TwojePC.pl © 2001 - 2024
|
|
A R C H I W A L N A W I A D O M O Ś Ć |
|
|
|
[OT] Czy ktoś tu jest na samozatrudnieniu? , Dexter 20/12/05 13:27 Wiem, wiem, w sieci jest dużo na ten temat.
Ale chciałbym się dowiedziec jak to jest "z pierwszej ręki".
Chyba moja żona będzie zmuszona do czegoś takiego...Komisarz, Blimek, Bart - nie odpowiadajcie w wątkach, które zakładam.
Odpowiedzi oleję.
THX! - byłem swego czasu... , carlosA 20/12/05 13:44
Co chcesz wiedzieć ?#whatever - Generalnie jak to jest ze strony zatrudniającego się. , Dexter 20/12/05 13:53
1. Ile jest załatwiania, jak długo to trwa;
2. Korzysci;
3. Koszta etc.Komisarz, Blimek, Bart - nie odpowiadajcie w wątkach, które zakładam.
Odpowiedzi oleję.
THX! - no to lecimy , carlosA 20/12/05 14:22
1. Zwyczajna procedura zakładania własnej działalności, a więc do oblecenia UM (wpis do ewidencji) US (nadanie nip(lub nie w zależności od formy prawnej działalności) GUS (nadanie regonu) ZUS (ubezpieczenia) w moim przypadku trwało to 14 dni, może teraz da się załatwić to szybciej. A i pieczątka później, ale to szczegół.
2. Dużo przedmiotów codziennego użytku kupujesz na fakturę (odliczasz sobie VAT, de facto opłaca się być vat-owcem dlatego) Nadto możesz wystąpić w przypadku dużych zakupów o odliczenie vat (oczywiście zakup musi być związany z prowadzoną działalnością). Telefon domowy (jeśli miejscem prowadzenia działalności jest mieszkanie,dom) bodajże można połowę kosztów odliczyć, komórki na firmę etc... Produkcja kosztów to szeroki temat ;-) (pytaj konkretnie to postaram się odpowiedzieć) Reszta to sprawa umowy z pracodawcą, ja miałem w umowie np. : -14 dni wolnych płatnych w roku, możliwość zastępstwa (to znaczy, że ja mogę podstawić w pewnych przypadkach osobę, która będzie wykonywała moje obowiązki) ale to kwestie umowy, najważniejsze żeby wynegocjować kwotę , która będzie zawierała podstawę +zus od podstawy+ vat(22% usługa) od całości. Genaralizując można powiedzieć, że miesięcznie jest zawsze do urwania kilkaset złotych (w zależności od wydatków).
3. ponad 700 pln zusu (w tej chwili masz jakąś tam promocję, przez dwa lata płacisz połowę zusu czyli około 350 pln) comiesięczny vat i zaliczki na podatek dochodowy.
Wady:
-w zależności od umowy, ale trzeba zapomnieć o chorowaniu (płatnym)
-wypełnianie papierów (ale możesz to komuś zlecić, przy małej ilości faktur , koszt rzędu 100pln)
-podstawa emerytalna liczona od najniższej krajowej (warto uszczknąć coś z pieniędzy ekstra na np. III filar)
-jesteś narażony na kontrole z US, ZUS-u i Bóg jeden wie ile jeszcze różnych urzędów (w praktyce przyjdą pogrzebią w papierach raz na 2-3 lata 1 dzień)
Podstawa to dobra umowa, z pracodawcą. Jak dla mnie więcej zalet, niż wad.
Pozdrawiam.#whatever
- A czy w przypadku , DeathClaw 20/12/05 14:28
spółek możliwe jest samozatrudnienie tzn. - 2 osoby zakładają spółkę cywilną i samozatrudniają siebie?- Nie komplikuj , JOTEM 20/12/05 14:36
Zakładasz działalność gospodarczą, przyszły wspólnik też (jak przy samozatrudnieniu), spisujecie umowę spółki cywilnej, rejestrujecie spółkę w paru urzędach i po sprawie. Nie musicie się w ogóle w swojej spółce cywilnej zatrudniać żeby na niej zarabiać. Nie myl spółki cywilnej z z. o. o. lub innymi spółkami prawa handlowego itp :-). Zatrudniać, to raczej będziecie pracowników.
Pozdr.Poryjemy..zrobaczymy - Hmmm.... , DeathClaw 20/12/05 14:43
Gdzieś obiło mi się o wzrok, że w przypadku samozatrudnienia (po zarejestrowaniu działalnosci gosp.) płaci się niższą składkę ZUS i stąd moje pytanie (może i skomplikowane).
