TwojePC.pl © 2001 - 2024
|
|
A R C H I W A L N A W I A D O M O Ś Ć |
|
|
|
??? Jak to jest z tymi GWARANCJAMI ??? , EddyExpek 5/03/03 13:22 Wytłumaczcie mi jak to teraz jest z tymi gwarancjami na części komputerow i inne.
Można szału dostać, dlaczego w jednym sklepie gwarancja jest na tą samę kartę graf. 36 miesięcy, a w innym sklepie tylko 12 miesięcy???
Coś ostatnio słyszałem że te gwarancje , które znamy wyszły z używania i teraz opiera się wszystko na Fakturze, a w związku z tym na wszytko jest 24 miesiące tej niby jakieś gwarancji, bez względu na to co mówią w sklepie.
No i jak to jest w rzeczywistości???- no to jest tak , irbar 5/03/03 13:27
Generalnie na produkt X producent/dystrybutor daje np. 36 m-cy gwarancji. Kupuje go jakiś sklep... i sprzedawca sobie myśli: po ch*** mam się z tymi **** użerać może aż za 3 lata, skoro mogę ich mieć na głowie rok... I daje gwarancję na rok. Tyle :)
A tak na marginesie to nie zagłębiałem się w zaktualizowane prawo konsumenckie... muszę nadrobić zaległości. Jak odrobię prasówkę, to dam znać[Admin: Skasowano] - moze czasem jest tak jak mowisz , Bodhi 5/03/03 13:31
ale bywa tez tak ze produkt jest kupiony przez sprzedawce poza kanalem dystrybutorskim i dlatego nie ma takiej gwarancji jak powinien. Na pewno dzieje sie tak w przypadku procesorow Intela.Nie dyskutuj z idiotą, bo sprowadzi Cię
do swojego poziomu i pokona
doświadczeniem.
- Suplement , irbar 5/03/03 13:38
http://www.abc.com.pl/serwis/du/2002/1176.htm
W powyższej ustawie są zmiany związane z rękojmią (która teraz już się tak nie nazywa).
Gwarancja jest inną sprawą. Jeśli zawrzesz ze sprzedającym umowę kupna-sprzedaży (czyli po prostu wywalisz kasiorę za coś co on sprzedaje mówiąc po ludzkiemu) to tym samym przystajesz na warunki gwarancji. Jeśli on daje 12 m-cy, to płacąc za produkt zgadzasz się na to. Dlatego czasem warto poświęcić czas i czasem kilka pln dla tych "zagubionych" miesięcy gwarancji. Okres gwarancji udzielany przez producenta/dystrybutora jest przecierz powszechnie dostępny.[Admin: Skasowano] - na stronie federacji konsumentow , Kenny 5/03/03 14:00
jest wszystko dokladnie opisane
http://www.federacja-konsumentow.org.pl/...sid=140
http://www.federacja-konsumentow.org.pl/...sid=139
swoja droga szkoda ze juz nie ma rekojmi.:Pozdrowienia:. - Mogę już wam wyjasnic! Wiec ZAPAMIETAJCIE:-) , Iza WGK 5/03/03 14:12
1) Nie ma już rekojmi a no gwarancji, jest "odpowiedzialność sprzedawcy"
2) Trwa ona ZAWSZE 24 miesiące, ale...(o tym dalej)
Nawet jak dostajesz gwarancję na 12 mies (na pismie) i tak masz prawo do 24 miesiecznej! Nawet jak facet w sklepie bedzie sie upierał, że podpisał Pan taką. Prawo cywilne (wlasnie
to dotyczy) jest NADRZĘDNE - nie dajcie sie oszukac i wmówic sobie ze macie tylko polowe gwarancji:-) Ale problem jest dla nas, sprzedawców.
A wogóle, to moge wam na ten temat zeskanować bardzo ciekawy artykuł z takiej gazety dla sprzedawców :-) Wszystko wyjasniaja.
