Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
B O A R D
   » Board
 » Zadaj pytanie
 » Archiwum
 » Szukaj
 » Stylizacja

 
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
OBECNI NA TPC
 
 » Mademan 01:21
 » Holyboy 01:16
 » burz 00:44
 » Shark20 00:34
 » g5mark 00:30
 » selves 00:29
 » gigamiki 00:26
 » Lukas12p 00:16
 » Kenny 00:14
 » Wolf 00:03
 » hideox 00:01
 » rarek 23:58
 » Grza 23:51
 » Flo 23:47
 » adolphik 23:41
 » DJopek 23:33
 » rkowalcz 23:28
 » ManiusNG 23:23
 » Dexter 23:10
 » metacom 23:09

 Dzisiaj przeczytano
 41148 postów,
 wczoraj 25974

 Szybkie ładowanie
 jest:
włączone.

 
ccc
TwojePC.pl © 2001 - 2024
A R C H I W A L N A   W I A D O M O Ś Ć
    

Projekt i normalizacja bazy danych - prosze o sprawdzenie/propozycje poprawek , laciak88 19/01/09 22:24
Witam!
Nie za bardzo to potrafie, ale przypadlo mi do zrobienia przykladowa baze danych jako czesc zaliczenia przedmiotu. Normalizacje mniej-wiecej rozumiem (do 3PN mieliscmy zrobic), ale pewnie cos przeoczylem. No i kilku podstawowych rzeczy nie bylem pewny, ale na razie je pomine. Prosze o sprawdzenie i zaproponowanie ewentualnych poprawek.

http://img81.imageshack.us/img81/5198/aaakf6.jpg

Z gory dzieki!
Pozdrawiam!

"To Alcohol! The cause of, and solution to, all of
life's problems."

  1. Tak na szybko... , Star-Ga-Te 19/01/09 22:43
    1. Dlaczego ADRES:MIEJSCOWOSC wiele do wielu ?
    Może być jedna miejscowość w wielu adresach ale nie odwrotnie...
    Poza tym relacji wiele do wielu nie zapiszesz w dwóch prostych
    tabelach, zwykle stosuje się tabelę pośrednią.
    2. Samochód mażesz sprzedać na wielu f-rach sprzedaży
    Np. f-ra zaliczkowa i rozliczeniowa, raty, a do tego jeszcze f. korygująca :-/

    --
    Informatyka jest nauką doświadczalną...

  2. hmmm , laciak88 19/01/09 22:53
    1.
    - taki sam adres w wielu miejscowosciach
    - wiele roznych adresow w jednej miejscowosci
    Myslalem nad tym dluzsza chwile (a juz zmeczony jestem) i moje powyzsze wywody wydaja mi sie nadal prawdziwe. Czy jednak nie?
    No i wlasnie nad tym wiele:wiele tez sie zastanawialem - powineienem dac po srodku tabele z dwoma ID?
    2. Zalozylem normalna sprzedaz i nie zastanawialem sie nad mozliwoscia dzielenia samochodu na faktury ;). Zastanowie sie czy potrzebne mi to i pewnie uwzglednie.


    3. Moga byc 3 klucze w tabeli ADRES? Czy lepiej wprowadzic sztuczny klucz?
    4. Normalizacja i klucze ok?

    "To Alcohol! The cause of, and solution to, all of
    life's problems."

    1. mialo byc pod: "Tak na szybko... , Star-Ga-Te 19/01/09 22:43" , laciak88 19/01/09 22:53
      sorry :/

      "To Alcohol! The cause of, and solution to, all of
      life's problems."

  3. Wszystko jak leci, choć widzę, że już parę uwag jest , bwana 20/01/09 00:08
    1. Adres do osoby - oczywiście przypadek ogólny to taki, że wiele osób może mieszkać pod tym samym adresem i jedna osoba ma wiele adresów, jednak zapewne Twoją intencją było zebranie wielu adresów dla danej osoby - kierunek relacji powinien być odwrócony (osoba 1 - adres N).

