 Data: 21/11/01

Krótki test SOYO DRAGON Plus (KT266A) Po wprowadzeniu przez VIA na rynek nowego chipsetu KT266A, Soyo wprowadziło do sprzedaży płytę główną opartą na tym chipsecie pod nazwa SY-K7V DRAGON Plus. Na płycie tej, Soyo dodało kilka bardzo użytecznych funkcji, jak również zmieniło kolor slotów PCI na purpurowe. Oprócz tego, w odróżnieniu od kilku innych producentów, Soyo zastosowało aktywne chłodzenie mostka północnego. Wielkim plusem jest to, że firma zrezygnowała ze slotow CNR czy ACR, które praktycznie były bezużyteczne, a zajmowały miejsce na płycie. Dragon Plus posiada 1 złącze AGP, 5 slotow PCI i 3 sloty pamięci DIMM. Producent poszedł trochę dalej w stosunku do innych producentów i wyposażył swoją płytę w slot AGP PRO (do wykorzystania w przyszłości). AGP Pro obsługuje AGP 1x, 2x i 4x. Płyta wyposażona jest więc w aż pięć złącz dla wentylatorów, tak że z dodatkowym podłączeniem chłodzenia nie będzie problemów.

Płyta Dragon + posiada kontroler RAID Promise ATA100, który ma bardzo przydatną funkcję włączającą się za pomocą zworki. Możemy ustawić kontroler tak, aby pracował jako kontroler RAID lub jako zwykły kontroler dwukanałowy Ultra ATA 100. Dodatkowo w BIOSie mamy funkcję pozwalającą na całkowite wyłączenie kontrolera Promise, co w niektórych okolicznościach jest bardzo pożyteczne. Warto przy tym zwrócić uwagę na fakt, że niektórzy renomowani producenci zapomnieli o tej funkcji. Do kompletu dochodzi VIA Bus Master ATA100 kontroler, co daje nam możliwość podpięcia maksymalnie ośmiu urządzeń.

Oprócz tego, Soyo wykorzystało VIA PCI 10/100 network kontroler, który jest umieszczony obok slotu AGP. Następną pożyteczną rzeczą, którą zrobiono, było umieszczenie na płycie dobrego procesora dźwięku. Soyo zintegrowało z płytą procesor C-Media CMI8738PCI 6 Channel audio. Muszę powiedzieć, że jakością dźwięku byłem zaskoczony - nie ustępuje SB Live 5.1! Jednym z istotniejszych faktów jest to, że wykorzystując dźwięk zainstalowany na płycie, pozbywamy się wielu uciążliwych sytuacji, które często zdarzają się podczas korzystania z dodatkowych kart dźwiękowych umieszczanych w slocie PCI.

BIOS płyty to popularny Award w wersji 6.0PG, w którym znajdziemy prawie wszystko, co będziemy chcieli ustawić, zmienić czy też podkręcić. Prędkość magistrali FSB można podnosić aż do 233Mhz, w przedziale co jeden MHz. Napięcie rdzenia procesora (co 0.025v) można podnieść lub obniżyć maksymalnie o 0.1v. Daje nam to maksymalny zakres regulacji 0.2v. W instrukcji podane jest, że zakres regulacji wynosi od +0.25V do -0.1v. Jednak w najnowszym Biosie i z procesorem AMD Palomino zakres jest taki, jak napisałem. Zapewne funkcją, której będzie niektórym brakowało to regulacja napięcia dla pamięci. Jak na razie opcji tej nie znajdziemy w BIOSie. Poza tym jest tam wszystko, włącznie z drobiazgami, które z całą pewnością potrafią "ułatwić" nam życie.

Soyo nie żałowało również na wyposażeniu dodatkowym naszego zakupu. Razem z płytą dostajemy trzy taśmy Ultra 66/100 oraz taśmę do napędu dyskietek. Do zintegrowanej karty dźwiękowej dostajemy pełne oprogramowanie, jak również dodatkowe złącze, montowane z tyłu obudowy (tak jak karta PCI), na którym mamy cyfrowe i analogowe wyjścia oraz wejścia /wyjścia optyczne. Bracket można zamontować w pierwszym wycięciu (przed kartą graficzną) i w ten sposób będziemy mieli wolny dostęp do wszystkich slotow PCI. Następnym przyszłościowym dodatkiem jest dołączony czytnik - Smart Card Reader, który można zamontować obok napędu dyskietek, albo w wolnym miejscu, pod lub nad napędem CD-ROM. W obudowie Smart Card Reader mamy dwa wejścia USB, które łączymy z płytą za pomocą dołączonego kabla. Dodatkowym bonusem jest płyta CD z programami Norton Ghost i Norton Antivirus.

