TwojePC.pl © 2001 - 2024
|
|
A R C H I W A L N A W I A D O M O Ś Ć |
|
|
|
FSB 400 na P35? PCIe 2.0? - którą płytę doradzicie, svp? , wewe 19/05/08 21:03 Witam.
Jedzie do mnie ze Stanów (za tanie dolary, ech!) E8400 BOX i 8800 GTS 512. Próbuję dobrać im zgrabną płytę, najprawdopodobniej na P35. Zależy mi na:
- FSB 400 MHz (bez zmiany prędkości PCI i in.),
- obsłudze DDR2,
- min. 4 x sATA z NCQ,
- przyzwoitym dźwięku,
- cenie ~300 zł, chyba że płyta będzie wyjątkowa.
Godziny przerzucania www, podpowiadają gigabytową serię *P35* i asusową P5K*. Niestety, mnogość odmian Gigabyte nie pomaga w podjęciu decyzji (P*, EP*, 35, 35C, *P, *R, *L, DS3, DS4, DQ w permutacjach kombinacji). Nie wyłapuję różnic między nimi. Ponadto, ostatnio trafiłem na fora, które polecają DFI, Foxconna i Abita, twierdząc że ten ostatni wcale nie przestał być legendą niezawodności i funkcjonalności. Uff...
E8400 nie zamierzam podciągnąć wyżej, jak 1:1 z DDR2-800, jeżeli w ogóle moja szt. zechce się podciągnąć. Nie potrzebna mi więc zaawansowana płyta o/c. Nie potrzebne mi również SLI/CF; zamierzam używać tylko jednej karty. Nie jestem tylko pewien czy wybierając intela P35, nie stracę, pozbawiając GTS-a PCIe 2.0. To przecież teoretyczna kastracja transferu o 50%. Teoretyczna? Nie potrzebuję też wielu złączy PCI. Ale magistrala PCI mogłaby (powinna) być taktowana niezależnie od FSB.
Czasem, w opisie płyt na P35, pojawia się obsługa Hyper Threading. Czy C2D wykorzystuje HT? Wydaje mi się, że nie, ale niczego już nie jestem pewien. Dobrze byłoby, gdyby płyta nie musiała boot'ować dwa razy. Podobno niektóre ''tak mają''.
Jeśli moje potrzeby nie są zbyt szczególne, czytaj: ok. miliona płyt zaspokaja je z łatwością, mogę dorzucić kilka ''nice to have'' - nieobowiązkowych opcji, które grzeją serce, a i pewnie będą wykorzystane:
- RAID,
- DDR3 (oprócz, nie zamiast DDR2),
- Fire Wire (choć nie wiem, czy nie lepszy osobny kontroler na PCI),
- zewnętrzne sATA,
- kilka faz zasilania procesora, może z radiatorem na może ''Low-RDS''ach, jak gdzieś mądrze wyczytałem,
- bogato wyposażone pudełko, np. 4 kable sata + esata, zasilania itp. itd.
Więcej opcji nie pamiętam, wszystkich nie żałuję ;)
I na koniec dodatkowe pytanie, zwalniające z egzaminu na studia - gdzie można znaleźć, np. specyfikację techniczną, jednoznacznie mówiącą ile amperów wymaga od zasilacza GTS?
Pozdrawiam i jeśli nie zanudziłem przydługim tekstem, będę wdzięczny za rzeczowe podpowiedzi.veni, vidi, wewe - Wszystko co chcesz , 0r8 19/05/08 21:30
ma Gigabyte GA-P35C-DS3R.
Co do pytań - kup, podkręć, graj - nie zawracaj sobie głowy pierdołami.- Gdybym był , wewe 19/05/08 23:58
typem ''bierz i graj'', nie zawracałbym Wam głowy :)
Jak tylko przestałem brać pod uwagę wyłącznie Asusa, od razu spodobała mi się ta płyta. Skalę różnorodności widać już jednak po paru waszych odpowiedziach. Akustyk i Maddog proponują P35-DS3/DS3R, u Ciebie jest już P35C. Czy to są istotne różnice? Co z EP35? Albo DS4?
