Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
B O A R D
   » Board
 » Zadaj pytanie
 » Archiwum
 » Szukaj
 » Stylizacja

 
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
OBECNI NA TPC
 
 » abes99 02:07
 » skalak23 01:56
 » mirek190 01:51
 » Zibi 01:48
 » rainy 01:40
 » ManiusNG 01:36
 » pandy 01:26
 » jenot 01:25
 » cVas 01:08
 » marekzi 00:54
 » Martens 00:46
 » biEski 00:45
 » okobar 00:29
 » Qjanusz 00:25
 » GULIwer 00:21
 » metacom 00:18
 » gantritho 00:17
 » Brauni 00:11
 » Mav 00:09
 » SebaSTS 00:05

 Dzisiaj przeczytano
 2133 postów,
 wczoraj 26357

 Szybkie ładowanie
 jest:
włączone.

 
TwojePC.pl © 2001 - 2023
A R C H I W A L N A   W I A D O M O Ś Ć
    

Pytanko do znawców Corela i ogólnie CMYKa :D , Alonzo Vega 1/08/08 16:20
Witam. Chciałem sie zpytać jak rozwiązać taki problem....

Mam do druku przygotować pewien znak graficzny. lecz jego cześć jest wykonana w RGB(3ds max) więc po imporcie do Corela pracującego w modelu kolorystycznym CMYK , kolorki sie lekko pozmieniały (łagodnie mówiąc) .. m.in. czarny zrobił sie szary :) . No i mam takie pytanko , jak chociaż kolor czarny w tej zaimportowanej bitmapie zmienić na prawdziwy CMYKowski czarny? (z doświadczenia wiem że najlepszy czarny na profesjonalnych laserówkach to 25,25,0,100) . Chodzi o Corela 12.

Może Ktoś z Was mógły powiedzieć co i jak zrobić by było OK? :)

 1. Re: , Kool@ 1/08/08 17:23
  Bitmapy modyfikować w Corelu -uściślij co oznacza dla Ciebie "Corel" bo mam kiepskie przeczucia?

  CorelDRAW (na nieszczęście) miesza elementy CMYKowe z RGBowymi w jednej pracy. A konwersja RGB na CMYK w CorelDRAW to kiepski pomysł.

  Kolejnym kiepskim pomysłem jest przygotowywanie znaków graficznych, logotypów, etc. z użyciem bitmap. Za rok klient powie "Za miesiąc jest piknik rodzinny w moim mieście i jestem sponsorem. Chciałbym zrobić baner 5m x 2m z moim znakiem." A Ty masz znaczek 10x10 cm z bitmapą, który od biedy przeskalujesz na 20x20 cm.

  ...

  1. w kurwy go ... , PaszkfiL 1/08/08 18:16
   ... znaczy w krzywe by się przydało :D

   o([-_-])o ..::Love::BaSS::..

  2. więc co polecasz , Alonzo Vega 2/08/08 18:44
   ja mam pliki żródłowe tych bitmap i mogę w Maxie wyrenderować w jakiej chcę rozdziałce:) i na wizytówkę i na wieeelki baner . no problem..

   Chodzi o to że mi w COrelDrawie cięzko bybyło odtworzyć to co z 3ds Max , więć ozostał import. i problem z kolorami... Więc CO poleczasz w takiej sytuacji?.. Logo z Maxa jest 2D nie 3D :)

 2. Re: , Kool@ 2/08/08 18:58
  A czy 3DStudio eksportuje tylko do bitmap?
  Jeśli masz tylko bitmapy to pozostaje zabawa w Photoshopie i tam podciąganie poszczególnych kolorów w przestrzeni CMYK.

  Co do samego używania bitmap w znakach graficznych to tu nie chodzi o to że Ty możesz wygenerować dowolnie dużą bitmapę tylko o to że taki znak nie będzie uniwersalny -trzeba będzie wygenerować kilka bitmap i zrobić kilka znaków różniących się wielkością, bo przecież nie wrzucisz na wizytówke 90x50mm znaczka ważącego np. 100 MB.

  Jeszcze jedno - co masz na myśli pod pojęciem "profesjonalna laserówka"?