    2. Miejscowość N - Adres N nie ma sensu. Dany adres zwykle może być w jednej miejscowości. Zamień na Miejscowość 1 - Adres N.

    3. Samochód - Faktura - tu relacja jest zależna od narzuconej funkcjonalności (założeń funkcjonalnych). Być może to co napisałeś jest poprawne, lecz w ujęciu ogólnym powinno być to bardziej rozbudowane. Wiele samochodów na jednej fakturze tak samo może być, jak i wiele faktur do jednego samochodu. Dodatkowo, przydałaby się autoreferencja na fakturze (dla faktur korygujących - wskazanie, która faktura jest korygowana). W istocie zrobiłbym tu inny model. Między samochodem/samochodami umieściłbym encję "umowa sprzedaży" i do "umowy sprzedaży" wiązał faktury. W świecie rzeczywistym raczej nie płaci się za towar/towary tylko za należność (np. wynikającą z umowy). Spróbuj dodać tę encję, a zobaczysz, że reszta wokół ładnie się uprości.

    4. Wyposażenie - jeżeli założenie jest takie, że wyposażenie obejmuje cztery elementy (tak/nie) czyli skóra, klima, lustra i szyby elektr. występujące w różnych konfiguracjach to jest ok. Jednak w mojej opinii flagi takie powinny znaleźć się raczej w encji "samochód". Jeżeli klient kupujący dany samochód zażąda zmiany tapicerki na skórzaną, to wystarczy dany egzemplarz samochodu zaktualizować (ustawić "skóra=tak"), a nie szukać odpowiedniej kombinacji wyposażenia lub tworzyć nową. De facto ja stworzyłbym słownik elementów wyposażenia i ewentualnie gotowe wzory wyposażenia, a nie słownik kombinacji (skóra, fura, komóra). Ale to zależy od założeń funkcjonalnych.

    5. Silnik - Samochód jest 1:1 - więc po co osobna tabela? Jeśli obowiązują analogiczne zasady jak w relacji Wyposażenie - Samochód, to jest tu pewna sprzeczność. Wyposażenie i silnik dany egzemplarz samochodu ma jedno. Jeśli wyposażenie jest wymienne dla danego egzemplarza (a jest, bo zrobiłeś słownik) to czemu silnik nie jest? A jeśli nie jest, to czemu jest w encji słownikowej? Ja nie oskarżam, ja pytam:-D

    6. Dlaczego klient i pracownik to osobne encje? Jeśli klient i pracownik to szczególne przypadki osoby, to może lepiej wystarczy scalić te trzy tabele w jedną i dodać dwie flagi: jest klientem, jest pracownikiem?

    7. Brak kluczy. Nie można mówić o 3PN jeżeli nie ma klucza, choćby dlatego, że jednym z warunków jest to, że wszystkie niekluczowe elementy krotek w relacji są zależne od klucza.

    8. Jeszcze o adresach. Dla danej miejscowości może być dopuszczalny więcej niż jeden kod pocztowy. Jeżeli chcesz to uwzględnić to musisz dopuścić dane o takiej postaci:

    Wrocław, 51-110
    Wrocław, 51-111
    Wrocław, 51-112
    ... ITKDZ (*)

    Jeśli nie, to okaże się że wszyscy mieszkający we Wrocławiu muszą mieć ten sam kod pocztowy.

    Też bez sensu. Należałoby stworzyć więc hierarchię miejscowość\dopuszczalne kody pocztowe albo też kaskadowy słownik: kody pocztowe - miejscowość.

    9. Mam też kilka wątpliwości odnośnie reszty diagramu, ale musiałbym zadać zbyt wiele pytań pomocniczych, żeby rozstrzygnąć, czy jest ona (ta reszta) poprawna.

    W gruncie rzeczy trudno wyrokować nie znając założeń funkcjonalnych, lecz patrząc na schemat pod kątem typowego zastosowania "w życiu" - jest on niepoprawny. Popracuj nad nim.

