Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
B O A R D
   » Board
 » Zadaj pytanie
 » Archiwum
 » Szukaj
 » Stylizacja

 
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
OBECNI NA TPC
 
 » hokr 13:15
 » Demo 13:14
 » bajbusek 13:14
 » okobar 13:09
 » abes99 13:07
 » burz 13:07
 » rkowalcz 13:07
 » adolphik 13:03
 » pwil2 13:02
 » Visar 13:01
 » Artaa 12:58
 » GULIwer 12:58
 » RoBakk 12:57
 » dugi 12:49
 » NimnuL 12:49
 » AdiQ 12:46
 » kyusi 12:41
 » ligand17 12:40
 » elliot_pl 12:40
 » Kenny 12:40

 Dzisiaj przeczytano
 29604 postów,
 wczoraj 34453

 Szybkie ładowanie
 jest:
włączone.

 
ccc
TwojePC.pl © 2001 - 2024
A R C H I W A L N A   W I A D O M O Ś Ć
    

Do prawdziwych specow od sieci!!! , JanoszW 25/04/01 17:06
Chce polaczyc 2 komputery w dwoch domkach jednorodzinnych oddalonych o 150m. Slyszalem gdzies o tym ze jak domy sa podlaczone do roznych faz to po polaczeniu komputerow moga spalic sie karty sieciowe lub/i komputery cale. Chodzi o to ze aby wyrownac fazy miedzy domami prad poleci przez karty sieciowe. Czy ktos sie z czyms takim spotkal? Czy sa jakies zabezpieczenia?

  1. re. , liam k 25/04/01 17:11
    juz davno nie slyszalem takiej bzdury :)

    szukaj przyjaciol wsrod tych co
    spiewaja . . . boviem zli ludzie
    piesni nie znaja

    1. re2.... , liam k 25/04/01 17:13
      komputer nie dziala na prad zmienny...jak bys nie viedzial :) viec przesuniecia fazove nie moga mic zadnego vplyvu

      szukaj przyjaciol wsrod tych co
      spiewaja . . . boviem zli ludzie
      piesni nie znaja

      1. Re3 , exmac 26/04/01 08:17
        Może nie odpowiadaj na pytania, o których nie masz zielonego pojęcia.

        W przypadku połączenia BNC faza ma zasadnicze znaczenie. Nie ma żadnej izolacji galwanicznej, a przez kabel (i obudowę kompa) płynie prąd o napięciu 110V, na szczęście, jeżeli nie ma gdzieś przebicia, to natężenie jest stosunkowo niewielkie, ale i tak może nieźle kopnąć. Żadne urządzenie w kompie tak od razu się nie spali, ale żywotność skraca się setki razy. O tym, że sieć nie działa to już nie wspomnę.

        1. re . , liam k 26/04/01 10:47
          na obudovie masz 110V...vspulczycia :)))
          a nie masz przypadkiem uziemionej obudowy ? :)

          szukaj przyjaciol wsrod tych co
          spiewaja . . . boviem zli ludzie
          piesni nie znaja

  2. Hehehehehe, ale głupoty! , sebtar 25/04/01 17:29
    Jakim cudem? Jedną z funkcji, którą spełnia zasilacz sieciowy komputera, oprócz przetworzenia napięcia sieci na stałe napięcia +/-12V i +/-5V jest zapewnienie separacji galwanicznej (czyli izolacji mówiąc w uproszczeniu - po to są wewnątrz transformatory) między wejściem 220V a wyjściami zasilacza. Czyli w przypadku sprawnego ATXowego zasilacza napięcie "fazy" nie ma prawa znaleźć się gdziekolwiek poza skrzynką tegoż zasilacza! Więc także na karcie sieciowej. Chyba że chcesz podłączyć wyjście karty sieciowej do gniazdka 220V w ścianie :).

    Demokracja to władztwo intrygantów,
    wybieranych przez głupców.

    1. Szczerze mowiac nie jestem pewny , palioza 25/04/01 21:12
      czy separuje galwanicznie, gdyz zasilacze w komputerach sa zasilaczami impulsowymi, a one nie maja separacji galwanicznej (ew gdyby wlozyc jakies trafo chociazby 1:1, ale dla np 300W musialoby byc one olbrzymie).

