Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
B O A R D
   » Board
 » Zadaj pytanie
 » Archiwum
 » Szukaj
 » Stylizacja

 
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
OBECNI NA TPC
 
 » PCCPU 09:38
 » rooter666 09:38
 » Doczu 09:37
 » bajbusek 09:36
 » RADMAN 09:34
 » AfiP 09:29
 » @GUTEK@ 09:27
 » Menah 09:26
 » P@blo 09:25
 » Kenny 09:24
 » Matti 09:23
 » tuptun 09:19
 » Wedrowiec 09:19
 » lcf 09:19
 » Ament 09:15
 » okobar 09:13
 » Lucyferiu 09:09
 » ARTi 09:09
 » JE Jacaw 09:04
 » NimnuL 09:03

 Dzisiaj przeczytano
 41146 postów,
 wczoraj 25974

 Szybkie ładowanie
 jest:
włączone.

 
ccc
TwojePC.pl © 2001 - 2024
A R C H I W A L N A   W I A D O M O Ś Ć
    

Szybkość nagrywania cdr (x8/x12) a "jakość" , JaccekZ 17/08/01 21:48
Czy szanowni koledzy mogą się ze mną podzieliś wiedzą na temat nagrywania cdr? Chodzi mi mianowicie o to czy nagrywając z szybkością x12 mam duży spadek jakości nagranej plytki. Są ponoć "specjalisci" uchem odrużniający na jakiej szybkości pm3-ki były nagrane.
Ostatnio zauważyłem, że mój 2 letni cdek (lgx32) ma duze problemy z zainicjowaniem czytania nagrywanych płytek (na pextorze x12). I tak się zastanawiam układ optyczny cd-ka brudny, cd-ek pada czy nagrywarka knoci nagrywanie?
Może jest gdzieś jakiś test porównawczy jakości nagrywania?

  1. kiedys cos.. , MichuII 17/08/01 21:58
    pisali ze czym wolniej tym lepiej,ale nie wiem czy to prawda (chodzi o nagrywanie muzyki).Ja nagrywam z predkoscia 16x i jest OK a wolniej nie probowalem bo za dlugo to trwa:)

    Intel i9 9900KF@5GHz
    ASRock Z390 TAICHI
    MSI GTX 1060 6GB
    16GB RAM 3700Mhz

  2. Właściwie to , PKort 17/08/01 22:21
    Jak się nagrywa na CD w postaci cyfrowej, to przecież czytnik widzi tylko górki i dólki, czyli zera i jedynki. Inna sprawa, że jak nagrywarka jest trochę gorszej jakości, ma nieco brudnawą soczewkę, itd. to może mieć problemy z właściwym wypaleniem ścieżki przy dużej szybkości - dołek może być trochę krótszy albo trochę dłuższy i dane nie nadają się do odczytu. A co się tyczy audiofilów rozpoznających szybkość nagrywania to ja wkładam takie opowieści między bajki. Jeśli dane są zapisane w postaci zerojedynkowej to szybkość nagrywania nie ma nic do rzeczy, jak wynika z pierwszej części mojego tekstu.

    Heavy Metal or no metal at all
    whimps and posers - Leave the Hall !!

    1. ja też... wkładam między bajki... bo jeśli tak, to: , XTC 17/08/01 22:33
      równie dobrze można znaleźć grafika z bajońsko drogą kartą i monitorem, który odróżni z jakiego nośnika były odczytywane bitmapy... ba... nawet jpeg'i :)
      Jak każdy bit będzie dokładnie odwzorowany to przecież "nie ma mocnych" ... a jeśli będzie przekłamanie to oczywiście, że będzie to słychać... ale nie przez "zmniejszenie nasycenia dźwięku" a konkretny trzask !!! (dajmy na to - równie prawdopodobne jest, że uszkodzony zostanie najmłodszy jak i najstarszy bit... i to będzie takie "cyt" - i do tego to audiofilskiego ucha nie trzeba)
      ew. to tak jakby można w wordzie odróżnić tekst przyniesiony na dyskietce a na cdr... może przejaskrawione ale myślę, że dobrze oddaje istotę sprawy...