Nie, nie mylę spółki cywilnej z z o. o., ani z komandytową, ani z jawną, ani z każda inną o jakiej mówi KC i KSH :).- i dobrze Ci się obiło , JOTEM 20/12/05 14:47
Ale dotyczy to ogólnie prowadzenia NOWEJ działalności gospodarczej, a nie samozatrudnienia. Na stronach ZUSu są szczegóły - trzeba sporo warunków dodatkowych spełnić (np nie prowadzenie wcześniej co najmniej od 5 lat (chyba) innej działalności, nie wolno świadczyć usług na rzecz ostatniego pracodawcy itp).Poryjemy..zrobaczymy
- sprzeczność widzę w Twoim pytaniu.. , carlosA 20/12/05 14:37
będąc w spółce cywilnej, jesteś normalnym przedsiębiorcą (a więc płacisz wszystkie zoobowiązania ZUS, US etc..), w Polsce nie istnieje pojęcie spółki cichej (kiedy jedna osoba daje np. wkład finansowy, nie pracuje w spółce, a czerpie korzyści wynikające z wkładu finansowego). Zatem dwie osoby będące w jednej spółce nie mogą samozatrudniać wzajemnie siebie, bo już w tej spółce pracują.#whatever - Hmm... , DeathClaw 20/12/05 14:52
KSH i KC nie mówią nic o cichej spółce, ale nie mówią też, że nie jest ona możliwa, poza tym jako przedsiębiorca bede płacił ZUS, a czytałem gdzieś, że jak dokonam samozatrudnienia, to zmniejszają się koszty na ZUS i interesuje mnie czy możliwe jest samozatrudnienie w spółce.
Działalność wytwórczo-usługowa, gdzie kapitał wychodzi od 3 osób, a 2 z nich będą faktycznymi pracownikami (trzecia osoba wg. KC będzie działała dla dobra spólki i to tyle z niej). I tych 2 pracowników dręczą koszty ubezp., które jak pisałem wyżej można (chyba) obnizyć przez samozatrudnienie (ale czy możliwe jest to w spółce?).- Co ty z tym samozatrudnieniem , JOTEM 20/12/05 16:19
i obniżaniem kosztów ZUS?
Mówiłem - wejdź na stronę ZUSu, tam jest to dokładnie opisane.
Nie chodzi tu o samozatrudnienie, a o prowadzenie dzałalności gospodarczej. Jeśli jesteś normalnie zatrudniony - pracodawca odprowadza składkę ZUS od Twojego wynagrodzenia, jeśli założysz działalność gospodarczą i pracodawca będzie cię wynajmował jako firmę, to ZUS płacisz od własnoręcznie usalanej kwoty (nie niższej jednak niż ustalone przez ZUS minimum). Jeśli więc dużo zarabiasz na umowie o pracę, to opłaca się przejść na samozatrudnienie, jak zarabiasz mniej niż minimum ZUSu to samozatrudnienie mija się celem.
Teraz co do zatrudnienia we własnej firmie. Jeśli jesteś współwłaścicielem spółki cywilnej, to tak jakbyś w niej pracował. Twoje obowiązki określa UMOWA SPÓŁKI. Praktycznie nie możesz się w niej zatrudnić dodatkowo, bo podpisywałbyś umowę sam ze sobą!!! A tego urząd skarbowy nie lubi i się czepia węsząc kombinatorstwo podatkowe (nie zusowe, a podatkowe). Teraz uwaga! jeśli jesteś wspólnikiem w spółce cywilnej, to (UWAGA) twoim zarobkiem zasadniczym jest procent (określony w umowie) zarobku firmy. A ponieważ jesteś prowadzącym działalność gospodarczą, to sam ustalasz sobie podstawę ZUS (oczywiście nie niższą niż minimum). Zatrudnienie, czy samozatrudnienie nic Ci nie da. Gorzej. Jak jesteś wspólnikiem i dodatkowo się samozatrudnisz, to tak, jakbyś miał DWIE działalnosci gospodarcze i część zusów płacisz od OBU!!! działalności(więc dwa razy - taką mamy wykładnię przepisów od roku bodajże). Więc śmiało, samozatrudnij się we własnej spółce cywilnej, podpadnij urzędowi skarbowemu i płać podwójnie część zusu. Twój wybór.
Wspominałem jeszcze, ze jeśli to Twoja pierwsza od 5 lat działalność, to jesteś zwolniony z większości ZUSu przez pewien okres. I do tego też wystarczy być wspólnikiem w spólce cywilnej - tj. mieć działalność gospodarczą i spełnić inne warunki ZUSu.
Co do tej osoby działającej dla dobra spółki, to lepiej idź do prawnika.
Mój mi wybił z głowy takie pierdoły. Spisało się odpowiednią umowę spółki cywilnej i to załatwiło sprawę.
Podsumowujac - od strony ZUSow opłaca się przejść na samozatrudnienie, jak zatrudnia Cię ktoś inny i zarabiasz więcej niż minimum ZUSowskie powiększone o koszty dodatkowej roboty, księgowej itp.
To o czym mówisz, to TYPOWY trick, ale przy innych od cywilnej spółkach. Jakbyś był wspólnikiem w spółce z o.o. to wtedy samozatrudnienie siebie jako firmy (w przeciwieństwie do zatrudnienia siebie jako osoby) ma sens, ale warto, abyś nie był w zarządzie (tylko np żona), bo znowu sam ze sobą będziesz umowę podpisywał. W ogóle, to co zamierzacie stworzyć, to mi bardziej do z o.o. pasuje niż do cywilnej.
UFF, i to by było na tyle.Poryjemy..zrobaczymy
|
|
|
|
|
All rights reserved ® Copyright and Design 2001-2024, TwojePC.PL |
|
|
|
|