      Uczyń coś idiotoodpornym, a ktoś
      stworzy lepszą wersję idioty.

      1. Mają, mają. , sebtar 25/04/01 22:04
        W takim zasilaczu ATXowym są nawet dwa trafo, z tym że przetwornica ma za zadanie zwiększyć częstotliwość przebiegu, bo im większa częstotliwość, tym mniejszy może być transformator przy tej samej przeniesionej mocy. Dlatego w PC stosuje się zasilacze impulsowe - wystarczy mały transformatorek nawet dla stosunkowo dużych mocy rzędu 300W. Tym samym ( w uproszczeniu ) działanie tego zasilacza jest następujące: 220V z sieci jest prostowane i zasila przetwornicę, która generuje przebieg w.cz. Przebieg ten trafia na transformator obniżający napięcie i dalej jak w zwykłym zasilaczu jest prostowany i stabilizowany. A więc ta separacja galwaniczna jest obecna, tak jak w tradycyjnym zasilaczu. Ale fakt, że jak uderzy piorun, to i tak czapa...

        Demokracja to władztwo intrygantów,
        wybieranych przez głupców.

  3. nic bym nie mowil , JanoszW 25/04/01 18:00
    gdyby nie to ze dowiedzialem sie tego od goscia z telekomunikacji i cos bylo tez o tym na trzepakowych listach. No ale mnie chyba przekonaliscie. A przy okazji: na jakim kablu lepiej sie laczyc miedzy domami (kabel bedzie wisial na dworze) koncentryk czy skretka?

    1. Uwazam ze... , Koziol 25/04/01 23:22
      Bynajmniej to mialem na lekcjach infy w LO, zeby na taka odleglosc walic koncentryk. Jak chcesz moge ci materialy o sieciach powysylac z lekcji :))

      GG : 1515425
      ICQ : 19922002
      *CMOK*

  4. skretka to , McWandal 25/04/01 18:15
    raczej nie bo odleglosc za duza.
    BNC i owszem, a ztym napieciem to troche przesadzasz, ale dla bezpieczenstwa jeden z terminatorow powinien byc uziemiony ( TYLKO Z JEDNEJ STRONY KABLA !!!!!)

    na zrazie

    1. właśnie... JEDEN , XTC 25/04/01 18:33
      choć właściwie to i to nie jest chyba najbezpieczniejsze (skrętka byłaby chyba pod tym względem dużo lepsza) ...
      a rzecz w tym, że w takim przypadku lepiej nie robić żadnych prawdziwych zwarć /sieciówki mają izolwanie/ - sam doświadczałem tego jak to odłączając bnc "kopie"... zresztą podłącz, weź miernik i sprawdź sam różnicę napięć do np. obudowy - czasem bywa znaczna... a komputer ... zasilany jest jednak z sieci prądu przemiennego i jeśli gniazdo jest zerowane a nie uziemione - znaczy to tylko tyle, że jest podłączony galwanicznie obudową do owej właśnie sieci a skoro obudową to i masą... na szczęście teraz stosuje się lepsze rozwiązania niż proste zerowanie w gnieździe wtykowym do żyły "N".

      Linux

  5. Jak rozumiem .... , Micky 25/04/01 19:56
    .... w jednym domu prąd biorą z Polski a z drugiego osobnym łączem z Ukrainy. Jeżeli tak to polecam generator spalinowy (na ropę) - 3-4 KW powinno wystarczyć na kompy.

    A poważnie to skrętka starczy, jeżeli chcesz się zabezpieczyć przed zakłóceniami to polecam drut w osłonce, gniazda z ekranami (Legrand) i metalowe ekranowane wtyczki. Poza tym karty sieciowe muszą mieć metalizowane gniazda RJ-45.