      Linux

  3. raczej to wina CD-ROMu , Darek 17/08/01 22:31
    też miałem takiego CD-ROMa (LGx32) ale go już sprzedałem :-) Mój kumpel też ma takiego i też mu "siada". Myślę że to już czas tych CD-ROMów bo przecież są one mniej więcej z tego samego okresu i wszystkie zaczynają się psuć (a swoją drogą to napęd dobrze działa góra 2-2,5 roku, ale to tylko moje zdanie.

  4. cos w tym jest... , airs 17/08/01 22:52
    ale nie na plikach (mp3) czy danych. Przy kopiowaniu plytek audio, daje sie slyszec spadek jakosci dzwieku (lubie sluchac muzyki, ale ucha doskonalego nie mam), nie wierzylem w to ale sprawdzilem. Robilem kopie sciezek Audiograbberem (ma mozliwosc zliczenia sum kontrolnych pliku), jeszcze na starszych nagrywarkach 4x (2 rozne) i skoro po grabnieciu utworu z oryginalnej plytki udawalo mi sie otrzymac te same sumy kontrolne powiedzmy 9 na 10 razy, to jesli chodzi o kopie to juz to byla rzadkosc - mowie o czytaniu raw-data.
    Zreszta kumpel (maniak home video i audio) udowadnial mi roznice na swoim sprzecie (za ilestam kilo zetow :)) i jesli nie uleglem sugestii, to na 95% moge potwierdzic, ze byla roznica miedzy oryginalem, a kopia, i nie mowie tu o jakis trzaskach tylko o dynamice/przestrzeni/itp dzwieku.
    Pozdrowienia.

    Pozdrowienia!
    (Sprzet: Athlon, Radeon & Aureal -
    since 2000r. :))

  5. Predkość a jakość , shark 17/08/01 23:33
    W którymś z czasopism komputerowych była informacja o zależności między prędkością nagrywania a jakością. Padła tam stwierdzenie że nalepszą prędkością jest x8. Przy mniejszej prędkości laser dłużej wypala dany sektor przez co cała płyta jest jakby "przepalona" co może stworzyć problem przy odczycie. Odwrotna sytuacja jest przy większych prędkościach wtedy sektory mogą być zbyt słabo wypalone

  6. Panowie , Serwiz 18/08/01 01:49
    mówiąc o jakości zapisu nie można pominąć zagadnienia rodzaju płyt używanych do nagrywania. Napewno każdy spotakał się z opiniami że jednych płyt nie można odczytać w niektórych czytnikach a inne płyty dają się odczytywać we wszystkich czytnikach. Oceniając jakość kopii nie można zapomnieć o płycie na jakiej była wykonana kopia. Jedne lepiej znoszą duże prędkości zapisu a niektóre gorzej. Generalnie nie ma żadnych problemów z nagrywaniem przy wyższych prędkościach tylko niestety wymagania dotyczące nosników są już wyższe (np. zapis x24). Wystarczy przypomnieć sobie postęp w w przypadku płyt CDRW (teraz CDRW HS), podobnie jest z płytami CDR (lepsze materiały, nowe technologie produkcji).

    Pozdrowienia

    Serwiz

    1. Oczywiście , PKort 18/08/01 16:05
      ale to jest trochę z boku głównego tematu. NAm bardziej chyba raczej chodzi o to, czy jest różnica dźwięku przy nagrywaniu z szybkością x4 a x12 na takim samym nośniku.

      Heavy Metal or no metal at all
      whimps and posers - Leave the Hall !!