Tę płytę chwalili na egiełdzie, m.in. za doskonały dźwięk. Jednak test jest sprzed 8 mies.; dodatkowe oznaczenia w serii tych płyt oznaczają usprawnienia od tamtego czasu?veni, vidi, wewe - "C" , 0r8 20/05/08 00:12
ma dodatkowe dwa sloty na pamięci DDR3.
Może też być wersja EP35C - niczym się nie różnia, poza marketingowym bełkotem o oszczędzaniu energii.
- dłuuugi post... , Jaceqp 19/05/08 21:34
... ale za to konkretny w zapytaniach ;]
Ja może dość krótko... Dni temu kilka przeskoczyłem z platformy AMD w kierunku Intela. Kombinowałem nad wyborem płyty (proc E6550) i wybór mimo wszystko padł na ASUS P5K... ale PRO.
Główne różnice - lepsze chłodzenia od najprostszej P5K, 6 gniazd SATA, wyprowadzone FireWire + złącze zewn. do wyprowadzenia 2giego śledzia itp. Różnica w cenie niewielka - ale dla mnie główne znaczenie miało właśnie FireWire i 6xSATA (w chwili obecnej mam już 4 urządzenia).
Co do eSATA - zawsze możesz w pierwszym lepszym sklepie zanabyć śledzia sata lub... kieszeń hdd (jeśli potrzebujesz podłączać dysk).
Reasumując - płytka warta pieniędzy - bezproblemowe działanie itp.
A co do ddr3 to coś mi się zdaje, że w momencie gdy standard ten wejdzie w pełni to już się chipsety i tak zdąrzą 'odświeżyć' i pamiątki dopiero rozwiną skrzydła...i5 2500k @ 4.2GHz, 4x2GB Hyperx 1600,
R9 270x - hmm , akustyk 19/05/08 21:35
ja mam GA-P35-DS3. na poczatku plyta mnie wk... brakiem stabilnosci (zdarzylo sie jej zawisnac 1-2 razy na tydzien), ale chyba sie wygrzala i jest dobrze.
plyta jest OK. swietnie wyposazona, sensowna do OC, rozsadnie zaprojektowana. cena tez jest fajna, wiec mozna brac.
aczkolwiek moje doswiadczenia z plytami mowia, ze jednak co Asus to Asus. te Asusy ktore mialem chodzily zawsze jak miodek. a z innymi firmami to juz roznie wyglada. nawet Gigabyte nie wyglada tak rozowo i gdybym dzis wybieral wiedzac to co wiem, pewnie jednak wybralbym P5Khttp://akustyk.magma-net.pl - co prawda to prawda... , Jaceqp 19/05/08 21:41
... zapomniałem to napisać wyżej.
Mając do wyboru gigabyte vs asus wybieram w ciemno to 2gie. Głównie ze względu na to, że statystycznie przez mój serwis na reklamacji trafia tyle samo gigabyte'ów co asus'ów z tymże asusa sprzedajemy kilkakrotnie więcej. Mówię tu globalnie o płytach i np. grafikach (różne układy).
Poza tym niektóre modele mają dziwne opory ze startem zaraz po zmontowaniu zestawu... A to trzeba bios resetować, albo 1 start odpalać bez grafiki itp. Widać że giga bazując na sprawdzonych komponentach umie budować płyty, ale tu i tam jeszcze coś zgrzyta...i5 2500k @ 4.2GHz, 4x2GB Hyperx 1600,
R9 270x - Z tymi DDR3, , wewe 20/05/08 01:13
to pewnie racja. Kupowanie ''rozwojowego'' kompa, to mrzonki. Sam to najlepiej widzę po moim Socket A.