    1. ??? jej... to co sugerujesz to galwaniczne połączenie obudów dwóch kompów?... , XTC 25/04/01 20:26
      nigdy nie spotkałem się z metalizowanymi gniazdami skrętki dlatego nie mam zielonego pojęcia do czego jest ta metalizacja podłączona (na chłopski rozum wydaje się, że skoro gniazda są "na śledziach" a śledzie do obudowy to wydaje się to być zwarte... popraw mnie jeśli tok rozumowania jest błędny...
      a to że inne fazy mogą mieć?.... to chyba oczywiste i bardzo prawdopodobne...

      Linux

      1. re ... m , Micky 25/04/01 21:46
        Metalizowanie gniazda - to takie ładne określenie na kawałek blaszki metalu wewnątrz gniazda, mają je wszystkie huby 3COM i Intel.
        A co do tego połączenia galwanicznego - to te blaszki nie mają kontaktu ze śledziem (chyba że karta jest uszkodzona), i jeszcze takie coś (może się mylę lub mi cegłówka na łeb się zwaliła) ale wydaje mi się że zasilanie ethernetu i wewnętrzne karty sieciowej są od siebie rozdzielone. W przeciwnym wypadku po podłączeniu huba (z własnym zasilaniem) mielibyśmy ładny pasztet (rożen) w kompie.

        1. A coz to takiego te metalizowane... , Muchomor 26/04/01 14:10
          ... bo o ile mi wiadomo to to "metalizowanie" to jest tylko dostosowanie huba do instalacji na skretce ekranowanej (STP). W przypadku kabli ekranowanych cala instalacja ma byc zrobiona na odpowiednich do tego czesciach (inny kabel, inne koncowki itd.). Taka instalacja jest mniej podatna na zaklucenia ale tylko w przypadku pozadnego uziemienia jej (zazwyczaj uziemia sie szafy), wiec raczej nie polecam tego typu kabli do sieci na hubach za 150zyla.

          Stary Grzyb :-) Pozdrawia
          Boardowiczów

  6. A ja się wyłamię: , PKort 25/04/01 21:18
    Co prawda również nie słyszałem nic na temat "przesunięcia w fazie". ale lepiej na zimne dmuchać. Zanim jednak podam swoje sugestie co do rozwiązania, to wypowiem się na temat typu kabla. Jako że odległość pomiędzy domkami jest 150m (+20m kabla do komputera) to mimo wszystko zainwestowałbym w dobre karty (np.: 3Com serii 9XX) typu combo i postawiłbym sieć na skrętce. Powód? 100Mbps to jednak więcej niż 10Mbps no i większe możliwości rozbudowy. Oprócz tego takie rozwiązanie ma jeszcze jedną zaletę - w UPSach z wyższych półek pojawiają się gniazdka antyprzepięciowe dla kart sieciowych i modemów. Wkładasz jeden konic przewodu do komputera z jednej strony, drugi do UPSa, który potem łączysz przedłużką z komputerem z drugiej strony. Zalety? Wszelkiego rodzaju przepięcia Ci nie grożą - nawet, jak jakimś cudem nastąpi zwarcie w kablu (mysz przegryzie, piorun walnie itp) - bo UPS chroni. A możesz się cieszyć pełnymi 100Mbps.
    Acha jeszcze jedna rada - nie naciągaj kabla zbyt moco - niech ma tak z pół metra - metr luzu. W zimie się skurczy i może pęknąć.

    Heavy Metal or no metal at all
    whimps and posers - Leave the Hall !!

    1. Ja sie dolacze... , palioza 25/04/01 21:33
      gdyz w naszej sieci osiedlowej sa przewieszki miedzy blokami, i na przepiecia bym uwazal, mimo, ze mamy niekotre maja tylko 30m to zdarzylo sie, ze poszly porty w HUBach. Tak dla pewnosci polecalbym zastosowanie ProtectNeta (firma APC) kosztuje to ustrojstwo ~100zl i zaklada sie to z dwuch stron kabla, po prostu odcina to to wszystko powyzej 12V, ale do 6kV, wiec jak rabnie piorun w ktorys z domkow, to i tak nie pomoze (wiadomo trafienie w domek jest prawie, ze nie mozliwe) a najgorsze sa te okresy przed burza - wzmozonej aktywnosci elektrycznej w atmosferze, ale na prawde warto... odkad je mamy jeszcze nie stracilismy rzadnego portu, ani sieciowki.
      Co do 100Mbitow i kart 3COM, to nie ma o czym mowic... nam sie udalo na D-Linkach(Realtek 8029) na skretce osiagnac okolo 200m, po zmianie na 3COM (kabel mial dlugosc calej rolki 305m) chodzilo rownie dobrze. BTW Jezeli sie nie zdecydujesz na RTL 8029 (10 Mbitow) a np na RTL 8139 to odleglosc troche zmaleje i tych ~150 m mozesz nie osiagnac, wiec polecam 3COMa.