3) My od producentow drukarek i dyskow np dostajemy tylko ROK gwarancji a wasm musimy dac DWA. Wiec 1 rok ryzykujemy z wlasnej kieszeni. Wiec...sprzedawca zrobi wszytko, by potem nie oddawac wam kasy. (to prawo jest chore:(
UWAGA!!! WAZNE
Macie PÓŁ roku (6 mies) na sprawdzenie sprzetu + 2 miesiace na poinformowanie sprzedawcy o KAZDEJ wadzie ukrytej. Po tym czasie TO WY bedziecie musieli udowodnic, że produkt miał wade juz w MOMENCIE KUPIENIA a nie w zepsuł się np w trakcie normalnego zuzywania podzespołów. Możecie sie z nim procesować na drodze sadowej i mysle ze za rok bedzie sporo takich spraw (sady sie zapchaja) wiec predko nie odzyskacie kasy (jesli wogole)
To jest własnie ta "niezgodność z umową" > musicie udowodnic, ze sprzet byl niesprawny juz w momencie kupienia
Defacto - jest na to 8 mies lacznie (te 6+2). Ot ...chyba zrobili wam jednak gorzej (dzieki ci rzadzie)How fortunate the man with none ... - Z jednym się nie zgodzę , irbar 5/03/03 14:20
Cytat: "Nawet jak dostajesz gwarancję na 12 mies (na pismie) i tak masz prawo do 24 miesiecznej! Nawet jak facet w sklepie bedzie sie upierał, że podpisał Pan taką"
Kolejny: "Art. 13. 1. Udzielenie kupującemu gwarancji następuje bez odrębnej opłaty przez oświadczenie gwaranta, zamieszczone w dokumencie gwarancyjnym lub reklamie, odnoszących się do towaru konsumpcyjnego; określa ono obowiązki gwaranta i uprawnienia kupującego w przypadku, gdy właściwość sprzedanego towaru nie odpowiada właściwości wskazanej w tym oświadczeniu. Nie uważa się za gwarancję oświadczenia, które nie kształtuje obowiązków gwaranta.
2. Sprzedawca udzielający gwarancji wydaje kupującemu wraz z towarem dokument gwarancyjny; powinien także sprawdzić zgodność znajdujących się na towarze oznaczeń z danymi zawartymi w dokumencie gwarancyjnym oraz stan plomb i innych umieszczonych na towarze zabezpieczeń.
3. Oświadczenie gwarancyjne powinno być sformułowane zgodnie z wymaganiami określonymi w art. 3 ust. 1 zdanie pierwsze. Jednakże uchybienie tym wymaganiom pozostaje bez wpływu na ważność gwarancji i nie pozbawia kupującego wynikających z niej uprawnień.
4. W dokumencie gwarancyjnym należy zamieścić podstawowe dane potrzebne do dochodzenia roszczeń z gwarancji, w tym w szczególności nazwę i adres gwaranta lub jego przedstawiciela w Rzeczypospolitej Polskiej, czas trwania i terytorialny zasięg ochrony gwarancyjnej. Ponadto powinno być w nim zawarte stwierdzenie, że gwarancja na sprzedany towar konsumpcyjny nie wyłącza, nie ogranicza ani nie zawiesza uprawnień kupującego wynikających z niezgodności towaru z umową."
Z komentarzy do ustawy (jak również z textu kol. Kenny) wynika, że udzielenie gwarancji, jej czasu trwania warunków itp jest dobrowolne, ale musi być jednoznacznie określone w dokumencie gwarancyjnym wydanym z towarem.
Stwierdzam jedynie, że mylisz pojęcie gwarancji z odpowiedzialnością sprzedającego
HOWGH :)[Admin: Skasowano] - ja bym bardzo prosi o ten artykul , Kenny 5/03/03 14:22
bo na www federacji kon. nie ma slowa o jakiejs 2letniej odpowiedzialnosci/gwarancji (a jedynie o 'niezgodnosci' i normalnej gwarancji - udzielanej badz nie, na wybrany okres czasu).:Pozdrowienia:. - tu: , irbar 5/03/03 14:35
artykuły 8, 9 10 ustawy, którą przytoczyłem wcześniej:
http://www.abc.com.pl/serwis/du/2002/1176.htm[Admin: Skasowano] - ale to dotyczy (nie)zdognosci towaru z umowa , Kenny 5/03/03 14:49
a nie jest zadną gwarancją !
Zeby bylo jasne - w momencie gdy cos kupujesz i dostajesz dokladnie taki produkt jaki chciales z takimi wlasciwosciami o jakich zapewnia sprzedawca, zapominasz o 'odpowiedzialnosci sprzeadwcy', przestaje ona dla ciebie istniec; spelnila swoją rolę.
PS. jesli jednak odkryjesz ze dostales nie to co chciales mozesz z tym wrocic do sprzedawcy przez 2 lata (jesli to odkryjesz w ciagu 6mies nie musisz udowadniac ze to nie to co powinienes byl dostac; odpowiedzialnosc przeciaga sie do 10lat jesli jestes w stanie udowodnic ze sprzedawca sprzedal ci nie taki produkt wiadzac o tym)
Natomiast jak ci sie cos popsuje jestes chroniony gwarancja - udzielonej DOBROWOLNIE na wybranych warunkach przez gwaranta (sprzedawce, producenta, importera...)
Chyba faktycznie mylimy tu pojecia :)
Gwarancja kojazy sie z naprawa czegos co sie popsulo i taka jest jej rola.
