Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
B O A R D
   » Board
 » Zadaj pytanie
 » Archiwum
 » Szukaj
 » Stylizacja

 
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
OBECNI NA TPC
 
 » myszon 07:49
 » Sherif 07:49
 » PrzeM 07:47
 » Burni 07:47
 » akslow 07:45
 » exmac 07:44
 » DrLamok 07:44
 » Apollo129 07:41
 » cana 07:40
 » Saszkin 07:40
 » Wyrzym 07:39
 » Adamusss 07:38
 » merams 07:35
 » wrrr 07:34
 » NimnuL 07:32
 » Minek 07:31
 » Logic-3 07:29
 » biEski 07:28
 » sew123 07:28
 » bajbusek 07:27

 Dzisiaj przeczytano
 7728 postów,
 wczoraj 24442

 Szybkie ładowanie
 jest:
wyłączone.

 
TwojePC.pl © 2001 - 2017
A R C H I W A L N A   W I A D O M O Ś Ć
    

[OT] Kupno dzialki, MPZP, zapisy - pytania? , Kraszan 10/04/11 08:32
Witam,

Jako, ze board ma specjalistow wielu, mam pare pytan. Moze ktos madrzejszy mi odpowie, bo sam to przerabial. Chcialbym kupic dzialke - oznaczona na mapach.

Mapa: http://kraszan.webd.pl/dzialka/mapa.jpg
MPZP: http://kraszan.webd.pl/dzialka/mpzp.jpg

1) W planie teren oznaczony jest jako MN - teren zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej i zagrodowej. Na pierwszej mapce dzialka ma oznaczenie R, ale to zapewne stara mapa - bo w MPZP dzialka ma oznaczenie Bp. I teraz: czy na takiej dzialce oznaczonej Bp i bedacej ujetej w planie jako MN bedzie mozna normalnie budowac?

2) Do dzialki jest zjazd z drogi. Ta dzialka 15 lat temu zostala wydzielona z tej wiekszej dzialki (po lewej stronie). W MPZP jest zapis, ze obowiazuje zakaz tworzenia nowych wjazdow z tej drogi. Kupujac te dzialke jakby zagradzam wjazd dzialce obok. Czy istnieje opcja, zeby mimo zapisu w MPZP wlasciciele dzialki obok mogli zrobic sobie wjazd z tej drogi czy z automatu nabywajac dzialke narazam sie na bubel prawny tj ich roszczenia o droge konieczna wg KC, co zmniejsza teren dzialki (ktora i tak jest mala) i rodzi dodatkowe problemy?

3) Czy jezeli na terenie dzialki stoi jedna noga slup energetyczny, a nie ma zapisu o sluzebnosci gruntu dla ZE w ksiedze wieczystej mozna wystapic z jakimis roszczeniami do ZE np w celu oplaty za korzystanie z gruntu (dzierzawa) badz tez przesuniecia infrastruktury?

Dziekuje:)

 1. Już odpowiadam , milekp 10/04/11 09:16
  ad. 1 - oznaczenia R i Bp są to oznaczenia klasoużytku gruntu i nijak mają się do sposobu zagospodarowania. Podstawą do określenia funkcji takiej działki jest mpzp. Niestety, rysunek nie wystarcza, zwłaszcza, że jest zrobiony tragicznie (nie ma np. linii zabudowy). Musisz wczytać się w opis - tam są minimalne gabaryty działki budowlanej (ta nie jest za mała?), linie zabudowy, jej procent, itp. rzeczy. W tym przypadku rysunek nic nie mówi, oprócz tego, że jest to teren zabudowy mieszkaniowej niskiej. Ta działka może nie spełniać warunków działki budowlanej i być tylko uzupełnieniem działki sąsiedniej.
  ad.2 - nie za bardzo rozumiem twój wywód ale każda działka budowlana musi mieć dostęp do drogi publicznej - albo bezpośredni albo przez drogę wewnętrzną bądź ustanowione prawo przechodu i przejazdu (tzw. służebność gruntową).
  ad. 3 - z roszczeniami możesz wystąpić ale kwestią wtórną jest ich rozstrzygnięcie.

  1. hmm , Kraszan 10/04/11 09:28
   ad. 1 - Rysunek to copy&paste z MPZP. W MPZP nie ma minimalnych gabarytow dzialki (jest tylko zapis dla nowodzielonych dzialek - dla nich 900m2 - a ta juz byla przed wejsciem w zycie MPZP, wiec jej to chyba nieobowiazuje?), warunki linii zabudowy sa spelnione tj tyle od kabli, tyle od granicy, tyle od rowu, tyle od ulicy, takze procent zabudowy dzialki.
   ad. 2 - dzialka, ktora chce kupic oraz dzialka, ktora jest po lewej stronie kiedys byly jedna duza dzialka. kiedys ta jedna duza dzialka miala wjazd z drogi. 15 lat temu wlasciciel sobie wyodrebnil te mniejsza dzialke (ktora chce kupic) i byl wlascicielem 2 dzialek i mial wjazd. teraz jezeli kupilbym te dzialke, ogrodzil ja, to jego pozostala dzialka jest bez wjazdu do drogi publicznej - tj. dostep do drogi jest, wystarczy zrobic wjazd przez row, ale wlasnie w MPZP jest zapis ze jest zakaz wykonywania nowych wjazdow na dzialki z tej drogi. wlasciciel kiedys nie pomyslal i dlatego teraz pytam, zeby sie na mine nie wkopac.