Też opuszczam AMD (i ATI), choć Barton z Radeonem dobrze mi służyły; sentymenty w kąt :( Oba zresztą na płytach Asusa, którego z Akustykiem polecacie.
Na stronach egiełdy znalazłem dość szczegółowe testy kilkunastu płyt z 775 - P5K nie wypadł zbyt dobrze - bez NCQ, z podobno słabym ALC883 (nie używam karty dźwięk.), problemami z chłodzeniem NB, restartem, zasilaniem procesora i ''karty klasy GF 8800''... Mało to pocieszające opinie, choć sprzeczne z twoimi doświadczeniami reklamacyjnymi. Test sprzed miesiąca, co prawda nie wersji PRO, ale i PRO ma, np. ten sam kodek. Przy tym płyta Maddoga, to hit (dopóki pracuje). Czy, np. P5K64 to znacząco lepsza propozycja?veni, vidi, wewe - czy ja wiem... , Jaceqp 20/05/08 07:08
... wygląda (dla mnie) na lekki przerost formy nad treścią (aż 4 pcie?)... Do tego 2x sieciówka.
Na plus na pewno można zaliczyć 'załamane' złącza sata - mniejszy bajzel w obudowie chociaż tasiemki sata nie są duże więc...
Poza tym co do raid'a to chyba nie ma teraz płyty, która by tego NIE posiadała...
Chłodzenie płyty niczym szczególnym się nie wyróżnia (w zasadzie podobne do pozostałych). Moja Pro nie ma heat-pipe'a ale za to ma większy i foremny radiator na NB. Nie widzę problemu aby dorzucić mu jakiś wiatraczek (chociaż po o/c procka z 2.33 do 3.0 GHz nie ma najmniejszej potrzeby bo wszystko lata na domyślnych napięciach).
Warto jeszcze zwrócić uwagę, że heat-pipe nie zawsze się sprawdza - albo inaczej - nie zawsze jest sens żeby był. HP uśrednia temperatury między radiatorami - odprowadza ciepło do chłodniejszego radiatora(zwiększając jego temp).
No a co do dźwięku... Nie używam i nie używałem zintegrowanej dźwiękówki od czasu płyty na socket A (z procem duron 700 ;). Niedługo potem kupiłem sobie sb live i pożegnałem się z tymi układami. W chwili obecnej oemowe audigy można mieć za ok 70zł (chyba na tyle są wycenione u mnie na półce) więc zint. dźwięk traktować można jako awaryjną alternatywę albo rozwiązanie na 'tymczasem'. Oczywiście przy słabych głośnikach lub gdy jakość dźwięku nie ma kolosalnego znaczenia - integra w zupełności spełni zadanie.i5 2500k @ 4.2GHz, 4x2GB Hyperx 1600,
R9 270x
- Głos na Gigabyte P35-DS3R , maddog 19/05/08 23:06
ma chyba wszystko co wymieniłeś oprocz firewire. Mam tą płytke i sprawuje sie świetnie. Cena ok 320 zeta
- 575 FSB starczy ? :) - http://vr-zone.com/?i=4966
- DDR2/DDR3 jest
- obsługa procków 45nm jest
- SATA z NCQ jest
- eSATA na śledziu jest
- UltraDurable2 - low RDS(on) MOSFET+Ferrite Core Choke+LowerESR
- podwójny start to jest bolączka chipsetu P35 i wystepuje na wiekszości plyt. Na P35-DS3R wystepuje tylko po odłączeniu kabla zasilajacego od zasilacza i tylko wtedy kiedy jest podkręcony procek.
- PCI 2.0 nie zawracaj sobie głowy, C2D oczywiscie obsluguje HT
http://www.gigabyte.com.tw/....aspx?ProductID=2626- zapomnialem dodac... , maddog 19/05/08 23:08
ze ma też RAID.
