Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
B O A R D
   » Board
 » Zadaj pytanie
 » Archiwum
 » Szukaj
 » Stylizacja

 
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
OBECNI NA TPC
 
 » Sherif 17:53
 » Visar 17:40
 » Fantomas 17:40
 » DYD 17:38
 » Kenny 17:37
 » KHot 17:28
 » Fl@sh 17:27
 » Fight 17:18
 » XepeR 17:11
 » Wedelek 17:10
 » @GUTEK@ 17:07
 » AfiP 17:07
 » ripek 17:05
 » ligand17 17:00
 » ToM78 16:49
 » wrrr 16:47
 » voyteck 16:44
 » leon 16:43
 » Wojtekar 16:42
 » rarek 16:40

 Dzisiaj przeczytano
 51636 postów,
 wczoraj 61370

 Szybkie ładowanie
 jest:
włączone.

 
ccc
TwojePC.pl © 2001 - 2026
A R C H I W A L N A   W I A D O M O Ś Ć
    

[OT] Halogeny sufitowe - ile starczy? , Umek 30/08/03 16:24
Ponieważ kontynuuję walki sprzętowe w zakresie nieco wykraczającym poza hardware PC :) mam pytanie dotyczące ilości halogenów sufitowych w pomieszczeniu rzędu 4m2. Planuje 4 - powinno wystarczyć. Na co zwrócic uwagę, transformator z odpowiednim zapasem mocy? Jakieś wytyczne - z tego co słyszałem niektóre trafa warczą? Mocować na jakimś dystansie do sufitu (tego właściwego nad opuszczonym) ?
Wiele pytań ale jak zwykle już zresztą to mój pierwszy raz ;)))))))

  1. 4m^2 ?? :) , NimnuL-Redakcja 30/08/03 17:07
    2 w zupelnosci starcza ... chyba, ze chcesz sie tam opalac . pozatym halogeny montuj w pomieszczeniach gdzie beda palily sie dlugo i nie beda wlaczane i wylaczane po kilka razy dziennie ... halogeny lubia sie wtedy przepalac.

    wujek ma w przedpokoju i na schodach halogeny i wlasnie wlaczanie ich co chwila i wylaczanie powoduje ich przepalanie przynajmniej raz na 1 miesiac siadzie jeden czy dwa ... znowu w jednym pomieszczeniu gdzie ma wlaczone prawie non stop juz prawie pol roku zadna sie nie przepalila ...

    co do spraw technicznych ... pojęcia nie mam ;)

    Gdyby nie wymyślono elektryczności,
    siedziałbym przed komputerem przy
    świeczkach.

  2. ja mam... , Ament 30/08/03 17:09
    w lazience (4m2) 3 sztuki na podwieszanym suficie po ukosie. Ale zawsze pali sie jeden srodkowy... Takze wydaje mi sie ze 4 to chyba za duzo.

    I
    -AMENT-
    I

  3. wystarczy , Andrzejek 30/08/03 17:16
    rozumiem, że mówisz o suficie podwieszanym. Więc w tym przypadku musisz zachować odstęp minimum 5cm, żeby Ci wogóle oprawki się zmieściły. W celu zapewnienia lepszego odprowadzania ciepła odstęp przynajmniej 7-8cm. Im większy tym lepiej, ale bez przesady, nie będziesz przecież sobie zmniejszał pomieszczenia.

    Co do transformatorów to musisz zdecydować mechaniczny czy elektroniczny. W przypadku mechanicznych zapalając światło we włączniku halogeny zapalają się równocześnie. Elektroniczne posiadają niewielkie opóźnienie dzięki czemu uzyskujemy łagodniejsze podanie napięcia na żarówki halogenowe. W obydwu przypadkach trzeba zapewnić jednak odpowiedni odstęp w suficie, żeby odprowadzić ciepło z transformatora. Jeżeli zdecydujesz się na elektroniczny, to w przypadku uszkodzenia będziesz mógł go wyciągnąć przez otwór oprawki (tylko musisz go wcześniej tam umiejscowić). Mechaniczne posiadają większe wymiary i przez otwór raczej ich nie wyciągniesz. Mówię tutaj o trafo przynajmniej 150W (czyli 4 żarówki po 35W każda). Chyba że wystarczą Ci 4x20W, to wtedy musisz trafo 80W kupić (taki to może uda się wyciągnąć przez otwór oprawki). Tak czy inaczej powinieneś o tym pamiętać, bo jak się uszkodzi trafo to trzeba będzie sufit pruć, żeby się do niego dostać.

