Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
B O A R D
   » Board
 » Zadaj pytanie
 » Archiwum
 » Szukaj
 » Stylizacja

 
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
OBECNI NA TPC
 
 » soyo 14:35
 » Dexter 14:31
 » 247 14:31
 » KHot 14:23
 » Menah 14:21
 » MARtiuS 14:21
 » alkatraz 14:19
 » rooter666 14:18
 » Venom79 14:17
 » XepeR 14:12
 » Demo 14:05
 » elliot_pl 14:05
 » sszpila 14:03
 » Wolf 13:48
 » Guli 13:48
 » Soulburne 13:46
 » Elektron 13:40
 » Zbyl 13:29
 » luzak2363 13:20
 » malyy 13:14

 Dzisiaj przeczytano
 77786 postów,
 wczoraj 55205

 Szybkie ładowanie
 jest:
włączone.

 
ccc
TwojePC.pl © 2001 - 2026
A R C H I W A L N A   W I A D O M O Ś Ć
    

Pytanie o kodowanie znaków , kubazzz 13/12/06 01:12
Pracuje na laptopie z angielskim windowsem XP Media Center.
Nie moge dojsc do ladu z kodowaniem znakow.
DLa programow unicode ustawile polska strone kodowa, ale i tak gg to ignoruje i nie uznaje wpisanych przeze mnie polskich znakow.
Ustawienia klawiatury mam - Polish (Programmers)
GG olewam, nie zalezy mi bardzo, ale czesto mam problemu kiedy pisze kod html w notatniku.
Dla polskich stron HTML powinno sie z tego co wiem deklarowac charset jako iso-8859-2.
Czy to jest najlepszy?
I drugie pytanie - jak mam zapisywac w notatniku - teraz, zeby nie robily sie cyrki to zapisuje ANSI. Nie wiem co ustawialem wczesniej, ale byly nawet problemy ze Firefox nie widzial pewnych znacznikow, a Opera widziala. W kodzie strony w notatniku ewidentnie widzialem, ze wszystko jest jak nalezy, ale FF dalej sie stawial. Zrobilem ctrl-c ctrl-v do nowego okna i zapisalem z kodowaniem ANSI i poszlo.
Ale malo testowalem to z polskimi literami i nie wole nie wpakowac sie znowu.
Dlatego moje pytanie brzmi jak to powinno tak naprawde byc, zeby bylo dobrze [przy uwzglednieniu istniejacych warunkow]?
Oczywiscie czytalem w internecie o tym i w ksiazkach, ale jak zwykle na koncu sie okazuje, ze nie wiadomo i to zalezy;)
No i gdzie jest deklarowana to kodowanie - czy to jest tak, ze jak wybiore ANSI w notatniku to on nic nie dodaje, a jak wybiore UTF-8 albo Unicode to on dodaje cos od siebie do napisanego tekstu?
Z gory dziekuje za pomoc.

SM-S908

  1. hmmm , Grocal 13/12/06 07:42
    1. Kodowanie polskich znakow dla nie-unicode:

    http://img330.imageshack.us/...=clipboard01dn2.png

    2. Stronki pisz w ISO-8859-2 korzystajac z edytora, ktory pozwala na konwersje znakow "w locie" np. przy zapisie. Osobiscie jednak korzystam z dodatkowej klawiatury ISO (przalaczam sie miedzy nimi kombinacja CTRL+SHIFT ustalona w ustawieniach klawiatur) Izy Kibord 2.3 dla WinNT/2000/XP [ http://windows.online.pl/klawiat.htm ]. Tym sposobem mozesz pisac w ISO w kazdym edytorze w trybie ASCII (no dobra... ANSI.. w sumie to Windows).

    Na pewno, na razie, w ogóle...
    Naprawdę, naprzeciwko, stąd...
    Ortografia nie gryzie!

    1. hmm , bartek_mi 13/12/06 07:59
      s.w.

      dzisiaj jest jutrzejszym wczoraj

    
All rights reserved ® Copyright and Design 2001-2026, TwojePC.PL