      Uczyń coś idiotoodpornym, a ktoś
      stworzy lepszą wersję idioty.

  7. DZIEKI , JanoszW 25/04/01 23:02
    wszystkim za odpowiedzi. O karty sieciowe nie pytalem bo juz je mamy (standardowe RTL). Jak na razie najbardziej podoba mi sie pomysl Palioza o tym ProtectNecie. Kabel oczywiscie nie bedzie naciagniety tylko bedzie podwieszany na lince.

  8. Ja bym uważał , Joe 26/04/01 00:29
    Z tego co słyszałem od ludzi, którzy się natym znają to rzeczywiście łączenie komputerów w innej fazie może być niebezpieczne. Poza tym przy odległości 150 m skrętka może nie wystarczyć. Specyfikacje mówią o max 100 m, no chyba że wstawicie repeatera...

    1. Co ty piszesz.... , PKort 26/04/01 11:04
      W/g specyfikacji maksymalna odległość między dwoma komputerami to dla skrętki 180m, a dla BNC - 250m.

      Heavy Metal or no metal at all
      whimps and posers - Leave the Hall !!

      1. shit prawda panie PKort... , Muchomor 26/04/01 14:28
        ... Wg. specyfikacji IEEE skretka 50 ohmowa dziala do 185 metrow. niektore firmy sprzedaja kabel dzialajacy nawet ponad 300 metrow ale to nie ma nic do specyfikacji standardu.
        Natomiast skretka nieekranowana (UTP) ma specyfikacje do 100 metrow i koniec. Polecam odpowiednia literature.
        IEEE= Institute of Electrical and Electronic Engineers - jedna z instyucji publikujacych standardy odnosnie LAN.
        Pozdrawiam

        Stary Grzyb :-) Pozdrawia
        Boardowiczów

        1. errata ... , Muchomor 27/04/01 08:21
          nie "skretka 50 ohmowa" tylko "koncentryk 50 ohmowy"
          dane do skretki sa w dalszej czesci posta.

          Stary Grzyb :-) Pozdrawia
          Boardowiczów

  9. Nie czytaj postów poniżej , exmac 26/04/01 08:19
    W przypadku połączenia BNC faza ma zasadnicze znaczenie. Nie ma żadnej izolacji galwanicznej, a przez kabel (i obudowę kompa) płynie prąd o napięciu 110V, na szczęście, jeżeli nie ma gdzieś przebicia, to natężenie jest stosunkowo niewielkie, ale i tak może nieźle kopnąć. Żadne urządzenie w kompie tak od razu się nie spali, ale żywotność skraca się setki razy. O tym, że sieć nie działa to już nie wspomnę.

    1. Miało być powyżej , exmac 26/04/01 08:20
      shit!

    2. z tym 110V , Olo 26/04/01 16:00
      to cosik mi nie gra (obudowa kompa jest polaczona a zaciskiem ochronnym sieci). Jak wlaczasz kompa do zwyklego gniazdka 2-stykowego to faktycznie zaczynaja sie hopki (prawie spalilem tak karte dzwiekowa podlaczajac do wzmacniacza !), ale przy porzadnej instalacji 3-przewodowej (faza, zero i ochronny) powinno byc wszystko ok nawet przy polaczeniu 2 kompow do roznych faz. ZAWSZE JEDNAK NAJLEPIEJ SPRAWDZIC MIERNIKIEM, to nic nie kosztuje!

