Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
B O A R D
   » Board
 » Zadaj pytanie
 » Archiwum
 » Szukaj
 » Stylizacja

 
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
OBECNI NA TPC
 
 » piszczyk 01:43
 » Chavez 01:26
 » Chrisu 01:25
 » metacom 01:21
 » Martens 01:17
 » BoloX 01:16
 » Dzban 01:02
 » Qjanusz 00:53
 » Irys 00:51
 » ulan 00:41
 » RaPToRR 00:22
 » zibi13 00:10
 » esteban 23:52
 » alkatraz 23:48
 » Menah 23:36
 » luckyluc 23:27
 » Wolf 23:25
 » selves 23:24
 » wrrr 23:24
 » fiskomp 23:14

 Dzisiaj przeczytano
 36866 postów,
 wczoraj 25433

 Szybkie ładowanie
 jest:
włączone.

 
ccc
TwojePC.pl © 2001 - 2025
A R C H I W A L N A   W I A D O M O Ś Ć
    

(OT - chyba długie) Spółdzielnia i prawa do lokalu - jak to z tym jest ? , JE Jacaw 22/02/08 14:16
Szukam po internecie i mam jeszcze większy mętlik, więc tradycyjnie liczę na pomoc braci (i sióstr też) boardowej.

Otóż moja spółdzielnia wystosowała do lokatorów mojego budynku ankietę, w której mamy się opowiedzieć, czy chcemy wykupić grunt i ewentualnie przekształcić mieszkania w odrębną własność (chyba inaczej zwane mieszkaniem hipotecznym). Wiem, że najlepiej to pewnie by się udać do prawnika, ale... nawet w takiej sytuacji lepiej już cosik wiedzieć.

Czy ktoś może mi w tej sprawie coś doradzić ? Tzn. co zyskam, a co stracę w przypadku przekształcenia spółdzielczego własnościowego w hipoteczne ? Przeszukując internet w zasadzie wychodzi na to, że niewiele, ale może jednak ?
A oto co znalazłem:

1. W przypadku przekształcenia całej nieruchomości w odrębną własność można niby prawie w dowolnej chwili powiedzieć spółdzielni "Pa", ale w moim przypadku jest mało prawdopodobne, że wszyscy lokatorzy się na to zdecydują i co w takiej sytuacji ? Chyba jako jedno mieszkanie w całym bloku nie mogę powiedzieć tak sobie "Pa" - pomijam tu kwestię, czy chcę to "Pa" powiedzieć, chodzi o teorię ?

2. Podobno w przypadku bankructwa mając spółdzielcze własnościowe odpowiada się do wysokości wkładu, a w przypadku hipotecznego całym majątkiem, czy to prawda ?

3. Jak to wszystko ma się w odniesieniu do gruntu ? Ustaliłem, że aby przekształcić w hipoteczne własność gruntu musi być uregulowana, czyli albo wykupiony, albo użytkowanie wieczyste. W moim przypadku obecnie jest użytkowanie wieczyste, ale część lokatorów chce grunt wykupić, przy czym spółdzielnia dała warunek (niby pochodzący z Urzędu Miasta), że albo 100% mieszkańców bloku (65 mieszkań !!!) się zgodzi i wykupi, albo nici z wykupu. I teraz:
- co taki wykup gruntu tak naprawdę daje, prócz satysfakcji, że się ma niby kawałek ziemi ?
- czy jeśli przekształcę mieszkanie w odrębną własność (hipoteczne), ale nie wykupię gruntu, to za użytkowanie gruntu będę płacił miastu, czy spółdzielni ? A jeśli spółdzielni, to mogą mi ustalić jakąś olbrzymią opłatę ?
- czy po wykupie gruntu mam się spodziewać sumarycznego spadku opłat (nie płacenie dzierżawy), czy wzrostu (bo pewnie dojdą jakieś podatki) ?

Na koniec dodam, że najbardziej interesuje mnie pomoc w mojej konkretnej sytuacji, a nie ogólne informacje (chociaż takie też pewnie się przydadzą). Dla jasności: sprawa dotyczy 1 bolku 10 piętrowego z 65 mieszkaniami w Katowicach (spółdzielnia Górnik), jest bardzo mało prawdopodobne, że 100% lokatorów się zgodzi na wykup gruntu (a taka stanowi uchwała spółdzielni, ponoć zaskarżona, ale nie wiadomo, co z tego wyjdzie) i przekształcenie lokali w hipoteczne.

1. Więc na chwilę obecną najbardziej prawdopodobny scenariusz jest taki, że gruntu się nie wykupi, a część lokatorów przekształci lokale w hipoteczne, więc czy warto też to zrobić ?

2. Mniej prawdopodobne, że sąd uchyli tą uchwałę i część lokatorów wykupi grunt i przekształci lokale w hipoteczne i znów czy w takiej sytuacji też warto to zrobić ?

Z góry dziękuję za wszelką pomoc.

Socjalizm to ustrój, który
bohatersko walczy z problemami
nieznanymi w innych ustrojach

        
    All rights reserved ® Copyright and Design 2001-2025, TwojePC.PL