   1. hmm , milekp 10/04/11 10:22
    ad.1 - ile ta działka ma powierzchni, bo skoro określone są odległości od ulicy, procent zabudowy, być może procent zieleni, prawo budowlane określa odległości od granicy działki - to ile ci zostanie na zabudowę?

    ad. 2 - może operuj numerami działki - ty kupowałbyś 175/4, facet ma 175/5. Ty ogradzając swoją nie blokujesz nic. Gorszą sprawą jest zakaz nowych wjazdów na tę ulicę. W ostateczności musiałbyś od faceta kupić działkę z dostępnością komunikacyjną z jego działki (zawrzeć służebność w umowie sprzedaży)

    1. hmm , Kraszan 10/04/11 10:33
     ad.1 - dzialka ma 540m2. tutaj jest rysunek calego MPZP - http://kraszan.webd.pl/dzialka/mpzpbl.jpg a tutaj uchwala nt mpzp http://kraszan.webd.pl/dzialka/mpzp.pdf - 30% powierzchni zabudowy z 540 to 162m2. na rysunku ponizej (dzialka.jpg) dom juz jest wrysowany z zachowaniem odleglosci 4m od granicy dzialki jak mowi rozporzadzenie.

     ad.2 - tak jak mowisz. czyli tak jak myslalem, potem wlasiciel tej obok moze wystapic do mnie z roszczeniem o przejazd, ale za te sluzebnosc moglbym wziac pieniadze lub tez od razu dogadac sie, ze sa takie problemy to niech cena dzialki pojdzie w dol (no i wtedy od razu wpisac sluzebnosc na fragmencie dzialki jedynie) wtedy ogrodzenie zrobilbym tak: http://kraszan.webd.pl/dzialka/dzialka.jpg i mysle, ze te 3,5 metra przejazdu w zupelnosci by mu wystarczylo

     1. taka malutka działka? , okobar 10/04/11 16:19
      o Jezu ale maluszek - ja specjalnie kupowałem powyzej 10 arów, bo chciałem mieć działkę a nie wybieg dookoła domu

      AMD 3800+ 2.01GHz 3.00 GB RAM
      GF 7600 GS, M2N4 SLI
      Win XP SP3

      1. niektórzy kupują to , Demo 11/04/11 20:34
       na co ich stać. Nie wpadłeś na to :)?

       napisalbym swoj config,ale sie nie
       zmiescil:(

 2. co do pkt 3 , Demo 10/04/11 09:45
  Jeśli na 100% nie ma uregulowanego tematu słupa to musisz udowodnić, że słupek uniemożliwia Ci założenie np. chlewiku o którym to marzyłeś :) Znajomy pracuje w ZE i ostatnio sporo pozwów przychodzi. ZE najczęściej próbuje się dogadać, ale kwoty które ludzie dostają z pewnością są warte zachodu.

  napisalbym swoj config,ale sie nie
  zmiescil:(

 3. hmm , milekp 10/04/11 11:06
  Plan jest zrobiony tragicznie - pozwala na dowolność interpretacyjną urzędnika wydającego pozwolenie na budowę (nie jestem w stanie określić czy zakaz nowych wjazdów z drogi zbiorczej dotyczy podziałów wtórnych i nowopowstałych działek czy każdych - tyle, że nie ma wskazanych istniejących zjazdów albo na tej skali ja nie widzę). Gdyby mi urzędnik brzęczał o zakazie w najgorszym wypadku potargałbym go z art. 36 ustawy o zagospodarowaniu przestrzennym (spadek wartości lub uniemożliwienie korzystania z działki w związku z uchwaleniem mpzp).

  Po twoim rysunku wychodzi, że wjazd jest przez 175/4 - czyli ty dostęp do drogi publicznej masz. Wychodzi na to, że parametry również pozwalają na jej zabudowę. To sprzedający (właściciel 175/5) powinien w umowie sprzedaży zagwarantować sobie możliwość dostępu do drogi publicznej.

  1. hmm , milekp 10/04/11 11:07
   miało być pod "hmm" Kraszana :-)

  2. hmm , Kraszan 10/04/11 11:19
   Czyli jest tak jak myslalem. Obecny wlasciciel zostanie bez dostepu do drogi, MPZP przewiduje brak budowania nowych wjazdow, wiec zostaje mu przejazd przez "sprzedawana" dzialke lub dzialke z drugiej strony jego dzialki lub tez przez swoje pole.