Natomiast 'odpowiedzialnosc sprzedawcy' dotyczny zdodnosci produktu/jego wlasciwosci z tym co chciales dostac i o czym informowal cie sprzedawca..:Pozdrowienia:. - chodzi o to , irbar 5/03/03 14:56
że jeśli coś się spsi, to przestaje to być zgodne z umową, bo kupujesz "towar wolny od wad", no nie? i wtedy walisz do sprzedawcy.
Niestety, wszystko jest tak namieszane, że czasem nawet Ci od praw konsumenckich gubią się w zeznaniach. Texty tych ustaw są tak niezrozumiałe dla przeciętnego człowieka, że wciąż będzie istniała nieśmiertelna gwarancja i kupujący będzie robił tak, jak tam jest namalowane....[Admin: Skasowano] - wlasnie nie ! , Kenny 5/03/03 15:00
Sprzedawca odpowiada wobec kupującego, jeżeli:
1) towar konsumpcyjny jest niezgodny z umową i jednocześnie
2) niezgodność ta istniała w chwili wydania towaru !!!.:Pozdrowienia:. - tu: , irbar 5/03/03 15:06
"Art. 10. 1. Sprzedawca odpowiada za niezgodność towaru konsumpcyjnego z umową jedynie w przypadku jej stwierdzenia przed upływem dwóch lat od wydania tego towaru kupującemu; termin ten biegnie na nowo w razie wymiany towaru. Jeżeli przedmiotem sprzedaży jest rzecz używana, strony mogą ten termin skrócić, jednakże nie poniżej jednego roku."[Admin: Skasowano] - A Ty przedstawiłeś , irbar 5/03/03 15:10
skróconą i wyrwaną z konteksty wersję tego artykułu:
"Art. 4. 1. Sprzedawca odpowiada wobec kupującego, jeżeli towar konsumpcyjny w chwili jego wydania jest niezgodny z umową; w przypadku stwierdzenia niezgodności przed upływem sześciu miesięcy od wydania towaru domniemywa się, że istniała ona w chwili wydania."[Admin: Skasowano] - aaa ja wymiekam :) , Kenny 5/03/03 15:24
no ja to rozumiem dokladnie tak jak napisalem
jeden pkt mowi ze odpowiada za niezgodnosc przez 2 lata a drugi, ze wtedy gdy owa niezgodnosc istniala w momencie zakupu, czyż nie?
prawnicy to magicy :).:Pozdrowienia:. - dwa pojęcia , irbar 5/03/03 15:27
towar niezgodny z umową - czas 2 lata
towar niezgodny w chili wydania z umową - jeśli to zgłosisz w czasie do pół roku[Admin: Skasowano]
- mylisz pojęcia... , carlosA 5/03/03 15:03
1. Nie ma czegoś takiego jak nadrzędność prawa cywilnego. Przepisy prawa cywilnego są obligatoryjne (tzn. stosuje się je tam gdzie umowa pomiędzy stronami nie reguluje warunków rozwiązania sporu) i nazywa się to swobodą zawierania umów.
2. 24-miesięczny okres "odpowiedzialności sprzedawcy" wynika z ustawy, nie zaś z kodeksu prawa cywilnego. Na mocy tej ustawy jesteś zmuszona do 24 miesięcznej obsługi serwisowej, nawet wtedy , kiedy umowa gwarancyjna (gwarancja) mówi inaczej, tak więc nadrzędna jest ustawa nie prawo cywilne.
3. Nieważne stają się spotykane często zapisy w umowach gwarancyjnych dot. wyłączenia rękojmi. (oczywiście dla umów zawartych po 1.1.2003)
4. Co do reszty się zgadzam ;))
Pozdrawiam.#whatever - ooo , Kenny 5/03/03 15:08
"24-miesięczny okres "odpowiedzialności sprzedawcy" wynika z ustawy, nie zaś z kodeksu prawa cywilnego. Na mocy tej ustawy jesteś zmuszona do 24 miesięcznej obsługi serwisowej, nawet wtedy , kiedy umowa gwarancyjna (gwarancja) mówi inaczej"
jesli tak to na www FK farmazony jakies maja...
moze jednak ktos tego FAQa napisze... pls :).:Pozdrowienia:.