    (*) i tak k... do zajebania.

    "you don't need your smile when I cut
    your throat"

    1. haha, no to grubo :) , laciak88 20/01/09 10:46
      dzieki wielkie - zalozenia sa takie, ze mam zdac i ma byc to model dosc uproszczony, ktory my sobie wymyslimy, a robimy go w celu sprawdzenia sie.

      1. Moje intencje sa takie, ze wiele osob moze mieszkac pod jednym adresem, ale tylko jeden adres moze byc przypisany do danej osoby (przeciez nie zamelduje sie w kilku miejscach)

      2. Zwykle tak, ale ja chcialem uwzglednic niezwykle przypadki. Czyli jednak zmienic?

      3. Tak tez zrobie :)

      4. Myslalem raczej o czyms w stylu wersji wyposazeniowej - kilka wersji (komfort, city, avangarde itd.) z posrod ktorych klient moze wybierac kupujac samochod. Piszesz, ze stworzylbys slownik elementow wyposazenia, czyli co?

      5. Tak, tu jest blad - powinno byc analogicznie jak z wyposazeniem.

      6. Tak bylo na poczatku, ale przy normalizacji jakos sie rozjechalo. Chcialbym zachowac rozroznienie tych osob, bo nie potrzebuje w kliencie daty zatrudnienia i numeru jego konta

      7. Nie rozumiem. Przeciez sa klucze. To jest chyba najwazniejszy punkt, bo miedzy innymi o sprawdzenie normalizacji chodzi. A, ze ja to robie pierwszy raz w zyciu, to wytlumacz mi prosze :)

      8. Nie do konca wiem o co ci chodzi, jednak teraz dziek tobie zauwazylem, ze miejscowosc kluczem byc nie moze, ale kod moze. Dlaczego cos jeszcze tu mam zmieniac i jak to zrobic?

      9. Nie ma byc idealny, ale powinien byc mozliwie wierny. Poprawcuje nad nim.


      Dzieki za odpowiedz, troche mi rozjasnilo, ale jak mozesz, to rozjasnij wiecej. Pozdrawiam!

      "To Alcohol! The cause of, and solution to, all of
      life's problems."

      1. no to w takim razie... , bwana 20/01/09 12:00
        wymyśl sobie założenia, przemyśl je i przygotuj się na to, że ktoś Cię z nich odpyta przy pokazywaniu diagramu.

        1. Osoba może mieć wiele adresów: korespondencyjny, zamieszkania, zameldowania i inne. W przypadku ogólnym mogą to być: adres do PIT, adres dostawy, adres do konkretnego procesu biznesowego. W Twoim przypadku wystarczy chyba faktycznie jeden adres dla danej osoby, choć ja dałbym dwa. Korespondencyjny do wysyłania faktur i zameldowania do np. wysłania pozwu sądowego w przypadku niewywiązywania się ze zobowiązań (płatności).

        2. Nie znam takich niezwykłych przypadków. Stokłosy 52/8 w Warszawie to inny adres niż Stokłosy 52/8 w Zapiedkowie Dolnym - zakładam, że o taką sytuację Ci chodziło. Zmień.

        4. W takim razie w porządku. Choć, jak mówię, jeśli liczysz się z tym, że lista cech wyposażenia jest zmienna, to rozważ stworzenie układu takiego:

        element wyposażenia (1) - (n) element wyposażenia w wersji (n) - (1) wersja wyposażenia (n) - (1) dany samochód

        Wtedy w sytuacji, gdy dojdzie do modelu nowa cecha (lakier metalizowany na przykład), wystarczy dodać do tabeli cech (element wyposażenia) nową cechę, a nie kolejną kolumnę do tabeli wyposażenie. Niemniej, z teoretycznego punktu widzenia, model w tym miejscu jest poprawny. To co napisałem jest raczej uwagą praktyka.