Instrukcja dołączona do tego zestawu to spora książka (199 stron), w której znajdziemy dosłownie wszystko. Napisana jest bardzo prosto i przejrzyście, z wytłumaczeniem wielu szczegółów, co sprawia, że przyjemnie się ją czyta i przegląda. Sprzęt na jakim sprawdzałem SOYO K7V Dragon Plus:
 • AMD Athlon XP 1700+
 • AMD Athlon TB 1333MHz
 • GF 3 Visiontek (200/460) sterowniki Detonatory 22.40
 • SB Live Platinium 5.1
 • D-Link DFE-538TX/R
 • Tekram DC390U3D
 • Modem 3com
 • HDD -- Seagate Cheetah X15-36LP, BarracudaIV i IBM 75GXP
 • 512MB DDR Crucial (2 x 256MB)
 • Do testów stabilności 768 MB DDR Crucial (3 x 256MB)
 • Nagrywarka Plextor PX-W 2410TA
 • System operacyjny: WindowsXP Pro
Co do stabilności płyty, to nie mam zastrzeżeń - płyta jest pod tym względem bez zarzutów. Cale 48-godzinne testy CC Winstone 2001 Demo płyta przechodziła na następujących prędkościach FSB:
 • ~ 133 MHz
 • ~ 142 Mhz
 • ~ 144 Mhz
 • ~ 150 Mhz
Na tych czterech częstotliwościach komputer ani razu nie zawiesił, ani też nie wystąpiły problemy z restartowaniem. Pierwsza płyta, na której to wyszło bezbłędnie. Następnym testem było sprawdzenie jak radzi sobie Dragon z AMD Athlon TB - kilka testów w SiSoft Sandra PRO. TB ustawiony na 10x133Mhz. Test pamięci - 834 / 964.

Atlhon TB 1333 miał odblokowany mnożnik, tak że sprawdziłem maksymalną prędkość, jaką można było uzyskać bez podnoszenia napięcia dla pamięci. W Biosie ustawienie pamięci na Turbo max Bus 154MHz, ustawienie na Normal 166Mhz. Jednakże system nie przechodził testu CC Winstone 2001 - powód: zbyt mocno podkręcona szyna PCI, czego nie akceptowały moje HDD.

Uzyskiwane wyniki przy magistrali FSB 150Mhz z TURBO w Biosie dawało znacznie lepsze wyniki niż 166Mhz i Normal. W 3D Mark 2001 wcześniejszy TB tez nieźle sobie radził na ustawieniu 10x150 MHz - uzyskiwał stały wynik 7577.

Wszystkie wyniki z 3DMarka to standartowe ustawienia 1024x768x32. Test ustawiony na 10 razy i odczyt po 10 razach. Na ustawieniach 11x142Mhz uzyskiwał w 3DMark 2001 - 7579. Następnym testem było sprawdzenie, jak nowa płyta daje sobie radę z procesorem AMD XP 1700+ (procesor posiadał zablokowany mnożnik). Zaczniemy od testu pamięci w SiSoft Sandra. 11x133 MHz - 838 / 890. A jak sobie Dragon poradził z 3DMark2001: 7538 przy ustawieniu 11x142 - wynik 7867.

Do uzyskania wyniku 8500 w 3DMark2001 płycie Dragon nie trzeba zbyt dużo. Wystarczy trochę podkręcić kartę GF3 lub zainstalować wersje Titanium 500 i mamy już 8500! Wyniki w CCWinstone 2001 są również zachęcające - 99.9 na ustawieniu 11x142 to niezły wynik, a do przekroczenia bariery 100 wystarczyło podniesienie FSB do 144 x 11(o 2 MHz) i osiągnąć można wynik 101,6!!!

