Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
B O A R D
   » Board
 » Zadaj pytanie
 » Archiwum
 » Szukaj
 » Stylizacja

 
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
OBECNI NA TPC
 
 » piszczyk 04:32
 » PaKu 04:20
 » Killer 03:45
 » DrLamok 03:42
 » Martens 03:27
 » Zibi 02:38
 » SebaSTS 02:17
 » Star-Ga-T 02:14
 » wrrr 02:05
 » xpx 01:23
 » Zbyszek.J 01:17
 » Adolph 00:35

 Dzisiaj przeczytano
 3825 postów,
 wczoraj 22340

 Szybkie ładowanie
 jest:
wyłączone.

 
ccc
TwojePC.pl © 2001 - 2024
A R C H I W A L N A   W I A D O M O Ś Ć
    

Włączanie i wyłączanie wentylatorów za pomocą guzika na obudowie ... , NimnuL-Redakcja 3/11/02 13:31
Witka!
Proste i szybie pytanie - czy da sie i w jaki sposób podpiąc wentylator (8cm) z obudowy tak aby można go było włączać i wyłączać ręcznie za pomoca przycisku na obudowie - najlepiej resetu .. ewentualnie wyprowadzić jakiś włacznik poza obudowe ...
Dzieki i pozdrawiam

Gdyby nie wymyślono elektryczności,
siedziałbym przed komputerem przy
świeczkach.

  1. może taki guzik , Yosarian 3/11/02 13:44
    zastąpić układem z kontakronem umiesczonym za obudową (częścią plastikową) i włączać i wyłaczać przesuwając nad nim kawałek magnesu :-) ... obyło by sie bez dziurawienia obudowy tylko wymagałoby małego układu sterującego (nie wiem jak teraz moce są w stanier przenieść te urządzenia) jaki do wykrywania/interpretacji włącz/wyłącz.

    p.s. albo mikro przełączniki

    All the best people in life seem to like
    LINUX.
    Steve Wozniak

    1. ;) ani wiercic ani zadnych pierdol z tylu , NimnuL-Redakcja 3/11/02 13:49
      z tylu kompa nie mam dojscia dopoki nie dyjme budy .... a z przodu jakos sobie wyprowadze ... ale najlepiej za pomocą resety gdyby sie to odbywało ...

      Gdyby nie wymyślono elektryczności,
      siedziałbym przed komputerem przy
      świeczkach.

      1. ani wiercić ani żadnych pierdół z tyłu czy z boku Nimnul robić nie musi :) , Yosarian 3/11/02 18:41
        tylko na przedniej ściance ale od wnętrza mocujesz ten kontaktron (nic ci na zewnątrz nie wystaje, jak miałes tak masz, zadnej dziury) a jak chcesz właczyc czy wyłączyć to tylko przesuwasz małym magnesikiem w tym miejscu gdzie masz ukryty kontaktron i on się zwiera w tym mommencie zamykając obwód. Ale tobie zalezy na szybkim rozwiązaniu więc to nie to :-)

        All the best people in life seem to like
        LINUX.
        Steve Wozniak

  2. :)))))))))) , Bart 3/11/02 13:48
    Jasne, że się da, jeśli ktoś skończył szkołę podstawową (na fizyce uczyli o prądzie) to sobie poradzi.
    Jeśli chodzi o wykorzystanie przycisku RESET to nieco trudniejsza sprawa bo trzeba by zrobić mały układzik elektroniczny z przekaźnikiem (przycisk reset zamyka obwód tylko gdy jest wciśnięty).

    1. no to inny przełącznik , NimnuL-Redakcja 3/11/02 13:50
      powiedz tylko w jaki przewod czerwony czy czarny wlutowac ;)

      Gdyby nie wymyślono elektryczności,
      siedziałbym przed komputerem przy
      świeczkach.

      1. praktycznie to obojętnie czy przerwiesz wyłącznikiem + czy -, , Bart 3/11/02 13:54
        ale zgodnie ze sztuką wyłącznik powinien przerywać + czyli czerwony (jeśli chodzi o +5V) lub żółty (jeśli chodzi o +12V)

        1. no i wszystko na ten temat ... , NimnuL-Redakcja 3/11/02 15:22
          dzieki za odpowiedź ...
          Pytanie głównie dotyczyło czy da sie za pomoca resetu to zrobić, ale widze, ze za duzo piepszenia ... zastosuje zwykły wyłącznik i jakos wyprowadze go za bude .
          Pozdrawiam.