    Nie spotkałem się jeszcze z jakimś przypadkiem "warczenia" transformatora. Może i coś tam słychać jak ucho zbliżysz przy samym trafo elektronicznym, ale to jest zasilacz impulsowy i może w niektórych wykonaniach słychać jakieś "bzyczenie", ale tego w normalnej eksploatacji pewnie nie usłyszysz.

    1. oj usłyszysz :) , ili@s 30/08/03 21:13
      nie wiem który warczy bo mi sie sprawdzać nie chce (za szafką zamocowane) ale któryś warczy - mam 1 elektroniczny 120 W i jeden mechaniczny 150 W

      1. znaczy się , Andrzejek 30/08/03 22:44
        któryś Ci już zaczyna nawalać, może zaczyna Ci się uzwojenie przegrzewać i izolacja topić? nie czuć swądu albo nie widać dymu?
        jeżeli weźmiesz nowy o żadnym słyszalnym warczeniu nie może być mowy, u mnie chodzi już rok i nic nie słyszę, inni ludzie także się nie skarżą na to, że coś im warczy (tam gdzie coś robiłem)

    2. Hmmmmm , Umek 31/08/03 00:50
      Odstęp zakładam jakies 10 cm, problem "klapki" z dostępem do trafo jest w planie ;-)))))
      Jak na razie wszystko jest otwarte - ponieważ będą to jakieś panele więc można zrobić to tak lub inaczej :-))))

  4. Kup transformator z zabezpieczeniem termicznym , zartie 30/08/03 23:20
    czyli specjalny, w obudowie, do oświetlenia sufitowego. W niektórych sklepach wciskają zwykłe transformatory toroidalne bez obudowy.

    Gdybym dostawał złotówkę za każde przekleństwo pod adresem Microsoftu już dawno byłbym milionerem

  5. cztery ?, moim zdaniem lepiej wiecej a mniejszej mocy , etranger 31/08/03 09:58
    chodzi przeciez tez o efekt, wiecej wyglada ladniej , trafo zawsze musi miec przynajmniej 25% zapasu, rozne sa szkoly a jedna mowi ze do kazdej zarowki jedno trafo, ja za tym nie przepadam, ale montowalem juz systemy w ktorych tak bylo

    IStal sie switch:)

    1. No to też do przemyślenia... , Umek 31/08/03 11:46
      te 4 liczę takie średniej wielkości także nie będzie za dużo. A więcej ? Hmmm... Czy przy tak małych napięciach strefa zerowa czy jak to się tam nazywa (przy wannie) także obowiązuje? Bo z tego co wiem sam obszar wanny/brodzika i ich otoczenia (chyba 0.6m) ma być pozbawiony żadnych gniazdek czy punktów świetlnych.

  6. gniazdka na 220 0.6 metra od wody ale , etranger 31/08/03 13:12
    zaraz mnie szlak trafi wlasnie pisalem i sie mi skasowalo jego mac, w skrocie halogen nisko napieciowy mozesz dac na przysznic nic ci sie niestanie, wazne jest czy wszsytkie rorki w lazience masz uziemione, mozesz wybrac halo o mniejszej srednicy wtedy wyglada to swietnie i mozesz na malej powierzchni dac ich wiecej nieryzykujac efektu przepelnienie,
    Moim zdaniem wiecej malych o mniejszej mocy daje efekt a efekt jest najwazniejszy

    IStal sie switch:)

  7. Dziękuję... , Umek 1/09/03 12:18
    wszystkim za wypowiedzi - sprawa >4 nadal do oblukania.

    
All rights reserved ® Copyright and Design 2001-2026, TwojePC.PL