  ...

  1. hmmm , Alonzo Vega 3/08/08 00:59
   z tą profesjonalną laserówką, chodziło o np. wielkiego Xeroxa na pół pomieszcenia za ok 400tyś zł, drukującego w technice laserowej, który znajduje sie akurat na wyposażeniu drukarni z której korzystałem dotąd :)

 3. troszkę Ci koledzy namieszali :) , krochmi 3/08/08 00:31
  generalnie masz pewnie standardowe lub "namieszane kolory profilów barwnych", musisz zapamiętać jedno - to co widzisz na ekranie (o ile oczywiście nie masz świetnie skalibrowanego monitora) nie jak się ma (a w sumie może nie aż tak bardzo ni jak, jak 10-30%) do tego co otrzymasz na wydruku w CMYK'U, najprostszą metodą będzie w Twoim przypadku eskport np. do TIF'a przy odchaczeniu "Apply ICC" , wówczas do rip'a będzie podawana bezwzględna wartość kolorów w przestrzeni CMYK, i wtedy nie przejmuj się co widzisz na ekranie, a jeśli chodzi o drukarnię to, jak mówisz czarny powinien mieć "teoretycznie"`wartość 0,0,0,100, natomiast zależnie od drukarni (jeżeli czarny nie jest kryjący) czasem jest dobrze dodać trochę Magenty, ale nie rób czarnego z triady gdyż będziesz na 75% miał rozjad kolorów, jak będziesz miał jakieś pytania to wal śmiało i nie słuchaj bredni pseudo-amatorów :) ... zaraz będzie buża ... :) (tak dla pseudo amatorów - 15 lat doświadczenia w Corelu i profesjonalnym DTP) :)

  1. dzięki , Alonzo Vega 3/08/08 00:56
   za odpowiedź. :) Grafiką zajmuję się długo ponad 10 lat, lecz nie musiałem nigdy przygotowywać materiałów do wersji "drukarskich" a to jak sie okazuje dział grafiki zupełnie odmienny od tworzenia obrazów tylko dla wersji elektronicznej(RGB) :)
   Przygotowywałem juz w zeszyłm roku wizytóki , i papier firmowy i musiałem sie od zera uczyć co to są spady, znaczniki cięcia, i jak uzyskać naprawdę czarny koor na wydruku (wizytówki miały czarne tło :) ).. Wtedy siedziałem w AI , ale teraz przyszła pora na Corela, bo drukarnie co raz bardziej nalegają i AI nie za bardzo lubią :D

   1. Re: , Kool@ 3/08/08 10:23
    "...teraz przyszła pora na Corela, bo drukarnie co raz bardziej nalegają i AI nie za bardzo lubią..." -to może podaj co to za drukarnia, będę wiedział której unikać ;)
    Jak drukarnia chce CDRa a nie PDFa to kiepsko to wróży na przyszłość.

    ...

  2. Re: , Kool@ 3/08/08 10:55
   "...najprostszą metodą będzie w Twoim przypadku eskport np. do TIF'a..." -i modlenie się by Corel zamieniając elementy w przestrzeni RGB na CMYKa zrobił to na tyle poprawnie by z niebieskiego nie zrobił się "szaroniebieski" a z zielonego "zgniłobrązowy".
   "...nie przejmuj się co widzisz na ekranie..." -no tak olej to co widzisz i zaufaj Corelowi, który ma "namieszane kolory profilów barwnych". Mogę się tylko domyślać o co Ci chodzi z tymi "kolorami profilów" (profile przestrzeni roboczych RGB i CMYK) ale bez poprawienia tego nie licz na poprawnego TIFFa.
   Poza tym co to za pomysł żeby z programu do grafiki wektorowej generować bitmape?

