Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
B O A R D
   » Board
 » Zadaj pytanie
 » Archiwum
 » Szukaj
 » Stylizacja

 
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
OBECNI NA TPC
 
 » Hitman 17:39
 » mirek190 17:38
 » b0b3r 17:37
 » hokr 17:31
 » Ar3cK 17:31
 » matali 17:18
 » Lucullus 17:18
 » P@blo 17:18
 » etranger 17:17
 » Artaa 17:16
 » cVas 17:11
 » Jumper 17:10
 » Rafael_3D 17:08
 » mark_d 17:08
 » rooter666 17:05
 » PCCPU 17:03
 » GULIwer 17:02
 » KHot 16:58
 » Wedelek 16:55
 » rzymo 16:54

 Dzisiaj przeczytano
 20889 postów,
 wczoraj 23861

 Szybkie ładowanie
 jest:
wyłączone.

 
ccc
TwojePC.pl © 2001 - 2024
A R C H I W A L N A   W I A D O M O Ś Ć
    

troche OT - warto przeczytac , Wasabi 10/08/03 10:45
http://www2.gazeta.pl/...mp;nltdt=2003-08-10-06-44

Nothing to see here

  1. widze ze gazeta ma jakies problemy UWAGA DLUGIE , Wasabi 10/08/03 10:47
    Terminatrix

    Wojciech Orliński 09-08-2003 01:00

    Mężczyźni uwielbiają maszyny. Świadomość, że naciśnięcie określonego guzika zawsze wywoła określoną reakcję, daje im poczucie bezpieczeństwa. Kobiety działają - niestety - na zupełnie innych zasadach - stąd odwieczne męskie marzenie o kobiecie- maszynie.

    To marzenie naprawdę jest odwieczne. Jest dużo starsze od słowa "robot". Na tysiące lat przed 1921 r., kiedy wymyślił je Karel Czapek, starożytni Grecy znali mit o Pigmalionie i Galatei - czyli o rzeźbiarzu, który z kości słoniowej wyrzeźbił kobietę doskonałą. W 1818 r. niemiecki pisarz Ernest Teodor Amadeusz Hoffmann napisał opowiadanie "Der Sandmann", którego główny bohater zakochuje się w mechanicznej kobiecie imieniem Olimpia.

    Opowiadanie to było wprawdzie napisane staroświeckim, pompatycznym stylem charakterystycznym dla romantyzmu (padają w nim teksty typu "ach, szlachetna gwiazdo mej miłości, czyżbyś wzeszła nade mną tylko, by natychmiast zajść i porzucić mię ciemnej beznadziejnej nocy?"), ale właściwie zachowało wszystkie klasyczne motywy obecne do dzisiaj w science fiction, ilekroć pojawia się robot płci żeńskiej. Mamy twórcę robota - okrutnego, szalonego, nieludzkiego naukowca (u E.T.A. Hoffmana to niejaki profesor Spalanzani, protoplasta Rotwanga z "Metropolis", Tyrella z "Blade Runnera" i Allena Hobby'ego z "A.I.: Sztuczna Inteligencja") - i mamy mężczyznę odnoszącego się do mechanicznej kobiety z mieszaniną fascynacji i strachu. Fascynacji - bo oto kobieta ucieleśniająca wszystkie marzenia. Strachu - bo przy jej doskonałości mężczyzna czuje się niedoskonały, słaby, wręcz bezbronny, całkiem jak przy Kristiannie Loken grającej bezlitosną Terminatrix w najnowszej edycji "Terminatora".

    Ten film musiał powstać choćby dlatego, że o Terminatrix fantazjuje się od lat. Już w 1995 r. Japończycy nakręcili erotyczny pastisz "Terminatora", w którym występuje piękna kobieta-cyborg - model T-69. Co najmniej od "Metropolis" Langa, ilekroć mężczyźni fantazjują o pięknej robokobiecie, przypisują jej też mordercze skłonności. Bohater "Blade Runnera" walczy z kobiecymi replikantkami o pięknych ciałach (projektowano je "do celów rozrywkowych") usiłujących go udusić zgrabnymi udami. Nawet tam, gdzie pojawia się wątek miłosny - z replikantką Rachelą - przypomina on raczej zapasy niż pieszczoty.

    No cóż, miłość człowieka do robota nie może się raczej skończyć klasycznym "żyli długo i szczęśliwie" ("Blade Runner" ma coś w rodzaju happy endu, ale przecież dzięki temu, że okazuje się, że główny bohater też jest maszyną). Nie tylko dlatego, że maszyna będzie wrogiem człowieka - często dlatego, że za jej sprawą człowiek staje się wrogiem samego siebie. W końcu każdy film, w którym występuje kobieta-robot, pokazuje realizację marzenia o eksploatacji kobiet, nawet jeśli wszystko ma charakter komediowy (jak w filmie "Alternatywy 4" Barei, w którym szalony wynalazca grany przez Jerzego Bończaka skonstruował robota do... stania w kolejkach).

    Kobiety-roboty wywołują strach u mężczyzn właśnie tym, że widzą oni w nich odzwierciedlenie swoich najgorszych cech. Po to w końcu te opowieści wymyślają fantaści. Nie po to, żeby naprawdę przewidzieć technikę przyszłych stuleci, tylko żeby przekazać nam wszystkim to krzepiące przesłanie: panowie, kochajmy kobiety takimi, jakie są, z wszystkimi ich wadami i niedostatkami. Bo przecież z nas też żadna chodząca doskonałość.

    ***

    Wczoraj do kin wszedł "Terminator 3: Bunt Maszyn". W rolach głównych Arnold Schwarzenegger i Nick Stahl. W roli Terminatrix - kobiety robota - Kristanna Loken

    18 sierpnia w Discovery Channel permiera filmu dokumentalnego "Robosapiens". Roboty, które myślą, czują i wyrażają emocje? Roboty które potrafią naśladować naszą mimikę? Już wkrótce prawdziwi Terminatorzy mogą chodzić po ulicach

    Nothing to see here

    
All rights reserved ® Copyright and Design 2001-2024, TwojePC.PL