  7. a ja powiem tak... , Godmaker 18/08/01 17:07
    Osobiscie znam goscia ktory potrafi "na ucho" odroznic oryginal od kopii wiec cos w tym byc musi :))
    Poza tym ŻADNA nagrywarka nie zrobi idealnej 100% kopii
    nawet na pol optycznym gdzie kopia ma 99,99999...%
    Baaardzo wazne jest czym i przy jakiej predkosci dane byle czytane przez CD-ROM bo nie ma wiekszego sensu czytanie x40 a nagrywanie x4 bo jakosnie nie bedzie lepsza niz na zapisie x16
    Podstawa to dobry czytnik i dobra nagrywarka liczy sie jescze kontroler (IDE czy SCSI i ich jakosc) Wiadomo ze to kosztuje...
    i oplaca sie TYLKO wtedy kiedy draznia nas wylapywane roznice w dzwieku plyty oryginalnej i kopii a takich ludzi w sumie jest niewielu (audiofile i temu podobni)
    Poza tym sprzet ktory pozwoli wylapac te roznice rowniez jest kosztowny

    Podsumowujac moim zdaniem nie ma wiekszego sensu obnizanie predkosci zapisu bo i tak zdecydowana wiekszosc spoleczenstwa nie jest w stanie odczuc roznicy...
    Jak mi sie jeszcze cos przypomni to dopisze....zawsze o czyms zapominam
    Pozdrawiam :))

    ...:::| Think for yourself |:::...
    ...:::| Question authority |:::...

    1. W końcu... , BraNdoN 18/08/01 20:37
      ...na płytkach są jeszcze subkanały które pewnie mają coś do roboty bo jak nie to po cholere by tam były ;-), więc pewnie jakieś audiofilskie uszy nawet takie minimalne różnice wyłapują... Zresztą płytka oryginalna - tłoczona, nawet dla mnie brzmi zupełnie inaczej po zripowaniu i wypaleniu z mp3, natomiast po skopiowaniu takim BlindWritem albo Clonem (w DAO-RAW) to już inna historia, z rozróżnieniem czegoś takiego i oryginału niejeden audiofil by miał problemy...

      howgh

      Kocham dziwki i suchy chleb

      howgh

      1. zapewniam Cie ze , Godmaker 19/08/01 13:23
        ...ze i DAO RAW nie jest takie doskonale (nie mowie ze to lipa)
        Jak by tak zrobic dokladny test sciezki oryginalnej o kopii to dopiero wyszlyby wszystkie roznice
        Pozdrawiam :))

        ...:::| Think for yourself |:::...
        ...:::| Question authority |:::...

  8. epejkli to inna sprawa , cichy 18/08/01 17:33
    cze
    jak nagrywasz empejki to wal śmiało 12
    ale jak nagrywasz audio to pamiętaj że ważna jest płyta na którą nagrywasz.
    nie koniecznie musi to byc cdr audio ale verbatim jest wskazany
    naprawde jest różnic poiędzy płytką za 1 zł a verbatimem
    powodzenia

    1. taaaa... , ili@s 18/08/01 18:59
      do niedawna to była prawda, ale obecnie co 5 verbatim to szajs
      do audio tylko płytki za 2,5 i droższe
      PS
      masz rację MP3 to tylko dane, gorzej z Audio nagrywasz jak chcesz - ważny jest odczyt z oryginału max x4, w płytach audio nie ma takiej kontroli odczytu jak w danych dlatego występują błędy odczytu, im wolniej czytasz płytkę tym ich mniej. Przy danych są bity kontrolne itp. więc niezależnie od prędkości odczytu albo odczyta wszystko dobrze albo się wywali i wyświetli błąd.

  9. Ja z kolei slyszalem ..... , 1Majkel 18/08/01 21:33
    Ja z kolei slyszalem , ze nie powinno sie przekraczac szybkosci na grywania (dla CD - Audio) x2 (!) . Tak. Choc nie wszystkie, to jednak zdazaja sie modele, nie potrafiace odczytac plytek nagramych z szybsza predkoscia.
    A co do jakosci plyt, to jest to prawda. Pare razy nagralem Audio CD na dziadoskich plytkach LG i leser ze starszego kompaktu sie jakby to powiedziec 'ksztusił' ....
    A co powiecie na plytki Traxdata, uwam do Audio i nimarzekam .

    Pozdro

    http://www.F22TAW.prv.pl

    
All rights reserved ® Copyright and Design 2001-2024, TwojePC.PL