   "...(jeżeli czarny nie jest kryjący) czasem jest dobrze dodać trochę Magenty..." -tu nie chodzi o to czy czarny jest kryjący czy nie, bo jest kryjący, tylko o to, że duża czarna apla wygląda blado. Czemu akurat dodać Magenty i ile to trochę?
   Jeśli mówimy o druku cyfrowym to na sprawnej maszynie sam czarny daje bardzo mocną czerń (tak drukowałem na "moim" Xeroxie) a jeśli maszyna nie daje rady to każda drukarnia ma własne preferencje -ostatnio jedna chciała czarną aple podbitą do 60/60/60/100.
   W druku offsetowym też każdy ma swoje preferencje i ja czarną aple podbijam 30% Cyanu i wychodzi bardzo ładna czerń.
   "...nie rób czarnego z triady gdyż będziesz na 75% miał rozjad kolorów..." -od tego są zalewki i nawet na offsecie przy apli 60/60/60/100 drukowanej w dwu przelotach nie będzie rozjazdu.

   "...15 lat doświadczenia w Corelu..." -mnie wystarczy tylko kilka lat poprawiania plików (w większości CDR) po "miszczach" DTP.

   ...

   1. masz świetą rację , krochmi 3/08/08 20:49
    dla ścisłości, pisałem w weekendowy wieczór :) a wiadomo co się robi w weekendy :) dlatego nie do końca jasno przekazałem myśli..
    generalnie zauważ że Alonzo jest początkujacy w tym temacie, także zalewki, podbijanie koloru itp. sztuczki lepiej mu teraz oszczędzić, dlatego też radziłem mu eksport do TIF'a, jeśli zajmujesz się DTP, to sam wiesz ile kłopotu potrafią sprawić w drukarniach PDF'y lub EPS'y z Corela, a tak bitmapę wciągnie sobie np. do Photoshopa i sprawdzi łatwo czy wartości kolorystyczne są takie jak być powinny. I fakt, że przerabianie na bitmapę, szczególnie jeżeli jest dużo małych czcionek nie jest dobrym pomysłem, ale początkującemu może oszczędzić dużej dawki stresu. I oczywiście że Corel potrafi spaprać kolory jeżeli używasz profili ICC bez znajomości tematu, ale właśnie do tego służy eksport bez profilu, aby kolory były dokładnie odwzorowane (oczywiście nie względem ekranu, ale względem wartości CMYK'owych). Jeśli chodzi o konwersję z automatu RGB -> CMYK to też cuda wianki potrafi robić, ale w końcu wartości w RGB można ręcznie pozamieniać na CMYK'a z zachowaniem kontroli (owszem mrówcza praca, ale przynosi efekty). Natomiast jeżeli chodzi o drukarnie, to tak naprawdę każda ma swoje preferencje, a te same pliki w 10 drukarniach dadzą 11 różnych efektów wynikowych :) Mówisz także, że czarny jest zawsze kryjący... hmm tak być powinno, ale niestety w praktyce mogę Ci podać drukarnie (jedne z największych w Polsce, w których czarny potrafi nie przykryć). A co do rozjazdów, to tutaj też nie masz racji, gdyż idę o zakład, że czarny 60/60/60/100 i do tego biała czcionka w 4 na 10 drukarni da Ci tęczę wewnątrz czcionek, lub co najmniej samą poświatę w Magencie najczęściej. Zresztą w sumie nie o to chodzi aby się tutaj wykłucać, gdyż summa summarum każdy DTP'owiec z doświadczeniem ma swoje sposoby na wszystko, a i tak w najmniej odpowiednim momencie pojawią się problemy z rzeczami pozornie prostymi. A tekst o "doświadczeniu" miał na celu odpędzienie od wątku dzieci neostrady, co by Alonzo'wi nie mącili bardziej. W końcu chodziło tutaj o to aby pomóc chłopakowi a nie strzelać mądrościami. Pozdrówko :)

 4. ja wiem ja wiem mnie wybierz , Dabrow 4/08/08 11:12
  ja wiem że grafiką się paracie (głownie kol. Krochmi) ale odrobina dbałości o język polski którym się posługujecie by była wskazana bo aż boli...

  !!!!!TO JEST SPARTA!!!
  !Tu się nic nie zmienia!
  ------dabrow.com------

  1. jak już wspomniałem , krochmi 4/08/08 22:33
   pierwszy post był po ciemku i po pijaku :)

    
All rights reserved ® Copyright and Design 2001-2023, TwojePC.PL