TwojePC.pl © 2001 - 2024
|
|
A R C H I W A L N A W I A D O M O Ś Ć |
|
|
|
OT - dwie cyfrówki - i dylemat - którą? , Marcinex 12/12/03 12:35 Stoję przed wyborem jednego z dwóch aparatów - Minolta Dimage Z1 i Fuji FinePix S5000 - oba w podobnej cenie (ok.2200), oba po 3mln pix. Minolta ciut więcej, Fuji wydaje sie mieć lepszy obiektyw, z kolei Minolta ma chyba więcej możliwości ręcznych ustawień. Sam nie wiem co wybrać - jakby ktoś z Was miał któryś z tych modeli i mógł się wypowiedzieć na ten temat.. będę wdzięczny za sugestie. Z góry dzięki.
Skłaniam sie ku Minolcie :)Nie ma piekła poza tym światem, on nim
jest, nie ma diabła poza człowiekiem,
on nim jest! - widziałem dużo zdjęć z tego Finepixa , ZGreG 12/12/03 13:54
jest całkiem spoko. Poza tym Fuji ma swoją ciekawą matrycę - i z 3mpix ma interpolowane 6mpix - całkiem nienajgorzej to wygląda. Natomiast Minolta - no to jest f-ma z tradycją, dobra optyka powinna być (ten Dimage jest dosyć nowy dlatego piszę "powinna"), porównaj oba mając je w ręce i kręcac, któy lepiej i łatwiej Ci się obsługuje - zobacz co z bajerków Ci potrzeba a czego nie....i już.. Nie wiem jak ten model ale Minolta (o czym wspominał w poście Kaszpio Akustyk) ma pomiar światła flesza "ADI" - bdb rzecz - nie przepali ale ładnie doświetla... A jak się umie z tego korzystać (-: to już ho ho!podpis?
jaki podpis! - zerknij na benchmark , RoBakk 12/12/03 15:53
jest krótki opis tej minolty, z tego co widzę to na zdjęciach wychodzi spora aberracja przy max zoomie i przy makro - http://www.benchmark.pl/...dimage_z1/strona-1.html
nie wiem jak fuji...
jeżeli w grę wchodzi prywatny import to w tej cenie nie do pobicia jest fuji S602 (tylko sześciokrotny zoom, ale wystarcza)
ps.
aberracja czy aberacja ? ;)Najlepszym sposobem zamawiania
piwa jest powiedzenie: Ubik - (-: ani jedno ani drugie (-: , ZGreG 12/12/03 18:19
abberacja. BTW w każdym kompakcie cyfrowym jest był i będize widoczna bardziej niż w np. lsutrance - wynik małych soczewek. Zobacz na www.fotopolis.pl ( o - polecam tę stronę w kwestii głównego topica) na test Sony V1. Doskonały aparacik - ale w pewnych warunkach też )-: widać mocno.. Coś za coś. KOmpakt to nie lustrzanka z Velvią...podpis?
jaki podpis! - panie kolego... , RoBakk 12/12/03 18:43
abba to taki zespół był ;)
chyba to pierwsze jednak...Najlepszym sposobem zamawiania
piwa jest powiedzenie: Ubik - czyżby? , ZGreG 12/12/03 19:11
"aberracja - w optyce nieprawidłowość odwzorowania przez soczewkę lub układ optycznych przedmiotów: obraz ich jest nieostry, zniekształcony lub zabarwiony. Odróżnia się abberację geometryczną i chromatyczną (barwną).
abberacja chromatyczna - aberracja barwna występująca w niektórych układach soczewkowych lub w pojedynczej soczewce, powodująca powstanie na obrazie barwnych otoczek zmniejszających ostrość obrazu. Otoczki te tworzą się wskutek różnego załamania się promieni poszczególnych barw (dyspersja światła przy jego załamaniu), czyli rozszczepianie światła białego na jego składowe barwne; ogniskowe dla różnych barw , czyli dla różnych długości promieniowania świetlnego, są różne, dlatego też promienie każdej z barw tworzą obraz w innej płaszczyźnie: promienie fioletowe - najbliżej soczewki (ogniskowa najkrótsza), promienie czerwone - najdalej od soczewki (ogniskowa najdłuższa). Abberację chromatyczną usunąć można poprzez zastosowanie specjalnych układów soczewek , zwanych układami achromatycznymi, czyli - achromatami.
abberacja geometryczna - abberacja układów optycznych charakteryzująca się niedokładnością odwzorowania obrazów w świetle monochromatycznym (jednobarwnym); zależy od kształtu soczewek i zwierciadeł, od ich układów oraz od geometrii oświetlenia. Do abberacji geometrycznej należy głównie abberacja sferyczna, a ponadto - koma, - astygmatyzm, - krzywizna pola obrazu oraz - dystorsja.