          Gdyby nie wymyślono elektryczności,
          siedziałbym przed komputerem przy
          świeczkach.

    2. trza miec cos wiecej , vaneck 3/11/02 14:43
      pisac tez uczyli w podstawowce a powiesci nie tworzysz...
      Ja mam taki wlacznik, mam nawet diode ktora sie zapala jak ten wentyl chodzi, ale nie bylo mi latwo... Troche sie nameczylem, najbardziej z ta dioda :)
      Wmontowalem to wszystko w zaslepke stacji dyskietek, wiec ewentualne zlikwidowanie wlacznika kosztowac mnie bedzie nowa zaslepke.

      A little less conversation, a little more action
      please

  3. że tak zapytam?? a właściwe zaproponuje inne rozwiązanie... , Sas 3/11/02 16:30
    po co robić coś takiego... ja mam w obudowie dodatkowy wentylator odbierający ciepłe powierze z procesora oraz kolejny chłodzący dysk i wszystkie (to znaczy w zasilaczu, na procesorze, na karcie graficznej, dodatkowy od procesora i dodatkowy dla dysku) są połączone poprzez termorezystory (niektóre wentylatory mają nawet po dwa czujniki). Czujnik od wentylatora procesora zamontowalem na radiatorze procesora u podstawy i prędkość wentylatora zależy od temp. procesora.... czujnik went. od hdd pod elektornika hdd i jego obudowy (było miejsce ładnie się wsunął)... itd. Co do termorezystorów to są w izolowanej obudowie średniej mocy (małe jak kondesator ceramiczny 100nF/200V) rezystancja 47 ohm w 20 st. C. Jeśli zajdzie konieczność łączymy je wedle potrzeb (szeregowo lub równolegle). Najlepiej dobierać experymentalnie. Koszt nie powinien być duży (nie znam ceny, ja swoje dostałem przypadkiem :) zostało mi jeszcze ze 20 szt. :)). Kupujemy koszulke termokórczliwą i wszystko wygląda i DZIAŁA super (przydają się jeszcze opaski samozaciskowe).... co do zasilacza to zamiast podłączać na stałe wentylator na 7V lepiej wlutować jeden termorezystor i sprawa z głowy, napewno nie przegrzejemy zasilacza. Na mojej płytce od zasilacza nawet było miejsce i ścierzki na termorezystor -> wszystko jak przewidziała fabryka, wystarczyło wlutować i przełozyć gniazdko od wentylatora :).
    W skrócie komp. ustala się sam do warunków pracy. Prościej katowanie=głośniejsza praca (gierki, kompresja itd) małe obciążenie=cisza :) (np. word lekko szumi troche szybciej kręci się od procesora i dodatkowy dla procesora LUB ściąganie po nocach divx to najszybciej od hdd się kręci LUB film tak sobie musze jeszcze dołozyć mate gąbkową, najlepeiej taką falowaną z pudełek po kartach graficznych czy innym sprzęcie :) )... a tak ogólnie super cicho jest jak jest w stanie czuwania :)))))) (działa tylko w zasilaczu).
    pozd. Sas

    1. Teoje rozwiązanie jest jak najbardziej słuszne .. , NimnuL-Redakcja 4/11/02 09:27
      jednak nie sprawdzi sie u mnie .. wiatrak na procesorze musi pracować na pełnych obrotach ... bo zawsze cos licz i jest obciązony ... wiatrak wdmuchujący powietrze musi pracowac pełna para, bo mam zmknieta bude i bez tego wiatraka szybkoe temp. CPU wskakuje na 65st ;)
      jedyne co niepotrzebne podczas pracy w Windowsie to wiatrak (8cm) dodmuchujący powietrze na karte graficzną oraz wiatrak na ciepie karty - i wlasnie to pierwsze chce wylaczyc i wlaczac tylko w grach .... bo raczej wylaczenie tego na karcie nie wchodzi w gre - choc moze karta nie grzeje sie tak bardzo podczas pracy w windzie ?

      Gdyby nie wymyślono elektryczności,
      siedziałbym przed komputerem przy
      świeczkach.

