Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
B O A R D
   » Board
 » Zadaj pytanie
 » Archiwum
 » Szukaj
 » Stylizacja

 
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
OBECNI NA TPC
 
 » cVas 04:01
 » Kosiarz 03:43
 » Fantomas 01:48
 » Martens 01:29
 » rkowalcz 01:18
 » GULIwer 01:13
 » Bonifacyz 01:06
 » elliot_pl 00:50
 » ReMoS 00:20
 » RaPToRR 00:10

 Dzisiaj przeczytano
 8768 postów,
 wczoraj 61370

 Szybkie ładowanie
 jest:
włączone.

 
ccc
TwojePC.pl © 2001 - 2026
A R C H I W A L N A   W I A D O M O Ś Ć
    

niedziałające DHCP na serv. w2003 , JOTEM 26/09/05 23:33
Okoliczności mnie zmusiły do wzięcia się za kompletnie zmasakrowany serwer 2003. Potrzebuję na nim uruchomić działające kiedyś zdalne instalowanie stacji XP. Do tego potrzebuję obsługę BOOTP na mechanizmach DHCP, żeby mieć samobootujące do uslugi stacje robocze.
I za żadne skarby nie mogę zmusić DHCP do działania. Już mam dosyć po dniu siedzenia. Rok temu ustawiłem wszystko i działało. Potem kilka innych osób ostro mieszalo na serwerze, 4 razy padly dyski twarde i mechanizmy przestaly działać. Znawcy problemu pomóżcie - co może przeszkadzać DHCP na win2003 w działaniu???
Odinstalowałem firewall'e i antyviry, zadbałem o pojedyncze adresy IP na interfejsach sieciowych, przeinstalowałem po kolei wszystko - kontroler domeny, DNSa, DHCP i ustawiłem zgodnie z instrukcją (mam nadzieję). Żadnych komunikatów o błędach w logach nie mam, za to są informacie ze wszystko gotowe i czeka na stacje klientów. Stacje się logują do domeny, pobierają stałe profile pracujac na stałych IP, wszystko działa oprócz DHCP (a dokładniej jak wspominałem BOOTP).
Ciemny jestem w tej materii, a na zdrowy chłopski rozum to już wszystko zrobiłem. Węszę jakiś haczyk ale go nie widzę.
Ratunku, bo osiwieję.
pozdr.

Poryjemy..zrobaczymy

  1. sorry, ale czegoś nie rozumiem.. :> , XCLONE 27/09/05 00:08
    DHCP rozdaje adresy stacjom, które zgłoszą takie żądanie (automatyczne pobieranie adresów z sieci).. warunkiem działania DHCP jest jego obecność w tej samej klasie sieci.. czyli ustawiasz sobie DHCP, który ma IP np. 10.0.0.254, żeby rozdawał adresy w przedziale 10.0.0.1 - 10.0.0.250.. może rozdawać w zależności od kolejności zgłoszeń, a może pobierać przypisane na stałe po MAC..

    jak więc chcesz, żeby działał DHCP, skoro ustawiłeś na stacjach stałe IP ? :>

    nie znam mechanizmów w win2k3, ale nie powinno się to różnić od DHCP pod linuxem :)

    --
    Pozdr.
    Artur S.

    The World HAS Changed..
    :P

  2. Może trochę chaotycznie , JOTEM 27/09/05 00:17
    Jużtłumaczę. Mamy w puli trochę nadmiarowych IP (kilkanaście) i te nadmiarowe rozdzialane są dynamicznie tylko na potrzeby zdalnej instalacji (karty sieciowe bootują do usługi na serwerze 2003 i stacje automatycznie się instalują). Poza procesem instalacji stacje mają (bo z pewnych powodów muszą) stałe IP z zakresu nie pokrywającego się z przydzielanym dynamicznie (choć z tej samej podsieci). W czasie bootowania i tylko wtedy karty pobierają IP poprzez DHCP. Jeszcze rok temu działało doskonale i w ciagu 8 godzin instalowano z pelnym oprogramowaniem wszystkie stacje robocze.