      Gorzej natomiast jesli instalacja jest 2-przewodowa z przewodem ochronnym podlaczonym do zera (np. w moim bloku budowanym w radosnych i szczesliwych (;-)) czasach socjalizmu). U mnie co prawda siec na koncentryku dziala ale raczej calosc jest zasilana z tej samej fazy, poza tym przy podlaczaniu nalezy zachowac ostroznosc bo kopie (a sam sprawdzalem instalacje u wszystkich ludkow do niej podlaczonych i wszystko jest niby ok).

  10. Tym razem do admina!!! , JanoszW 26/04/01 12:37
    Podanie: Prosze o przeprowadzenie ogolnoswiatowej ankiety na temat: Czy te glupie fazy maja jakies znaczenie czy nie???? Bo ja juz kude nie wiem. Jezeli maja to czy chodzi tylko oto ze moze mnie cos kopnac (to mam nadzieje przezyje), czy oto ze spali mi sie cos w kompie (tego nie przezyje) :)

    1. Może , exmac 26/04/01 14:07
      Zaufaj mi, mnie już nie raz kopnęło. Nie polecam.

      P.S. Uprzedzając ewentualne złośliwe uwagi: Kopnięcie było niezbyt mocne i nie spowodowało trwałych następstw.

      1. u mnie chyba też nic :) , GULIwer 27/04/01 08:29
        już dwa razy 220V
        raz w podstawówce (jakto dzieci, mają w zwyczaju)
        - a zakład że dotkne palcem tego kabla
        - i co ?
        - i nic
        - no to teraz drugim palcem tego drugiego
        i fajnie mnie odrzuciło

        i drugi raz ostatniej zimy
        wchodze zmęczony do chałupy. Na przedpokoju ciemno, no to chce zapalić śwaitło. Szkoda tylko że ojczulek właśnie naprawiał włącznik w przedpokoju :) Stawia na nogi ale nie jest zaprzyjemne.

        A co do sieci. skoro już masz sieciówki to pozostaje ci tylko BNC (150m od domków + kabel w domu) to już troche zadużo dla utp

        I'm only noise on wires

    2. to moze teraz ja , rapra 26/04/01 23:09
      jesli nie wiecie:
      - energia elektryczna jest rozprowadzana w postaci trojfazowej, a miedzy kazda z tych faz a uziemieniem (nie mylic z przewodem zerowym) jest potencjal 220V (powinno byc 230V) natomiast miedzy kazda z tych faz wzgledem siebie jest 380V (400V)
      - kazda z tych faz moze byc wykorzystana jako siec 220V w domu (bloku) w zaleznosci od gustu elektryka (a raczej przypadku bo prad w tych fazach nie mowi z ktorej fazy pochodzi i trudno o unifikacje w poszczegolnych budynkach)
      - zasilacze impulsowe maja izolacje galwaniczna dzieki temu ze maja jeden transformator impulsowy ktory transformuje energie wielkiej czestotliwosci zmniejszajac napiecie wyprostowane wczesniej z sieci (220V) i wprowadzone w drgania o tejze wielkiej czestotliwosci
      - zaden transformator nie jest idealny i mimo tej izolacji galwanicznej czesc potencjalu odklada sie po drugiej stronie zasilacza czyli rowniez na obudowie. Moze tego byc teoretycznie ok. 300V, ale energia tego ladunku jest mala (oczywiscie nie zawsze w zaleznosci od jakosci izolacji zasilacza)
      - jezeli na dodatek w sasiednich budynkach siec domowa 220V jest podlaczona z roznych faz sieci trojfazowej (prawdopodobienstwo wieksze niz ze z tej samej) to to napiecie moze miec do ok. 500V.
      - wyjsciem z tej sytuacji moze byc uziemienie obudow komputerow (nie mylic z podlaczeniem do przewodu zerowego linii energetycznej). Ale kto robi siec wedlug przepisow... . To powinno wyrownac potencjaly obydwu komputerow i zabezpieczyc przed przeskokiem iskry podczas podlaczania kabli do kompow.
      - ale przeciez przepisy bezpieczenstwa sa dla sztywniakow i troche emocji zawsze sie przydaje. Tylko te naprawy zwalonego od przepiecia sprzetu....

    
All rights reserved ® Copyright and Design 2001-2024, TwojePC.PL