        6. Atrybuty mogą być opcjonalne. Osoba, która nie jest pracownikiem, może mieć null w atrybucie nr_pracownika.

        8. Adres nie ma klucza. O ile VIN dla samochodu jest właściwym kluczem, to nr silnika (choć formalnie poprawny) nie jest właściwym kluczem dla "rodzaju silnika". Dlaczego? Bo istnieje wiele silników o tej samej pojemności, momencie obrotowym (itd), różniących się tylko numerami silnika. Typ silnika powinien być słownikiem.

        Grrr, muszę lecieć. Postaram się dokończyć później.

        "you don't need your smile when I cut
        your throat"

        1. no to lecim: , laciak88 20/01/09 12:41
          1,2. Ja mam jednak troche inna logike. Faktycznie masz racje - poprawie.

          4,6. Tu jestzcze sie zastanowie jak mi wygodniej bedzie, ale faktycznie, chyba sciagne pracownika i klienta w jedno.

          8. Czemu adres nie ma klucza? Silnik poleci do przebudowy tez.


          Jak znajdziesz chwilke, odpisz mi jeszcze na 7, bo normalizacja dla mnie wazna jest.

          "To Alcohol! The cause of, and solution to, all of
          life's problems."

          1. Ja ci jeszcze pofilozofuje: , ptoki 20/01/09 18:30
            Tak na przyszlosc:
            Przygotuj sie ze jesli ta twoja baza to produkt to na pewno bedziesz ja przerabiac.
            Nie zaluj kolumn znacznikowych w rodzaju - jest_pracownikiem, Aktywny, usuniety, zmieniony, ilosc_zmian.

            Takie dane nie zajmuja duzo miejsca ale w przyszlosci pozwola lepiej podzielic dane ze wzgledu na ich uzytecznosc, archiwalnosc, zastosowanie.
            Dajmy na to dzis masz tabelke osoba i w niej kilka ról zaznaczanych znacznikami (dostawca, odbiorca, pracownik, dyspozytor, doreczyciel itp) ale za jakis czas moze dojsc do sytuacji ze bedziesz chcial te role podzielic na osobne tabelki. Wtedy takie znaczniki ci sie przydadza.

            Przyklad z osobami jest kijowy bo osob malo wiec potrzeba rzadka ale jak bedziesz mial tabelke zamowienia czy produkt to taka potrzeba moze pojawic sie dosyc szybko.

            Generalnie znacznikow, dat, wlasciwosci nie zaluj, miejsca nie zajmuja duzo a moga bardzo pomoc (ale nie musza :( )w przyszlosci

            Ten projekt jest pewnie maly i takich problemow jak limit wielkosci bazy nie bedziesz mial ale w przyszlosci taki nawyk sie moze przydac :)

          2. no to dalej z tym koksem , bwana 20/01/09 19:56
            8. Adres faktycznie ma klucz, kluczem są wszystkie jego atrybuty, racja, ale...

            Wyobraź sobie, że zmianie (administracyjnej) ulega nazwa ulicy. Jeżeli wystąpi sytuacja (której teraz na diagramie nie ma, ale jest możliwa) że klucz adresu będzie musiał być kluczem obcym, to nastąpi anomalia aktualizacji (klucza). Tutaj, nawet budując model teoretyczny, zastrzegłbym, że musi istnieć sztuczny identyfikator adresu. Dlaczego? Bo identyfikator naturalny, z przyczyn leżących poza modelowaną bazą (modelowanym systemem) może ulegać zmianie.

            7. Oczywiście, klucze są, a ja niepotrzebnie zrobiłem tu zamieszanie. Dopuszczalne jest, że na diagramie nie umieszcza się kluczy obcych a ja właśnie o klucze obce się upominałem.

            O postaciach normalnych czytaj z wykładu. Nie pamiętam dokładnie definicji kolejnych postaci normalnych, bo, jak wspominałem, jestem praktykiem (od ostatnich wykładów na ten temat dzieli mnie z 10 lat).