    Poryjemy..zrobaczymy

    1. Tlumacząc dalej , JOTEM 27/09/05 00:37
      warunkiem zdalnej instalacji jest możliwość czasowego właczenia DHCP. Karty sieciowe w czasie startu kompa znajdują wtedy DHCP i zamiast ładować się OS (a w nim jest stałe IP) zaczyna się automatycznie instalacja z serwera.
      Tylko że obecnie cholerne DHCP za Chiny Ludowe nie ma ochoty być wykryte w czasie bootowania.
      DHCP na serwerze daje się włączyć o czym oznajmia komunikatem, niby wszystko OK tylko nie wykrywa żadnych zgloszeń od bootujacych stacji. Jakby było fizycznie rozłaczone.
      Zdenerwowany niemiłosiernie jaśniej nie mogę. Pomysł był interesujący i się sprawdził. Użytkownik jedynie resetował komputer i za godzinę miał system jak nowy. Tylko czemu teraz DHCP nie wykrywa rządań (nawet od stacji konwencjonalnie dla testu ustawionych na dynamiczny IP pod windowsem)?? Pomocy. To jest po prostu nieetyczne zachowanie serwera DHCP.

      Poryjemy..zrobaczymy

      1. tia... , Ranx 27/09/05 08:06
        koncepcyje mam nastepujace.
        1. odpalic zewnetrzny serwerek DHCP (linux? jakikolwiek inny sprzecik np dlink, whatever) i zobaczyc co dziala. a jak dziala to nie ruszac potem :P
        2. odpalic analizator pakietow (dowolny) i zobaczy czy ida pakiety odpawiednie (ACK, DISCOVER, OFFER itepe) krotko mowiac zobaczyc co sie moze ew dziac i czy sie dzieje. (moze w sieci masz 2 serwery dhcp? moze gdzies jakis router cos tnie? - strzelam) za wiele to pewnie nei da ale zobaczyc mozna. naklad pracy nie jest wielki. to samo (ale czy tak samo?) mozna odpalic przez "performance" czy tez wydajnosc i dodac liczniki dla DHCP. obaczyc mozna.

        generalnie DHCP jest dosc prosty i nie ma w nim za wiele kombinacji. powinien dzialac z kopa. pod warunkiem jego autoryzacji w AD:) i odpowiedniego przypisania adresow:)))

        o roztramtajdany charkopryszczańcu...

        1. Dzięki , JOTEM 27/09/05 09:51
          spróbujemy zaraz dodatkowy serwerek na linuxie - czy on zadziała. Zainstalujemy jakiś analizator pakietów (na serwerze jak się domyślam - może jakieś preferencje co do nazwy analizatora? (tak jak mówiłem, to nie moja branża - zajmuję się bo muszę przez kilka dni)).
          To prosta sieć, stacje widzą serwer bezpośrednio. Autoryzacja w AD jest :-). Nic nie ma prawa nie działać - a nie działa.
          Niestety musimy mieć serwer DHCP na serwerze 2003 bo przez DHCP dziala BOOTP na serwerze i stąd mamy zdalny rozruch stacji.
          Może jeszcze jakieś pomysły co mu może w tak prostej sieci przeszkadzać?? Wszystkie uwagi mile widziane, każdy pomysł sprawdzimy, poza reinstalacją systemu oczywiście. Jak już wspominałem kiedyś przeszkadzały mu virtualne IP podpinane do interfejsu sieciowego - wyrzuciłem, kiedyś firewall na serwerze blokował dostęp - wywaliłem. Moze jeszcze coś ktoś miał???
          pozdr.

          Poryjemy..zrobaczymy

          1. :))) , Ranx 27/09/05 11:14
            jesli analizator (szumne slowo:)) to najprosciej network monitor windowsowy - w kazdym srv jest i calkiem dziala. moze potem przegladanie tego jest malo ok ale da sie zrobic. chodzi tylko o sprawdzenie czy dochodza do servera dhcp pakiety z pytaniem o adres. potem ethereal windowy (tez free) i inne.
            poza tym polecam cos w stylu tcpview (www.sysinternals.com) czy tdimon do sprawdzenia jakie port sa otwarte (moze jakis sp1 czy inna poprawka zablokowala porty. to mozliwe. ja dalej mam bez sp1)
            co jeszcze.... jeden IP na karcie. jedna karta. podany gateway na tej karcie. switch bez zarzadzania (czesc pytania idzie broadcastem moze tam gdzies jest ciete) zadnego routera w sieci miedzy srv a stacjami i poprawna konfiguracja tegoz (czy nie ma ustawionego przekazywania dhcp relay (ale to raczej nie to aleeee))
            co jeszcze.... wywal dany zakres i ustaw go od nowa. pewnie to juz robiles. ale jak posprawdzasz wszystko to zrob ten zakres od nowa raz jeszcze:)
            poza tym nie mam koncepcji. musialbym zobaczyc na wlasne galki. jak z pozka to pomoge:)