- Kolejny głos na Gigabyte GA-P35C-DS3R , gen_F 20/05/08 10:32
..mam już pół roku i zostanie ze mna na dłużej, napewno. Resztę wypisał maddog, ode mnie kolejna rekomendacja :) - Żadnych głosów , wewe 20/05/08 11:06
na DFI, Foxconna, Abita? :) No i dobrze, mniejsze zamieszanie. Ciekawe, że mało się pisze o MSI. Tzn. dla mnie ciekawe - kompa zmieniam średnio co 3 lata, więc od 2004 nie jestem na bieżąco.
Gigabyte ma swoich zadowolonych fanów, jak widzę. Coraz bardziej kusi mnie ta płyta. Choć parę wątpliwości co do oznaczeń jeszcze mi pozostało. P/EP to takie asusowe EPU (dzięki, 0r8), czyli DES u Gigabyte(?). Btw - czy C2D ma swój mechanizm ''oszczędzania'' - obniżanie mnożnika, czy to właśnie ''zasługa'' DES/EPU? 35/35C to DDR3 (dzięki, 0r8). Macie pomysły na litery P, R i L? (tfu, ale się złożyło:) Czy DS4 to następca DS3? DQ już widzę dla mnie za drogie.
A wracając do PCIe 2.0 - czy prawdą jest, że ''aplikacje 3D'' ;) obecnie nie wykorzystują/potrzebują takiego transferu?veni, vidi, wewe - Foxcon i Abit ... , maddog 20/05/08 11:39
tez posiadaja dobre plyty na P35. Generalnie co forum to inna chwalona plyta - pojdziesz na pclab to tam bede wychwalac Abita, pojdziesz na frazpc to tam beda wychwalac Foxcona.
Jesli chodzi o mechanizm oszczedzania energi w C2D to funkacja ta nazywa sie EIST (Enhanced Intel SpeedStep technology) i polega właśnie na obnizeniu mnożnika i napięcia zasilania rdzenia - czy tak trudno wejść , Hitman 20/05/08 12:10
na stronę producenta i porównać dane płyty ;// niż zadawać pytanie o każdą bzdurę.. (sorry ale jestem dzisiaj wq)
http://www.gigabyte.com.tw/...,2631,2749,2598,2632Teoretycznie okłamywanie samego siebie
jest niemożliwe. W praktyce robi to
każdy z nas.
- DS4 , wewe 20/05/08 11:15
= 2 x PCIe + FireWire?veni, vidi, wewe - mam, taką od kwietnia , coobav 20/05/08 15:09
rev 2.0, na niej e8200 i chodzi na razie spokojnie na 3,32 GHz . Nie ma problemu ze stabilnością i temperaturą (zobaczymy jak w upały).Lenovo X1 Nano, HP Zbook G5
Legion5 R7-5800H, RTX3060
- Ile amperów dla GTSa? , wewe 20/05/08 16:16
Dzięki wszystkim - widać, że różnice między płytami są drobne, czasem aż niegodne omówienia.
Czy tak samo nie powinienem przejmować się zasilaniem GTSa? W zasadzie, w ogóle bym o tym nie pomyślał - nawet na stronach Nvidii takich szczegółów nie znalazłem - gdybym przypadkowo nie przeczytał jakiegoś wątku o prądożerności owego urządzenia. I konieczności odpowiedniego dopasowania 12V linii zasilacza. Nie pamiętam dokładnie - chyba chodziło o 20 czy 30A. Bzdura?veni, vidi, wewe - Z 10A dla GTS'a , 0r8 20/05/08 16:22
wypadałoby policzyć.
Czyli dowolny markowy zasilacz 400W wystarczy.
- Gigabyte EP35-DS3R i nie szukaj więcej... , Grolshek 20/05/08 16:26
...***** ***!!! - Poprawka EP35C-DS3R... , Grolshek 20/05/08 16:27
...zapomniałem o obsłudze ddr3 w poprzednim...***** ***!!!
|
|
|
|
|
All rights reserved ® Copyright and Design 2001-2024, TwojePC.PL |
|
|
|
|