   Powiedz mi jeszcze, moze bedziesz wiedzial:
   gmina tak definikuje powierzchnie zabudowy – należy przez to rozumieć powierzchnię pod budynkami wraz ze wszystkimi powierzchniami utwardzonymi nieprzepuszczającymi wód opadowych

   jezeli powierzchnia zabudowy to 30% dzialki - wychodzi mi 162m2, dom ma powierzchnie zabudowy 140m2 (ale do tego tarasy jeszcze dochodza), to czy kostka brukowa podpada pod to? bo jezeli tak to nawet nie mozna kostki polozyc przed domem przy garazu

   coraz wiecej min sie robi widze ;)

   1. kostka brukowa , milekp 10/04/11 11:38
    zależy jaka - tak jak jest napisane - jeśli nie przepuszcza wód opadowych to tak, wlicza się. Ale są też kostki "puste w środku" (widziałem coś takiego na parkingach, nawet "w nich" mała trawka rośnie a powierzchnia jest utwardzona) - wtedy to się, imho, nie powinno wliczać.

    1. edit: , milekp 10/04/11 11:40
     sąsiad powinien udać się do gminy i uzyskać informację, czy ze swojej działki (175/5) będzie mógł zjeżdżać na ulicę - cały czas nie jestem przekonany, czy zakaz czasami nie dotyczy tylko podziałów wtórnych.

     1. dzieki , Kraszan 10/04/11 11:44
      za wyjasnienia. tak myslalem, a Ty utwierdzasz mnie w moim przekonaniu odpowiadajac na moje pytania. tak wiec nie ma co byc w goracej wodzie kapanym i szybko kupowac, tylko na spokojnie dowiedziec sie w gminie o wypisy, wyrysy z mpzp, o mozliwosci utworzenia zjazdu z dzialki sasiedniej, o kostce itd. i jak wszystko bedzie git to dopiero brac ;)

      pozdrawiam

      1. przy zakupie jakiejkolwiek nieruchomości , milekp 10/04/11 11:51
       zawsze tak rób ;-)
       I nie ma za co, nie musisz dziękować.

       1. wlasnie , Kraszan 10/04/11 11:59
        wszystkie dzialki obecnie sa duze (maja te min 900m2) ze wzgledu wlasnie na plany, ktore pozwalaja na podzial, ale jest minimalna powierzchnia. poza tym sa w polach, praktycznie bez mediow (a wiadomo, ze rozbudowywanie sieci troche kosztuje). a tutaj dzialka mala, drozsza od innych (ale mniejszy metraz wiec cena konkurencyjna), ale ze zjazdem z drogi asfaltowej, z mediami przy dzialce (w+t+p). dlatego mocno draze temat:)

 4. Hmm... , marcin79 10/04/11 13:33
  Według mnie jeżeli sąsiad z 175/5 nie ma zjazdu, a podział jest taki jak widać to urzędnik ze starostwa/miasta i zarząd dróg nie powinni robić problemu z nowym zjazdem (mimo zapisu z mpzp który przytoczyłeś).

  Jeśli chodzi o słup to możesz pisać wnioski do energetyki, ale z doświadczenia wiem, że ich nie zmusisz do zmian - można tylko ładnie prosić, szczególnie w takiej sytuacji gdy infrastruktura jest "tylko niewygodna". O jakiejś kwocie z tytułu zajmowania działki też można zapomnieć.

  Co do powierzchni zabudowy to liczysz sam budynek, ale kostka to teren utwardzony i musisz sprawić zapis o powierzchni biologicznie czynnej - czy nie przekraczasz min wartości po wykonaniu utwardzenia (jeżeli taki jest w planie).

  Tak w ogóle to takie rzeczy powinien Ci wytłumaczyć uprawniony projektant, który prowadzi temat do pozwolenia na budowę i wykonał projekt lub adaptację typówki oraz stworzył pzt.

  ~~~~ sapere aude ~~~~

  1. właśnie miałem zapytać Kraszana , Dabrow 10/04/11 16:36
   za przeproszeniem kto mu robił projekt/adaptację że się nas pyta tutaj zamiast architekta. Hmm? (-;

   !!!!!TO JEST SPARTA!!!
   !Tu się nic nie zmienia!
   ------dabrow.com------

   1. Pewnie... , marcin79 10/04/11 18:19
    ...znajomy, wszystkomający budowlaniec, który teraz będzie stawiał ten dom ;)

    ~~~~ sapere aude ~~~~

    1. nie ma znaczenia , Dabrow 11/04/11 11:24
     to chyba na MPZP też się zna.

     !!!!!TO JEST SPARTA!!!
     !Tu się nic nie zmienia!
     ------dabrow.com------

  2. wszystko fajnie koledzy.. , Kraszan 11/04/11 17:10
   tylko ja jestem na etapie "kupowania" dzialki i stad moje pytania do was, bo moze ktos to przechodzil - poki co sam znalazlem mpzp, sam sobie wrysowalem, sam sie doszkalam w tej materii co i jak. na razie dzialki nie mam, projektu domu nie mam, architekta nie mam... :)

   1. no to pisz to od razu , Dabrow 11/04/11 17:27
    i od razu łap architekta (-;

    !!!!!TO JEST SPARTA!!!
    !Tu się nic nie zmienia!
    ------dabrow.com------

    
All rights reserved ® Copyright and Design 2001-2017, TwojePC.PL