      1. i właśnie taki układzik , MTP 4/11/02 11:13
        jast dobrym rozwiązaniem, po co masz ręcznie załączać wiatrak? Gdy temp na grafie wzrośnie to i obroty też. Przy chłodnym GPU wicherek będzie miał na tyle niskie obroty że go nie usłyszysz. Wpływ temperatury otoczenia na pracę układu będzie nikły, bo grafa jest niżej niż proc(ciepłe powietrze do góry idzie). Na maila wysyłam to co u siebie zainstalowałem i działa tyle że na D750.

        1. tylko nie układzik, po co tak sobie komplikować sprawe i kase marnować... , Sas 4/11/02 11:48
          są prostsze rozwiązania... jeden termistor (ściślej termorezystor) podejżewam iż nie powinien być droższy niż 2-3zł i sprawa zamontowania skraca się do podlutowania 2 kabli a od biedy nawet nie lutowania tylko zakręcenia na kabelku wentylatora (najlepiej na masowym -> zazwyczaj czarnym). W przypadku Nimnul'a skoro procesor jest non stop obciążony to poprostu tam nie montować (choć podejżewam że też czasem lubi obejżeć divx w ciszy :) ). Na KG może sobie darować jak mu bardzo nie hałasuje. Ja na jego miejscu ( założyłbym na wszystkim, ale to ja :) ) założyłbym na dodatkowych wentylatorach (bodaj dwóch) i w zasilaczu.
          Jeśli Nimnul będziesz miał problem ze znalezieniem termistorów daj znać na mail coś poradzimy...

          ps. wpływ temperatury zewnętrznej ma wpływ, ale niewielki i w końcu o to chodzi, aby w środku utrzymać stałą temperature...

          1. Daj namiar na ten , MTP 4/11/02 12:16
            termorezystor, symbol. Może sam sobie uproszczę to co już zamontowałem. Sam termistor wytrzyma obciążenie wiatraka(6W) ?
            pozdro

            1. namiaru nie mam... , Sas 4/11/02 19:49
              jak już wspomniałem dostałem, a właściwie znalazłem zastosowanie i wysępiłem od kumpla (nawet sporo sztuk, bo zostało mi jeszcze ze 30) :). Powinny być do kupienia w każdy większym sklepie elektronicznym. Ich symbol to K47R co oznacza, że w tem. pokojowej (20-22 st. C) mają 47 ohm. Co do ich mocy to obciążenie jakie do nich można podłączyć to w sam raz standardowy wentylator taki jak w zasilaczu od komputera czy lepszy wentylator na procesorze. Sądze, że max. jedną sztukę można obciążyć 2,3-2,5W. U mnie pracuje jeden na wentylatorze od procesora (nominalnie ma 6000 obr/min, a na tarmistorze w granicach 3700 do 5200 zaleznie od temperatury w pokoju i obciążenia procesora) i daje sobie rade. Jeśli chodzi o wzrost temperatury ze względu na płynący prąd to jest on ok. 10 st. C przy 2W do 15 st. C przy 2,5W. Jakby nie było grzeją się, ale to nie istotne gdyż jeśli z samym wentylatorem w pokoju mają ok. 30 st. C (pokojowa + samoczynna) i włożymy to do komputera w którym jest 35 st. C to będzie 45 st. C (temp. komutera + samoczynna) więc i tak na to samo wychodzi -> rezystancja spada o tyle samo :). Jak na swój rozmiar to mają zadziwiającą wydajność. 6W napewno nie wytrzyma chyba, że go utopisz w wodzie....