abberacja sferyczna - abebracja występująca w soczewce lub układach optycznych polegająca na tym, że promienie światła symetryczne w stosunku do osi optycznej, równoległe do niej lub wychodzące ze wspólnego punktu leżącego na tej osi, po przejściu przez soczewkę (lub układ optyczny) nie przecinają się w jednym punkcie, lecz na pewnej powierzchni. Abberacja sferyczna powodowana jest różnym stopniem załamywania promieni świetlnych przez poszczególne strefy soczewki: strefy bliższe brzegu soczewki załamują promienie silniej, mają więc krótsze ogniskowe niż środek tej samej soczewki. Abberację sferyczną można zmniejszyć przez zmniejszenie otworu przesłony (zwężenie wiązki światła) oraz przez dobranie odpowiednich krzywizn soczewek i łączenie ich w układy zwane aplantami. "
Cyt. za: http://www.fotograf.fir.pl/dodatki/slownik.phppodpis?
jaki podpis! - a kij go wie... , RoBakk 12/12/03 19:20
http://www.slownik-online.pl/index.php
tam jest tylko aberracja, trzeba się Miodka zapytać, pewnie i tak i tak jest dobrze <piwo>
:)Najlepszym sposobem zamawiania
piwa jest powiedzenie: Ubik - dobra zły przykład (-; , ZGreG 12/12/03 19:22
gostek się myli strasznie... wszędy inaczej piszą - ale wychodzi że mój błąd - aberracja ((-:podpis?
jaki podpis!
- Ani jedno ani drugie... , SpeedyX 12/12/03 18:31
za podobne pieniądze kupisz Fuji 602. Znacznie lepszy aparat.
Nie daj się oczarować 10-krotnym zoomem bo to tylko bajer zrobiony kosztem jakości zdjęć (dotyczy to również Olympusów).Proud Opera User - thx wszystkim , Marcinex 12/12/03 21:06
musze to przemyslec jeszcze :)Nie ma piekła poza tym światem, on nim
jest, nie ma diabła poza człowiekiem,
on nim jest! - jezeli zależy Ci na dużym zoom'ie to polecam , Yosarian 13/12/03 02:02
od Panasonica cyfrówkę - LUMIXA FZ-1 lub nowszą wersję FZ-2 a jak Cię stać to polecam model FZ-10 .... rewelacja.
Decydując sie na zakup brłaem pod uwagę wyżej wymienione oraz Olympusa 750 ale 10x zoom tylko ze stabilizacją softerową to pic na wodę. Za to Lumix ma bardzo dobrze działający sytem stabilizacji żyroskopowej MEGA O.I.S. do tego bardzo dobry obiektyw Leic'i a matryca 2 mln (FZ10 ma 4 mln). jest naprawdę wystarczająca... no i jest jeszcze niezaprzeczalna zaleta, jest to jeden z niewielu aparatów robonych tylko w Japoni :)
http://www.panasonic.com/...ital_cameras/lumix.asp
http://catalog2.panasonic.com/...;modelNo=DMC-FZ1S
http://www.panasonic-europe.com/...ame.asp?lang=en
http://www.panasonic.pl/...?id=1239&site_part=
FZ-1 teraz jest w cenie 1999 zł bruttoAll the best people in life seem to like
LINUX.
Steve Wozniak
- i tu się kolego srogo możesz przejechać , ZGreG 13/12/03 10:43
bo obiektyw ma nie robiony prze Lajkę tylko pod opieką (tak jak Sony wcale nie ma Zeiss'ów), a do tego matryce które tam są mają tragiczne szumy, są bardzo kiepściutkie Zwłaszcza w tym Lumix'ie FZ-1 - to jest odpowiednik Leica Digilux1 - straszna wtopa poważnej firmy! To że są made in Japan akurat im nie pomogło.... A seria Olków 7xx - słaba optyka jak na tą firmę - duże wady chromatyczne, widoczne nie tylko przy kontrastowych tematach ale "na codzień"....
Na prawdę tutaj bym szukał właśnie Finepix'a 602 - sprawdzony aparat, ale już nie produkowany - zastępuje go właśnie Finepix 5000 (a może 6000?), spojrzałbym bardzo pozytywnie na serię Olympusów Camedia 4040, 5050 - dobre aparaty. Albo Canonowskie Powershot'y A. Z daleka od wynalazków typu HP, czy już nie wspomnę o jakiś Pentagramach...