            o roztramtajdany charkopryszczańcu...

            1. Trochę dodatkowych informacji , JOTEM 27/09/05 15:19
              Osobny serwer DHCP na linuxie wpięty do tego samego gniazda sieciowego działa i stacje z niego potrafią skorzystać. Porty od DHCP 67/69 na serw2003 otwarte i dhcp na nich wykrywany przez skaner portów. Windowsowy monitor sieci widzi zgłoszenie od stacji do serwera dhcp i tylko to zgłoszenie (komunikat Discover o ile pamiętam). Jak zaznaczę na serwerze DHCP zamiast BOOTP, to dodatkowo dochodzą komunikaty OFFER. Zainstalowaliśmy SP1 i nic nie pomogło. Ciagle nic nie działa. Przeinstalowaliśmy wszystko raz jeszcze: AC,DNS,DHCP i ciągle nic. Przyszło trzech znajomych od sieci windowsowych pooglądali, porozmawiali i nic nie znaleźli. W zadnych logach nie ma żadnych błędów, nic, nawet informacji o zgłoszeniach od stacji. Zapora windowsowa wyłączona.
              Może gdzieś można wyłączyć autoryzację logowania do tej usługi (przez rok różne rzeczy różne osoby wyprawiały z tym serwerem - co mogły przestawić!??!) Może jeszcze coś mogę zrobić? Oprócz reinstalacji systemu, bo to jest hańba po prostu. A może to ingerencja sił nieczystych?
              Mam dosyć.

              Poryjemy..zrobaczymy

              1. hmmm , Ranx 27/09/05 21:54
                chwilowo nic do glowy nie przychodzi...
                ale
                http://support.microsoft.com/...id=kb;en-us;832689
                i
                http://support.microsoft.com/...+2003&srch=sup
                moga pomoc.
                sorka ale az nie zobacze na wlasne oczy nie pomoge wiecej...

                o roztramtajdany charkopryszczańcu...

                1. Dzięki za zainteresowanie , JOTEM 29/09/05 21:15
                  Rozumiem, że zdalnie nie pomożesz więcej - cudotwórców raczej nie ma ;-) Zrobiłeś i tak więcej niż oczekiwałem.
                  Ostatnia ciekawostka. Po kolejnym odinstalowaniu ról AD, DHCP i DNS i powtórnej ich instalacji komputer przestał w ogóle korzystać z DNSów. Własnego i wpisywanych przy konfiguracji TCP/IP interfejsu sieciowego. I stan ten się utrzymywał po odinstalowaniu AD, DHCP i DNS. Wycieczki specjalistów chodziły do niego i nie potrafiły go zmusić, żeby po nazwie wszedł gdziekolwiek (tylko po IP działało).
                  Po prostu serwer zdechł kompletnie.
                  Trudno, zrobiliśmy reinstalację systemu i wszystko od pierwszego razu ruszyło. Bez problemów i z domyślnymi ustawieniami. Widocznie pady dysków i inne przygody trochę go wyczerpały.
                  pozdr.

                  Poryjemy..zrobaczymy

                  1. niezamaco , Ranx 29/09/05 21:59
                    a co do systemu, to taki juz jego urok...
                    jak dziala to nie ruszam i bron cie Szefie w niebiesiech by nie dotykac:)
                    a reinstalka remedium na wszystko. byle tylko baze AD zbackupowac to reszta do odtworzenia:)

                    o roztramtajdany charkopryszczańcu...

    
All rights reserved ® Copyright and Design 2001-2026, TwojePC.PL