Jakiekolwiek zawieszenie lub problem z restartowaniem komputera automatycznie dyskwalifikował dane ustawienie, tak że wszystkie wyniki i ustawienia są, można powiedzieć, bardzo stabilne. Pozostało do sprawdzenia zachowanie karty dźwiękowej wbudowanej na płycie, jak również network kontrolera. Co do dźwięku nie mam żadnych zastrzeżeń i na pewno wielu ludzi będzie zadowolonych z jakości, wszystkie wejścia wyjścia działały poprawnie, a porównując do SB Live Platinium, słuchając MP3, oryginalnych CD, DVD, gier UT, Quake3 i innych nie potrafiłem zauważyć jakiejkolwiek różnicy, a zaproszeni przyjaciele też mieli trudności z ocena i żaden nie wydał ostatecznego werdyktu. Także montując procesor C-media CMI8738 na pewno Soyo nie popełniło błędu.

Co do kontrolera sieciowego to też jestem zadowolony, ponieważ działał wyśmienicie. Kopiowanie pliku wielkości 1,34GB zajmowało 154 sekundy - w tym czasie komputer był połączony z internetem korzystającym również z tego kontrolera. Następna ważna rzecz to, że bez problemu mogłem nagrywać z prędkością x24 korzystając z sieci.

Reasumując, wszystko to co jest na płycie działa i dobrze działa, tak że pozostają nam do wykorzystania wszystkie pięć slotów PCI, a praktycznie większość (dźwięk i sieć) już mamy. Co jest też bardzo ważne, urządzenia zintegrowane na płycie są podzielone na dwie grupy i korzystają z dwóch IRQ, co pozostawia sporo slotów PCI nie współdziałających IRQ. Na koniec chciałbym powiedzieć, że płyta jest prawie perfekcyjna - ma to co powinna mięć, tam gdzie powinno być i co najważniejsze, jest stabilna i bardzo szybka. Żeby nie brak regulacji napięcia dla pamięci oraz nieścisłości w instrukcji co do regulacji napięcia procesora, uznałbym tą płytę za perfekcyjną.

Jednym zdaniem - Soyo wydało godnego następcę swojej doskonałej płyty SY-6BA+III.

    
K O M E N T A R Z E
    

 1. Ehh Speed (autor: McMike | data: 21/11/01 | godz.: 23:59)
  zes sie nie przyznal ze klecisz pare slow na temat testu soyo dla TPC ... oj nieladnie ;).
  Teraz juz wiem po co Ci byly wyniki ktore ci poslalem :)) ... dla porownania.
  Pozdrawiam
  McMike


 2. ladny tescik (autor: Meteor | data: 22/11/01 | godz.: 10:30)
  no no... :)

  czekamy na obiecany test I440BX + taulatin 1.2 GHz na przejsciowce Power Leap :)


 3. Ciekawe info, (autor: Andrzej | data: 22/11/01 | godz.: 12:03)
  fajnie ze cos napisales,mam nadzieje na nastepne testy.
  Pozdrawiam
  Andrzej


 4. ja podobnie jak Andrzej uwazam...... (autor: McKania | data: 22/11/01 | godz.: 18:57)
  bo gdy jakies firmy zobacza, ze ludzie sie zainteresuja sprzetem, ktorego u nas nie ma, to moze go zaczna sciagac [po tym, jak do Polski trafily coolery Zalmana, to ja wierze, ze wszystko moze tu trafic:)]

 5. gdzie ją dostać (autor: Sylwia-brak rejestracji | data: 5/01/02 | godz.: 11:18)
  testy testy i tak nie mozna kupić jeje w polsce!!
  Pozdrawiam


 6. gdzie ją dostać (autor: MTF-brak rejestracji | data: 6/01/02 | godz.: 01:08)
  no właśnie, może ktoś wie, gdzie ją można kupić ?

 7. Dragon Plus (autor: Bobi-brak rejestracji | data: 7/01/02 | godz.: 13:12)
  W Stanach Zjed. widziałem... ale nie pamiętam na której ulicy

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.

    
All rights reserved ® Copyright and Design 2001-2020, TwojePC.PL