              Ja mam tak:
              1. Na procesorze jeden przytknięty poprzez paste silikonową do radiatora wentylatora a właściwie to jego miedzianej podstawy.
              2. Na dodatkowym obok procesora z tyłu obudowy wyciągający ciepłe powietrze są dwa w szeregu (niższe obroty). Obydwa termistory przedłużone na kabelkach tak, aby były ogrzewane przez ciepłe powietrze wydmuchiwanie z radiatora procesora (gdzieś w połowie między procesorem a zasilaczem wetknięte w wiązke zasilającą atx. Ciekawą sprawą jest, że ten
              wentylator nie pracuje odrazu tylko po np. 10 min od czasu uruchomienia kiedy komuter się troche nagrzeje. Można go popchnąć palcem wcześniej lub zamontować dodatkowy kondesator, ale nie widze sensu, skoro po ok. 10 min to akurat system się uruchomi i ustabilizuje -> wzrosnie temp. i sama go ruszy :) (to jest to :))).
              3. Na karcie graficznej jeden po drugiej stronie do laminatu pod chipem (wiadomo w tym kwadracie gdzie się niemiłosienie wszystko smaży :). Ten się nie grzeje bo wentylator KG mało pobiera mocy. Jest tam także dodatkowy czujnik temp. od płyty Abit.
              4. Na hdd czyli nadole obudowy od przodu zasysający powietrze i kierujący na hdd potem do obudowy na wysokości połowy mobo. Tu są dwa termistory. Jeden między elektroniką hdd a jego obudową a drugi na jedo obudowie (u góry tak sobie wisi wetknięty lekko dociśnięty do obudowy -> dla święteko spokoju miałem go posmarować pastą silikonową aby zwiększyć wpływ obudowy hdd na obroty wentylatora hdd, ale dałem sobie spokuj bo jest drugi głęboko w hdd i nie widziałem sensu paprać dysku silikonem. Włąściwie on jest po to aby uzyskać niższe obrotyi można go zastąpić rezystorem).
              5. Zasilacz wiadoma sprawa tam gdzie fabryka przewidziała (nawet pasuje) oczywiście jeden.

              To chyba wszystkie troche roboty, ale jest full automat i co najważniejsze NIE ZALEŻNY od softwaru typu fanspeed i innych (jakoś nie ufam im do końca, wyjde do sklepu lub zostawie na noc i mi usmażą procesor :).

              pozd. Sas

          2. przepraszam... , Umek 4/11/02 12:17
            jakiej mocy jest ten termistor o którym piszesz?
            Pytam bo pamietam że wszystkie te szeregowe ograniczniki nieźle się grzały jak się kiedyś bawiłem...

            1. bez wzrostu temperatury to ok. 1,0 W , Sas 4/11/02 19:57
              1,5W delta + 5 st. C
              2,0W delta + 10 st. C
              2,5W delta + 15 st. C

              powyżej to już zachowują się jak rezystor...
              troche więcej i możemy nimi wode gotować...
              ktoś przesadzi będzie miał psssss...

              Większe moce nie zalecane gdyż tracą swoje właściwości. Stają się rezystorami (i to nawet dość ciepłymi :) nie termistorami. Nic nie stoi na przeszkodzie montować je szeregowo (moc x2, niższe obroty od jednego termistora) czy równolegle (moc x2, wyższe obroty od jednego termistora). Cztery w połączeniu mieszanym zastąpią jakieś 8W przy delta + 10 st. C

              pozd. Sas

          3. no to tak wlasnie wykombinuje ... , NimnuL-Redakcja 4/11/02 13:14
            widze, ze z Karta graficzna nie ma sensu kombinowac - nawet w Windzie radiator jest dosc cieply a nie wiem jaka jest dopuszczalna temp. dla R8500 wiec odpuszcze tymbardziej, ze wiatrak nie jest za szybki a jest duzy i prawie nieslyszalny ... cos takiego jak mowisz wmontuje wiec w wiatrak duzy dodmuchujacy powietrze na grafe oraz w zasilacz ktory mam wyciagniety za obudowe i nmocno halasuje ;)
            zglosze sie jutro na prv.
            Dziek i pozdrawiam.

            Gdyby nie wymyślono elektryczności,
            siedziałbym przed komputerem przy
            świeczkach.

            1. ok czekam... , Sas 4/11/02 19:59
              napisz moce wentylatorów (lub prąd jak pobierają) które chcesz przerobić na aktywne i ile ich ma być...

              1. niom wyslalem ;) , NimnuL-Redakcja 5/11/02 08:36
                mocy wentyli nie popisalem ... bo czesci nie znam ;)

                Gdyby nie wymyślono elektryczności,
                siedziałbym przed komputerem przy
                świeczkach.

        2. Niestety nie dostalem tego .. , NimnuL-Redakcja 4/11/02 12:51
          mozesz wyslac ponownie ?
          dzieki.

          Gdyby nie wymyślono elektryczności,
          siedziałbym przed komputerem przy
          świeczkach.

          1. OK - dostalem ;)) , NimnuL-Redakcja 4/11/02 12:51
            sorki ... my mistake ;)

            Gdyby nie wymyślono elektryczności,
            siedziałbym przed komputerem przy
            świeczkach.

    
All rights reserved ® Copyright and Design 2001-2024, TwojePC.PL