Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
B O A R D
   » Board
 » Zadaj pytanie
 » Archiwum
 » Szukaj
 » Stylizacja

 
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
OBECNI NA TPC
 
 » cVas 01:26
 » wrrr 00:38
 » piszczyk 00:16
 » Bonifacyz 00:15
 » metacom 00:07
 » JE Jacaw 23:47
 » PCCPU 23:39
 » abes99 23:26
 » esteban 23:23
 » rainy 23:04
 » skalak23 22:59
 » marekzi 22:57
 » Flo 22:47
 » Soulburne 22:45
 » elliot_pl 22:41
 » acd 22:33
 » @GUTEK@ 22:22
 » rooter666 22:13
 » ini1 22:10
 » Irix 22:05

 Dzisiaj przeczytano
 4635 postów,
 wczoraj 69357

 Szybkie ładowanie
 jest:
włączone.

 
ccc
TwojePC.pl © 2001 - 2026
A R C H I W A L N A   W I A D O M O Ś Ć
    

[Lame - linux] Knoppix zainstalowany na HDD nie widzi flopa ani CD , zartie 21/05/04 08:57
Kumpel ma komputer, który ma służyć jako maszyna do pisania i musi mieć legalny soft. Z racji tego, że komp jest stary (P200) wybór padł na Knoppixa, bo ma (przynajmniej na papierze) względnie nieduże wymagania, poza tym zawsze może go też odpalić w celach szkoleniowych z CD na drugim kompie, gdzie ma windę.
Po zainstalowaniu Knoppixa według instrukcji próba skorzystania z flopa kończy się komunikatem: "Plik lub katalog file:/mnt/floppy nie istnieje", podobnie jest z CD. Moja znajomość Linuxa ogranicza się do tego, że wiem, że istnieje polecenie "mount".
Pytanie: jak zrobić, aby system za każdym razem widział oba napędy bez konieczności ich ręcznego podmontowywania? Na Knoppixie uruchomionym z CD to działa. Z komputera ma korzystać osoba, która tylko potrafi komputer włączyć, uruchomić OpenOffice-a i napisać pismo.

Gdybym dostawał złotówkę za każde przekleństwo pod adresem Microsoftu już dawno byłbym milionerem

  1. jesli juz jest zainstalowany knoppix to , marek_m 21/05/04 09:07
    w katalogu /etc jest plik fstab. Wyedytuj go jako root i usun # w lini poprzedzajacej dyskietke i cdrom oraz pozmieniaj wpis z noauto na auto. Pisze z pamieci, wiec moglem cos troche pomerdac.

    pzdr

  2. Trzeba czytać komunikaty.... , PKort 21/05/04 09:45
    Skoro plik /mnt/floppy nie istnieje, to go trzeba stworzyć. Ot i cała filozofia.

    Heavy Metal or no metal at all
    whimps and posers - Leave the Hall !!

  3. try: , BENY 21/05/04 11:41
    mkdir /mnt/(xxx)
    pozniej ewentualnie podmontuj naped.
    a do montowania ewentualnego drugiego dysku:
    mount /dev/hdb(x) -t ext2 /mnt/(xxx)
    w miejsce iksow wpisz oczywiscie nazwy urzadzen lub ich numer

    / Najlepsza sygnaturka /
    / to brak sygnaturki /

  4. Odradzam Knoppixa do takich zastosowań. , adje 21/05/04 12:13
    Na desktop do biura to jednak najlepsze są dystrybucje "biurkowe". Mandrake 10 na podanym sprzęcie powinno być ok z uwagi na KDE 3.2.x (szybkość!) i jako 2.6.x (szybkość!), co sprawia że jest szybsza od wcześniejszych wersji, ma tylko wolny start (ale szybszy niż win2000 z service packami), ale jest dobrze spolszczone, co w biurze jest ważne, oraz jest łatwe w obłsudze (a'la winda). Warto doinstalować podstawowe fonty z Windows (te legalne typu Time New Roman, Ariel itp.) z uwagi na kompatybilność, poszukaj w sieci jak to się robi, by nie łamać licencji. W sumie to ważniejsza od procka jest ilość RAM-128MB to raczej minimum, ale P200 z 128RAM do biura na Mdk10 powinno spokojnie pasić (szczególnie po powyłączaniu wodotrysków w KDE typu animacje okien, ikon itp).

    "Nasze namiętności często stają się
    naszym nieszczęściem." (Zygmunt Freud)

    1. Uuupsss, to ten komp ma 48 MB RAM-u , zartie 21/05/04 12:37
      ... o 128 MB można jedynie pomarzyć, bo płyta jest pod SDRAM-y, ale kości 64 MB już nie widzi :-(

      Gdybym dostawał złotówkę za każde przekleństwo pod adresem Microsoftu już dawno byłbym milionerem

  5. Pamieci mozna poszukac , krogulec 21/05/04 14:44
    bo duza czec takich plyt powinna widziec (przynajmiej po wgraniu najnowszego biosu ) kosci 64MB (przynajmniej te 8x8). Poza tym do uruchomienia fluxboxa lub icewm tyle pamieci nie potrzeba

    1. Wersja BIOS-u nie ma nic do obsługi pamięci , zartie 21/05/04 18:04
      Płyta jest na chipsecie VIA VPX, a on obsługuje maksymalnie 32 MB kości SDRAM. Z większych pojemności obsługuje 64 MB SIMM oraz 64 MB i 128 MB DIMM FPM/EDO - wszystkie praktycznie nie do zdobycia.

      Gdybym dostawał złotówkę za każde przekleństwo pod adresem Microsoftu już dawno byłbym milionerem

      1. pewnie tak , krogulec 21/05/04 18:27
        ale gosciu chyba na podobnej jesli nie identycznej plycie uruchomil kosc 128MB SDRAM http://misiuramt.republika.pl/bios.htm

        1. Bardzo ciekawe , zartie 22/05/04 08:54
          Na pierwszy rzut oka wydaje się, że PCChips dokonał niemożliwego i obszedł ograniczenia chipsetu. Poprzeglądałem strony z linków (i parę innych) i doszedłem jednak do wniosku, że ten chipset był projektowany do współpracy z pamięciami 128 MB. Najprawdopodobniej VIA coś nie wyszło i producenci płyt blokowali obsługę pamięci większych niż 32 MB na poziomie BIOS-u. PCChips po prostu w ostatnim wydanym BIOS-ie zlikwidował tę blokadę.

          PS. Płyta kumpla to nie PCChips, najświeższy dostępny BIOS ma wgrany.

          Gdybym dostawał złotówkę za każde przekleństwo pod adresem Microsoftu już dawno byłbym milionerem

    
All rights reserved ® Copyright and Design 2001-2026, TwojePC.PL