Bardzo dobre są Nikonowskie CoolPix'y (ale dopłacasz za markę), kompakty Pentaxa (Optio), Olympusy (cyfrowa seria mju digital), Minolty Dimage, warto też spojrzeć na Kodaki - np ostatni model z optyką Kreuznach'a, czy niedoceniane w Polsce aparaty Kyocera (producent Yashica, czy średnio i wielkoformatowego Contax'a). Po prostu za pewnymi markami idzie jakość (choć nie zawsze...) PZDRpodpis?
jaki podpis! - jest jednak jedno poważne "ale" , Yosarian 13/12/03 14:19
u mnie jest ___bezwzględny__ priorytet zoomu, wszystko co poniżej 10x nie jest brane przezemnie pod uwagę (do zdjęć artystycznych mam cały osprzęt na sprawdzonej konstrukcji Zenita TTL z filtrami i pierścieniami i obiektywami :) ale konstrukcja zaje****ie ciężka i w cocdziennym użyciu nie do użycia.
Decyzję o wyborze podjąłem po długich deliberacjach i wybrzydzaniu, analizowałem także ostani model Kodaka z 10x zoomem ale też odrzuciłem, przekopałem internet w poszukiwaniu fotek, rzecz jasna amatorskich, bo te jednak najlepiej oddaja możliwości sprzętu i były naprawdę OK w tym makro, przy maks ogniskowej występuje charakterystyczna zielonkawa poświata (abbercaja chromatyczna) ale w stopniu znikomym i jest to charakterystyczne dla wszystkich 10x obecnych na światowym rynku w tej grupie cenowej. A co do matrycy to nie mogę się zgodzić a własciwie to do efektów jakie z tej matrycy mozna uzyskać, bo tak naprawdę to każda szumi (fakt że nowsze mniej) jednakże bardzo wiele zależy od jakości elektroniki która ten obraz filtruje a panasonicowa jest jednak dobra. Pojawia sie to przy zdjęciach nocnych ale jest konsekwencją ustawienia ISO 400 i występuje też w innych cyfrówkach 10x a i 8x ale jest do zniesienia i do zminimalizowania softem zewnętrznym.
"bo obiektyw ma nie robiony prze Lajkę tylko pod opieką (tak jak Sony wcale nie ma Zeiss'ów)"
no to jest dla mnie zaskoczenie, nie myślałem że Lejka tak sie sprzeda, ale przyjmijmy że jest to nawet licencja a tej to japońca na pewno nie spieprzą :)
"a do tego matryce które tam są mają tragiczne szumy, są bardzo kiepściutkie Zwłaszcza w tym Lumix'ie FZ-1 - to jest odpowiednik Leica Digilux1 - straszna wtopa poważnej firmy!"
Jak wyzej napisałem, i po wykonau mnóstwa zdjęć nie mogę sie z tym zgodzić a juz na pewno ze określeniem "tragiczne" polecam przejrzeć polskie, rosyjskie, austrakijskie i w ogóle zachodnie fora z opiniami uzytkowików tego aparatu. Ja wiem że następny to penie będzie FZ-10, jak na moje potrzeby to po prostu rewelka :)
"A seria Olków 7xx - słaba optyka jak na tą firmę - duże wady chromatyczne, widoczne nie tylko przy kontrastowych tematach ale "na codzień"...."
Tu się z Toba zgodzę, zebrane przezemnie doświadzczenia i opinie tez to potwierdzają
"Na prawdę tutaj bym szukał właśnie Finepix'a 602 - sprawdzony aparat, ale już nie produkowany - zastępuje go właśnie Finepix 5000 (a może 6000?), spojrzałbym bardzo pozytywnie na serię Olympusów Camedia 4040, 5050 - dobre aparaty. Albo Canonowskie Powershot'y A."
Jasne, tylko cholerka z tym zoomem to mają kiepsko .... a ja mam kompleks dużego zooma ;-))
"Z daleka od wynalazków typu HP, czy już nie wspomnę o jakiś Pentagramach..."
I znowu się zgodzę :)
Pozdr.All the best people in life seem to like
LINUX.
Steve Wozniak
- no tak , ZGreG 13/12/03 18:10
ale wiesz zoom wszystkiego nie załatwia. Z tym sprzedaniem się Leica - cóż potęgi upadają... po prostu była to zbyt high-end'owa firma dla zwykłego zjadacza a konkurencja cisnęła.... inaczej całkiem by pewnie kiedyś upadli... JAk wiele innych tego typu firm - vide szwajcarska Alpa - kupili ją w latach 90 amerykanie i "reanimowali", czy ostanio Yashica - dobra marka która zniknęła )-:... Ja nie mówię że te obiektywy są tragiczne, ale nie jest to "czysta" Leica. Co do szumów, zależy co i z czym porównasz i jaki motyw jest na zdjęciu i jakie warunki. Szu przy dobrym naświetleniu nie wyjdzie, ale lekko niedoświetl - to zobaczysz... (-:
NO a na "kompleks dużego zooma nic nie poradzę" ((((-: Jak napisałem - każemu wg. potrzeb. Wymieniłem tylko te aparaty które uważam za warte uwagi... PZDR!podpis?
jaki podpis!
|
|
|
|
|
All rights reserved ® Copyright and Design 2001-2024, TwojePC.PL |
|
|
|
|