            Tak naprawdę, powinienem był na samym wstępie zapytać, czy modelujesz system (bazę) na zajęcia z teorii baz danych czy też na zajęcia praktyczne podczas których masz zaprojektować i zaimplementować taką bazę. To pewnie pozwoliłoby mi zachować właściwy dla Twoich potrzeb aparat pojęciowy. W teorii baza składa się z relacji, relacja zawiera krotki a te składają się z atrybutów w domenach, a w praktyce baza składa się z tabel, tabele z wierszy, a te z kolumn o danym typie. Relacja w teorii to mniej więcej tabela w praktyce, relacja w praktyce to zależność atrybutów w teorii - ot, posrane nazewnictwo bo część się pokrywa a część kompletnie rozjeżdża.

            Pozdrawiam i powodzenia. Jakby co - pytaj.

            "you don't need your smile when I cut
            your throat"

            1. aha, ok , laciak88 20/01/09 20:40
              8. mialem sztuczny identyfikator, ale go wywalilem, bo pomyslalem sobie, ze moga byc 3 klucze. Ale tu tez masz racje i zastosuje sie do twojej rady

              7. wiem co to klucz, ale nie do konca rozumiem pojecie klucz obcy - jesli bys mogl krociotko wytlumaczyc, to bylbym wdzieczny.

              Zajecia w sumie z teorii (wyklad) i tylko schemat bedzie drukowany (zadnej implementacji), a co do nazewnictwa, to bardziej do mnie praktyczne trafia, chociaz wiem co to krotka :]. O postaciach czytalem w internecie, bo z wykladu nie wszystko rozumialem (zapisalem tylko ogoly i wzorki, a latwiej mi skomac z przykladow).

              "To Alcohol! The cause of, and solution to, all of
              life's problems."

              1. no dobra, o kluczu obcym , bwana 20/01/09 23:54
                najlepiej na praktycznym przykładzie. Najlepiej z Twojego diagramu. Adres i miasto:

                adresy (adres_id, ulica, nr_domu, nr_lokalu, miasto_id)
                miasta (miasto_id, nazwa_miasta)

                adres_id to klucz lokalny (klucz główny, jednoznaczny identyfikator rekordu w tabeli / krotki w relacji) adresy

                miasto_id w tabeli miasto to klucz lokalny (klucz główny) w tabeli miasta.

                miasto_id w tabeli adresy to klucz obcy, czyli "wskaźnik" na miasto przypisane do danego adresu. Jak tego się używa? Jeśli masz jakiś adres, to sprawdzasz jakie miasto_id jest w tym adresie. Jest to np 34517. Teraz w tabeli miasta szukasz takiego wiersza (miasta) gdzie miasto_id jest równe właśnie 34517. Już wiesz, jak się nazywa to miasto. Właśnie wykonałeś złączenie tabel po kluczu:-) Jasne?

                PS. Do Twojej ostatniej wypowiedzi - wybrałem Sieciowe Systemy Informacyjne, broniłem się z wyszukiwania w bazach dźwiękowych a zajmuję się systemami ERP (Oracle) i narzędziami Business Intelligence (też Oracle). Planowałem... hmmm, chyba właśnie to:-D

                "you don't need your smile when I cut
                your throat"

                1. a ja nie powinienem miec takich , laciak88 21/01/09 07:07
                  kluczy obcych wszedzie? Czy wystarcza relacje do poprawnego dzialania?

                  "To Alcohol! The cause of, and solution to, all of
                  life's problems."

                  1. poprawny model bazy (teoretyczny) nie wymaga umieszczania kluczy obcych w tabelach , bwana 21/01/09 14:30
                    powiązanych. Przyjmuje się, że jeśli jest w danej tabeli klucz główny i zaznaczone jest, że po tym kluczu jest związek z inną tabelą, to w tej innej tabeli klucze obce są (implicite). Jeśli jednak mówisz o "działaniu", to chyba masz na myśli implementację relacyjnej bazy danych w SQL Serverze, MySQLu, Oraklu czy innym Accessie - tu oczywiście te klucze obce muszą istnieć, żeby mogły istnieć powiązania między rekordami w tabelach. Słowem - na diagramie nie trzeba, ale w definicji tabel w realnej bazie - trzeba.