- ... , reev 5/03/03 14:44
Gwarancja jest zupełnie oddzielną rzeczą od rękojmi. Konusment wybiera z czego chce skorzystać (jedno albo drugie nie dwa na raz). Wyboru nie może narzucić nam sprzedawca.Z tym cytatem "Wiec 1 rok ryzykujemy z wlasnej kieszeni" to chyba nie dokońca, bo sprzedawca rónież może dochodzić swoich praw z tytułu rękomjmi, od osoby od której zakupił towar.Kore5Trio, ATI-GF X jakieś tam
cyferki, za dużo ramu, dysk
holograficzny, elektrownia jądrowa - to o czym mówisz na początku... , irbar 5/03/03 14:49
czyli wybór między gwarancją a rękojmią to stan prawny do 1 stycznia b.r.[Admin: Skasowano] - rekojmi , Kenny 5/03/03 14:50
nie ma od 2 mies :).:Pozdrowienia:. - i 5 dni , irbar 5/03/03 14:56
:))[Admin: Skasowano] - no to bzdur uczą na tym prawie... , reev 5/03/03 14:57
skoro dawali, że okres rękojmi w sprzedaży konsumenckiej wydłużył się od 1 stycznia 2003 z jednego do dwóch lat (ustawa o sprzedaży konsumenckiej). Natomiast w pozostałych przypadkach nadal obowiązują stare zasady KC (czyt. przedsiębiorca-przedsiębiorca oraz konsment-konsument).Kore5Trio, ATI-GF X jakieś tam
cyferki, za dużo ramu, dysk
holograficzny, elektrownia jądrowa - chodzi o to , irbar 5/03/03 15:01
że nie ma już takiego pojęcia jak rękojmia, a skoro udzielenie gwarancji jest dobrowolnym prawem sprzedawcy znaczy to, iż kupujący NIE MOŻE narzucić udzielenia gwarancji, stąd logiczny wniosek, że od 1 st b.r. nie ma możliwości wyboru jednej z tych dwóch rzeczy[Admin: Skasowano] - chyba źle mnie zrozumiałeś... , reev 5/03/03 15:06
nigdzie nie wspomniałem o tym, że konsument ma prawo narzucać obowiązek wystawienia gwarancji, tylko o możliwości wyboru z czego chce skorzystać (w przypadku awarii), gdy taka istanieje.Kore5Trio, ATI-GF X jakieś tam
cyferki, za dużo ramu, dysk
holograficzny, elektrownia jądrowa - OK, fakt , irbar 5/03/03 15:16
ale z rękojmii już nie skożysta :)
to tylko tak na marginesie[Admin: Skasowano]
- A tak swoją drogą , irbar 5/03/03 14:58
to chyba siądę nad ustawą i orzecznictwem i spłodzę coś do FAKA, żeby ludzie zaczęli wiedzieć co im wolno i jakie mają prawa ale także i obowiązki....[Admin: Skasowano] - pchnij mi uprzednio na mail-a , carlosA 5/03/03 15:18
jeśli niei byłby to dla Ciebie problem, może coś pomogę.. (długo to prawo kiedyś studiowałem, aż nie skończyłem ;)) )
Pozdrawiam.#whatever
- huh , Kenny 5/03/03 16:01
na to ze ustawa mowi o dwoch roznych sytuacjach w zyciu bym nie wpadl; tym bardziej ze w opisie na www FK (pkt 4. i 6.) tez to nie jest jasno powiedziane, przynajmniej jak dla mnie.
Takie teksty to nie na moja glowe, czekam na FAQ :)
Thx.:Pozdrowienia:. - aj, mialo byc tu: dwa pojęcia , irbar 5/03/03 15:27 , Kenny 5/03/03 16:02
jw..:Pozdrowienia:.
- ja pier... nic juz nie kumam , glewik 5/03/03 22:45
czy prawnicy nie maja nic innego do roboty niz utrudnianie ludziom zycia ??
p.s.
irbar prosze zrob to co napisales i maznij cos na faqPełnie bytu osiągniemy w nicości
istenienia. /glewik - właśnie o to chodzi , irbar 6/03/03 08:28
żeby nic nie kumać :) Poza tym, ustaw nie piszą prawnicy i to jest ból. A jeśli chodzi o FAQ, to w weekend sobie siądę i coś postaram się logicznego spłodzić.[Admin: Skasowano] - Suplement , irbar 6/03/03 08:49
kapkę pomieszałem, bo co prawda ustawy piszą również prawnicy, ale są to PRAWIE ZAWSZE ludzie nie znający dogłębnie tematu, na który piszą. Znam to z autopsji. Sam siedzę w specyficznej branży, która działa w oparciu o kilka ustaw. Za każdym razem jak zapodają jakąś nowelizację to włos się na ***** jeży. Cholera... gdyby tam siedział ktoś, kto ma z tym styczność. Nawet nie na codzień....
Szkoda gadać...[Admin: Skasowano] - znam to skads , glewik 6/03/03 11:31
wszedzie gdzie prawo badz zasady ustanawiaja ludzie nie majacy stycznosci z praktyka robi sie bajzel (a nasi politycy sa tego zajebistym przykladem).Pełnie bytu osiągniemy w nicości
istenienia. /glewik
|
|
|
|
|
All rights reserved ® Copyright and Design 2001-2024, TwojePC.PL |
|
|
|
|