                    "you don't need your smile when I cut
                    your throat"

                    1. aha, dzieki , laciak88 21/01/09 14:45
                      i teraz zrozum wykladowce i odczytaj z jego mysli czy powinienem dac klucze obce czy nie :/. Nie dam, ale zaznacze, ze wiem o co chodzi

                      "To Alcohol! The cause of, and solution to, all of
                      life's problems."

                      1. hehe, klucze obce niet w powerdesigner 15 , laciak88 21/01/09 16:54
                        nie chce dopuscic nawet i wywala komunikat, ze normalizacja nie pozwala :]

                        "To Alcohol! The cause of, and solution to, all of
                        life's problems."

    2. @8 moze byc jeszcze jeden przypadek: , ptoki 20/01/09 11:52
      Bardzo mnie wkurza ze tworzacy systemy nie przewiduja opcji ze poczta jest w innej miejscowosci niz miejscowosc zamieszkania.

      Taki mieszkaniec koziej wólki (jego bardzo mala miejscowosc) ma poczte w kielcach (taki sobie przyklad z sufitu).

      Na wielu drukach nie ma mozliwosci aby takie cos zapisac. Nawet urzędowe (państwowe!!!) druki tak maja.

      Jak ma byc dobrze to slowniki kodow i pole w miejscowosci na kod i sama miejscowosc zamieszkania. Zeby nie przesadzac to ze slownika mozna zrezygnowac. I doswiadczenie z zycia: zeby przesylki dobrze dochodzily trzeba pisac adres w postaci:

      imie nazwisko
      ulica
      miejscowosc zamieszkania
      kod pocztowy miejscowosc poczty

      Mimo ze kod i miejscowosc poczty sa tozsame to zdaza sie ze listy kraza po polsce bo sortownik (ludzki) nie czytal kodu tylko polecial po miejscowosci zza kodu...

      1. fakt, nie pomyslalem , laciak88 20/01/09 12:41
        zmienie na pewno :)

        "To Alcohol! The cause of, and solution to, all of
        life's problems."

      2. bo tak naprawdę Poczta powinna wiedzieć , bwana 20/01/09 19:59
        że jak jest kod pocztowy AB-CDE to kod ten podlega urzędowi pocztowemu w Zapiedkowie Górnym, mimo, że adresat mieszka w Zapierdkowie Dolnym. Tak samo jest z wieloma instytucjami, np Urzędem Skarbowym, który wymaga nazwiska, adresu, NIP-u, grupy krwi i próbki kału, chociaż sam NIP powinien wystarczyć do identyfikacji.

        "you don't need your smile when I cut
        your throat"

        1. oczywiscie masz racje. , ptoki 21/01/09 10:24
          Tyle ze rzeczywistosc jest taka:
          Poczta oraz prywatni kurierzy niejednokrotnie wozili przesylki do mnie po kraju bo nie uzyli kodu.
          Ani jedna przesylka ktora jezdzila po kraju nie miala zapisanego formatu z miejscowoscia, kodem, i miejscowoscia poczty. Wszystkie mialy tylko zapisana moja miejscowosc i kod.

          Jesli da sie inaczej niz zapisaniem obu miescowosci tem problem obejsc to bardzo chetnie skorzystam :) A narazie wszedzie gdzie mi zalezy wymuszam wpisywanie adresu w rozszerzonej formie.

  4. dzieki chlopaki , laciak88 20/01/09 20:41
    duzo mi pomogliscie i rozjasniliscie. Wiedza na pewno nie pojdzie na marne, chociaz planuje zostac sieciowcem. Dzieki raz jeszcze i pozdrawiam!

    "To Alcohol! The cause of, and solution to, all of
    life's problems."

    
All rights reserved ® Copyright and Design 2001-2024, TwojePC.PL